EFT İptal Etme Para İadesi Geri Alma Yöntemi 2023

EFT iptal etme nasıl yapılır, hesaba geçen EFT iptal edilebilir mi, hafta sonu yapılan para transferinin iptali mümkün mü, ileri tarihli EFT iptal edilebilir mi? inceleyebilirsiniz.

EFT İptal Etme Para İadesi Geri Alma Yöntemi 2023
29/05/2023 07:35

Başka bir hesaba para transferi yapılırken IBAN/hesap numarası yanlış girilebilir veya işlem tamamen iptal edilebilir. Paranın gönderileceği kişinin bilgileri yanlış girilirse gönderilen tutar yanlış hesaba aktarılacaktır. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler EFT’yi iptal edebilir mi? o düşünüyor. EFT’nin onaylanıp onaylanmaması iptal sürecini değiştirir. Gönderilen tutar henüz karşı hesaba geçmemiş ise iptal işlemi daha kolay olacaktır. Ancak gönderilen tutar onaylanıp karşı hesaba aktarıldıysa EFT’yi iptal etmek biraz zor ve zaman alıcı olacaktır. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti BBVA, İş Bankası, Denizbank ve Akbank gibi birçok banka aracılığıyla yapılan EFT iptal adımlarını sizler için hazırladık.

Eft İptal Etme Süresi Kaç Dk?

2023 yılında bankacılık sistemlerinde gönderilen bir eft 5 dakika içerisinde kişinin hesabına ulaşmaktadır. Eft iptal süresi diye bir dönem yoktur. Yanlış EFT yapan kişinin belli bir süre beklemeden bankaya başvurması gerekmektedir.

Yapılan EFT Geri Çekilir mi?

Çeşitli nedenlerle EFT iptali talep edilebilir. Alıcı bilgilerinin hatalı olması veya gönderilen tutarın hatalı olması durumunda para transferinizi iptal etme imkanına sahipsiniz. Henüz onaylanmayan ve hesabı açılmayan EFT’nizin iptali için EFT’yi yaptığınız ilgili banka ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

EFT İptal Etme Yöntemi

Yapmış olduğunuz EFT işlemi işlemi sırasında alıcı bilgilerini yanlış girerseniz para gönderme talebinizi iptal etme şansınız bulunmaktadır. Para gönderme talebiniz onaylanmazsa işlemi iptal etmeniz daha kolay olacaktır. Ancak ilgili banka tarafından kontrol edilip onaylandıktan sonra kendi başınıza para transferi işlemini iptal etmeniz biraz zor olacaktır. EFT iptal seçeneklerinden birini kullanarak para transferinizi iptal edebilirsiniz.

EFT iptal seçenekleri aşağıdaki gibidir:

 • Banka şubesi
 • Müşteri hizmetleri
 • İnternet bankacılığı
 • Mobil bankacılık

Para transferi talebinizi şubeden, internet bankacılığından, mobil uygulamadan veya müşteri hizmetlerinden iptal edebilirsiniz. Yapmış olduğunuz EFT işlemi halen talimat niteliğinde ise iptal durumunda göndermiş olduğunuz tutar otomatik olarak hesabınıza aktarılacaktır. Ancak onaylandıktan sonra iptal edilirse gönderilen tutarın hesabınıza geçmesi zaman alacaktır.

EFT Hesaba Geçtikten Sonra İptal Edilir Mi?

Farklı banka hesapları arasındaki EFT işlemi kontrol aşamasındaysa ve henüz onaylanmamışsa internet bankacılığı üzerinden direk iptal edebilirsiniz. Para transferi menüsünden vermiş olduğunuz tüm siparişlerin son durumunu görüntüleyebilir ve iptal edebilirsiniz. Ancak gönderilen tutar onaylanıp karşı hesaba ulaştığında iptal etme şansınız biraz düşük olacaktır.

