Emekliye 2019 Yılında Promosyon Verilecek Mi?

Emekliye 2019 Yılında Promosyon Verilecek Mi?

Emekliye 2019 Yılında Promosyon Verilecek Mi?
15 Ağustos 2018 tarihinde eklendi.

Geçtiğimiz yıl Sosyal Güvenlik Kurumu ile T.C. Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol neticesinde emeklilere promosyon ödenmişti. Emeklilerin ödemeleri banka tarafından T.C. kimlik numaralarının son hanelerine bakarak ödendi. 400 binden fazla emekli bu imkandan yararlandı. En yüksek ödeme miktarı 450 TL idi. Bu uygulama ile birlikte emekliler de memurlar gibi maaşlarına ek ödenek alma hakkına kavuştular. Şimdi ise emekliler 2019 yılında da promosyon ödemesi alıp almayacaklarını merak ediyorlar.

Promosyon Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

2007/21 sayılı genelgeye göre promosyon ödemesi yalnızca memurlara yapılıyordu. Genelgede emekli ibaresi geçmediği için bu imkandan emekliler yararlanamıyordu. Ancak yapılan düzenleme ile emeklilere de promosyon ödemesi yapılması kararlaştırıldı. Yani bu bağlamda yapılan ödemeler yasal bir dayanağa bağlanmış oldu. Bu sebeple bankalar ile protokol imzalandı. Yeni emekliler de bu imkandan yararlanabiliyor. Ödemelerin yapılabilmesi için kişinin mevcut bankadan maaş alması gerekiyor. Maaşını bu bankaya taşıyanlar için ise 3 yıl süre ile banka değiştirmemeleri şartı konuluyor. Bu şartı sağlayan emeklilere maaş tutarlarına göre 300 TL, 375 TL, 450 TL olmak üzere ödemeler yapılıyor. Bu bankalar emeklilerin maaş aldıkları bankaların yüzde 95,5 oranına denk gelmektedir. Ancak emekli maaşınızı taşıyarak siz de bu imkandan yararlanabilirsiniz. Protokole göre ödeme yapılan bankalar;

emekli-promosyon

İmzalanan protokole göre anlaşma yapılan bankalar aşağıda gösterilmektedir.

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • İNG Bank
 • Burgan Bank
 • Vakıfbank
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Fibabanka
 • Halkbank
 • Denizbank
 • HSCB
 • Finansbank
 • Şekerbank
 • PTT‘ dir. Ancak bu bankaların yanı sıra protokole katılım bankalarının da dahil edilmesi bekleniyor. Protokole dahil edilen bankaların da gelecek yıllarda promosyon ödemeye başlaması söz konusu olacaktır. Bankalar bu anlamda birbirleri ile yarışır durumdalar. Promosyon maaş alınan bankaya göre ödendiği için, maaş taşıma işleminin yapılması durumunda emeklilere farklı imkanlar da sunuluyor.

Promosyon Miktarları Neye Göre Belirleniyor?

Promosyon ödemelerinde belirleyici etken maaş tutarlarıdır. Bu bağlamda 3′ lü bir grup oluşturulmuş ve tutarlara belirli sınırlar çizilmiştir. Alt limit tutarı 300 TL olarak belirlenmiştir. Şayet emeklinin maaşı 1000 TL’ nin altında ise kendisine 300 TL promosyon ödemesi yapılacaktır. 1000 TL ile 2000 TL arasında olanlara 375 TL, maaşları 2000 TL’ nin üstünde olanlara ise 450 TL ödeme yapılmaktadır. Ancak özel bankaların tutarları bu miktarlardan daha fazla da olabilmektedir. Memurlar düzenli gelirleri olan kişiler oldukları için bankalar kendileri ile daha çok muhatap olmaktadırlar. Bu senede kendilerine verilecek olan promosyon ödemeleri 1 yılda yapılabilmektedir. Örneğin Halk Bankası memurlara 1,5 yılda bir olmak üzere 750 TL promosyon ödemektedir.

emekli-promosyon-veren-bankalar

Promosyon miktarlara maaşlara göre belirlenmektedir.

Her Yıl Ödenecek Mi?

Emeklilerin promosyon ödemeleri memurlarınki gibi değildir. Kendilerine 3 yıllık süre ile ödeme yapılmaktadır. Bankalar ile imzaladıkları sözleşmelerde emekliler 3 yıl süre ile maaş aldıkları bankayı değiştirmeyeceklerini taahhüt etmektedirler. Bu süre bittikten sonra emekliler ile banka arasında yine bir protokol imzalanacak. Yeni protokolde hangi maddelerin olacağı , ödemelerin hangi şartlara göre yapılacağı ve tutarları bu sürenin sonunda belirlenecek. Ancak ödemelerin yıl içinde ödenecekleri zamanlar belli. Emekliler promosyon ödemeleri T.C. kimlik numaralarının son haneleri dikkate alınarak ödenecek.

