Elektrik Yardımı Ne Kadar? 2023 e-Devlet PTT Fatura Desteği Şartları

Faturalarını ödemekte zorlanan yardıma muhtaç ailelerin e-Devlet elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır, kimler başvurabilir, şartlar nelerdir, 2023 elektrik yardım desteği ne kadar ve ne zaman ödenecek? araştırılıyor. İşte devlet elektrik yardımı PTT başvurusu, gerekli belgeler, sorgulama ekranı ve elektrik yardımı ile ilgili tüm detaylar!

Elektrik Yardımı Ne Kadar? 2023 e-Devlet PTT Fatura Desteği Şartları

Dar gelirli aileler, konuttan giyime, gıdadan eğitime devletin sağladığı gelir durumlarını belgeleyerek ihtiyaç duydukları alanlarda maddi destek alabilmektedir. Bu destekler arasında devlet elektrik sübvansiyonu da bulunmaktadır.

Elektrik desteğinden yararlanmak isteyenler için e-Devlet’ten elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır, PTT elektrik yardımı nasıl sorgulanır, 2023 yılında ne kadar elektrik yardımı var gibi soruların cevaplarını adımlar içerisinde detaylandırdık. Devlet elektrik yardımı PTT başvuru ve sorgulama adımları bu sayfadadır.

Evde Bakım Aylığı Alan Engelliler Artık Elektrik Tüketim Desteğinden Yararlanacak

Evde bakım aylığı alan engelliler artık elektrik tüketim desteğinden yararlanacak. Konu ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı:

Yeni yaptığımız düzenleme evde bakım yardımı alan engellilerimiz de elektrik tüketim desteğinden yararlanacak dedi.

Bakan Yanık yaptığı açıklamasında: Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteğinde yeni bir düzenleme yaptıklarını ve kapsamı genişlettiklerini belirterek,

“Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağlı yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımıza elektrik tüketim desteği sağlıyoruz. Yeni yaptığımız düzenleme ile bu kapsamı genişletiyoruz. Eskiden evde bakım yardımı alanlar bu elektrik desteğinden faydalanamıyordu. Artık evde bakım yardımı alan engellilerimiz de bu elektrik desteğinden yararlanacak.

Her hasta için normalde verdiğimiz elektrik tüketim desteğine ek aylık 150 kilovatsaatin karşılığı olan tutarda destek sağlayacağız”

İhtiyaç Sahiplerine 2,5 Milyar TL Yakacak ve Elektrik Yardımı Yapılacak

Ayrıca, doğalgaz yardımı için 1250 lira, elektrik faturası için 260 lira destek ödemesi yapılacak.

Bu kış ihtiyaç sahiplerine 2.5 Milyar TL yakacak ve elektrik yardımı yapılacak. Kış mevsiminde vatandaşlara 1,6 Milyar TL’lik kömür ulaştırılacak olup yakacak yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılacak. Elektrik desteği başvuruları ise Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları‘na yapılacak.

Bakan Yanık, yakacak ve elektrik yardımından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahiplerine şu bilgileri verdi:

“İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden yakacak yardımı başvurusunda bulunabilecek. Öte yandan, düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan ailelerimize halihazırda Elektrik Tüketim Desteği sağlıyoruz. Herhangi bir kuruma başvurmaları gerekmez. Kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacaktır.

2023 yılı için yardımın üst limiti 260,19 liradır.

“Elektrik tüketimi destek programı kapsamında 4 milyon haneye yardım edilecek. Bu programın kapsamını, cihaz kullanıcısının kronik hastalığı nedeniyle elektriğe erişimde zorluk yaşamasını engelleyecek şekilde değiştiriyoruz. Böylece 20 bin aileyi daha elektrik desteği kapsamına alıyoruz.” dedi.

Elektrik Faturası Devlet Desteği Devam Ediyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gıda, barınma, barınma, yakıt ve eğitim desteğine bir yenisini ekleyerek vatandaşlara devlet elektrik desteği sağlıyor.