Bu durumla karşılaştığınızda daha fazla zaman kaybetmeden bankanız ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Öncelikle yanlış gönderilen hesap üzerinden EFT tutarınız kullanılmayarak bloke edilecektir. Bu kişi hesabından para çekemez. Bu süreçte her iki banka tarafından da para gönderme talimatının hatalı olduğu belirtilmektedir. Gerekli prosedürleri takip ederek gönderdiğiniz tutar hesabınıza yatırılacaktır.

EFT İptali Ne Zaman İade Edilir?

EFT iptali sonrası geri gönderilecek tutar iptal aşamasına göre farklılık göstermektedir. İptalin hangi süreçte gerçekleştiği, tutarın iade sürecini belirler. IBAN, hesap numarası ve şube kodundaki hatalar nedeniyle yapılan iptallerde bankaların yoğunluğuna göre 1 veya 2 gün içerisinde tutar iade edilmektedir. Ancak tutar karşı hesaba aktarılırsa bu süre 1 haftayı bulabilir. EFT iptal işlemini karşı taraf kabul etmez ise iade işleminiz haftalarca hatta aylarca sürebilir.

Mesai Saatleri Dışında Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

7 gün 24 saat para transferi yapılabilse de tüm bankaların EFT saatleri mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır. Para transferi yapacağınız ilgili bankanın mesai saatleri içerisinde para gönderme talebinde bulunabilirsiniz. Bankalar resmi tatil, hafta sonu veya resmi tatil günlerinde kapalı olduğu için birçok bankacılık işlemi yapılmamaktadır. EFT’de bunlardan biridir.

Mesai saatleri dışında, resmi günlerde veya hafta sonlarında yapılan para transferleri ilk mesai saatleri içinde yapılacaktır. Aynı şekilde hafta sonu ve resmi günlerde göndermiş olduğunuz tutarı iptal etmek isterseniz, mesai saatleri içinde ilk iş gününde herhangi bir sebep göstermeksizin iptal edebilirsiniz. Başlamış olduğunuz para transferi işlemi henüz tamamlanmadıysa işleminizi hemen iptal edebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Nasıl İptal Edilir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankalar arası para transferi hizmetleri de çeşitlilik kazanmıştır. Ziraat Bankası şubesine gitmeden internet şubesi veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden gişe hesabına para transferi yapabilirsiniz. Yanlış transfer işleminizi iptal etmeniz mümkündür.

Ziraat Bankası EFT işleminizi aşağıdaki adımları takip ederek iptal edebilirsiniz:

 • 444 0 000 veya 0850 220 00 00 iletişim numaralarından Ziraat müşteri hizmetlerine bağlanarak sorununuzu bildirebilirsiniz.
 • Ziraat Mobil uygulamasını telefonunuza indirerek para transferleri menüsünden tüm talimatlarınızı görüntüleyebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası internet şubesine giriş yaparak EFT işleminizi iptal edebilirsiniz. Sırasıyla ”İşlem Yap-Başka Bankaya-Transfer Talimatlarım” adımlarını takip ederek iptal etmek istediğiniz para gönderme talimatınızı seçerek iptal edebilirsiniz.

EFT devre dışı bırakma yöntemlerini kullanarak Ziraat Bankası EFT iptal etme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi talimatınız onay sürecinde ise, talebiniz hemen gerçekleşecektir. Fakat gönderilen para karşı hesaba geçmiş ise, yetkililerin desteği gerekmektedir. Banka çalışanları, alıcı kişi ile iletişime geçerek işlemin yanlış olduğunu teyit etmelidir. Bu kontrol süreci sorunsuz geçtiğinde birkaç gün içinde gönderilen tutar hesabınıza aktarılacaktır.

Halkbank’tan Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

Halkbank, şubede sıkışıklık yaşamamak için internet bankacılığı ve mobil uygulamalardan EFT ile para transferine izin vermektedir. Bazı durumlarda Halkbank müşterileri yanlış IBAN veya hesap numarasını girdiklerinde yapmış oldukları havaleyi iptal etmek isteyebilirler.

