Emekli Maaşı Promosyon Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 yılında PTT, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve diğer tüm bankalarca emeklilerimize verilecek olan promosyon tutarlarını ve kampanyalarını araştırdık. İsterseniz bankanıza promosyon başvurusu yapın. Dilerseniz maaşınızı başka bir bankaya taşıyın. Emeklilerimiz için ayrıntılar sizlerle.

Emekli Maaşı Promosyon Başvurusu Nasıl Yapılır?
A+
A-

Emeklilere maaş bazında verilecek olan 500 lira ile 750 lira arasında 3 yıl süre ile geçerli olacak olan banka promosyon ödemeleri için banka ve finansman kuruluşlarına başvurular nasıl yapılacak Bankalara başvuru kanalları ve promosyon müracaat işlemleri hakkında bilgi almak isteyen milyonlarca emekli vatandaşımız için aydınlatıcı bilgiler yazımızda.. Emekli promosyon başvurusu nasıl yapılır? bankaların şartları nelerdir ne kadar promosyon ödemesi yapılacak başvuru tarihleri nelerdir her bir maddenin detaylarına yazımızda.

01 Mart 2020 tarihi itibariyle emekli maaşını bankalara taşıyanlara özel promosyon ödemeleri yapılmaya başlandı. 1500 liraya kadar emekli maaşı olanlara 500 lira ödenecek. 1500-2500 lira arasında emekli maaşı alanlar 625 lira, 2500 lira ve üstünde maaş alanlar ise 750 lira tutarında promosyon verilmesine karar verildi.

Emekli Promosyon Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle emeklilerin promosyon ödemesinden yararlanabilmesi için mutlaka bankaların istediği şartları yerine getirmiş olmaları büyük önem taşıyor sonrasında ise geriye sadece müracaat işlemleri kalıyor. Bunun için bankalar emeklilerden ağır şartlar talep etmezken, çoğu emeklinin şartları yerine getirmeleri hiçte zor olmuyor. Kimi banka iki adet fatura otomatik ödeme talimatı garantisi ile promosyon ödemesi yapacağını açıklarken bankaların birçoğu bu şartlar haricinde bir talepte bulunmuyor. Bankaların ortak şartı ise emekli maaşını 3 yıl boyunca kendilerinden alma sözünün verilmesi ve taahhüt  edilmesi ile 3 aylık periyotlar halinde bankaların promosyon ödemelerinden yararlanabilmek oldukça kolay görünüyor.

Emekli Promosyon Ödemeleri Ne Kadar Yapılacak?

12 milyon emekli vatandaşımızı yakından ilgilendiren promosyon ödemelerinin miktarları alınan emekli aylığının meblağına göre değişiklik gösteriyor. Geçen yıl aylık alınan tarihe göre peşin olarak tek seferde yapılacak olan emekli aylıklarının miktarına göre 500 lira, 750 lira arasında değişiklik gösteriyor. 1.500 lira aylık alan emekliler bankaların istediği şartları yerine getirmek şartı ile başvuru yaparak 500 lira promosyon alacak. 1500 ila 2500 lira arasında emekli alan emekliler yine bankalara başvuru yaparak 625 lira promosyon verilirken,  2.500 lira ve üzerinde emekli aylığı alanlar ise en yüksek rakam üzerinden verilecek olan 750 lira promosyonuna nihayet kavuşabilecek.

2021 Yılı Emekliye Promosyon Ödeyecek Bankalar ve Fiyatları

SGK ile aralarından protokol imzalayan bankalardan yaklaşık 13 milyon emekliye ödenecek olan promosyonlarda belirli bir plana göre ödemeler yapılacak. SGK ile protokol imzalayan bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Buna göre emekli promosyonu verecek 7 banka ve ödeme tutarları aşağıdaki gibidir;

 • Ziraat Bankası: Emekli promosyon ödemeleri için SGK ile protokol imzalayan ilk banka olan Ziraat bankası, 1.500 TL altı emekli maaşı alanlara 500 TL, 1.500 ile 2.500 arası emekli maaş alanlara 625 TL, 2.500 üzeri emekli maaşı alanlara ise 750 TL emekli promosyon ödemesi yapacaktır. Bu ödemeler peşin olarak gerçekleşecektir.
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB): Maaşını TEB bankası taşıyan emeklilere 2020 yılı emekli promosyon ödemelerinde SGK promosyonu alarak 1.500 TL alana 500 TL, 1.500 TL ile 2.500 TL arası maaş alana 625 TL , 2.500 TL ve üzeri maaş alana ise 750 TL promosyon ödemesi gerçekleşecektir. Bu ödemelere ek olarak bankanın kendi bütçesine göre vereceği ek promosyon ödemeleri ise 500 TL‘dir. Buna göre TEB bankasında emekli promosyon ödemesi alacak emeklilere 1.000 TL’ den başlayan fiyatlarla 1.250 TL’ ye kadar emekli promosyon ödemeleri gerçekleşecektir.
 • Yapı Kredi Bankası: SGK promosyonlarına ek olarak emeklinin otomatik fatura ödeme talimatı vermesiyle birlikte bankanın vereceği ek promosyonlar ise 175 TL, 225 TL ve 250 TL olarak emeklinin hesabına yatırılacaktır. Emekliler 1.000 TL’ye varan emekli promosyonu alabiliyorlar.
 • Halkbank: 750 TL’ye varan emekli promosyon ödemeleri Halkbank’tan geliyor. 1.500 TL altı maaş alanlara 500 TL, 1.500 TL ile 2.500 TL arasında maaş alan emeklilere 625 TL, 2.500 TL üzerinde maaş alanlara ise 750 TL tutarında emekli promosyon ödemesi yapılacaktır.
 • Garanti Bankası: Garanti Bankasının emekli promosyon ödemeleri 1.500 TLye kadar emekli maaşı alanlara 800 TL, 1.500-2.500 TL arasında emekli maaşı alanlara 1.000 TL,  2.500 TL ve üstünde maaş alanlara ise 1.200 TL nakit bir şekilde emekli promosyon ödemesi yapılacaktır. 1.200 TL’ye varan emekli promosyonları için Garanti Bankasına maaş taahhüdü verilmelidir.
 • INGBank: ING bank emekli maaşını kendisinden alan emeklilere 2.250 TL’ye varan emekli promosyon ödemeleri yapacaktır. 750 TL’ye varan promosyon ödemelerine ek, Turuncu ekstrayla 750 TL’lik harcamalarına 50 TL değerinde nakit ek promosyon alacaklardır. 3 yıl boyunca her ay 50 TL, 1.800 TL promosyon edecektir. Toplamda promosyon ödemeleri ise 2.550 TL’yi bulacaktır.
 • QNB Finansbank: Emekli maaşını Finansbank’a taşıyan emekli müşterilerine 1.250 TL’ye varan nakit promosyon ödemesi yapacaktır. Toplam promosyon tutarı en alt limiti 750 TL, üst limiti ise 1.250 TL’dir.

