Devlet Destekli

Elektrik Affı 2020 Yılına Ait Güncel Borç Silme Bilgileri

Elektrik Affı 2020 Yılına Ait Güncel Borç Silme Bilgileri

Piyasalarda vergi ve prim borç yapılandırması gündemden düşmeden bir de elektrik borçları için yeniden yapılandırma hazırlığı haberi geldi. 2014 yılında getirilen yasa ile TEDAŞ elektrik borcu olarak alacağı bulunan milyarlarca alacağını yeniden yapılandırarak 200 bin borçluyu rahatlatmıştı. Birikmiş elektrik borçlarının yeniden yapılandırması ile borçluların milyarlarca liralık faizleri silinip, geri ödemeler taksitlere bölünerek belirlenen vadelerde ödemesi yapılacak. Elektrik Affından Nasıl Yararlanılır? detaylar haberimizde.

Elektrik Affından Nasıl Yararlanılır?

TEDAŞ ödemelerin yapılarak borç yükünün hafifletilmesi amacıyla aldığı yapılandırma kararı ile elektrik affından yararlanmak isteyenlerin başvurularını almaya başlayacak. TEDAŞ yeniden yapılandırma ile  milyarlarca liralık faturanın faizinden vazgeçecek. Tedaşa borcu bulunan belediye ve resmi kurumlarında borçlarının yapılandırma kapsamına alındığı belirtildi. TEDAŞ’ ın ülkemizde faaliyet gösteren 20 elektrik dağıtım şirketinden de alacağı bulunuyor.

Kaçak Elektrik Kullananlara Af Var mı?

Ülkemizde en çok kaçak elektrik kullanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki vatandaşlar yapılandırmadan yararlanabilecekler. Kaçak elektrik kullananlar getirilen elektrik affı torba yasadan geçildiğinde vatandaşlara yalnız bir şartla dava açılmayacak.

Türkiye’ nin kaçak elektrik karnesi kötü. Ülkemizde yaklaşık bir milyondan fazla kişi elektriği kaçak kullanıyor Enerji Bakanlığı verilerine göre  kaçak elektriğin faturası yıllık 2 milyar liranın üzerinde. Vergisini veren, faturasını zamanında ödeyen vatandaşlardan alınan kaçak elektrik paralarının ülkemizde doğu illerinden alınmayıp batı illerinde yaşayan vatandaşlardan alınıyor olması ayrı bir tartışma konusu iken kaçak elektrik kullanan vatandaşlara af niteliğinde yasa çıkarılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Enerji Bakanlığı kaçak elektrik kullandığı tespit edilen kullanıcılar hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunmuştu ve binlerce vatandaşın cezaevlerine girmeleri tehlikesi ile karşı karşıya kalması söz konusu olmuştu. Bu gibi nedenler ile sürekli meclis gündemine getirilen elektrik affı ile vatandaşı elektrik kaçakçısı konumundan çıkaracak düzenlemeler kabul edilmişti. Buna göre kaçak elektrik kullanan abone pişman olup zararı ödemesi halinde hakkında dava açılmayacaktı.Dava açılanlarda  hüküm giyene kadar zararı ödedikleri takdirde en fazla bir yıl ceza alacaktı.

Elektrik Borç Taksitlendirmesi Nasıl Yapılır?

Biriken elektrik borçlarınızın yüzünden elektriklerinizi kesildiyse ve ödemeyi bir anda tek seferde yapmak istemiyor ya da ödeme yapmak için yeterli bütçeniz bulunmuyorsa bu durumda elektrik dağıtıcı şirketinden borçlarınızın taksitlendirilmesini isteyebilirsiniz.

Peki elektrik borç taksitlendirmesi nasıl yapılır bunun için yapmanız gereken ilk işlem Borç taksitlendirmesi dilekçesi yazmak ve hangi şirketten elektriğiniz bağlandıysa elektrik aldığınız tedarikçinize gerekli belgeler ile başvuruda bulunabilirsiniz. Devlet Elektrik Parası Desteği vermektedir. Bu desteklere başvurabilirsiniz.

