Elektrik Affı 2021 Yılına Ait Güncel Borç Silme Bilgileri

Elektrik Affı 2021 Yılına Ait Güncel Borç Silme Bilgileri
A+
A-

Piyasalarda vergi ve prim borç yapılandırması gündemden düşmeden bir de elektrik borçları için yeniden yapılandırma hazırlığı haberi geldi. 2014 yılında getirilen yasa ile TEDAŞ elektrik borcu olarak alacağı bulunan milyarlarca alacağını yeniden yapılandırarak 200 bin borçluyu rahatlatmıştı. Birikmiş elektrik borçlarının yeniden yapılandırması ile borçluların milyarlarca liralık faizleri silinip, geri ödemeler taksitlere bölünerek belirlenen vadelerde ödemesi yapılacak. Elektrik Affından Nasıl Yararlanılır? detaylar haberimizde.

Elektrik Affından Nasıl Yararlanılır?

TEDAŞ ödemelerin yapılarak borç yükünün hafifletilmesi amacıyla aldığı yapılandırma kararı ile elektrik affından yararlanmak isteyenlerin başvurularını almaya başlayacak. TEDAŞ yeniden yapılandırma ile  milyarlarca liralık faturanın faizinden vazgeçecek. Tedaşa borcu bulunan belediye ve resmi kurumlarında borçlarının yapılandırma kapsamına alındığı belirtildi. TEDAŞ’ ın ülkemizde faaliyet gösteren 20 elektrik dağıtım şirketinden de alacağı bulunuyor.

Kaçak Elektrik Kullananlara Af Var mı?

Ülkemizde en çok kaçak elektrik kullanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki vatandaşlar yapılandırmadan yararlanabilecekler. Kaçak elektrik kullananlar getirilen elektrik affı torba yasadan geçildiğinde vatandaşlara yalnız bir şartla dava açılmayacak.

Türkiye’ nin kaçak elektrik karnesi kötü. Ülkemizde yaklaşık bir milyondan fazla kişi elektriği kaçak kullanıyor Enerji Bakanlığı verilerine göre  kaçak elektriğin faturası yıllık 2 milyar liranın üzerinde. Vergisini veren, faturasını zamanında ödeyen vatandaşlardan alınan kaçak elektrik paralarının ülkemizde doğu illerinden alınmayıp batı illerinde yaşayan vatandaşlardan alınıyor olması ayrı bir tartışma konusu iken kaçak elektrik kullanan vatandaşlara af niteliğinde yasa çıkarılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Enerji Bakanlığı kaçak elektrik kullandığı tespit edilen kullanıcılar hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunmuştu ve binlerce vatandaşın cezaevlerine girmeleri tehlikesi ile karşı karşıya kalması söz konusu olmuştu. Bu gibi nedenler ile sürekli meclis gündemine getirilen elektrik affı ile vatandaşı elektrik kaçakçısı konumundan çıkaracak düzenlemeler kabul edilmişti. Buna göre kaçak elektrik kullanan abone pişman olup zararı ödemesi halinde hakkında dava açılmayacaktı.Dava açılanlarda  hüküm giyene kadar zararı ödedikleri takdirde en fazla bir yıl ceza alacaktı.

Elektrik Borç Taksitlendirmesi Nasıl Yapılır?

Biriken elektrik borçlarınızın yüzünden elektriklerinizi kesildiyse ve ödemeyi bir anda tek seferde yapmak istemiyor ya da ödeme yapmak için yeterli bütçeniz bulunmuyorsa bu durumda elektrik dağıtıcı şirketinden borçlarınızın taksitlendirilmesini isteyebilirsiniz.

Peki elektrik borç taksitlendirmesi nasıl yapılır bunun için yapmanız gereken ilk işlem Borç taksitlendirmesi dilekçesi yazmak ve hangi şirketten elektriğiniz bağlandıysa elektrik aldığınız tedarikçinize gerekli belgeler ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Devlet Elektrik Parası Desteği vermektedir. Bu desteklere başvurabilirsiniz.