Ülkemizde asgari ücret ile geçinmek zorunda olan pek çok ailenin ödemekle yükümlü oldukları ev kirası, çocukların okulu, mutfak masrafı, derken bir de üzerine elektrik faturaları gibi aylık ödemelerinde kolaylık sağlamak adına vatandaşlara bu anlamda devlet destekleri derin bir nefes aldırılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrası 30700 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında karar gereği Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında vatandaşlarımıza verilecek olan devlet elektrik yardımı başvuruları nasıl yapılır, elektrik yardım parası nasıl alınır? bakalım.

Elektrik Desteği Başvurusu Nereye Yapılır? Başvuruda Hangi Belgeler İstenir?

Kronik hastalığı olan hastaların yaşadığı il ve ilçelerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na elektrik desteği başvuruları yapılmaktadır. Başvurularda, hastanın kronik hastalığı ve cihazı kullanma ihtiyacına ilişkin sağlık raporu başvuru sahibi tarafından SYD Vakfı’na sunulur.

Başvuru sahipleri, vakıflardan temin edilecek Elektrik Destek Programı Başvuru Formunu imzalayarak başvuruda bulunur. Başvurunun ardından SYD Vakfı personeli, sağlık personeli ile birlikte evinizi ziyaret ederek cihaza olan ihtiyacınızı ve cihaza olan bağımlılığınızı tespit eder. Ev ziyaretleri ve bilgileriniz SYD Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından değerlendirilir.

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır?

Düzenli sosyal yardım programlarından veya maluliyet aylığından yararlanan ihtiyaç sahibi Türk vatandaşlarına elektrik faturası desteği verilmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere sağlanan elektrik tüketim desteğinden yararlanabilmek için kişilerin yoksulluk sınırının altında kalma şartını sağlaması gerekiyor. İhtiyaç sahibi aileler arasından başvuran vatandaşın gelir durumuna bakılarak elektrik desteği yardımı sağlanmaktadır. Yoksulluk sınırının altında kalmak kaydıyla hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması şartı sağlanır.

2023 yılı itibarıyla bu miktar 2.835 TL olmuştur. Dört kişilik aile, ailenin gelirinin 5.670 TL’nin altında olması şartını sağlıyorsa, ihtiyaç sahibi hanelerin elektrik tüketimi belirlenen kW/saat sınırına kadar karşılanıyor. Ödemeler, başvuruya gerek kalmaksızın, yararlanıcılar adına Bakanlık tarafından PTT aracılığıyla yapılır.

Elektrik tüketim desteği devam ediyor.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Alma Süreci

Elektrik desteği almak için faturanız ile PTT şubelerine gitmeniz yeterlidir. Başvuru sahibi faturanın son ödeme tarihinde PTT şubesine giderek kimlik ibrazından sonra faturayı yatırmak istediğinde fatura tutarından 100 TL kesilerek faturanın kalanı ödenir.

Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Bu anlamda almak istediğiniz yardım ne olursa olsun Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. İlçelerde ikamet edenler Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurabilirler.

Elektrik faturası desteği almak istediğinizi bir dilekçe ile müdürlüğe bildirirseniz destekten yararlanabileceksiniz. Bu kuruma yapılan başvurular kurum bünyesinde faaliyet gösteren bir komite tarafından denetlenir. Ancak daha önce yardım alma şartı arandığı için kurumda kayıtlı bilgileriniz ile de işlem yapılabilmektedir. Ayrıca yardım almak isteyen vatandaşlar nüfus cüzdanı ve elektrik faturası ile PTT şubelerine başvurabilirler.

Peki bahsettiğimiz başvuru kanallarına ek olarak PTT elektrik yardımı başvurusu e-Devlet üzerinden yapılır mı?