Sayın Yetkili,

***** abone numarasına sahip, ***** adresinde bulunan mesken veya ticarethane sayacımın borcunun taksitlendirilmesini rica ederim. Teşekkürler. 

elektrik-sayacı

Borcunuzu ödeyemiyorsanız elektrik dağıtıcı şirketine borçlarınızın yapılandırılmasını talep edebilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde yazdığınız dilekçede yer alması gerekli olan abone numarası, tesisat numarası  ve sayaç adresinizi yazarak elektrik borçlarınızın taksitlendirilmesini talep ettiğinizi yazmalısınız. Elektrik borçlarınızın taksitlendirilmesi için ticarethane sahipleri yukarıdaki dilekçe ile birlikte vermesi gereken diğer evraklar ise; nüfus cüzdanı, elektrik faturası, ikametgah belgesi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküsü ve şirket kaşesi ile ticaret sicil gazetesi ile elektrik tedarikçisine başvuruda bulunarak elektrik borçlarını taksitler halinde ödeme talebinde bulunabilirler. Mesken için gerekli belgeler ise nüfus cüzdanı sureti, elektrik faturası ve  ikametgah belgesi ile başvuruda bulunarak ev için elektrik borcunun taksitlendirmesi için tedarikçi firmaya talepte bulunabilirler.

Elektrik Faturalarına Taksitlendirme Yapılacak.

Elektrik borçlarını taksitlendirmesinde tedarikçi firmalar sınırlamaları kendi belirledikleri limitler üzerinden yapmaktadır.  Genellikle şirketler 2 bin TL civarı üzerindeki borçlar için kefil, 15000 TL civarı borçları için ise banka teminatı istemektedir. Elektrik şirketleri ayrıca kişiye kefil olacak kişinin ise, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgesini istemektedir.

Elektrik borçlarının taksitlendirmesi düzenlemesi ile bir yılı geçmemek üzere 3 ay ve üzeri tüketim dönemleri için düzenlenen faturaları kapsıyor. Vade ayrımsız taksit uygulaması ile küçük miktarlı elektrik borçları yüzünden tüketicilere açılan davaların yasal takibe alınıp vekalet ücreti ve icra masraflarının ilave edilerek mağdur edilmesini de engelleniyor. Elektrik borcu nedeniyle elektrikleri şirket tarafından fiilen kesilmesi şartı, sözleşmenin feshedilmesi ve güvence bedelinin borçlara karşılık mahsup edilmesi şartlarını sağlayan şirketler elektrik borçları nedeniyle tüketicileri icraya vermeden önce bu saydığımız yükümlülükleri yerine getirme şartını sağlamaları halinde icra sürecini başlatabilecek. Aksi halde tüketiciler borçlarının taksitlendirmesi için şirketlere dilekçe ve gerekli evraklar ile başvuru yapmaları ile elektrik borçlarını taksitler halinde geri ödeyebilecek.

] }Yorumlar
 1. blank Ramazan dedi ki:

  Benim 5 yıl oldu elektiriyim borc yuzunden kestiler bende yurt dışına çıktım şimdi benim borcum baya faizlenmis 5bine yakın bilgisi olan yardımcı olsun nereye bas vurmam lazim tskrlr

 2. blank Taksitlendirme dedi ki:

  Hepsi yalan konuşuyorlar normal taksitlendirme yapmiyorlar ancak kredi kartin olursa yapabiliyoruz diyorlar benim 26 bin TL borcumun ancak çeyreği ödiyebildim.
  Yüzde 12 gibi komik bir indirim sağliyorlar amaçlari
  Para toplamak

 3. blank Sesimecevap dedi ki:

  Slm bizim şu an kaçak durumda görünüyor ama sayaç takılı sadece fatura çıkmıyor kaç yere müracat ettik elektirik borcumuz şu an 50bin lira 7 TANE avukat ta icra lik olduk bizim istedigimiz yol gosterilmesi borcumuzu taksit yapip odemek ayda 7 BİN taksit yapiolar bukadari bir ayda toplanmior LÜTFEN çağırma yanıt verin gidebilcemiz yeri soyleyin

 4. blank Elektrik affı dedi ki:

  Taksıtlendırmeyı nereye giderek yapmaloyız lütfen cevaplayın

 5. blank Ayşen dedi ki:

  Bekliyoruz meskenlere af yapılandırma

 6. blank Murat ünal dedi ki:

  Elektrik affı ne zaman

 7. blank maqrur dedi ki:

  Bu af elektirik affi yada taksitlendrme neleri kapsiyor acaba bilgisi olan varsa yazarmisinz tesekkr

 8. blank ismail dedi ki:

  Kurumlarım çoğu kafasına göre kanun uyguluyor. Bir avukatta danışmadan borç ödemesi yapmayın sonrasında da sıkıntılar çıkabiliyor.

 9. blank Ali üstün dedi ki:

  12 yil evvel elektirik borcum çıktı buda bana 10 yil sonra tebliğ edildi 5 6 fatura ust uste odenmemis diye 1300 lira fatura anaborc olan parayi 5000 lira olarak tahsil eymeye calisiyorlar maaşıma haciz yollamişlar bu durumda ne yapmalıyim bu haksizlik karsisinda

 10. blank yakup dedi ki:

  elektrik bildirimi yapılmadan abonemi iptal yaptılar ve avkatlık masrafı ile 4 bin tl masraf cikartılar

  1. blank ismail yildirim dedi ki:

   Sikayetiniz istanbul sanirim. Cunku ekiplerinin basindaki sahis hukuk sirketi ile anlasip vatandasa bu oyunu oynadigi ortaya cikinca isten atildi. Ama olan vatandasa oldu.

 11. blank M. Feridun Arcan dedi ki:

  Bedaş’a borç yapılandırması için gittim. 2009’dan kalan borç idi. İcralıktık. Avukata yönlendirdiler. Önceki yapılandırmada da müracaat etmiştim. Önce avukata gidip 1.800 lira ödedim. Taksitleri ödeyemedim. Şimdj yine avukata yönlendiriyorlar.

 12. blank Levent Günel dedi ki:

  Kacak elektirik borçlarına Af Gelmedimi ? Hiç bir şekilde öğrenemiyorum Yardımcı olur musunuz Rica etsem

 13. blank Sezer dedi ki:

  Sonuç var mi yok mu?

 14. blank Sezer dedi ki:

  Bu yasa ne zaman yürürlüğe girecek bilginiz var mi?

 15. blank Serkan dedi ki:

  Sizler doğuda nasıl elektrik bedava hala öğrenemedinizmi ben yakında staj görmeye gidecem..

 16. blank 22umutcan dedi ki:

  İki daire aldım iki daireninde aboneligini aldim alirken borcu vardi hepsini ödedim 5ay boyinca otruyorum diger dairemde bir skntı olmadı ama benim oturdugum dairenin elektirigini ben eve girince sistemden kesik olarak gostermisler ama elektirigi kulaniyordum fatura gelmiyordu süohe duyup tedaşa gittim kaçak kullanıyorsun dedi 867tl borç cıkardı yasayı dört gözle bekliyorum

  1. blank Sedat dedi ki:

   Merhabalar yaklaşık aynı sorunu yaşıyoruz sonuç ne oldu

   1. blank Nurcan dedi ki:

    Ev sahibi yanlış sayaç boşu vermiş bu yüzden kaçak kullanıyor durumuna düştüm kabullenmesi borç bana kaldı 700 liralık borç 1500 civarı üstelik avukatta af benide kapsarmı bilgi aldınızmı nereye başvurucaz?

