Devlet Destekli

EİKP Ödemesi Ne Demek? Nasıl Alınır? 2020

EİKP Ödemesi Ne Demek? Nasıl Alınır? 2020

Koronavirüsün yayılmasıyla ihtiyaç sahibi ailelere birden fazla destek ve yardımlar gündeme geldi. Belediyelerden, Bakanlıklardan, diğer kurum ve kuruluşlara kadar birçok yardım ve destek paketleri kamu oyuna duyurulmuştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koronavirüs sürecinde ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan yardımlar ile birçok vatandaşlara ödemeler yapılmış ve bu ödemeler faz yardımı olarak vatandaşlara 3 aşamalı olarak sunulmuştu. Son günlerde adından oldukça söz ettiren EİKP ödemesi hakkında detaylı bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz. EİKP ödemesi ne demek? kimlere verilir? başvuruları nasıl yapılır? EİKP ödemesi kaç ay verilecek?, EİKP ödemesi sorgulama, tek seferlik mi? Sosyal yardım sorgulama işlemleri nasıl yapılır?  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımı hakkında tüm bilgileri detaylı bir şekilde ele aldığımız yazımızdan öğrenebilirsiniz.

EİKP Ödemesi Ne Demek?

EİKP ödemeleri korona virüs pandemi döneminde maddi durumu sıkıntıda olan kişilere ekonomik açıdan destek olmaya devam etmektedir. Bu destek yardımları Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ortak çalışmaları olarak yürütülmektedir. Bu yardım 3 farklı zaman diliminde salgın nedeniyle durma noktasına gelen ekonomiyi ve hane içi temel ihtiyaçların karşılanması için belirli tarihlerde vatandaşlara devletdestekli.com dağıtılmıştır. 1. 2. ve 3. faz yardımı olarak bildiğimiz sosyal destek programı yeni adıyla EİKP olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi olarak vatandaşlara Nisan ayından bu yana 3 defa ihtiyaç sahibi kişilere salgında destek amacıyla verilmiştir.

PTT üzerinden otomatik bir şekilde hesaplara geçen Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi Ş-EİKP ödeme kodu ile 1000 TL olarak verilmektedir. Hane başına verilen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bin lira sosyal destek başvuruları e-devlet üzerinden form aracılıyla gerçekleştirilmektedir.

EİKP Başvuruları Nasıl Yapılır?

Korona virüs ile mücadele kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi durumu olmayan hanelere 1.000 TL’lik ödeme olarak verilen EİKP ödemeleri diğer adıyla faz yardımları başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvurular Bakanlığın açıklamış olduğu gibi vatandaşların T.C kimlik numarasına göre yapılmaktadır. Başvurularda oluşacak yoğunluk nedeniyle T.C kimlik numarasının son hanesine göre başvurular açılmaktadır. Başvuru tarihleri şu şekildedir:

 • “0” olan vatandaşların Pazartesi,
 • “2” olanların Salı,
 • “4” olanların Çarşamba,
 • “6” olan vatandaşların Perşembe,
 • “8” olan vatandaşların ise Cuma

günlerinde başvuruları online sistem üzerinden e-devlet aracılığıyla yapılacaktır. 1.000 TL’lik pandemi sosyal yardım desteği adım adım başvuruları ise;

 1. E-devlet’e T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır. ( E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar şifrelerini PTT üzerinden 2 TL karşılığında alabilmektedir.)
 2. e-Hizmetler bölümünden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sayfasına girilir.
 3. Bakanlığın e-devlet üzerinden sunmuş olduğu Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu tercih edilir.
 4. Açılacak olan sayfa üzerinden başvurular tamamlanmaktadır.

Yalnız tekrardan belirtmek gerekirse açılacak olan ön başvuru sayfasında kişinin kimlik numarasının son hanesinin karşılığı olan günlerde başvuru işlemleri açılacaktır. Hafta sonları yapılacak olan başvurularda herhangi bir kısıtlama bulunmamakta ve T.C kimlik numarasının son hanesine bakılmaksızın başvurular kolaylıkla yapılabilecektir. Kişilerin kimlik numaralarının son hanesine göre yapacakları başvurular için bazı şartlarda bulunmaktadır.

EİKP Ödemesi Sorgulama

EİKP ödemesi sorgusu mu yapmak istiyorsunuz? Yapmanız gerekenler çok basit! Öncelikle e- Devlet hesabınıza giriş yapınız. Daha sonra arama butonundan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına giriş yaparak ”Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümüne gelerek sorgulatma işlemini başlatın. Bu bilgiler sosyal yardım başvuru sorgulama ekranı ve başvuru ekranı ile aynı sayfada yer almaktadır. Bu sebeple, başvurunuzu tamamladıktan EİKP yardım sorgulama detaylarını buradan görüntüleyebilir ve sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

EİKP Ödemesi Kaç Ay Sürer?