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu tarafından kullandırılan PTT elektrik yardım desteği başvuruları e-Devlet üzerinden de yapılmaktadır. Başvuru şartlarından bir tanesi ailenin sosyal yardım programlarından yararlanıyor olmasıdır. Bu sebep ile elektrik yardımı başvurusu formu doldurmadan önce e-Devlet üzerinden Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti başvurusunu tamamlayarak, sosyal desteklere hak kazanılması gerekmektedir.

e-Devlet ile PTT elektrik yardımı başvurusu yapmak için:

 • T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriniz.
 • Arama kısmından ”https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti” sayfasına erişim sağlayın.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak sosyal ve ekonomik yardımlardan yararlanabilmek için gerekli olan bilgileri girerek e-Devlet elektrik yardımı başvurusu işleminizi tamamlayın.

Sosyal yardım programından düzenli olarak yararlanan vatandaşlara herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın Elektrik Tüketim Desteği verildiği belirtildi. SYDV’den yardım alıyorsanız ve zaten kaydınız varsa, her ay düzenli olarak verilen devlet elektrik desteğinden yararlanabilirsiniz.

Elektrik Faturası Devlet Desteği Başvuru Evrakları Nelerdir?

Elektrik faturası desteğinden yararlanmak için başvurulan kuruma sunulması gereken belgeler şunlardır:

 • Vakıftan veya il müdürlüklerinden temin edilecek olan başvuru dilekçesi.
 • Başvuran şahsın kendine ve eşine ait olan T.C. kimlik belgesi fotokopisi.
 • Elektrik faturalarınız.

Yardımın şekline göre vakıf tarafından farklı belgeler istenebilir. Ailenin gelir durumu önem kazanmaktadır. Dar gelirli ailelere sosyal yardımda bulunmaya karar veren kurul, ailenin maddi durumunu ve hayatını incelemek için çeşitli araştırmalar yapıyor.

Kişi başına düşen gelir, belirtilen sınır içinde olmalıdır. Bu nedenle yüksek bir olasılıkla gelir belgesi de talep edilebilir.

Elektrik Yardımı Ne Kadar? 2023 Ödeme Miktarları

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada, 2023 yılı elektrik yardımı hanede yaşayan kişi sayısı dikkate alınarak hesaplandı. Verilecek destek tutarının hesaplanmasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen fiyatlar dikkate alınarak elektrik yardımı ödemesi yapılacaktır.

Muhtaçlık hesaplaması ve genel sağlık sigortası gelir tespiti hesaplamalarında kullanılmayacaktır.

Evlerde yaşayan kişi sayısı göz önüne alındığında 150 kw destek sağlanacak. Hanede yaşayan kişi sayısına göre elektrik ödeneği Evde yaşayan kişi sayısına göre 4 kişilik bir ailenin geliri 11 bin 340 liranın altında ise bu haktan yararlanılabilir. Buna göre, destek aşağıdaki miktarlarda yapılacaktır:

Elektrik Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp; hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterlidir.

Düzenli sosyal yardım/2022 sayılı yasa kapsamında aylık almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin sistem üzerinde aylık kontrolü yapıldıktan sonra ödemeler hazırlanmaktadır.
Ödemeler aylık yapılmakta olup ETD programı kapsamında;

 • 1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık 75 kilovatsaat,
 • 3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat,
 • 4 kişilik muhtaç hanelere aylık 125 kilovatsaat,
 • 5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık 150 kilovatsaat
 • karşılığı tutar kadar aylık destek verilmektedir.

2023 Yılında Devlet Elektrik Faturası Desteği Ne Kadar?

2023 yılında hanede yaşayan kişi sayısına göre verilen elektrik faturası destek tutarları aşağıdaki gibidir:

 • Hanede 2 kişi olması durumunda aylık 75 kWh enerji tüketimine 130,09 TL
 • Hanede 3 kişi olduğunda aylık 100 kWh 173,46 TL
 • Hanede 4 kişi bulunuyorsa aylık 125 kWh 216,82 TL
 • Hanede 5 veya daha fazla kişi olması durumunda ise aylık 150 kWh enerji tüketimine 260,19 TL devlet elektrik desteği verilecektir.

