Devlet Elektrik Yardımı 2022 Güncel (PTT 216 TL Başvuru Şartları)

Faturalarını ödemekte güçlük çeken yardıma muhtaç aileler tarafından e-Devlet elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır, kimler başvurabilir, şartları nelerdir, 2022 elektrik yardım desteği ne kadar, ne zaman yatırılacak? araştırılmaktadır. İşte devlet elektrik yardımı PTT başvurusu, gerekli olan evraklar, sorgulama ekranı ve elektrik yardımına dair tüm detaylar!

Devlet Elektrik Yardımı 2022 Güncel (PTT 216 TL Başvuru Şartları)

Dar gelirli aileler, gelir durumlarını belgeleyerek ihtiyacı olduğu alanlarda, devletin sunmuş olduğu barınmadan giyime, yiyecekten eğitime kadar pek çok alanda maddi destek alabilmektedir. Bu destekler arasında devlet elektrik yardımı da bulunmaktadır. Elektrik desteğinden yararlanmak isteyenler için e-Devlet’ten elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır, PTT elektrik yardımı sorgulama nasıl yapılır, elektrik yardımı başvurusu formu doldurma adımları dahilinde elektrik yardımı ne kadar 2022 yılında sorularının yanıtlarını detaylandırdık. Devlet elektrik yardımı PTT başvuru ve sorgulama adımları bu sayfada.

Evde Bakım Aylığı Alan Engelliler Artık Elektrik Tüketim Desteğinden Yararlanacak

Evde bakım aylığı alan engelliler artık elektrik tüketim desteğinden yararlanacak. Konu ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık

Yeni yaptığımız düzenleme evde bakım yardımı alan engellilerimiz de elektrik tüketim desteğinden yararlanacak dedi.

Bakan Yanık yaptığı açıklamasında: Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteğinde yeni bir düzenleme yaptıklarını ve kapsamı genişlettiklerini belirterek,

“Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağlı yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımıza elektrik tüketim desteği sağlıyoruz. Yeni yaptığımız düzenleme ile bu kapsamı genişletiyoruz. Eskiden evde bakım yardımı alanlar bu elektrik desteğinden faydalanamıyordu. Artık evde bakım yardımı alan engellilerimiz de bu elektrik desteğinden yararlanacak.

Her hasta için normalde verdiğimiz elektrik tüketim desteğine ek aylık 150 kilovatsaatin karşılığı olan tutarda destek sağlayacağız”

Elektrik Desteği 2022 Yılında 4 Milyon Haneye Verilecek

Bakan Dönmez,

“Elektrikte birinci kademede yaklaşık yüzde 50, doğal gazda ise yüzde 75’lik devlet desteği devam etmektedir”

Elektrik desteğinde halen 2,1 milyon hane olan kapsamı 4 milyon haneye çıkartıyoruz. Ayrıca sosyal güvenlik şemsiyemizin hem kapsama alanını hem etkisini genişletecek 15 milyar liralık yeni bir sosyal destek paketiyle ilgili hazırlıklara da başlanması talimatını verdik. dedi.

Devlet Elektrik Yardımı 2022 Güncel (PTT 216 TL Başvuru Şartları)
Devlet Elektrik Yardımı 2022 Güncel (PTT 216 TL Başvuru Şartları)

İhtiyaç Sahiplerine 2,5 Milyar TL Yakacak ve Elektrik Yardımı Yapılacak

Bu kış ihtiyaç sahiplerine 2.5 Milyar TL yakacak ve elektrik yardımı yapılacak. Kış mevsiminde vatandaşlara 1,6 Milyar TL’lik kömür ulaştırılacak olup yakacak yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılacak. Elektrik desteği başvuruları ise Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları‘na yapılacak.

Devlet Elektrik Yardımı 2022 Güncel (PTT 216 TL Başvuru Şartları)
Yakacak ve Elektrik desteği verilecek

Bakan Yanık, yakacak ve elektrik yardımından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahiplerine şu bilgileri verdi:

“İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, yakacak yardımına e-Devlet üzerinden başvurabilecek. Diğer yandan Elektrik Tüketim Desteği’ni ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerimize hali hazırda veriyoruz. Herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacak” dedi.

