Mazot Parası Yerine Devletten Elektrikli Traktör Müjdesi 2019

Mazot Parası Yerine Devletten Elektrikli Traktör Müjdesi 2019

Mazot Parası Yerine Devletten Elektrikli Traktör Müjdesi 2019
27 Mart 2019 tarihinde eklendi.

Tarımsal faaliyetler ile uğraşan çiftçilerimizin en önemli giderlerini mazot ve gübre kalemleri oluşturuyor. Mazot ve gübre fiyatlarının yüksek olması neticesinde çiftçilerimiz üretim yaparken zorlanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerimize yönelik olarak verilen bir destek bulunuyor. Ancak bakanlık çiftçilerimizin mazot giderlerinden kurtulması amacı ile bir ilke imza atacak. Yerli ve milli traktör sayesinde üreticilerimiz mazot parasından kurtulmuş olacak. Bakanlık da böylece mazot desteğinin yanı sıra üretilen elektrikli traktör alımları için ön ayak olacak. Detaylar haberimizde.

Elektrikli Traktör Geliyor

Tarlaların sürülmesi, ekilmesi, ürünlerin hasat edilmesi gibi üretimin her konusunda üreticilerimiz traktör ve traktörlere bağlı olarak tarımsal ekipmanları kullanmaktadır. Bu aletlerin kullanılması, tarımda makineleşmesinin sağlanması, üreticilerimizin zaman ve emek konularından tasarruf etmeleri amacı ile çeşitli destekler verilmektedir. Bilindiği gibi doların artması ile birlikte ülkemizde fiyat artışları baş göstermiştir. Mazot fiyatları şu anda neredeyse benzinle rekabet halindedir. Oluşan bu fiyat artışı, ürün fiyatlarına doğrudan yansımıştır. Tüm bunların yanı sıra üretilen ürünlerin pazarlara ya da tedarikçilere ulaştırılması da masraflı işlerden bir tanesidir.

Bilindiği gibi Tarım ve Orman Bakanlığı, il ve ilçe müdürlükleri aracılığı ile her yıl belirlenen tarihler arasında mazot ve gübre destek başvurularını almaktadır. Havza bazlı üretim modeli kapsamında bakanlıkça belirlenen havzalarda yine belirlenen ürünlerin üretimini yapan çiftçilerimize belirlenen tutarlarda mazot ve gübre desteği verilmektedir.

Devlet tarafından verilen mazot desteği tutarları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

ÜrünlerMazot TL/dekar
Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale15 TL
Çeltik, Pamuk40 TL
Nohut, Mercimek, Kuru Fasulye14 TL
Aspir12 TL
Yağlık Ayçiçeği, Soya Fasulyesi, Dane Mısır, Patates19 TL
Kanola (Kolza), Soğan, Yaş Çay, Fındık, Yem Bitkileri ve Diğer Ürünler10 TL
Nadas6 TL

Mazot destekleri ekilen ürünlere göre değişen tutarlarda dekar başına veriliyor. Ancak bu destekler yeterli değil. Üretim için verilen mazot desteği devede pire kalıyor. Çünkü üretim için gerekli olan pek çok girdi var. Çiftçi tohumunu alacak, ekecek, sulayacak, gübreleyecek, hasat edecek, pazara götürecek, satacak vs. derken eline geçen zaten 3 kuruş. İşin içine bir de tedarikçilerin girmesi ürün fiyatlarını bir hayli artırdı. Tüm bu giderlerin azaltılması amacı ile bakanlık çalışıyor.

Fakat 2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerimize yeni bir müjde verildi. Bu müjde dahilinde artık bakanlık çiftçilerimiz için mazot desteği vermek yerine, elektrikli traktör alımları için destek olacak.

Elektrikli Traktör Geliyor

Elektrikli traktör üretimi yapılacak.

Bakan Bekir Pakdemirli Alaşehir Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda cumhur ittifakı tarafından düzenlenen programa katıldı. Bu programda bakan çiftçilerimizi sevindirecek müjdeli bir haber verdi;

🚜 Yerli ve milli traktör geliyor. 

🚜 Günlük 7 TL şarj ile dolacak.