T.C. kimlik numarasının son hanesine promosyon ödemelerinin yapılacağı aylar;

 • 0-2 olanlar Mart ayında
 • 2-4 olanlar Nisan ayında
 • 6-8 olanlar Mayıs ayında promosyon alıyor. 

Emeklilere promosyon ödemesi yapılacağı duyurulmadan önce katılım bankaları tarafından bazı kampanyalar başlatılmıştı. Maaşını taşıyana çeyrek altın gibi kampanyalar ile emeklilerin yüzleri gülmüştü. Daha önce bu bankalar ile maaş taşıma konusunda anlaşma yapanlar ancak anlaşmaları bittiğinde kamu bankaları ile protokol imzalayabilecekler. Özel bankalar ile anlaşma yapanların ise anlaşmalarını kamu bankalarına taşımadan promosyon ödemesi alabilmelerinin önü açıktır. Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere 1000′ er TL ikramiye ödemesi yapılmaktadır. Kurban bayramında ikramiye ödemesi yapılacak tarihi öğrenmek için tıklayınız.Şartlar

İlgili Bakanlık bankalar ile imzaladığı protokol neticesinde herhangi bir şart koşulmasını ortadan kaldırmıştır. Yalnızca 3 yıl süre ile maaşını bu bankalardan almayı taahhüt edenlere promosyon ödemesi yapılacak. Bankalar önceki yıllarda promosyon ödemesi yapmak için otomatik ödeme talimatı vermek, kredi kartı almak, kredili mevduat hesabı açmak gibi şartlar koymaktaydı. Yani bankaların ürünlerinden herhangi birini satın almak gerekiyordu. Ancak emeklilere verilen promosyon ödemelerinde bu hizmetlerden birini almaya gerek yoktur. Emeklinin talebi neticesinde kendilerine hizmet sunulabilmektedir. Banka  kredi kartı alanlara, hesap açanlara ya da otomatik ödeme talimatı verenlere ekstra bir promosyon ödemesi yapabilir.

Promosyon anlaşması yaparken sözleşmeyi güzelce okuyun. Banka sözleşmede bu ürünler karşılığında da promosyon ödemesi yapacağını taahhüt edebilir. Konu ile ilgili gerekli bilgiyi bireysel müşteri temsilcinizden alın. Eğer bu sözleşmeyi okumadan kabul ederseniz şikayet hakkınız da vardır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na şikayette bulunacağınız gibi, Alo 170′ i arayarak bu çağrı hattı üzerinden de şikayette bulunabilirsiniz. Kredi kartı hizmeti alan emeklilerden üyelik ücreti talep edilmeyecek. Bu nedenle emekliler kredi kartını tercih edebilirler. Ya da vadeli mevduat hesabı açarak hesap kullanım ücreti talep edilmemektedir. 450 TL olan promosyona ek olarak 100-150 TL arasında da fatura miktarı kadar promosyon ödemesi yapılıyor. Bu şekilde promosyon ödemesi 600 TL’ yi bulabiliyor.

promosyon-alabilmek-için-gerekli-şartlar

3 yıl süre ile taahhüt imzalamak dahilinde promosyon alabilirsiniz.

Bankaların Kampanyaları

Bankaların 450 TL’ ye ek olarak maaşlarını taşımaları koşulu ile ödedikleri ekstra promosyon ödemeleri de söz konusu olabilmektedir. Bu bankalar;

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Ziraat Bankası ülkemizde en çok emekli müşterilerine hizmet vermektedir. Promosyon ödemesi talep edenlerin Ziraat Bankası’da sözleşme imzalamaları gerekmektedir. Ayrıca maaşını 3 yıl süre ile bankaya taşımayı taahhüt edenlere farklı imkanlar da sunulacaktır. Promosyon ödemeleri nakit olarak ödenmektedir. Başvurular şubelerden, internet bankacılığından, çağrı merkezlerinden yapılabilmektedir. PRO yazıp boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranız ile birlikte 4757′ ye SMS göndererek de başvuru yapılabilmektedir.

Denizbank

Denizbank emeklilere pek çok imkan sunan bankalardan biridir. Maaşlarını 3 yıl süre ile bu bankadan alacağını taahhüt eden emeklilere 450 TL’ ye kadar ödeme yapılabiliyor. Ödemeler maaş tutarı dikkate alınarak yapılıyor.