2022 yılı için yardımın üst limiti 216 liradır.

”Elektrik tüketim desteği programı kapsamında 4 milyon haneye yardım yapılacak. Bu programın kapsamına kronik hastalığı sebebiyle cihaz kullanan elektriğe erişiminde sıkıntı yaşamasını engelleyecek şekilde değiştiriyoruz. Böylece 20 bin aileyi daha elektrik desteği kapsamına alıyoruz.” dedi.

Elektrik Faturası Devlet Desteği Devam Ediyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gıda, barınma, konut, yakacak ve eğitim desteklerine bir yenisi daha eklenerek vatandaşlara devlet elektrik desteği yardımı verilmektedir. Ülkemizde asgari ücret ile geçinmek zorunda olan pek çok ailenin ödemekle yükümlü oldukları ev kirası, çocukların okulu, mutfak masrafı, derken bir de üzerine elektrik faturaları gibi aylık ödemelerinde kolaylık sağlamak adına vatandaşlara bu anlamda devlet destekleri derin bir nefes aldırılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrası 30700 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında karar gereği Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında vatandaşlarımıza verilecek olan devlet elektrik yardımı başvuruları nasıl yapılır, elektrik yardım parası nasıl alınır? bakalım.

Elektrik Desteği başvurusu nereye yapılır? Başvuruda hangi belgeler istenir?

Elektrik desteği başvuruları kronik rahatsızlığı olan hastaların yaşadıkları il ve İlçelerde ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yapılır. Başvurularda, hastanın kronik hastalığına ve cihaz kullanması gerektiğine ilişkin sağlık raporu başvuran tarafından SYD Vakfına ibraz edilir. Başvuranlar Vakıflardan temin edecekleri Elektrik Desteği Programı Başvuru Formunu imzalayarak başvuruda bulunur. Başvurudan sonra SYD Vakfı personeli, sağlık personeli ile birlikte hanenize ziyarette bulunarak muhtaçlık durumunuzu ve cihaza bağlılık durumunun tespitini gerçekleştirir. Hane ziyareti ve bilgileriniz SYD Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından değerlendirilir.

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? 2022

Elektrik faturası desteği düzenli sosyal yardım programlarından veya engelli yaşlı aylığından faydalanan ihtiyaç sahibi TC vatandaşlarına verilir. İhtiyaç sahibi ailelere sağlanan elektrik tüketim desteğinden yararlanabilmek için kişilerin muhtaçlık sınırının altında kalma şartını sağlamaları gerekmektedir. Elektrik desteği yardımı, ihtiyaç sahibi aileler içinde ki başvuruda bulunan vatandaşın gelir durumuna bakılarak sağlanır. Hanedeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden az olması şartı muhtaçlık sınırının altında kalmaları şartıyla karşılanır. 2022 yılı itibarıyla bu tutar 1.833 TL olmuştur. Dört kişilik ailenin gelirinin 3.409 TL’nin altında olması şartını sağlamaları halinde, ihtiyaç sahibi hanelerin elektrik tüketimi belirlenen kw/saat limitine kadar karşılanır.

Başvuruya gerek olmaksızın ödemeler hak sahiplerinin adına, Bakanlık tarafından PTT aracılığıyla yapılır.

Devlet Elektrik Yardımı 2022 Güncel (PTT 216 TL Başvuru Şartları)
Elektrik tüketim desteği devam ediyor.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Alma Süreci

Elektrik desteği yardımı almak için faturanız ile birlikte PTT şubelerine gitmeniz yeterlidir. Başvuru sahibi, faturanın son ödeme tarihinde PTT şubesine gider ve kimlik ibrazı sonrası faturasını yatırmak istediğinde, fatura bedelinden 100 TL düşülür ve faturanın geri kalanı ödenir.

Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından sosyal yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu anlamda almak istediğiniz yardım konusu her ne olursa olsun İl Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. İlçelerde ikamet edenler ise Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirler.

Elektrik faturası desteği almak istediğinizi bir dilekçe ile müdürlüğe bildirmeniz durumunda desteklerden yararlanabileceksiniz. Bu kuruma yapılacak olan başvurular kurum bünyesinde faaliyet gösteren bir heyet tarafından denetlenmektedir. Ancak daha evvel yardım alıyor olma şartı aranacağından kurumda kayıtlı olan bilgileriniz ile de işlem yapılabilmektedir. Ayrıca yardım almak isteyen vatandaşlar kimlik kartı ve elektrik faturaları ile birlikte PTT şubelerine giderek de başvuru yapabilirler. Peki bahsettiğimiz başvuru kanallarına ek olarak PTT elektrik yardımı başvurusu e-Devlet üzerinden yapılır mı?

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu tarafından kullandırılan PTT elektrik yardım desteği başvuruları e-Devlet üzerinden de yapılmaktadır. Başvuru şartlarından bir tanesi ailenin sosyal yardım programlarından yararlanıyor olmasıdır. Bu sebep ile elektrik yardımı başvurusu formu doldurmadan önce e-Devlet üzerinden Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti başvurusunu tamamlayarak, sosyal desteklere hak kazanılması gerekmektedir.

e-Devlet ile PTT elektrik yardımı başvurusu yapmak için:

 • T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriniz.
 • Arama kısmından ”https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti” sayfasına erişim sağlayın.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak sosyal ve ekonomik yardımlardan yararlanabilmek için gerekli olan bilgileri girerek e-Devlet elektrik yardımı başvurusu işleminizi tamamlayın.

Elektrik Tüketim Desteğinin ise sosyal yardım programından düzenli olarak faydalanan vatandaşlara, herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmadan verildiği belirtildi. SYDV’den yardım alıyor ve kaydınız zaten var ise, her ay düzenli olarak verilen devlet elektrik desteği yardımından faydalanabilirsiniz.

Elektrik Faturası Devlet Desteği Başvuru Evrakları Nelerdir?

Elektrik faturası desteğinden yararlanmak için başvurulan kuruma teslim edilmesi gereken evrakların aşağıdaki gibidir:

 • Vakıftan veya il müdürlüklerinden temin edilecek olan başvuru dilekçesi
 • Başvuran şahsın kendine ve eşine ait olan T.C. kimlik belgesi fotokopisi
 • Elektrik faturalarınız

Vakıf tarafından yardım şekline göre farklı belgeler de talep edilebilmektedir. Ailenin gelir durumu nokta önem kazanmaktadır. Sosyal yardımların dar gelirli ailelere verilmesinin kararını veren heyet, ailenin maddi durumuna ve yaşantısına bakmak amacı ile çeşitli incemeler yapmaktadır. Kişi başına düşen gelirin ise belirtilen sınırda olması gerekmektedir. Bu sebep ile yüksek bir ihtimal ile gelir belgesi de talep edilebilmektedir.

Elektrik Yardımı Ne Kadar? 2022 Ödeme Miktarları

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada 2022 yılı elektrik yardımı hanede yaşayan kişi sayıları dikkate alınarak hesaplanmıştır. Verilecek olan destek kapsamında tutarların hesaplanmasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmiş olan bedeller dikkat alınarak elektrik yardım ödemesi yapılacaktır. Muhtaçlık hesaplaması ve genel sağlık sigortası gelir tespiti hesaplamalarında kullanılmayacaktır.