Halkbank EFT iptali 3 şekilde yapılmaktadır:

 • İlk olarak Halkbank internet şubesine giriş bağlantı üzerinden giriş yaparak yanlış EFT işleminizi iptal edebilirsiniz. Para transferleri bölümünden sırasıyla ”EFT-EFT Emirlerimi İzle-Düzenle-İptal” adımlarını uygulayarak yanlış para gönderme işleminizi iptal edebilirsiniz.
 • İkinci yöntem Halkbank mobil uygulamasıdır. Hatalı para transferi işleminizi mobil bankacılık uygulamasını telefonunuza indirerek iptal edebilirsiniz. Para transferleri menüsünden talimatlarınızı görüntüleyebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Üçüncü ve son yöntem ise, müşteri hizmetlerine bağlanarak, temsilcilerden destek almaktır. 444 0 400 veya 0850 222 04 00 iletişim numaralarından Halkbank müşteri hizmetlerine ulaşarak, EFT silme talebinde bulunabilir ve tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde bankacılık sisteminde en çok kullanılan iletişim kanalı müşteri hizmetleridir. Tüm ürün ve hizmetler hakkında detaylı bilgi alabilir, şubeye gitmenize gerek kalmadan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank’tan Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT yöntemi ile karşı hesaba para gönderme adımları hızlı bir şekilde tamamlandığında işlem sürecinde bazı hatalar yapılabiliyor. Gönderilen tutar yanlış kişinin hesabına aktarılacağı için EFT işleminin iptal edilmesi gerekmektedir. Vakıfbank, hatalı gönderilen para transferlerini iptal etmek için müşterilerine birden fazla yol sunmaktadır.

Vakıfbank EFT iptal yöntemleri şu şekildedir:

 • Vakıfbank şubesine giderek, yanlış para transferinizin iptal edilmesi için gişe yetkililerinden destek alabilirsiniz.
 • 0850 222 07 24 veya 444 0 724 iletişim numaralı Vakıfbank müşteri hizmetlerine bağlanarak, temsilciden transfer işlemlerinizin durumu hakkında bilgi alabilir ve iptal etme talebinde bulunabilirsiniz.
 • Para transferlerinizi Vakıfbank internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi iptal işlemlerinizi de anında gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı sekmesindeki bireysel sekmesinden tüm siparişlerinizi görüntüleyebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Yanlış para transferi devre dışı bırakmak için son yöntem ise Vakıfbank mobil uygulamasını telefonunuza indirebilir ve para transferleri menüsünden işlemlerinizin durumunu kontrol edip hemen iptal edebilirsiniz.

EFT iptali Vakıfbank talimatlarınız işleme alınıp kontrol edilecektir. Talebiniz onaylandıysa, gönderdiğiniz tutar kontrol aşamasından geçtikten hemen sonra hesabınıza iade edilecektir. Ancak tutar karşı hesaba aktarılır ve kullanılmaya başlanırsa bu işlem sizin için biraz daha uzun sürecektir.

Garanti BBVA EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Garanti BBVA, müşterilerinin şubeye gitmeye gerek kalmadan tüm bankacılık işlemlerini dijital ortamda gerçekleştirmelerini sağlıyor. Bireysel bankacılık işlemlerinde şubelere göre hata oranı daha yüksektir. Özellikle para transferlerinde, IBAN veya hesap numarası gibi sayısal bilgilerin yanlış girilmesi çok yaygındır.

