EİKP Ödemesi Nedir? Kimlere Verilir? 2023 Başvurusu

EİKP nedir, Eikp ödemesi başvuruları nasıl yapılır, şartları nelerdir, kaç kere verilir içeriğimizde detaylandırdık.

EİKP Ödemesi Nedir? Kimlere Verilir? 2023 Başvurusu

Eikp desteği devletin pandemi sürecinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi yani EİKP ödemesi kapsamında hane başına 1.100 TL destek sağladığı pakettir. Destek ödemeleri ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşların adına yatmaktadır. İçeriğimizde EİKP ödemesi kaç ay verilecek, başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir, EİKP ödemesi kaç kez yapılır ve geri ödemeli mi, ne zaman yatar? EİKP ödemesi 0 TL ne anlama geliyor? 2022 yılı PTT Eikp ödemesi ve tüm destek ödemeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

EİKP Ödemesi Nedir?

EİKP, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı’nın kısaltılmasıdır. Bu paket kapsamında pandemi sürecinde ödemeler yapılarak destekler verilmektedir. Bu destekler de EİKP olarak adlandırılır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu” veya “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” kapsamında düzenli merkezi sosyal yardım alan 2 milyon 111 haneye, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı (EİKP) kapsamında herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın 1.100 TL ödeme yapıyor. Daha önce ise 1, 2 ve 3 faz olarak yatırım yapılmıştır. Kaç kez yapılacağına karar verildikten sonra vatandaşların doğum yıllarının son hanesine göre ödemeler yapılır.

EİKP Ödemesi Şartları Nelerdir? 2022

Bakanlık, EİKP ödemeleri nakdi desteklerine ilişkin başvuru şartlarını belirledi. Desteğin daha önce dağıtımı yapılan ilk iki fazında sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ailelerini merkeze alan Bakanlık, 3.fazda kapsamı genişleterek desteklere devam etti. Buna göre, Pandemi Sosyal Destek Programı faz 1 ve faz 2 kapsamında verilen 1.100 TL’lik nakdi desteklerden yararlanmamış olan vatandaşlar, Faz 3’e başvuru yaparak ödemelerini alabilir. Ayrıca aşağıdaki listede yararlanabilecek olan kişi listesi verilmiş olup, bu vatandaşların dışında kalanlar desteklerden faydalanamazlar.

EİKP Desteği Verilmeyecek Olanların Listesi 2022

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ilk iki sosyal yardım ödemelerinde daha önceden sosyal yardım alma şartı aranıyorken son Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi ödemelerinde (3. yardım) ise böyle bir şart bulunmamaktadır. Hane içerisinden yalnızca bir kişi başvuruda bulunacaktır. Aksi halde başvurular olumsuz değerlendirilecektir. Yararlanamayacak olanlar ise;

 • Daha önce 1. ve 2. faz yardım kapsamında Pandemi Sosyal Destek Programından 1.000 TL’lik destekten faydalanan kişiler,
 • Kamu İşçileri (5510 sayılı Kanunun 4/A maddesi kapsamındaki)
 • Memurlar (5510 sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamındaki)
 • Emekliler (Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir veya aylık alanlar)
 • İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar
 • Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanan kişiler olup, bu liste dışındaki vatandaşlar müracaatlarını gerçekleştirebilmektedir.

EİKP Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online başvuru ekranı açık olup, e-Devlet şifreniz ile Pandemi Sosyal Destek başvurunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 • Vatandaşlar, destek ödemelerinin başvuruları için e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.
 • Daha sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasındaki başvuru formu doldurulur. Onaylanarak işlem tamamlanır.
 • Yine destek sorgulama sayfasından başvurunun devam edip etmediğini, uygun olup olmadığınızı görebilirsiniz.
 • Desteğe ilişkin ödeme zamanı ve şekli ise sonrasında açıklanır.

Başvuru tarihleri:

 • e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan destek başvurularında vatandaşların T.C kimlik numaraları dikkate alınıyor.
 • Son faz için başvuruya gerek olmadan 5 Mayıs tarihi itibariyle Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama ekranından alıp alamayacağınızı sorgulayabilirsiniz.
 • Önceki başvurularda:
  • T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar pazartesi,
  • 2 olanlar salı,
  • 4 olanlar çarşamba,
  • 6 olanlar perşembe,
  • 8 olanlar ise cuma günü başvuru yapabiliyorlardı.
  • Cumartesi ve pazar günleri ise başvurular, T.C kimlik numarası ile ilgili sınırlama olmadan yapılıyordu.
 • Ön başvuru bölümünde, başvuru yapacak olan kişinin iş, sosyal durumu, aylık gelir durumu, çocuk sayısı, kirada oturup oturmadığı, en son gelen gider faturalarının bedelleri, banka birikim bilgilerine ilişkin kapsamlı sorular vardır. Bunları doldurarak başvuru yapılıyor.
 • Bakanlık, ön başvurulara ilişkin incelemeler sonucunda, desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen hanelere bu ödemeleri yatıracaktır.
 • Bu destek ödemelerini PTT şubelerinden T.C bilgileriniz ile alabilirsiniz.