240 kilovatsaate kadar olan ilk dilim tarife için geçerli 1,44 liralık kilovatsaat ücreti baz alınmıştır.

2023 yılı için elektrik yardımın üst limiti 260,19 liradır.

Elektrik faturalarının bir kısmı (belirttiğimiz kullanım maliyetlerine ve hanedeki kişi sayısına göre) devlet tarafından karşılanacak, böylece maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlar zor durumda kalmasın.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Sorgulama Adımları

PTT elektrik desteği için başvuran aileler, PTT elektrik indirimi sorgulamasının nerede ve nasıl yapıldığını sorularının yanıtları şöyle: Elektrik destek şartlarını sağlayan aileler, başvurularının sonuçlarını birçok kanaldan öğrenebilirler. Öncelikle e-Devlet elektrik yardım sorgulama ekranında nasıl yapıldığını anlatalım.

PTT elektrik faturası yardımı sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapmak için;

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte e-Devlet sistemine giriş yapınız.
 • Arama butonuna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazarak ilgili sayfaya ulaşınız.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım bilgileri sorgulama kısmından maddi yardım alan kişilere yapılacak olan ödemeler bulunmaktadır.
 • Bu sayfa üzerinden PTT elektrik yardımı sorgulama işleminizi yaparak, başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca elektrik faturası yardımı sorgulama adımlarından bir tanesi de ALO 144 sosyal yardım hattıdır. ALO 144 hattı, hafta sonu ve resmi tatiller hariç olmak üzere hafta içi 08.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup, elektrik faturası desteği sorgulamanızı yapabileceğiniz bir iletişim kanalıdır. Sorgulama konusunda şunu belirtmek isteriz ki PTT şubeleri üzerinden elektrik faturası yardımı sorgulama işlemi yapılmamaktadır.

Devlet Elektrik Desteği Yardımını Kimler Alabilir?

Bakanlığın sayfasında yer alan bilgiye göre: Söz konusu destek programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında;

 • Düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (2.000 TL EVEK)
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (1000 TL)
 • Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ)
 • Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY)
 • Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı
 • Engelli Aylıkları
 • Yaşlı Aylığı
 • Engelli Yakını Aylığı
 • Silikozis Aylığı ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmaktadır.

Sosyal bir devlet olduğu için ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız devletin verdiği çeşitli ayni ve nakdi yardımlarla desteklenmektedir. Devletimiz bu yardımları çeşitli kurumlar aracılığıyla sağlamaktadır. Yiyecek, içecek yardımı, yoksulluk aylığı gibi yardımlara bir yenisi eklenerek elektrik desteği de sağlanmaktadır.

Dar gelirli vatandaşların elektrik faturalarının bir kısmı devlet tarafından karşılanacak ve bu destekten yararlanmak isteyen ailenin sosyal yardım programlarından faydalanması gerekiyor. Türk vatandaşı olan ve yardım koşullarını sağlayan herkese elektrik desteği verilecektir.

Örneğin kendi ilçesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan gıda yardımı alan bir aile, elektrik faturasının ödenmesi için devletten destek alabilecek. Verilecek desteğin miktarı hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenecektir.

Devlet elektrik yardımı desteği alıyorsunuz fakat bu sefer de kira borcunuzu mu yatıramıyorsunuz? Devlet kira yardımı alarak siz de barınma ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlayabilirsiniz!

Fatura Yardım Başvurusu İçin Kademeli tarifede elektrik faturaları nasıl hesaplanır?