 • Maaşları 1000 TL ve altında olanlara 300 TL
 • 1000 TL ve 2000 TL olanlara 375 TL
 • 2000 TL ve üzerinde olanlara 450 TL ödeme yapılacaktır. Bu ödemeler nakittir. Denizbank şubelerine başvurarak maaş taşıma sözleşmesini imzalamanız yeterli olacaktır. Bankanın emekli müşterilerine sunduğu faiz oranları da oldukça düşüktür. Denizbank’ tan kredi almak isteyen emekliler için ise ekstra ücret, dosya masrafı ve taahhüt gibi işlemlere ve ödemelere gerek duyulmayacaktır. Denizbank’a maaşınızı taşımak için tıklayınız.

PTT şubelerinden de maaşınızı 3 yıllığına taşıma sözü vererek promosyon ödemesi alabilirsiniz. Ayrıca PTT Aktifbank, Teb ve Denizbank ile anlaşmalıdır. Bu bankalara da başvurarak emeklilere verilen promosyonlardan yararlanabilirsiniz. Sözleşme imzalayarak bu ödemeyi nakit olarak alabilirsiniz. Ayrıca PTT’ nin verdiği emekli kredisi de bulunmaktadır.

Fibabanka

Fibabanka‘ ya maaşını transfer edenlere banka tarafından promosyon verilmektedir. Ayrıca kredi ve vadeli mevduat hesaplarında imkanlar sunulmaktadır. Banka sizden herhangi bir dosya masrafı ve hesap kullanım ücreti talep etmemektedir. Maaş tutarınıza göre 330 TL, 415 TL ve 500 TL promosyon vermektedir.

promosyon-ödemesi-yapan-bankalar

Bankalar promosyon ödemesi yapmalarının yanı sıra emeklilere pek çok imkan sağlamaktadır.

Akbank

Akbank ilgili bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalardan biridir. Ödenecek en yüksek promosyon miktarı 450 TL’ dir. 3 yıllığına emekli maaşını bankaya transfer edenler ödemelerden yararlanabilmektedir. Ayrıca bankanın sunduğu pek çok avantaj da bulunmaktadır. Ücretsiz para transferi, emeklilere sunulan uygun faiz oranları, diğer banka ATM’ lerinden ücret ödemeden para çekme gibi pek çok imkan sağlanmaktadır. Ayrıca emeklilere anlaşmalı olunan sanat merkezi ve hobi okullarında dört dersten oluşan ücretsiz eğitimler verilmektedir. 

İNG Bank

İng Bank 450 TL promosyona ek olarak, faturalarına otomatik ödeme talimatı verenlere ekstra ödeme yapan bankalardan biridir. 1 faturaya 50, 2 faturaya 150 TL ödenmektedir.

2019 yılında da emeklilerin maaş transferi yaparak bankalar ile anlaşmaları durumunda kendilerine promosyon ödemesi yapılacaktır. Ancak 2017 yılında zaten banka ile yapılmış bir anlaşmanız var ise tekrar promosyon ödemesi almak için 2020 yılını beklemeniz gerekiyor.Emekliye 2019 Yılında Promosyon Verilecek Mi? Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Emekli massi promodsyonu dedi ki:

  Her yil alinacagini soylediginiz promosyon odemesi halen yapilmadi ne zaman yapilacak

  1. emekli maaş promosyonu Hk. dedi ki:

   2018 yılında maaşımı Yapı kredi bankasına taşıyarak 450 TL aldım 2019 yılında bir fark verilecekmi ayrıca 20 senedir bu bankanın kredi kartını kullanıyorum yıllık üyelik aidatı diye kesilen parayı promosyon olarak geri alabilirmiyim.

 2. Promosyon ödeme tarihi 2019 dedi ki:

  EMEKLİ MAAŞIMI SARIOĞLAN PTT.SİNDEN ALMAKTAYIM NE ZAMAN PROMOSYON ALACAĞIM

 3. promasyon ile ilgili dedi ki:

  promasyonu ne zaman alabilirim MEHMET AKÇIN

 4. EMEKLİ PROMASYON ÖDEMESİ dedi ki:

  EMEKLİ PROMOSYON ÖDEMESİNİ 2017 YILINDA MAAŞINI ALDIĞI BANKA VEYA ANLAŞTIĞI BANKADAN ALDI.
  2019 MART AYINDA TEKRAR TAAHHÜT VEREREK PROMASYON ÖDEMESİNİ ALMA SI MI GEREKİYOR..
  TEKRAR İLGİLİ BANKALARA MÜRACAAT ETMESİ Mİ LAZIM
  NET AÇIKLAMALAR YOK BU KONUDA…..

Sayfa başına git