Devlet Destekli

Emekli 2020 Bayram İkramiyesi Ne Kadar?

Emekli 2020 Bayram İkramiyesi Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl hükumet tarafından emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında yılda 2 defa olmak üzere emekli bayram ikramiyesi verilmesi kararlaştırılmıştı. Alınan bu kararla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alan ya da bu emekli maaşlarında hak sahibi olanlar hisseleri oranınca ikramiye ödemesi aldılar. Kanunda yer alan ifadesi ile emeklilere yılda 2 defa kurban ve ramazan bayramlarında belirlenen tutarlarda ikramiye verileceği yönündeydi. Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı’nda 1000 TL, kurban bayramında 1000 TL olmak üzere ikramiyeler dağıtıldı. Emeklilerimiz 2020 yılında ikramiye tutarlarını merak ediyor. İşte emekli ikramiyesi tutarları..

Tüm dünyada pandemi ilan edilen Koronavirüsle mücadele çerçevesinde hayata geçirilecek tedbirler kapsamında oluşturulan Ekonomi kalkanı paketi emekliler için düzenlemeler yapıldı. Covid-19 tedbirleri büyüklerimizde unutulmadı. Emekli aylıkları, ikramiyeleri ve promosyon ödemeleri ile yapılan düzenlemeler tüm emeklilerin beklediği müjdeler verildi.

 • En düşük emekli maaşı 1.500 TL. olacak.
 • Emeklilerin bayram ikramiyeleri NİSAN ayı başında ödenecek.
 • Emekli promosyon ödemeleri için bankalara gitmek gerekmeyecek. Ödemeler direk hesaplara yapılacak.

1000 TL BAYRAM İKRAMİYESİ NİSAN’ DA ÖDENECEK

Ramazan bayramı öncesinde verilecek olan emekli ikramiyeleri 2020 yılında nisan ayında ödeneceği belirtildi.

SGK tahsis numarasına göre ödenecek olan emekli ikramiyeler

17, 18, 19 olanlar için 7 Nisan 2020,

20, 21, 22 olanlar için 8 Nisan 2020,

23, 24 olanlar için 9 Nisan 2020,

25, 26 olanlar için 10 Nisan 2020

4b (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) kapsamında olanlara ise 11 Nisan 2020’de ödenecek.

2020 Emekli İkramiyesi

Geçtiğimiz yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan karar ile emeklilerimize ikramiye verileceği açıklanmıştı. Kanunda yer alan ifadesi ile emeklilerimiz verilecek olan ikramiyelerden Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde yararlandırılacaktı. Ödemenin her yıl, yılda 2 defa yapılması planlanmıştı. Bu uygulama emeklilerimiz tarafından da geçmiş yıllarda beklenmekteydi. Özellikle kurban bayramı öncesinde emeklilerimiz kurban parası gibi uygulamalar beklemekteydi. 2020 yılında ramazan bayramı öncesinde ödenecek olan emekli ikramiyelerinin tutarları belli oldu. 1000 TL emekli ikramiyeleri Nisan 2020 de banka hesaplarına doğrudan yatacak.

2019 Emekli İkramiyesi

2020 Emekli İkramiyesi Nisan’ da

Verilen karar ile emeklilerimizin maaşları yılda 2 bin TL artış gösterdi. 12 milyon emeklimiz verilen ikramiyelerden yararlanırken vazife ve malullük aylığı alanlar ya da emekli maaşı hak sahipleri de hisseleri oranında emekli ikramiyesi almaya hak kazandılar. Geçtiğimiz yıl bazı emekliler, bayram öncesi hesaplarında 1000′  er TL’ den daha az tutarlar olduğunu gördü. Örneğin bir kişinin aldığı maaş hissesi oranı maaşın yüzde 50′ si kadar ise bu emeklimiz 500 TL ikramiye almaya hak kazandı demektir. 2020 yılında ikramiye ödemelerinden kimlerin yararlanabileceğine bakalım.

2020 Ramazan Bayramı İkramiyesini ödeme tarihi ve tutarı belli oldu. Koronavirüs tedbirleri toplantısından çıkan karar ile bayram ikramiyesinin ilk ödemeleri 1000 TL İKRAMİYE Nisan 2020 tarihinde başlatılacak.

Emekli İkramiyesinden  Kimler Yararlanabilir?