Garanti BBVA EFT iptal etme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • Garanti internet bankacılığı sistemini kullanarak tüm para transferi talimatlarınızı görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz. Yanlış yaptığınızı düşündüğünüz işleminizi anında iptal edebilirsiniz.
 • 444 0 333 iletişim numarasından Garanti Bankası müşteri hizmetlerine bağlanarak, yanlış transfer işlemlerinizi, talimatlarım menüsünden kaldırabilirsiniz.
 • Garanti BBVA mobil bankacılık uygulaması T.C kimlik numaranız veya müşteri numaranız ile giriş yaparak para transferleri menüsünden tüm talimatlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Para transferinizi internet şubesi, mobil bankacılık uygulaması ve müşteri hizmetleri kanallarını kullanarak iptal edebilir veya Garanti Bankası şubesine giderek gişelerden bilgi ve destek alabilirsiniz.

İş Bankası EFT İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye İş Bankası’ndaki para transferi işleminizin hatalı olduğunu anladığınız anda iptal adımlarını hemen uygulamalısınız. Gönderdiğiniz tutar karşı hesaba aktarıldıysa, alıcının inisiyatifine bağlı olarak işleminizi iptal edebilirsiniz. Ancak tutarınız hala onay aşamasında ise para transferi işleminizi hemen iptal edebilirsiniz. İş Bankası’ndan para transferini iptal etmek için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak 0850 724 07 24 veya 444 0 202 İş Bankası müşteri hizmetlerine bağlanarak, temsilcinizden destek ve bilgi alabilirsiniz.
 • Akıllı telefonunuzda İşCEp uygulaması var ise anında para transferinizden vazgeçebilirsiniz.
 • Uygulama telefonunuzda yoksa hemen indirerek, giriş yapabilirsiniz.
 • Tüm talimatlarınızı para transferlerim menüsünden bulabilirsiniz.
 • Para transferi işleminizi İş Bankası internet şubesini kullanarak da gerçekleştirebilir ve iptal edebilirsiniz.

Vatandaşların çoğu İş Bankası şubelerine gitmeyi tercih etse de online iletişim kanallarından tüm bankacılık işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz. İptal talebiniz gerekli incelemeler yapıldıktan sonra olumlu ya da olumsuz olarak tarafınıza iletilecektir.

Denizbank EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Diğer tüm bankalarda olduğu gibi Denizbank’tan da para transferi işlemleri iptal edilmiştir. Gönderilen tutar karşı hesaba aktarıldıysa paranızın hesabınıza geri dönmesi zaman alacaktır. Henüz onay aşamasında olan talimatlarınızdan vazgeçerek iade almanız daha kolay olacaktır.

Denizbank EFT iptal teknikleri şu şekildedir:

 • 0850 222 08 00 veya 444 0 800 Denizbank müşteri hizmetleri ile görüşerek yanlış yaptığınız havale durumu hakkında detaylı bilgi alabilir ve temsilcinizin yönlendirmesiyle tutarınızı geri alabilirsiniz.
 • Denizbank internet şubesine giriş yaparak, tüm işlemlerinizin durumunu kontrole edebilir ve EFT işleminizi iptal edebilirsiniz.
 • Yanlış para transferinizi Para transferlerim menüsünden kaldırabilirsiniz.
 • Hatalı havalenizi Denizbank mobil bankacılık uygulamasından da silebilirsiniz.

Tüm bankacılık işlemlerinizi 7/24 Denizbank online iletişim kanallarını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca size en yakın Denizbank şubelerine giderek gişe yetkililerinden destek ve bilgi alabilirsiniz. Kontroller yapıldıktan sonra işleminiz bloke edilecektir.

Akbank EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Akbank şubeleri, internet bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden yapmış olduğunuz EFT işleminizi aynı iletişim kanallarından iptal edebilirsiniz. Bu yöntemlere ek olarak 444 2 525 iletişim numarasından Akbank müşteri hizmetleri ile görüşerek para transferlerinizin durumu hakkında bilgi alabilir ve siparişinizi kaldırabilirsiniz. Müşteri temsilcinizin kontrolleri sonrasında herhangi bir olumsuzluk yoksa tutarınız hesabınıza aktarılacaktır.