🚜 8 saat çalışabilecek. 

🚜 Seri üretime hazırlanıyoruz.

🚜 Traktörün debriyajı yok.

🚜 4 tondan fazla bir su tankını çekiyor.

🚜 Çiftçilerimizin mazot derdini bitireceğiz.

Mazot Derdi Bitiyor

Manisa Programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çiftçilerimize çok çeşitli konularda destek verileceğini belirtti. Merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında senkronun görülmesi açısından Manisa ve Alaşehir bölgesinde olan uyuma değindi. Tüm bunların yanı sıra Toprak Mahsulleri Ofisi ile birlikte üzüm üreticilerini destekleyeceklerini ve, sulama tesisleri ile bu bölgeye göletler inşa edeceklerini belirtti. Yerli elektrikli traktör için de çalışmaların bittiğini ve ilk yerli traktörün hazırlandığını ifade etti. Traktörün üretime hazır olduğunu ve çiftçilerimizin mazot dertlerinin bu sayede biteceğine dikkat çekti.

“Dünyada bu kadar elektrikli araçlar konuşulurken, elektrikli traktör de üretilsin dedim ve üreticileri çağırarak faaliyete başlayalım.” ifadelerini kullanan bakan, ülkemizde sanayinin elektrikli traktör üretimi için çok hazır olmadığını ancak çalışmalara başlandığını belirtti. Dünya çapında elektrikli araç üretimi yapan firmaların da yerli ve milli traktörün üretildiği firmaya gelerek birlikte üretim yapmak istediklerini belirtti. Çalışmalar kısa zamanda bitti ve ilk örneği teşkil eden prototip oluşturuldu. Hem yakıt hem elektrik enerjisi ile çalıştırılan hibrit traktörler olduğu gibi, sadece elektrik enerjisi ile çalıştırılan traktörler de bulunuyor.

Mazot Derdi Bitiyor

Mazot Derdi Bitiyor

Elektrikli Traktör Üreten Firmalar Var mı?

Tarımda var olan ihtiyacın doğal bir süreci olarak üretilen elektrikli traktörlerin üretim motorlarını yapan ülkelerin başında ABD, Japonya, Güney Kore ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri gelmektedir. Tarımsal mekanizasyon üretimi yapan küresel firmalardan olan;

  • Tesla Motors,
  • Cummins,
  • John Deere,
  • AGCO GmbH-Fendt,
  • Escorts Group,
  • Dongfeng,
  • Solectrac,
  • Alke,
  • Farmtrac,
  • Simai de elektrikli traktör üretimi yapıyor.


Zaten bir traktöre sahipseniz, traktör yenileme devlet desteği alabilirsiniz.

Elektrikli Traktörlerin Sağladığı Avantajlar

FENDT markası da E100 Vario modelini geliştirmiştir.Üzerinden 650 Volt batarya bulunuyor. 50 kW güç üretimine sahip. Tek şarj ile gün içinde 5 saat aralıksız çalışabiliyor. Sadece 40 dakikada bataryası %80 oranında doluyor. Diğer aksamları ise, normal traktörlerde olduğu gibi kullanılıyor. Yerli ve milli traktörün ise 8 saat aralıksız olarak çalışabileceği belirtiliyor.

Elektrikli Traktörlerin Sağladığı Avantajlar

Elektrikli traktörler maliyetten tasarruf etmenizi sağlıyor.

1- Yakıt bağımlılığının azalması : Avantajlardan ilki şüphesiz fosil yakıtlara olan bağlılığın azalmasıdır. Hibrit ya da elektrikli traktör kullanan işletme sayısı yurt dışında oldukça fazla. Mazot çıkardığı egzoz ile hava kirliliği yaratırken, elektrikli traktörler çevreci.

2- Enerji verimi : Mazotlu traktörlerde motor termal enerjiyi ancak yüzde 35 oranlarında mekanik enerjiye dönüştürüyor. Elektrikli motorların ise dönüştürme oranı bu oranın neredeyse 3 katı. Güneş enerjisi, rüzgar ya da bioyakıt ile kullanıldığında oldukça da verimli oluyor. Kalan fazla enerjinin kaybolmaması adına da depolayıcı piller kullanılıyor. Böylece harcamalar da en az inmiş oluyor.