EİKP Ödemesi Ne Zaman Yatacak?

Bu yıl 3. faz ödemeleri de Mayıs ayında hesaplara yatırılmaya başlanacağı duyurulmuştu. 05.05.2021 tarihinde ödemesi yapılan desteklerden sonraki 4. faz ödemeleri ile ilgili bir tarih belli değil. Destek kapsamında Mayıs ayında e-Devlet aracılığı ile alınan başvurular neticesinde vatandaşların banka hesap numaralarına, PTT Kartlarına sosyal yardım ödemesi olarak EİKP ödemeleri yatırıldı. Ayrıca PTT hesabı bulunmayan vatandaşlar için de büyük kolaylık sağlanarak eikp destek programı yardımı konutta ödeme ile PTT, Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından bayrama kadar evlerinde teslim edilmiştir.

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilecek?

EİKP ödemesi kaç ay verilecek? merak ettiğiniz bu soruyu sizin için derledik. 3. faz olarak açılan bu ödemenin e- Devlet üzerinden başvuru yapıldığı görülmektedir. 1. ve 2. fazda tüm ödemeler yapılmış olup pandemi sürecinde kural aramaksızın başvuru yapanların ödemeleri tamamlanmıştır. Değerlendirmeler kişi bazlı yapılmamıştır. Hane bazlı ele alınarak başvuru yapan ve ihtiyaç sahibi olan herkese verilmiştir. Yalnızca her aileden 1 kişiye bu yardım yapılacaktır. Araştırmalarımızın sonucunda 1- 3 ay arasında 1, 2, 3 fazlı bir program yapılmıştır.

 • EİKP ödemesi de 1 veya 1 buçuk ay sürecek bir destektir.
 • Pandemi Sosyal Destek Programlarında 1 ve 2. fazdan yararlanmayanlar bu kapsamdaki 3. fazdan yararlanabileceklerdir. 
 • 1 kerelik ve yaklaşık olarak başvuru süreci ile beraber paranın yatma işlemi, bilgilerinizin incelenmesi 10- 15 gün sürer.
 • Sonrasında ödeme tüm işlemler tamamlandıktan sonra bu verilen süre içerisinde vermiş olduğunuz hesap numaranıza veya sizin adınıza PTT şubesine yatmış olacaktır.
 • Sistem üzerinden takip ederek ve SMS bilgilendirme ile başvurunuzla ilgili bilgileri alabilirsiniz.

Ödemeler Devam Ediyor mu? diye merak edenler için, Pandemi süresi boyunca bu ödemeler alınmaya devam etmektedir. Tek şartı 1 ve 2. fazlardan yararlanan vatandaşları 3. fazdan yararlanamıyorsunuz. Sosyal Destek Başvurularınızı e-devlet aracılığı ile yapabilirsiniz.

Eikp ödemesi 0 TL Ne Demek?

Başvuruların bu yıl da devam etmesiyle birlikte, herhangi bir başvuruya gerek kalmadan, eski başvurulara göre hak kazananlar, uygun belirleniyor. Yalnızca e-Devlet üzerinden ‘Sosyal Yardım Bilgileri’ sorgula sayfasından alıp almayacağınızı görebilirsiniz. Bununla birlikte e-Devlet üzerinden sorgulama yaptığınızda uygun olarak gözüküyorsanız paranız yatacak demektir. Kurum ödemesi olarak sayfada gözüken destekler bazı vatandaşların hesabında 0 TL olarak yer alıyor. Bu tutarlar için henüz bir açıklama yapılmamakla birlikte en kısa sürede hesaplara yatacağı öngörülüyor. Başvuruların geçerli olduğu tarihten sonra yaklaşık 2 haftalık sürede hesaplara yatırılıyor.

EİKP Ödemesi Kaç Kez Yapılacak? Tek Seferlik mi?

