Eken Zengin Oluyor! 1 Dönüm Araziden 200 Bin TL Kazandırıyor

Fidanı 10 yıl meyve veren uzun vadede yüksek kazanç vaad eden Passiflorayı 1 Dönüm Arazide Eken 200 Bin TL Kazanıyor. Eken Zengin Oluyor! Genç Girişimcilerin Yeni Gözdesi AŞK Meyvesinin yüksek fiyatlardan alıcı bulması ile yatırımcısına yüksek kazanç garantili. En karlı meyveler arasında haberlere konu olan passiflora diğer adıyla tutku meyvesi ile ilgili tüm Detaylar..

Eken Zengin Oluyor! 1 Dönüm Araziden 200 Bin TL Kazandırıyor

Eken Zengin Oluyor! Sakinleştirici etkisi ile bilinen ve doktorların antidepresanlara alternatif olarak reçete ettiği, Türkiye’de tutku meyvesi ya da aşk meyvesi olarak bilinen passiflorayı eken insanlar zengin oluyor. Tropik meyveler arasında seracılıkla yetiştirilen ve sıcak topraklarda yetişen bu meyve son dönemlerin para kazandıran tarım ürünleri kapsamında en çok para kazandıran meyveler listesinde adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor.

Eken Zengin Oluyor! KAZANCI ÇOK FAZLA!

Son zamanların gözde meyvesi haline gelen, ekeni de satanı da zengin eden çarkıfelek 1 dekardan 200 bin lira kazandırıyor.

Fidanı 10 Yıl Meyve Veren Passiflora 1 Dönüm Arazide Ek 200 Bin TL Kazan

Para kazandıran tarımsal ürünler arasında yeni gözde haline gelen çarkıfelek veya aşk meyvesi diğer adıyla passifloranın antidepresanlara alternatif olarak ilaç sektöründe alıcısını kolaylıkla bulabiliyor olması ve sinir hastaları tarafından uyku ilacı yerine hem çayının demlenip içiliyor olması hem de şurubunun yapılıyor olması ile farklı şekillerde tüketilebiliyor olması nedeniyle kilogram fiyatı 100 ile 120 TL arasında satılmasıyla doğrudan ilişkili. Kilogram fiyatı üzerinden yıllık kazancının yüksek olması genç girişimcilerin dikkatini çekiyor.

Ekeni zengin eden passiflora ile sende kazan

Genç Girişimcilerin Yeni Gözdesi AŞK Meyvesinin KG Fiyatı 100 TL- 200 TL’ye Alıcı Buluyor

Ankara’da Gazi Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi olan 21 yaşındaki Fatih Serin, bir arkadaşıyla birlikte ailesinin kullanmadığı serayı elektrikli süpürgeyle değerlendirerek bu meyveden yüksek kazanç elde ettiğini belirtmesi habere konu oldu. Mersin’in Erdemli ilçesinde tropikal bir ürün.

Genç girişimcilerin ilgisini çeken ve bu ürünü serada yetiştiren Fatih Serin, çarkıfelek meyvesinin ne kadar verim verdiği konusunda şunları söyledi:

“Önceden domates, fasulye gibi ürünler serada ekilirdi. Şimdi pek getiri sağlamıyorlar. Bir arayışa çıktık. Avokado, mango gibi tropik meyveleri denemek istedik ve aklımıza en mantıklısı geldi, Tutku çiçeği.

Birçok çiftçi avokado ekti, üretimi arttıkça fiyatı düşer diye düşündük. Bu iyi çünkü bunun için pazar şu anda çok iyi bilinmiyor. Mersin’de önce biz diktik, sonra 3-4 çiftçi daha dikti. Antalya tarafında biraz daha yetiştiriliyor, giderek artıyor ve ihracat yapılmaya başlandı.

İlk sezonda dekara 300 ile 500 kilogram arası hasat alınmakta, yılda iki kez hasat yapılmakta ve 3 tona kadar ürün alınabilmektedir. Kilosu 100 ile 120 TL arasında değişiyor.

3 Tona Kadar Ürün Alınabiliyor

İlk hasatta 300 kilogram civarında ürün alınıyor ve hem elde hem de toptan olarak satılmak üzere pazarın son gözdesi olan çarkıfelek meyvesi, yüksek gelir sağladığı için yetiştiricilerin hayallerini süslüyor.

Örtü altı tarımında çarkıfelek meyvesi ya da aşk meyvesi olarak bilinen passiflora ekilip serada yetiştirilirse ilk hasattan itibaren 300-350 kilogram ürün alınabilmektedir.

Bir fidanın 10 yıl ürün verdiği bir dekarda elde edilen ürün şu şekildedir:

  • İlk yılda 300 kilogram,
  • yıldan sonra 2 tondan fazla ürün alınabilmekte, meyvenin kilogram fiyatı ise 100 ile 120 TL arasında değişmektedir.
  • Perakende satışlarda ise bu rakamın 200 TL’ye kadar ulaşıyor.

Kendiniz satmak isterseniz kilosunu 150 hatta 200 TL’ye satabilirsiniz. Ayrıca tahıl tarafından da satılabilir. 3 tanesini 15 ile 30 TL arasında satıyorlar. Pazar bilinmediği için daha esnek bir fiyat hakimdir.

Passiflora Meyvesi Nedir?

Sakinleştirici etkisiyle bilinen özellikle de uyku bozukluğu yaşayan kişilerin tercih ettiği passiflora meyvesinden şurup yapılıyor.

Meyvenin yurt dışında ‘passiflora‘, Türkiye’de çarkıfelek, tutku veya aşk meyvesi olarak biliniyor. Bu meyvenin en çok kişileri “Sakinleştirici bir özelliği var. Sinir hastaları tarafından tercih edilen ve Şurubu yapıp içilen bu meyvenin ayrıca çayı demlendiğinde rahatlatıcı bir etkisi bulunuyor. Uyku problemi çekip ilaç almak istemeyenler doğal yoldan bu meyveyi tercih etmesi sebebiyle pazarda alıcısı hazır oluyor.

Yorumlar

  1. Avatar of Emel metin Emel metin dedi ki:

    Reklamda gördüm nasıl olduğunu merak ettim ve denemek istiyorum