Kademeli Tarife 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Kademeli tarife sadece Dağıtım Şebekesine Alçak Gerilim (AG) seviyesinde bağlanan mesken tüketici grubundaki tüketicilere uygulanacaktır. Kademeli Tarife Birim fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Ulusal Tarife Tablosunda belirlenmekte ve resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Tüm tüketimin yeni açıklanan fiyatlar ile faturalandırılması mümkün değildir. Aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz EPDK resmi internet sitesindeki fatura hesaplama modülünden faturalarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

EPDK FATURA HESAPLAMA menüsü üzerinden kullandığınız kw cinsi ile elektrik faturanızı hesaplamak için tıklayınız!

Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların yaşadığı hanelere verilen destekler:

 1. Elektrik tüketim desteği
 2. Kesintisiz güç kaynağı desteği
 3. Birikmiş elektrik borcu desteği olmak üzere 3 farklı destek sağlanır.

Buna göre; Kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre yardım sağlanmaktadır. Yeni uygulama ile ihtiyaç sahibi, cihaz bağımlı hasta vatandaşlara yüzde 100 artışla elektrik tüketim desteği veriliyor. Yani hanedeki kişi sayısına göre cihaza bağımlı kronik hastalara ihtiyacı olanlara 260 lira yerine 470 liraya kadar elektrik tüketim desteği veriliyor.

Kronik Hastalar İçin Özel Elektrik İndirimine Nasıl Başvurulur?

Devlet ayrıca elektrik destek yardımı kapsamında hastalar için ayrı bir yönetmelik çıkardı. Hastalar için elektrik desteği şu kişilere verilir:

 • Hastanın ağır ve kronik bir rahatsızlık nedeniyle makineye ihtiyaç duyması
 • Hastanın 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu tespit edilmesi
 • Hastanın devletten 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almaması

Başvuru için gerekli olan evraklar ve raporların hazırlanması ardından elektrik desteği için müracaat edebilirsiniz.

Devlet elektrik parası desteğinin 3 farklı kategoride yapılacağı belirtildi. Bu kategoriler aşağıdaki gibidir:

 • Elektrik tüketim desteği (260 TL‘ye kadar fatura ödeme yardımı)
 • Kesintisiz güç kaynağı desteği (elektrik kesintisine karşı cihaz desteği)
 • Birikmiş elektrik faturaları için destek (borcu olan vatandaşın, borçlarının silinmesi)

Vakıflardan yardım almak isteyen vatandaşların en yakın Vakıf Şube Müdürlüklerine bizzat başvurmaları gerekmektedir. Konumuzda bahsi geçen 260 TL Devlet Elektrik Parası desteği ağır ve kronik hastalar için olduğu için vakfın diğer destekleri ile karıştırılmamalıdır. Kronik ve ciddi bir hastalığı olmasına rağmen evine yeni elektrikli cihaz alan vatandaşlarımızın borçları veya birikmiş faturaları bu desteğe dahil değildir.

Ağır ve Kronik Hastalara Elektrik Parası Desteği Verilir mi?

Devlet veya üniversite hastaneleri tarafından solunum cihazı gibi cihaz desteğine ihtiyaç duyan hastalarımızın bu cihazları alabilmek için Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvurmaları gerekmektedir. Bu cihaz SGK’da mevcut ise zimmete para geçirme yoluyla hastaya teslim edilir ve hastanın tedavi sürecinde bu cihazı kullanması sağlanır. Hastanın iyileşmesi veya ölmesi durumunda cihaz SGK’ya teslim edilmelidir. SGK tarafından hazırlanan excel dosyasında cihaz satın alma koşulları ve detayları yer almaktadır.

Hasta için gerekli olan cihaz Sosyal Güvenlik Kurumu’nda mevcut değilse bu cihazın satın alınması için SGK tarafından belirli bir ödeme yapılır. Elbette cihaz satın alınmadan önce SGK’da cihaz bulunmadığına dair onay alınması gerekiyor ve onaysız yapılan alımlarda SGK ödeme yapmayacaktır. Örneğin önceki dönemde ventilatör için 900 TL civarında bir ödeme yapılmıştı.