Konutlarda yaşayan kişi sayıları göz önünde bulundurularak 150 kw destek sağlanacaktır. Hanede yaşamını sürdüren kişi sayılarına göre elektrik yardımı Evde yaşayan kişi sayısına göre Dört kişilik ailede gelir 7 bin 332 liranın altındaysa bu haktan yararlanılabilir. Buna göre destek aşağıdaki tutarlarda yapılacaktır:

2022 Yılında Devlet Elektrik faturası desteği ne kadar?

2022 yılında hane içinde yaşayan kişi sayısına göre verilen elektrik fatura destek tutarları aşağıdaki gibidir:

 • Hanede 2 kişi olması durumunda aylık 75 kWh enerji tüketimine 108 TL
 • Hanede 3 kişi olduğunda aylık 100 kWh 144 TL
 • Hanede 4 kişi bulunuyorsa aylık 125 kWh 180 TL
 • Hanede 5 veya daha fazla kişi olması durumunda ise aylık 150 kWh enerji tüketimine 216 TL devlet elektrik desteği verilecektir.

240 kilovatsaate kadar olan ilk dilim tarife için geçerli 1,44 liralık kilovatsaat ücreti baz alınmıştır.

2022 yılı için elektrik yardımın üst limiti 216 liradır.

Maddi desteğe ihtiyaç duyan vatandaşların zor durumda kalmaması için elektrik faturalarının (belirttiğimiz kullanım bedellerine ve hanede yer alan kişi sayılarına göre) bir kısmı devlet tarafından karşılanacaktır.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Sorgulama Adımları

PTT elektrik desteği başvurusu yapan aileler PTT elektrik indirimi sorgulamasının nereden ve nasıl yapıldığını merak etmektedir. Elektrik desteği şartlarını taşıyan aileler başvuru sonuçlarını birçok kanal aracılığı ile öğrenebilmektedir. Öncelikle e-Devlet elektrik yardım sorgulama ekranı üzerinden nasıl yapılacağını anlatalım. PTT elektrik faturası yardımı sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapmak için;

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte e-Devlet sistemine giriş yapınız.
 • Arama butonuna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazarak ilgili sayfaya ulaşınız.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım bilgileri sorgulama kısmından maddi yardım alan kişilere yapılacak olan ödemeler bulunmaktadır.
 • Bu sayfa üzerinden PTT elektrik yardımı sorgulama işleminizi yaparak, başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca elektrik faturası yardımı sorgulama adımlarından bir tanesi de ALO 144 sosyal yardım hattıdır. ALO 144 hattı, hafta sonu ve resmi tatiller hariç olmak üzere hafta içi 08.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup, elektrik faturası desteği sorgulamanızı yapabileceğiniz bir iletişim kanalıdır. Sorgulama konusunda şunu belirtmek isteriz ki PTT şubeleri üzerinden elektrik faturası yardımı sorgulama işlemi yapılmamaktadır.

Devlet Elektrik Desteği Yardımını Kimler Alabilir?

Bakanlığın sayfasında yer alan bilgiye göre: Söz konusu destek programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında;

 • Düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (1.000 TL EVEK)
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (800 TL)
 • Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ)
 • Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY)
 • Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı
 • Engelli Aylıkları
 • Yaşlı Aylığı
 • Engelli Yakını Aylığı
 • Silikozis Aylığı ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmaktadır.

TC. sosyal bir devlet olduğundan dolayı yardıma muhtaç vatandaşlarımız devlet tarafından verilen çeşitli ayni ve nakdi yardımlar ile desteklenmektedir. Devletimiz bu yardımları çeşitli kurumlar vasıtası ile yapmaktadır. Yiyecek, içecek yardımları, yoksulluk aylığı gibi yardım konularına bir yenisi daha eklenerek elektrik desteği yardımı da verilmektedir.

Dar gelirli vatandaşların elektrik faturalarının bir kısmı devlet tarafından karşılanacak olup bu destekten yararlanmak isteyen ailenin sosyal yardım programlarından yararlanıyor olması şartı aranmaktadır. Türk vatandaşı olan ve yardım şartlarını taşıyan herkese elektrik desteği verilecektir.

Örneğin ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan gıda yardımı almakta olan bir aile elektrik faturasının ödenmesi için de devletten destek alabilecektir. Verilecek olan destek tutarları hanede yaşayan kişi sayısı dikkate alınarak yapılacaktır.

Devlet elektrik yardımı desteği alıyorsunuz fakat bu sefer de kira borcunuzu mu yatıramıyorsunuz? Devlet kira yardımı alarak siz de barınma ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlayabilirsiniz!