Akbank internet şubesi T.C Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak “Para Transferi” menüsünden işleminizi devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca henüz onaylanmayan EFT siparişinizi Akbank mobil uygulamasını telefonunuza indirip giriş yaparak iptal edebilirsiniz. Bu yöntemlerin yanı sıra size en yakın Akbank şubesine giderek şubeden bilgi ve destek alabilirsiniz. gişe yetkilileri.

İleri Tarihli EFT İptal Edilebilir mi?

İleri tarihli EFT İptali çok basit. Göndermiş olduğunuz tutar henüz hesabınızdan çıkmadığı için ilgili bankanın mobil uygulamasından veya internet bankacılığından anında iptal edebilirsiniz. Gelecekteki EFT iptali için: Mobil veya internet bankacılığı ana sayfasında bulunan “Havale” butonuna tıklayın ve “EFT Talimatları” bölümüne girin. Bu menüde yapmış olduğunuz ancak henüz onaylanmamış para transferi taleplerinizi görebilirsiniz. Dilediğiniz işlemi şubeye gitmeden anında iptal edebilirsiniz.

Hafta Sonu Yapılan EFT İptal Edilir Mi?

EFT yöntemi ile para transferi hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır. Resmi tatillerde, resmi tatillerde ve hafta sonlarında yapılan para transferleri gelecekteki siparişler olarak kabul edilecektir. Diğer bir deyişle, hafta sonu verilen gelecek para transferi siparişleri iptal edilebilir. Ancak mesai saatleri içerisinde yapılan işlemler hafta sonu iptal edilmemektedir. Gelecekteki işlemler, henüz onay aşamasında oldukları için anında devre dışı bırakılabilir.

Ancak FAST ile gönderilen EFT işlemleri iptal etme durumu hariçtir.

Mesai saatleri dışında EFT yöntemi ile alışveriş yapılmaması tavsiye edilir. Çünkü size aktarılan para ilk mesai saatleri içerisinde hesabınıza aktarılacaktır. Mesai saatleri beklenmeden ürünü sattıktan sonra ileri tarihli para transferi işlemi alıcı tarafından anında iptal edilebilir. Bu konuda birçok dolandırıcılık faaliyeti bulunmaktadır. Para transferi işlemlerinizi bankaların mesai saatleri içerisinde yapmaya ve yapmaya özen gösteriniz.

EFT İşlemini İptal Etmek İçin Ne Kadar Süre Var?

EFT işlemini iptal etmek için genellikle aynı gün içinde veya işlem gerçekleşmeden önce talepte bulunmanız gerekmektedir. Ancak bankadan bankaya değişebileceği için, en doğru bilgiyi kendi bankanızdan edinmeniz önemlidir.

EFT Para İadesi Nasıl Yapılır?

EFT ile gönderilen parayı geri alabilmek için iptal ettiğiniz EFT’nin henüz karşı tarafa ulaşmadığından emin olmanız gerekmektedir. EFT’nin gerçekleşmediğini ve iade istediğinizi bankanıza bildirmeniz gerekmektedir.

Devlet Destekli
Devlet Destekli

Devletdestekli Medya Grup adına 2023 yılında yaşanan ekonomik dalgalanma sonrası Devlet tarafından verilen destekler ve güncel fiyatlar hakkında içerikler hazırlamaktayım.

Yorumlar

 1. Avatar of kerem kerem dedi ki:

  selamlar bir crypto para borsasında benden toplamda 4 havel şeklinde crypto para aldılar fakat tüm paralar hesabıma girdikten sonra banka hesabım bloklandı. muhtemelen organize bir dolandırıcı şebekesine denk geldim. cryptoyu o kişilere aktardığım deliller var elimde . bu durumda banka benim paramı o şahıslara verirmi ? şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim istenildiği taktirde daha fazla detay verebilirim.