Piyasada 900 TL’ye ventilatör bulunmamasına rağmen hasta bu cihazı almak için devlet desteğinden yararlandı. Devlet destekli solunum cihazı alan hastanın ölmesi durumunda devlet, satın aldığı cihazı hastaya ödenen cihaz parasıyla birlikte geri talep eder.

 • Kurum tarafından iade alınan cihazların, Kurum sağlık yardımlarından yararlandırılan hastalara verilebilmesi için hastaların, sağlık kurulu raporu ile sosyal güvenlik il müdürlüklerine müracaatta bulunmaları gerekmektedir.
 • Sağlık kurulu raporlarında, “iade cihazın temini için Kuruma müracaat edilmesi gerektiği”  belirtilecektir.
 • Müracaatı takiben, söz konusu tıbbi cihazların Kurum stoklarından temin edilmesi yoluna gidilecek olup, stoklarda yok ise Kurum stoklarında cihazın olmadığına dair onay alınmak suretiyle hasta tarafından temin edilen cihaz bedelleri SUT’un 7.2.2 maddesi doğrultusunda kurumca ödenir.
 • Onay alınmadan hasta tarafından temin edilen cihazların bedelleri ödenmeyecektir.
 • İade kapsamındaki cihazlara ait reçete ve sağlık raporu ile ilgili işlemlerin 15 (on beş) iş günü içinde Kurumumuz taşra teşkilatlarına başvurularak başlatılması zorunludur.

SGK’da solunum cihazı bulamayan ve evine cihaz almak isteyen hastaların aşağıdaki belgeleri hazırlamaları gerekmektedir;

 • Reçeteye veya rapora SGK’nın KURUMDA YOKTUR onayı vermiş olması,
 • Solunum cihazını aldığınız firmanın yetki belgesi olması,
 • Firmanın Ulusal Bilgi Bankası kaydı evrakı
 • Cihazın UBB kayıtlı olması,
 • Tedavi bittiğinde cihazı geri vereceğinize dair taahhütname,
 • Cihazın Garanti Belgesinin mevcut olması,

Yukarıda sayılan belge ve belgeler genellikle tıbbi ürün satışı yapan işletmeler tarafından ücretsiz olarak hazırlanır. Evraklar SGK’ya teslim edildikten sonra hastanın T.C. tarafından Ziraat Bankası’na ödeme yapılır. 20 ila 45 gün arasında kimlik numarasına yatırılır. Kimlik ibraz edilerek para çekilebilir.

Kronik Hastalara Elektrik Nereye Başvurulur?

260,19 TL elektrik desteğinden kronik hastalar, evde bakım hizmetlerinden yararlanmayanlar, hastalık durumlarının ağır olması sebebi ile cihaza bağlı olarak yaşamak durumunda olanlar yararlanabilmektedir. Bu sebep ile kesintisiz güç kaynağı ve elektrik faturaları devlet tarafından karşılanmaktadır. Kronik hastalara elektrik desteği başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılmaktadır.

Bu kapsamda her ay için 260 TL destek sağlanacak, cihaz kaynaklı yüksek faturalar nedeniyle ödenmeyen faturalar da ödenecek.

Burada bu cihazlara bağlı olarak yaşayan hastalarımızın elektrik masrafları 260,19 TL’ye kadar devlet tarafından karşılanacak.

Elektrik Yardımı Kesilir mi?

Evet, başvuru şartlarının sağlanmaması durumunda elektrik yardımı kesilir. Geliri düzelen ve sosyal destekler kapsamında yardım alamayan vatandaşların elektrik destek ödemeleri de kesiliyor.
Devlet yardımının belirli bir tarihi yoktur. Ancak düzenli olarak aldıkları yardımlar kesildiğinde elektrik desteği sona erer.

Elektrik Desteği Yardımı Nakit Alınır mı?