Fatura Yardım Başvurusu İçin Kademeli tarifede elektrik faturaları nasıl hesaplanıyor?

Kademeli Tarife 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Kademeli tarife, Dağıtım Şebekesine Alçak Gerilim (AG) seviyesinden bağlı olan sadece mesken tüketici grubundaki tüketicilere uygulanacaktır. Kademeli Tarife Birim fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Ulusal Tarife Tablosunda belirlenerek resmi internet sitesinde yayımlanmaktadır.”

Kademeli tarifede elektrik fatura Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu gereğince EPDK tarafından dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmak amacıyla 31 Aralık 2021 tarih ve 10707 numaralı kurul kararı ile belirlenen kademeli tarife uygulamasına geçilmiştir.

Kademeli tarife ile fatura hesabı hasıl yapıldığına ilişkin yapılan açıklamada ise “Örneğin, bir AG Mesken tüketicisinin, faturasındaki ilk endeks okuma tarihinin: 01.01.2022, son endeks okuma tarihinin ise 29.01.2022 olduğu, toplam tüketiminin ise 350 kW/h olduğu durumda, gün Sayısı Hesabı: 29.01.2022 – 01.01.2022 = 28 Gün, Günlük Tüketim Hesabı: 350/ 28 = 12,50 kW/h, 28 x 5 = 140 kW/h’lik kısmı düşük kademe birim fiyatından, 111,25 TL. 350 – 140 = 210 kW/h’lik kısmı olan 283,25 TL ise yüksek kademe birim fiyatından olmak üzere dağıtım bedeli ve diğer vergilerle toplam 624,86 TL şekilde faturalandırılacaktır.

Tüketim ve faturalama dönemi içerisinde farklı iki tarife dönemi varsa (Aralık-2021 ile Ocak-2022 gibi) Tüketimler mevzuat gereği kıst hesabı yapılarak EPDK tarafından açıklanan ilgili dönemlere ait birim fiyatlar ile hesaplanıp faturalandırılacaktır. Tüm tüketimin yeni açıklanan fiyatlar ile faturalandırılması söz konusu değildir. Faturalarınızın doğruluğunu, aşağıdaki linkten erişim sağlayabileceğiniz EPDK’nın resmi internet sitesinde yer alan fatura hesaplama modülünden kontrol edebilirsiniz.

EPDK FATURA HESAPLAMA menüsü üzerinden kullandığınız kw cinsi ile elektrik faturanızı hesaplamak için tıklayınız!

Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların yaşadığı hanelere verilen destekler:

 1. Elektrik tüketim desteği
 2. Kesintisiz güç kaynağı desteği
 3. Birikmiş elektrik borcu desteği olmak üzere 3 farklı destek sağlanır.

Buna göre; kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre yardım yapılıyor. Yeni uygulamayla ihtiyaç sahibi, cihaza bağımlı hasta vatandaşlara elektrik tüketim desteği yüzde 100 artırımlı olarak veriliyor. Yani cihaza bağımlı kronik hasta ihtiyaç sahiplerine hanedeki kişi sayısına göre 216 lira yerine 432 liraya kadar elektrik tüketim desteği sağlanıyor

kKronik Hastalar İçin Özel Elektrik İndirimine Nasıl Başvurulur?

Devlet elektrik desteği yardımı kapsamında hastalar için de ayrı bir düzenleme getirmiştir. Hastalar için elektrik desteği aşağıdaki kişilere verilir:

 • Hastanın ağır ve kronik bir rahatsızlık nedeniyle makineye ihtiyaç duyması,
 • Hastanın 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu tespit edilmesi,
 • Hastanın devletten 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almaması,

Başvuru için gerekli olan evraklar ve raporların hazırlanması ardından elektrik desteği için müracaat edebilirsiniz.