 17. blank Ayşegül dedi ki:

  2002 yılından bu yana hiç bir tebligat yok hiç birşeyden haberim yok pat diye geçmiş yıldan elektrik borcu uzayda yaşamıyoruz daha önce neden haberimiz olmuyor şimdi iki gün ödenmeyince kesiyorsunuz ben adresten ayrıldıktan sonra oturan kullanmış elektriği ben niye ödüyorum! Yıllar sonra ee borcunuz var!Niye kesmediniz aylarca madem kaçak fatura ödenmeden aylarca kullanılmasına izin vermişsiniz!

 18. blank Semiha dedi ki:

  Benim eski isyerini en kalan haciz eletrik borcum var acaba yeni yasada indirim varmi

 19. blank H. A. Eroğlu dedi ki:

  Köyümüzden taşınalı 40 yıldan fazla oldu ve 30’mu 40’mı kaç yıl geçtiğini bilmediğimiz 1990’da vefat eden rahmetlik babam adına köydeki elektrik borcundan adıma haciz yapıldı Sivas Çamlıbel elektrik dağıtım kurumu tarafından.
  Hiç kullanılmayan bir elektrik saatına binlerce lira borç faizi toplanmış haberimiz dışında 40 yıl sonra 1 TL’lik borç olmuş yüklü bir miktar Allah’dan korkmayan bir sistem sistem değildir.
  Kanunların düzenlenip gereğinin yapılmasını temenni ediyoruz vatandaş millet olarak?

 20. blank hakan dedi ki:

  merhaba defalarca elektrik idaresine gittim peşinat almadan taksit yapılmıyor peşinatta bulamıyorum dükkanımın elktrikleri kesik 1 haftadır jenaratör calıştırıyorum ALLAH TAN REVAMI BU

 21. blank Ayşen dedi ki:

  Hala af bekliyoruz meskenlere kimsenin umrunda degl vergi affı cıkıpduruyor hep tedaşa yokmu

 22. blank ahmet dedi ki:

  Sayın kurum çok acımasız davranıyorsunuz kredi kartına taksit yapıyoruz diyosunuz zaten kart olsa bi şekil öder kartsız taksitleri uzatmıyorsunuz avukatlari kazandiriyorsunuz

 23. blank Muammer dalgıç dedi ki:

  Benim kacak borcumvar buna indirim olabilecekmi nasıl ödiyebilirim banayardımcı olurmusunuz

 24. blank Funda demirtunc dedi ki:

  Benim bir milyar borcum var taksitlendirme ye gittim kredi kartı istediler benim kredi kartım yok 5 aya bölün dedim aydan aya odeyim dedim yapmadılar bana yardımcı olursanız sevinirim

 25. blank ABDULKADİR. KARASAHİN dedi ki:

  DİYORSUNUZKİ BORCUNU ODE TAMAM ödemeye aktarıyor LAKİN TAKSİT YAPİN DİYORUZ YAPMİYORSUNUZ AVUKATA VERMİSİNİZ ZATEN SİZE OLAN BORCU ODİYEMİYEN KİSİLER BİRDE AVUKAT MASRAFİ BRDE HACİZ MASRAFİNİ NASİL ÖDERSİN BİRKEN BES OLUYOR BORCU KİSİNİN HANİ AF VARDİ. NE OLDU SİMDİDE AVUKAT TUTUKLAMAMİ CİKARARİYORMUS E tutuklanır sam CEZAEVİNDEKİ CALİSARAK ODUYECEGİM

 26. blank ramazan öz dedi ki:

  Evet beyler tarımsal sulama borçları ne olacak.

 27. blank Ayşen dedi ki:

  Halen bekiyoruz vatandas olarak çiftciye geldi sadr e

 28. blank Mine dedi ki:

  Meskenlere af vurmadı ki