EİKP ödemesi kaç ay verilecek? merak ettiğiniz bu soruyu sizin için derledik. 3. faz olarak açılan bu ödemenin e- Devlet üzerinden başvuru yapıldığı görülmektedir. 1. ve 2. fazda tüm ödemeler yapılmış olup pandemi sürecinde kural aramaksızın başvuru yapanların ödemeleri tamamlanmıştır. Değerlendirmeler kişi bazlı yapılmamıştır. Hane bazlı ele alınarak başvuru yapan ve ihtiyaç sahibi olan herkese verilmiştir. Yalnızca her aileden 1 kişiye bu yardım yapılacaktır. Araştırmalarımızın sonucunda 1- 3 ay arasında 1, 2, 3 fazlı bir program yapılmıştır. EİKP ödemesi de 1 veya 1 buçuk ay sürecek bir destektir. Pandemi Sosyal Destek Programlarında 1 ve 2. fazdan yararlanmayanlar bu kapsamdaki 3. fazdan yararlanabileceklerdir.  1 kerelik ve yaklaşık olarak başvuru süreci ile beraber paranın yatma işlemi, bilgilerinizin incelenmesi 10- 15 gün sürer. Sonrasında ödeme tüm işlemler tamamlandıktan sonra bu verilen süre içerisinde vermiş olduğunuz hesap numaranıza veya sizin adınıza PTT şubesine yatmış olacaktır. Sistem üzerinden takip ederek ve sms bilgilendirme ile başvurunuzla ilgili bilgileri alabilirsiniz.

EİKP Ödemesi Tek Seferlik mi?

Ekonomik istikrar kalkınma paketi pandemi sürecinde yardım kampanyası olarak, yine bir çok insanın yaptığı bir başvurudur. Diğer pandemi destek paketleri gibi bu ödemeye de sadece her haneden 1 kişinin başvurusu ele alınarak hane başına ücret yatırılır. Pandemi sosyal destek kampanyaları bir seferlik olarak oluşturulmuştur. Aynı şekilde 1. ve 2. desteklere başvuru yapanlar 3. fazdaki EİKP desteğine başvuru yapsa bile kabul edilmeyecektir. Her desteği kişinin ve hanenin 1 kere başvurma hakkı vardır. Ve bir defa yararlanabilirsiniz. Başvuru tarihleri, sorgulama ve başvuru yapmak için e- Devletten takip etmeyi unutmayın. T.C. numaranızın sonuna göre verilen günlerde başvuru yapıp sorgulatabilirsiniz.

Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi Başvuru Şartları Nelerdir?

Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi ödemesinden yararlanabilmek için Bakanlık tarafından paylaşılan bazı şartlar bulunmaktadır. Pandemi yardımı olarak verilen EİKP ödemesi hakkında Bakanlık Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi başvuruları için açıklamalarda bulunmuştur. Bu ödemelerden kimlerin yararlanacağından bahsedersek;

 • Hane içerisinden yalnızca bir kişi başvuruda bulunacaktır. Aksi halde başvurular olumsuz değerlendirilecektir.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ilk iki sosyal yardım ödemelerinde daha önceden sosyal yardım alma şartı aranıyorken son Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi ödemelerinde (3. yardım) ise böyle bir şart bulunmamaktadır.

Ekonomik İstikrar Kalkan Paketi ödemelerine başvuruda bulunan kişinin hanesinde aşağıdaki durumların bulunmasıyla başvurular olumsuz değerlendirilecektir. Bunlar;

 • Daha önceden 1. ve 2. faz yardım kapsamında Pandemi Sosyal Destek Programından 1.000 TL’lik destekten faydalanan kişiler,
 • Kamu İşçileri (5510 sayılı Kanunun 4/A maddesi kapsamındaki)
 • Memurlar (5510 sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamındaki)
 • Emekliler (Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir veya aylık alanlar)
 • İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar
 • Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanan kişiler

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama

E-devlet üzerinden yapılacak olan EİKP yardım başvuruları gibi sosyal yardım sorgulamaları da e- Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. 1.000 TL’lik sosyal yardım parası sorgulama işlemleri için e- Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. T.C. kimlik numarası ve e- Devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ya da e- Hizmetler bölümünden aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümüne gidilir ve sorgulama işlemi tamamlanmaktadır. Sosyal yardım başvuru sorgulama ekranı ile başvuru ekranı aynı sayfa üzerinden yer almaktadır. Böylelikle başvuru işlemleri tamamlanmasının ardından başvuru detaylı görüntülenebilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımı olan 1. 2. ve 3. EİKP ödemeleri haricinde Belediyelerin maddi yardım başvuruları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

] }Yorumlar
 1. blank Sami dedi ki:

  Madi durumum iyi değil