Devlet elektrik parası desteğini 3 farklı kategoride yapılacağından söz edilmektedir. Bu kategoriler aşağıdaki gibidir:

 • Elektrik tüketim desteği (216 TL’ye kadar fatura ödeme yardımı)
 • Kesintisiz güç kaynağı desteği (elektrik kesintisine karşı cihaz desteği)
 • Birikmiş elektrik faturaları için destek (borcu olan vatandaşın, borçlarının silinmesi)

Vakıflardan yardım almak isteyen vatandaşlarımızın şahsen en yakın Vakıf Şube Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Konumuzda bahsedilen 216 TL Devlet Elektrik Parası desteği ağır ve kronik hastalar için olduğundan vakfın diğer destekleri ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kronik ve ağır bir rahatsızlığı olmasına rağmen haneye yeni elektrikli cihaz alan vatandaşlarımızın ise, cihazın alım tarihinden önceki borçları veya birikmiş faturaları bu destek kapsamına alınmamaktadır.

Ağır ve Kronik Hastalara Elektrik Parası Desteği Verilir mi?

Devlet veya üniversite hastaneleri tarafından solunum cihazı gibi cihazların desteğine ihtiyaç duyan hastalarımızın, bu cihazlardan alabilmek için Sosyal Sigortalar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Eğer bu cihaz SGK’da mevcut ise, hastaya zimmetlenerek teslim edilerek hastanın tedavi sürecinde bu cihazı kullanması sağlanmaktadır. Hastanın iyileşmesi veya vefat etmesi durumunda cihaz SGK’ya teslim edilmelidir. SGK tarafından hazırlanan excel dosyasında cihaz alma şartları ve ayrıntıları bulunmaktadır.

Eğer hasta için gerekli olan cihaz Sosyal Güvenlik Kurumunda mevcut değil ise, bu cihazın alınması için SGK tarafından belirli bir ödeme yapılmaktadır. Tabi cihaz satın alınmadan önce SGK’da cihaz olmadığına dair onay almak gerekmekte olup onay alınmadan yapılan satın almalara SGK ödeme yapmayacaktır. Örneğin solunum cihazı için geçtiğimiz dönemde 900 TL civarında bir ödeme yapılmaktaydı. Piyasada 900 TL’ye solunum cihazı bulunamasa da, hasta bu cihazı alabilmek için devlet desteğinden faydalanmıştır. Devletten destek alarak solunum cihazı alan hastanın vefat etmesi durumunda devlet hastaya ödediği cihaz parası ile satın alınan cihazı geri istemektedir.

 • Kurum tarafından iade alınan cihazların, Kurum sağlık yardımlarından yararlandırılan hastalara verilebilmesi için hastaların, sağlık kurulu raporu ile sosyal güvenlik il müdürlüklerine müracaatta bulunmaları gerekmektedir.
 • Sağlık kurulu raporlarında, “iade cihazın temini için Kuruma müracaat edilmesi gerektiği”  belirtilecektir.
 • Müracaatı takiben, söz konusu tıbbi cihazların Kurum stoklarından temin edilmesi yoluna gidilecek olup, stoklarda yok ise Kurum stoklarında cihazın olmadığına dair onay alınmak suretiyle hasta tarafından temin edilen cihaz bedelleri SUT’un 7.2.2 maddesi doğrultusunda kurumca ödenir.
 • Onay alınmadan hasta tarafından temin edilen cihazların bedelleri ödenmeyecektir.
 • İade kapsamındaki cihazlara ait reçete ve sağlık raporu ile ilgili işlemlerin 15 (on beş) iş günü içinde Kurumumuz taşra teşkilatlarına başvurularak başlatılması zorunludur.

Solunum cihazı için SGK’da cihaz bulamayan ve evine cihaz almak isteyen hastaların şu evrakları hazırlaması gerekmektedir;

 • Reçeteye veya rapora SGK’nın KURUMDA YOKTUR onayı vermiş olması,
 • Solunum cihazını aldığınız firmanın yetki belgesi olması,
 • Firmanın Ulusal Bilgi Bankası kaydı evrakı
 • Cihazın UBB kayıtlı olması,
 • Tedavi bittiğinde cihazı geri vereceğinize dair taahhütname,
 • Cihazın Garanti Belgesinin mevcut olması,

Yukarıda sayılan evraklar ve belgeler genelde Medikal ürünler satan işyerleri tarafından ücretsiz olarak hazırlanmaktadır. Belgeler SGK’ya teslim edildikten sonra ödeme Ziraat Bankasına hastanın T.C. Kimlik numarasına 20 ile 45 gün arasında yatırılmaktadır. Nüfus cüzdanı ibraz edilerek para çekilebilmektedir.