Elektrik borç taksitlendirme başvuru dilekçesi;

Sayın Yetkili,

***** abone numarasına sahip, ***** adresinde bulunan mesken veya ticarethane sayacımın borcunun taksitlendirilmesini rica ederim. Teşekkürler. 

elektrik-sayacı
Borcunuzu ödeyemiyorsanız elektrik dağıtıcı şirketine borçlarınızın yapılandırılmasını talep edebilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde yazdığınız dilekçede yer alması gerekli olan abone numarası, tesisat numarası  ve sayaç adresinizi yazarak elektrik borçlarınızın taksitlendirilmesini talep ettiğinizi yazmalısınız. Elektrik borçlarınızın taksitlendirilmesi için ticarethane sahipleri yukarıdaki dilekçe ile birlikte vermesi gereken diğer evraklar ise; nüfus cüzdanı, elektrik faturası, ikametgah belgesi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküsü ve şirket kaşesi ile ticaret sicil gazetesi ile elektrik tedarikçisine başvuruda bulunarak elektrik borçlarını taksitler halinde ödeme talebinde bulunabilirler. Mesken için gerekli belgeler ise nüfus cüzdanı sureti, elektrik faturası ve  ikametgah belgesi ile başvuruda bulunarak ev için elektrik borcunun taksitlendirmesi için tedarikçi firmaya talepte bulunabilirler. Ödemelerinizi ayedaş ödeme inceleyerek yapabilirsiniz

Elektrik Faturalarına Taksitlendirme Yapılacak.

Elektrik borçlarını taksitlendirmesinde tedarikçi firmalar sınırlamaları kendi belirledikleri limitler üzerinden yapmaktadır.  Genellikle şirketler 2 bin TL civarı üzerindeki borçlar için kefil, 15000 TL civarı borçları için ise banka teminatı istemektedir. Elektrik şirketleri ayrıca kişiye kefil olacak kişinin ise, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgesini istemektedir.

Elektrik borçlarının taksitlendirmesi düzenlemesi ile bir yılı geçmemek üzere 3 ay ve üzeri tüketim dönemleri için düzenlenen faturaları kapsıyor. Vade ayrımsız taksit uygulaması ile küçük miktarlı elektrik borçları yüzünden tüketicilere açılan davaların yasal takibe alınıp vekalet ücreti ve icra masraflarının ilave edilerek mağdur edilmesini de engelleniyor. Elektrik borcu nedeniyle elektrikleri şirket tarafından fiilen kesilmesi şartı, sözleşmenin feshedilmesi ve güvence bedelinin borçlara karşılık mahsup edilmesi şartlarını sağlayan şirketler elektrik borçları nedeniyle tüketicileri icraya vermeden önce bu saydığımız yükümlülükleri yerine getirme şartını sağlamaları halinde icra sürecini başlatabilecek. Aksi halde tüketiciler borçlarının taksitlendirmesi için şirketlere dilekçe ve gerekli evraklar ile başvuru yapmaları ile elektrik borçlarını taksitler halinde geri ödeyebilecek.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Ibrahim dedi ki:

  1700 tl olmuş 3900 tl avukat aradı elektrik borcu hacizlik oldu ödeme yapın diye indirim yapın ödeyeyim dedim kabul etmediler bunlar hiç indirim yapmıyorlar mı bilgisi olan var mi

 2. Filiz dedi ki:

  Bilen birisi bilgi vrrirse evinirim lutven avukatta olan elek tirik borcu yapılandırma oluyormu

  1. Mehmet dedi ki:

   Evet yapılandırma yapabilirsiniz avukatlar sonuçta TEDAŞ şirketi savunuyor

   1. Gokhan caparoglu dedi ki:

    Kesinlikle öyle bise varmi yapilandirma

 3. Yönetim dedi ki:

  başvurular başladı.