Evet, PTT tarafından sağlanan elektrik destek yardımı nakit olarak kullanılabilir. Banka hesabınız varsa, ödemeniz hesabınıza aktarılacaktır. Hesabınız yoksa ödemeniz sizin adınıza PTT şubelerine yatırılacak olup, ödemenizi bilgileriniz doğrultusunda PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Elektrik Desteği Yardımı Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

e-Devlet üzerinden elektrik desteği başvurunuzu sorguladığınızda ‘‘Elektrik desteği yardımı ödemeniz hazırdır” ibaresi gördüğünüzde başvuru sahibine elektrik yardım ödemesi bağlandığı anlamına gelmektedir. Kullanıma hazır olan destek ödemenizi çekebilirsiniz.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Zaman Yatar?

Devlet tarafından elektrik desteği kapsamında uygulanan yardım ödemeleri, ihtiyaç sahibi ailelere aylık olarak verilmektedir. Belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda elektrik destek ödemesine hak kazanan ailelerin ekonomik toparlanma yaşadıklarında kesintisi yapılacaktır. Ancak ekonomik durumunda bir düzelme olmadığı sürece bu sosyal yardım kapsamında her ay düzenli elektrik desteği alabilecek.

Elektrik yardımı kaç ay alınır?

Elektrik ödeneği her ay düzenli olarak alınmaktadır. Belirtilen şartlara göre maddi durumlarında herhangi bir düzelme olmadığı dönemde bu sosyal yardım kapsamında aylık 260,19 TL’ye kadar elektrik yardımı alabilirsiniz.

Elektrik yardım desteği nereden alınır?

Elektrik destek yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların kimlik belgeleri ve elektrik faturalarını alarak PTT şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

Elektrik yardımı nasıl sorgulanır?

Elektrik yardımı başvuru sorgulamaları ALO 144’ü arayarak yapılabilir. Elektrik yardımı sorgulamaları e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için TC Kimlik Numaranız ve E-Devlet Şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Yardım Bilgi Sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır.

Kronik Hastalara Elektrik Desteği Ne Kadar?

Hastaların konutlarına ait elektrik faturalarına destek olmak için kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre aylık 260,19 TL’ye kadarki elektrik faturalarına desteği içeren Elektrik Tüketim Desteği bulunmaktadır.

Elektrik yardımında faturası kimin üstüne olmalı?

Elektrik yardımında fatura başvuru sahibinin veya elektrik yardımı alacak kişinin üzerine olmalıdır.

Yorumlar

 1. Avatar of Yazgül gecten Yazgül gecten dedi ki:

  Merhaba ben elektitik desteği istiyorum durumu m yok

 2. Avatar of Nurullah yılmasın Nurullah yılmasın dedi ki:

  Slm eşim fatma yılmasın elektirik desteği alıyordu şuan şubat devlet desdegi elektirk yardım yatmadı e devlet den red feshetildi diye görüntüle çıkıyor ama ssk yok neden böyle yardım etmeni isterim

 3. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  Fatura yardımına ihtiyacım var

 4. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Doğalgaz yardımı veriyormu ev kiramı veremiyorum 3cocuk var kışlık elbisem alamıyorum kış geldi botlarını işim yok benim.

 5. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Ben Işim yok ev kiramı veremiyorum doğalgaz yardım parası istiyorum gelirim yok işim yok benim. yardım işim yok ev kiramı veremiyorum 3cocuk bot alamadım para bulamadım

 6. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Ben.Işimyok Evkiramıveremiyorum .eletirik yardımı istiyorum doğalgaz yardım parası istiyorum gelirim yok

 7. Avatar of Hatice Hatice dedi ki:

  Ben 5 yıl önce boşandım karşı taraftan nafakamı alamıyorum evim kira vede rutübetli kiramı vede faturalarımı yatıramıyorum evimde doğal gaz Yok küçük tüp kullanıyorum vede küçük tüple duş alıyorum evimde ısınacak birşeyim yok elektrik faturası dan yararlanmak istiyorum rica ederim sizlerden

 8. Avatar of Emine Emine dedi ki:

  Elektrik yardımına çok ihtiyacım var