 • SSK Emeklileri 
 • Bağ-Kur emeklileri 
 • Emekli sandığı emeklileri 
 • Yaşlılık aylığı alanlar 
 • Vazife malullüğü aylığı alanlar 
 • Ölüm aylığı alanlar 
 • Sürekli iş görememezlik aylığı alanlar 
 • Ölüm geliri alanlar 
 • Şehit yakınları 
 • Gaziler 
 • Muharip gaziler 
 • Güvenlik korucuları 
 • Terörden zarar gören sivil vatandaşlar 
 • Şampiyon sporcular 
Emekli İkramiyesinden  Kimler Yararlanabilir?

Emekli İkramiyesinden  Kimler Yararlanabilir?

Bu anlamda verilecek olan emekli ikramiyelerinden sadece Sosyal Güvenlik Kurumu emeklileri değil bu kurumdan aylık alanlar ve emekli aylığı hak sahipleri de yararlanabilecektir. Ancak bu durumlara açıklık getirilmesi gerekiyor. Çünkü sadece emekliler değil bunların hak sahipleri de verilecek olan ikramiyelerden yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Emekliye PTT Kredi veriyor. İçeriğimizden faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

1- Emeklinin Vefat Etmesi Durumu

Emekli ikramiyelerinden yakınlarının da yararlandığını biliyoruz. Şayet ikramiye almaya hak kazanan kişi vefat ederse bu durumda emekli ikramiyesini yakını alabilmektedir. Ayrıca dul ve yetim aylığı alanların da ikramiye alma hakları bulunmaktadır.

2- İki Maaş Alınması Durumu

Sadece tek bir maaş alanlar değil iki maaş almaya hak kazananlar da verilecek olan emekli ikramiyelerden yararlanabilecektir. Hem eşinden, hem de rahmetli olmuş anne ya da babasından maaş alanlar da bu anlamda verilecek olan emekli ikramiyelerinden yararlanabilecektir. İki maaş alma durumu emeklilerin sosyal güvenlik türlerinin birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin vefat etmiş bir kadın eşinin Emekli Sandığı emeklisi olması durumunda, annesi ya da babası Bağ-Kur’ lu ya da SSK’ lı ise, belirlenen tutarlarda hak sahibi olabiliyor. İki dosya da Sosyal Güvenlik Kurumu görevlileri tarafından incelenmekte olup, yüksek maaş tutarı baz alınmaktadır. 

Örneğin eşinden aldığı maaş oranı yüzde 70 ve babasından aldığı maş oranı yüzde 25 olan bir kadın, yüksek maaş baz alınacağından dolayı 700 TL emekli ikramiyesi alabilecektir. Düşük baz alınsaydı alabileceği ikramiye tutarı 250 TL olacaktı.

3- Sürekli İş Görememezlik Aylığı Alanlar

İş görememezlik aylığı alanlara da bayram ikramiyesi verildiği bilinmektedir. İş görememezlik aylığı alanlar kendilerine bağlanan maaş oranında ikramiye alabilmektedir. Bu durumda iş görememezlik maaş oranı yüzde 50 olan bir kişinin alabileceği ikramiye tutarı 500 TL olacaktır. Bu oranın yüzde 25 olması durumunda 250 TL, yüzde 75 olması durumunda ise 750 TL ikramiye alabilecektir. Daha evvel de bahsettiğimiz gibi herkes aylık hissesi kadar ikramiye alabilecektir.

 Eyt Son Dakika Açıklaması: Mezarda Emekliliğe Hayır! isimli içeriğimizden bilgi alabilir ve EYT 2020 son durumu ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

4- Yeni Emekli Olanlar

12.3 milyon emeklimiz verilen bu ikramiyelerden yararlanma hakkına sahiptir. İki maaş, sürekli iş görememezlik aylığı alan ya da vefat eden emeklilerin durumlarından söz ettikten sonra sıra geliyor yeni emekli olanlara. 2020 yılında da verilecek olan bayram ikramiyesinden yeni emekli olanların da yararlanacağından söz edilmektedir. Yani Ramazan ve Kurban bayramlarında verilecek olan ikramiyelerden yeni emekli olan vatandaşlarımız da yararlanabilecektir. 🙂 Emeklilik tarihlerini izleyen dönemlerde verilecek olan ikramiyelerden yeni emekliler de yararlanabilir.