  (5/5)
  1. Çido dedi ki:

   Nereye başvuruluyor

 4. Arife dedi ki:

  O kadar elektirik borcum var ki artık kafayı yiyecem bide ödemeyince avukatlık oluyor faiz avukat parası ohh parası olan yaşasın olmayan böyle hep haksız kazançlar bunlar garibanların üstüne basarak bir yere varilmaz taksit yapın ödeme kolaylığı yapın ödeyelim

  1. Yılmaz dedi ki:

   Slm ben yılmaz Almanya doğumluyum iki çocuk babasıyım hayatım boyunca ne yalan söyledim ne çevreme zarar verdim nede borç isteyipte geri vermemek yaptım 2001 eşim memur oldu ben erkek olarak çocuklarıma hem anne oldum hem baba oldum hayatımız çok iyidi tabiki ben erkek olarak çalışmadım ki kendimi çocukları ma adadım noluyor karım para getircek bizler evimize bakıcaz bir gün karım 4 kredi kartından dolandırıvorlar bana söylemiyor benim elektirim kesiliyor ama iki çocuk okula gidiyor ne yapıcamı bilemiyorum bende kaçak yapmak zorunda kaldım evlatlarım okudun ceza bana geldi ödemek istedim kredi kartına taksit demesinmi zaten biz madur olduk mahkemeye çıktım ki 50 yaşından sonra ağladım okadar zoruma gitti ki resmen ırsız oldum halen mahkemem sürüyor birde bizlere abonelik vermiyorlar eşime oğluma soy işimde diye bu nasıl bir elektrik kurumu tefeciden berbat bide bir baksam oturmadım yerde ikamah olmadım yerde hatta ve hatta bütün köylüler beni nezaman gelcemi soruyorlar ne imza ne görünyü bir baksam 15 milyar yazmışlar birde karakolda eşim çalıştı için bana demesinlermi yılmaz işyerimi burası yok abi köy evi 3 defa arka arkaya sordular bana karakol işremi oldunu hemen savcıya suç duruşunda bulun dedi bende onu yapmadı yapcam arkadaşlar bunda ibadet benim hikayım halen abonesiz kullanıyorum abonelik vermiyorlar beni Batalla soktukça sokuyorlar ama Türkiye’de belli oldu okadar yalan varki doğru insanda yalancı oluyor bundan kurutulan varmı acaba Almanya’da böyle birşey görmedim ben insanları suç makinesi yapanlar belli oluyor zaten sonra kuyumcu soydular gasp ettiler para için anasını babasını kesenler varki ama ben yapmam yapsamda vallah billah zenginden çalıp garibana veririm gözü yaşlı anneler babalar kardeşler bacılar görmek istemem saygılarımlar kurtulan varmı cevap yazarsanı sevinirim çok doluyum çoook

 5. Ramazan dedi ki:

  Benim 5 yıl oldu elektiriyim borc yuzunden kestiler bende yurt dışına çıktım şimdi benim borcum baya faizlenmis 5bine yakın bilgisi olan yardımcı olsun nereye bas vurmam lazim tskrlr

 6. Taksitlendirme dedi ki:

  Hepsi yalan konuşuyorlar normal taksitlendirme yapmiyorlar ancak kredi kartin olursa yapabiliyoruz diyorlar benim 26 bin TL borcumun ancak çeyreği ödiyebildim.
  Yüzde 12 gibi komik bir indirim sağliyorlar amaçlari
  Para toplamak

 7. Sesimecevap dedi ki:

  Slm bizim şu an kaçak durumda görünüyor ama sayaç takılı sadece fatura çıkmıyor kaç yere müracat ettik elektirik borcumuz şu an 50bin lira 7 TANE avukat ta icra lik olduk bizim istedigimiz yol gosterilmesi borcumuzu taksit yapip odemek ayda 7 BİN taksit yapiolar bukadari bir ayda toplanmior LÜTFEN çağırma yanıt verin gidebilcemiz yeri soyleyin

 8. Elektrik affı dedi ki:

  Taksıtlendırmeyı nereye giderek yapmaloyız lütfen cevaplayın

 9. Ayşen dedi ki:

  Bekliyoruz meskenlere af yapılandırma

 10. Murat ünal dedi ki:

  Elektrik affı ne zaman

 11. maqrur dedi ki:

  Bu af elektirik affi yada taksitlendrme neleri kapsiyor acaba bilgisi olan varsa yazarmisinz tesekkr

 12. ismail dedi ki:

  Kurumlarım çoğu kafasına göre kanun uyguluyor. Bir avukatta danışmadan borç ödemesi yapmayın sonrasında da sıkıntılar çıkabiliyor.