3- Konfor : Traktörler yüksek sesli olarak çalışıyorlar ve bakımları zor. Çünkü hareketli parçaları çok fazla. Ancak elektrikli traktörlerde hareketli parça sayısı az olmakla birlikte bakımları da daha kolay oluyor. Ayrıca diğer traktörlere göre oldukça sessiz motorlara sahipler.

4- Maliyet : Bir çiftçi için en önemli unsurların başında maliyet gelmektedir. 1 litre mazot fiyatına tüm gün traktörü kullanabilirsiniz. Ancak en az yakan traktör modelleri de bu konuda işinizi görebilir.

Elektrikli Traktör Fiyatları

Alibaba.com üzerinden bazı traktör marka ve modellerine ait fiyat bilgileri edindin.

ModelFiyat
FOTON LOVOL 60hp M604-B8.000,00 $
CHANGHUI  4046.000,00 $
Rej empty 29336 (mini)1.555,00 $
Robeta CM1511.900,00 $
HUAXIA 4044.400,00 $
Luzhong Luzhong90412.300,00 $
HUABO TY6.500,00 $
SX 20 (mini)1.200,00 $
HLF Rej, 2933610.000,00 $

Elektrikli traktör fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Yerli üretim traktör ile ilgili henüz bir bilgi olmasa da yurt dışında fiyatları oldukça yüksek görünüyor. Traktör alımları için pek çok banka kredi veriyor. Bu kredilerden yararlanarak elektrikli traktör alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Veriyor mu?

Tarım Bankacılığı sistemi ile traktör ve tarımsal ekipman kredisi sağlayan bankaların başında Ziraat Bankası geliyor. 7 yıl vadeli 2 yıl geri ödemesiz, hasat ödemeli kredi kampanyaları ile banka çiftçilerimize yönelik olarak düşük faiz oranları sunmaktadır. Ayrıca Tarımsal İşletmelere Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Karar neticesinde Tarım Kredi Kooperatifleri ile banka ortaklığında yatırım ve işletme dönemlerine ait olarak düşük faizli krediler verilmektedir.

Ziraat Bankası tarafından zirai kredilendirme belgesine sahip olan traktörler için kredi verilmektedir. Üreticilerin bitkisel, hayvansal (küçükbaş, büyükbaş, kanatlı) konularının herhangi birinde üretim yapıyor olmak kaydı krediden yararlandırılıyorlar. Ayrıca verilen kredi kapsamında 0 ve 2. el traktör alımı da yapabiliyorsunuz. İkinci el traktör alımları için 8 yaşa kadar kredi veriliyor. Ziraat Bankası traktör kredisini 72 ay vadeli olarak veriyor.

düşük faizli traktör kredisi

Ziraat Bankası düşük faizle traktör kredisi veriyor.

Bu kapsamda traktör alınması amacı ile 250 bin TL’ye kadar kredi verilecektir. Yatırım dönemine ait ve 75 bin TL’ye kadar olan traktör alımları için alınacak kredinin faiz oranına ise %50 indirim yapılacaktır. Gerçek ve tüzel kişiler verilen bu kredilerden yararlanabilecektir. Ayrıca banka tarafından verilen tarımsal mekanizasyon kredileri ile hasat makinesi, biçerdöver, traktör, silaj, çayır biçme, balya, süt soğutma tankı, pulluk, suluk, yemlik vb. de alınabilir. Kredi almak için Ziraat Bankası şubelerine gidebilirsiniz. Halkbank traktör kredisi bağlantısından da faiz oranlarına bakabilirsiniz. Devlet traktör alımı için destek veriyor mu diyenler; Devlet destekli traktör kredisi isimli içeriğimizi de inceleyebilirler.

Çiftçilerimiz tarafından daha evvel TKDK destekleri kapsamında traktör hibesi verildiği bilinmektedir.  Ancak IPARD 2 programı kapsamında 2019 yılı içerisinde verilen herhangi bir traktör desteği verilmemektedir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git