Kronik Hastalara Elektrik Nereye Başvurulur?

216 TL elektrik desteğinden kronik hastalar, evde bakım hizmetlerinden yararlanmayanlar, hastalık durumlarının ağır olması sebebi ile cihaza bağlı olarak yaşamak durumunda olanlar yararlanabilmektedir. Bu sebep ile kesintisiz güç kaynağı ve elektrik faturaları devlet tarafından karşılanmaktadır. Kronik hastalara elektrik desteği başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılmaktadır.

Bu kapsamda her ay için 216 TL destek verilecek olup, cihazdan ötürü yüksek fatura gelmesi nedeni ile ödenmemiş olan birikmiş faturalar da ödenecektir.

İşte bu cihazlara bağlı olarak yaşamını sürdüren hastalarımızın elektrik ücretleri 216 TL’ye kadar devlet tarafından karşılanacaktır.

Elektrik Yardımı Kesilir mi?

Evet, başvuru için gerekli şartların dışında olunması durumunda elektrik yardımı kesilmektedir. Gelir durumu düzelen, sosyal destekler kapsamında herhangi bir yardım alamayan vatandaşların elektrik destek ödemeleri de kesilmektedir.
Devlet tarafından verilen yardımın belirlenmiş herhangi bir belirlenmiş tarihi yoktur. Ancak sosyal yardımlardan yararlanan kişilerin düzenli olarak aldıkları yardımlar kesildiğinde elektrik desteği son bulur.

Elektrik Desteği Yardımı Nakit Alınır mı?

Evet, PTT tarafından verilmekte olan elektrik desteği yardımı nakit olarak alınarak kullanılabilmektedir. Banka hesabınız var ise ödemeniz hesabınıza aktarılacaktır. Eğer ki herhangi bir hesabınız yok ise ödemeniz adınıza PTT şubelerine yatırılacak olup, bilgileriniz doğrultusunda PTT şubelerinden ödemenizi alabilirsiniz.

Elektrik Desteği Yardımı Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

e-Devlet üzerinden elektrik desteği başvurunuzu sorguladığınızda ‘‘Elektrik desteği yardımı ödemeniz hazırdır” ibaresi gördüğünüzde başvuru sahibine elektrik yardım ödemesi bağlandığı anlamına gelmektedir. Kullanıma hazır olan destek ödemenizi çekebilirsiniz.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Zaman Yatar?

Devlet tarafından elektrik desteği kapsamında uygulanan yardım ödemeleri her ay düzenli olarak ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Belirlenen şartların sağlanması durumunda elektrik desteği ödemesi için hak sahibi olan aileler, ekonomik olarak düzelme yaşadıklarında elektrik desteği yardımı kesilecektir. Fakat ekonomik durumunda herhangi bir iyileşme söz konusu olmadıkça bu sosyal yardım kapsamında her ay düzenli olarak elektrik desteği yardımı alabilecektir.

Elektrik yardımı kaç ay alınır?

Elektrik parası yardımı her ay düzenli olarak alınır. Maddi durumlarında belirtilen şartlara göre iyileşme olmadığını süre boyunca, bu sosyal yardım kapsamında her ay 216 TL’ye kadar elektrik parası yardımı alabilirsiniz

Elektrik yardım desteği nereden alınır?

Elektrik desteği yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların kimlik belgelerini ve elektrik faturalarını götürerek PTT şubelerine başvurmaları yeterlidir

Elektrik yardımı nasıl sorgulanır?