Ekonomik istikrar kalkınma paketi pandemi sürecinde yardım kampanyası olarak, yine bir çok insanın yaptığı bir başvurudur. Diğer pandemi destek paketleri gibi bu ödemeye de sadece her haneden 1 kişinin başvurusu ele alınarak hane başına ücret yatırılır. Pandemi sosyal destek kampanyaları bir seferlik olarak oluşturulmuştur. Aynı şekilde 1. ve 2. desteklere başvuru yapanlar 3. fazdaki EİKP desteğine başvuru yapsa bile kabul edilmeyecektir. Her desteği kişinin ve hanenin 1 kere başvurma hakkı vardır. Ve bir defa yararlanabilirsiniz. Başvuru tarihleri, sorgulama ve başvuru yapmak için e- Devletten takip etmeyi unutmayın. T.C. numaranızın sonuna göre verilen günlerde başvuru yapıp sorgulatabilirsiniz.

Ancak ihtiyaçlarınız devam ediyorsa yeniden başvurularınız değerlendirilerek destek verilmeye devam edebilir.

EİKP Ödemesi Sorgulama

EİKP ödemesi sorgulaması için öncelikle e-Devlet hesabınıza giriş yapınız. Daha sonra arama butonundan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına giriş yaparak ”Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümüne gelerek sorgulatma işlemini başlatın. Bu bilgiler sosyal yardım başvuru sorgulama ekranı ve başvuru ekranı ile aynı sayfada yer almaktadır. Bu sebeple, başvurunuzu tamamladıktan EİKP yardım sorgulama detaylarını buradan görüntüleyebilir ve sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama

EİKP ödemesi, diğer yardım başvuruları gibi sosyal yardım sorgulamaları da e- Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. 1.000 TL’lik sosyal yardım parası sorgulama işlemleri için e- Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. T.C. kimlik numarası ve e- Devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ya da e- Hizmetler bölümünden aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümüne gidilir ve sorgulama işlemi tamamlanmaktadır. Sosyal yardım başvuru sorgulama ekranı ile başvuru ekranı aynı sayfa üzerinden yer almaktadır. Böylelikle başvuru işlemleri tamamlanmasının ardından başvuru detaylı görüntülenebilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımı olan 1. 2. ve 3. EİKP ödemeleri haricinde Belediyelerin maddi yardım başvuruları hakkında tüm destek bilgilerini alabilir ve başvuru sağlayabilirsiniz.

Eikp Ödemesi Geri Ödemeli mi?

Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi tek seferlik olarak verilen bir maddi yardımdır. Asla geri olarak vatandaşlardan alınmayacaktır. Pandemi döneminde işsiz kalan, işyerini kapatmak zorunda olan ve ihtiyaç sahibi ailelere geri ödemesiz olarak verilmektedir.

Devam eden EİKP ödemeleri ve destekleri tekrarlandığında sizlerle güncel olarak paylaşmaya devam edeceğiz.

Pandemi 4. Faz Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

e-Devlet üzerinden yapılan duyuru ile birlikte, 4. faz ödemeleri de gerçekleştirildi. Normalleşme sürecine girdiğimiz bugünlerde yukarıdaki başvuru genel şartlarını taşıyan vatandaşlara sosyal yardımların ödemelerinin devam edeceği tahmin ediliyor. Başvurular açıldığında güncelleme yapılacak olup, sayfamızdan takip edebilirsiniz.

EİKP Ödemesi Ne Demek?

EİKP ödemesi, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında hane başına 1.100 TL destek sağlanması için başlatılmış bir projedir.

EİKP Ödemesi Kaç Ayda Verilecek?

EİKP ödemesi tek seferlik yapılan bir ödemedir. Ödemeler en fazla 6 ay hesapta tutulabilir.

EİKP Ödemesi Her Ay mı Verilir?

EİKP ödemesi 1 kez verilmektedir.

EİKP Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Bu destek ödemeleri sizin doğum tarihinize göre ayrı ayrı yatırılmaktadır. Bu kapsamda, doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar, 3 veya 8, 1 veya 6, 2 ve 7 olanlar, 4 veya 9 olanlara ayrı ayrı 5 günde verilmektedir.

EİKP Ödemesi Hangi Bankadan Alınır?

1.100 TL tutarındaki sosyal yardım ödemesi PTT şubelerinden adınıza çekilebildiği gibi Halkbank, Ziraat Bankası veya Vakıfbank şubeleri ile ATM’ler aracılığı ile ücretsiz çekilebilmektedir. Komisyon ücreti kesilmez. Hesabınızda yatırılan bu tutarlar 6 ay boyunca hesapta kalmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.