Kanuna göre yeni emekli olanların ikramiye alabilmeleri için bu tarihte gelir ya da aylık alıyor olmaları gerekmektedir. Örneğin sigorta primi dolan bir emekli kuruma dilekçe vererek emekli olmayı talep etti. Kendisinin maaşa bağlanması ise Kurban bayramını buldu. Ramazan bayramında şahsa henüz maaş bağlanmadığından dolayı kendisinin emekli ikramiyesi alma hakkı sadece Kurban bayramı için olacaktır. Geriye dönük Ramazan bayramı için ikramiye talep etme hakkı bulunmamaktadır. Ancak 2020 yılında bu şahıs hem Ramazan bayramında hem de Kurban bayramında ikramiye ödemesi alabilecektir.

5- Dul ya da Yetim Aylığı Alanlar

İkramiye ödemelerinden dul ve yetim aylığı alanlar da yararlanabilir. Kendileri ikramiyelerini çekmek için banka şubelerine gittiklerinde hesaplarında 1.000 TL olmadığın görebilir. Bu durum ikramiye tutarının eksik yatırıldığı anlamı taşımıyor. İkramiye ödemeleri maaş sahiplerine hisseleri oranında yapılıyor. Örneğin;

 • Yüzde 70 oranında dul aylığı alan bir vatandaşımız : 700 TL
 • Yüzde 25 oranında yetim aylığı alan bir vatandaşımız : 250 TL bayram ikramiyesi alabilecek.

6- Evde Bakım Desteği Alanlar

Evde bakım desteği alanlara ikramiye verilmiyor. Ancak yapılan hesaplamalar ile evde bakım desteği kesilenlere, yeniden maaş bağlanması için çalışmalar yapılacak. Daha evvel ödeme yapılmamış tutarlar kendilerine ödenecektir.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? isimli içeriğimizden evde bakım desteği başvurusu için gerekli şartları öğrenebilirsiniz.

2019 Emekli İkramiyesi Tutarı 

2020 Emekli İkramiyesi Tutarı

2020 Emekli İkramiyesi Tutarı

2020 yılında emeklilerimize hükumet tarafından 1.000 TL Ramazan Bayramında, 1.000 TL’ de kurban bayramında olmak üzere toplamda 2.000 TL ikramiye ödemesi yapılacaktır. Ödemeler, emeklilerimizin maaş aldıkları hesapları yatırılmaktadır. Örneğin Ziraat Bankası’ ndan emekli maaşı alıyorsanız, bayramdan 1 hafta evvel ikramiye ödemeniz hesabınıza yatırılacaktır. Daha evvel meclise sunulan torba yasanın onaylanması ile birlikte emeklilerimiz geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ikramiye ödemesi verilecektir.

Emekli ikramiye tutarı 1.000 TL olarak belirlendi. Emekliler ve maluller 1.000′ er TL ödemeden yararlanabiliyor. İkramiye tutarından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Ayrıca ikramiyelerin haczedilemeyeceği de yasalarla belirlenmiştir.

 2020 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

🍬24 Nisan Cuma Ramazan başlıyor 23 MAYIS Cumartesi bitiyor. Buna göre;

🍬 Ramazan Arifesi 23 MAYIS Cumartesi  başlangıç

🍬 24 MAYIS Pazar Ramazan Bayramı 1. gün

🍬 26 MAYIS SALI Ramazan Bayramı 3. gün

 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2020 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2020 Kurban Bayramı Ne Zaman?

🐑 30 Temmuz Perşembe 2020  Cumartesi Bayram Arifesi

🐑 31 Temmuz Cuma Kurban Bayramı 1. gün

🐑 1 Ağustos 2020 Cumartesi Kurban Bayramı 2. gün

🐑 02 Ağustos 2020 Pazar Kurban Bayramı 3. gün

🐑 03 Ağustos 2020 Pazartesi Kurban Bayramı 4. gün

Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen ikramiye tutarları 1.000 TL olmaktadır. İkramiyelerin emekli vatandaşlarımızın hesaplarına bayram öncesinde yatırılması beklenmektedir. Tutarlar ile ilgili herhangi bir  değişim olduğunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca tüm emeklilere aynı tutarlarda ikramiye verilmeyeceğini tekrar hatırlatalım. Dul aylığı, yetim aylığı gibi aylıkların hak sahipleri hisseleri oranında maaş alabilecektir.

Maaş tutarları, maaş müşterisi olduğunuz bankadaki hesaplarınıza yapılacaktır. Kesin ödeme tarihleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Ödeme tarihleri ve net tutarlar açıklandığında www.devletdestekli.com sitemiz üzerinden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.