Elektrik yardımı başvuru sorgulaması ALO 144’ü arayarak yapılabilir. Elektrik yardımı için sorgulama e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Bunun için TC Kimlik Numarası ve E Devlet Şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazmanın yeterli olacaktır.

Kronik Hastalara Elektrik Desteği Ne Kadar?

Hastaların konutlarına ait elektrik faturalarına destek olmak için kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre aylık 216 TL’ye kadarki elektrik faturalarına desteği içeren Elektrik Tüketim Desteği bulunmaktadır.

Yorumlar

 1. Avatar of Yazgül gecten Yazgül gecten dedi ki:

  Merhaba ben elektitik desteği istiyorum durumu m yok

 2. Avatar of Nurullah yılmasın Nurullah yılmasın dedi ki:

  Slm eşim fatma yılmasın elektirik desteği alıyordu şuan şubat devlet desdegi elektirk yardım yatmadı e devlet den red feshetildi diye görüntüle çıkıyor ama ssk yok neden böyle yardım etmeni isterim

 3. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  Fatura yardımına ihtiyacım var

 4. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Doğalgaz yardımı veriyormu ev kiramı veremiyorum 3cocuk var kışlık elbisem alamıyorum kış geldi botlarını işim yok benim.

 5. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Ben Işim yok ev kiramı veremiyorum doğalgaz yardım parası istiyorum gelirim yok işim yok benim. yardım işim yok ev kiramı veremiyorum 3cocuk bot alamadım para bulamadım

 6. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Ben.Işimyok Evkiramıveremiyorum .eletirik yardımı istiyorum doğalgaz yardım parası istiyorum gelirim yok

 7. Avatar of Hatice Hatice dedi ki:

  Ben 5 yıl önce boşandım karşı taraftan nafakamı alamıyorum evim kira vede rutübetli kiramı vede faturalarımı yatıramıyorum evimde doğal gaz Yok küçük tüp kullanıyorum vede küçük tüple duş alıyorum evimde ısınacak birşeyim yok elektrik faturası dan yararlanmak istiyorum rica ederim sizlerden

 8. Avatar of Emine Emine dedi ki:

  Elektrik yardımına çok ihtiyacım var

 9. Avatar of Hatice kaya Hatice kaya dedi ki:

  Fatura yardımına ihtiyacım var lütfen yardım edermisiniz

 10. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  Fatura yardımına ihtiyacım var

 11. Avatar of halil halil dedi ki:

  fatura yardımına ihtiyacım var kocaeli

 12. Avatar of Muhittin demirbaş Muhittin demirbaş dedi ki:

  Allah a dua edin devlete dua yaramaz onun yanında boşa gitmez
  Devlet parası çok
  Bizde para çok olsaydı devlet yanimizda olurdu

 13. Avatar of Kadriye Kadriye dedi ki:

  Lütfen biraz destek ıstiyorum evimiz kira 2cocuk 4bugaz zor günler geçiriyoruz ben tansiyon şeker hastasıyım çalışamıyorum Eşimin eline bakıyoruz oda su pandemi günlerde çalışamadı oğlum öğrenci biraz destek

 14. Avatar of Vedat Vedat dedi ki:

  Hanede düzenli yardım alıyorsanız iptal olmaz misal cocuk parası yaşlılık aylığı gibi

 15. Avatar of uğur uğur dedi ki:

  ülkenin hali perişan yorumlarda herkes yardım istiyor yardım bekliyor saraylarda yaşayan akp bunları görüyor mu acaba gerçi bizim millet aç olsa perişan olsa bile akp akp şakşakçılığı yapıyor bazılarına müstahak aç kalmak

 16. Avatar of Bahtiyar Cengiz Bahtiyar Cengiz dedi ki:

  Elektırık yardım

 17. Avatar of Ebru algül Ebru algül dedi ki:

  Elektirik desteği dAha önce alıyorsun SGK olunca kesildi ama artk SGK yok tekrardan yardım istiyorum

 18. Avatar of Kibriye oksuz Kibriye oksuz dedi ki:

  Elektirik desteği istiyorum