Emekli Promosyonu Ödeyecek Bankalar Başvuru Şartları

Emekli promosyon başvurusu nasıl yapılır
Emekli promosyon başvurusu nasıl yapılır

Ödemeler emekli aylığı hesaplarının bankalarda 3 yıl tutulması karşılığında verilecek ve başvurular bankalardan bizzat kabul edilecek. Öncelikle emekliler aylıklarını aldıkları bankalardan promosyon ödemesi verecek olan bankalardan herhangi birini seçebilecek ve tercihlerini kendi istedikleri bankalardan kullanabilecek yeter ki promosyon ödemesi yapacak olan bir bankadan alınmış olsun. Başvurular SGK ile anlaşmalı olan bankalara gidilerek yapılacak ve 3 yıl boyunca maaş alma sözünün verilmesi ve sözleşmenin imzalanmasının ardından belirlenen tarihlerde emeklilere tek seferde ödenecek. Bazı bankalar ise sadece ATM lerden promosyon başvurusunu kabul edecek.

Bankaların birçoğu emekli bankacılığı hizmetlerinden yararlandıracakları emeklilerden hesap işletim ücreti gibi maaş hesapları için ekstra bir ödeme talebinde bulunmayacak. Emekli aylığını ATM lerden tek seferde çeken emeklilerden ekstra bir ödeme alınmayacak.

En önemli şartlardan birisi de 3 yıl boyunca maaş almayı garanti eden emekliler bu yıl zarfında banka hesaplarını başka bir bankaya taşıyamayacak buda demek oluyor ki banka seçimleri ve promosyon kampanyaları başvuru yapmadan önce araştırılmalı ve en uygun olan banka tercih edilmelidir.

Emekli promosyon şartları arasında dikkat çeken bir  diğer konu ise en az 2 adet otomatik ödeme talimatı ile promosyon ödemesinin yapılması. Banka ile çalışan emekliler diğer bankacılık hizmetlerinden ücretsiz yararlanırken, bankalar da emeklilerden bu süre içinde en az 2 faturasının kendi şubelerinden ödenmesinin garanti edilmesini talep etmektedir. Bu konuda da Bakanlık tarafından bu şartların esnetildiği açıklaması sabah saatlerinde geldi. Buna göre en az 2 adet otomatik ödeme talimatı şartının değiştirilerek bunun yerine promosyon alacak olan emekliler bankalardan kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı açtırması ve bunlardan ya kredili mevduat hesabı (KMH) ya da kredi kartı seçeneklerinden sadece birini seçebilecekleri açıklandı. Emekli emekli aylığı alan eşlerden her ikisi de emekli ise ve bankalardan promosyon anlaşması yapmak isterlerse sözleşme imzaladıkları bankaya sadece iki otomatik ödeme talimatı vermeleri yeterli olacak.

emekli-promosyon-ödemesi-yapan-bankalar
Emekli promosyon ödemesi yapan bankalar

Ziraat Bankası Emekli Promosyon Ödeme Tarihleri

Emeklilere Promosyonlarına Fark Ödenecek!

Emekli promosyonlarında  fark ödemesi de yapılacak.. Bankaları SGK ile aralarında imzaladıkları protokolle daha önce promosyon almış olan emekliler için yeni bir hak daha doğdu. Emeklilere fark ödemesi maddesi ile emekliye daha önce yapılan ödeme, şimdi belirlenen taban tutarların altında ise banka aradaki farkı ödenecek. Yani daha önce 3 yıllık dönem için 300 lira promosyon alan emeklilere 2020 promosyon ödemeleri şu şekildedir;

 • 1.500 TL altında emekli aylığı alanlara 500 TL,
 • 1.500 TL ila 2.500 TL arasında emekli aylığı alanlara 625 TL,
 • 2.500 TL üzerinde emekli aylığı alanlara 750 TL tutarında olmak üzere, 3 yıllık peşin promosyon ödemesi yapılmaktadır.

Ancak 2021 için promosyon bedelleri belirlenmemiştir.

Bankaların emeklilere yönelik daha pek çok kampanyası bulunmaktadır. Bankaların emekli kredilerinden yararlanabilmek için maaşınızı kredi başvurusu yaptığınız bankadan almanız gerekmektedir. Ayrıca genel olarak bankalarda yaş haddi 70′ tir. Kredi vadeleri yaş durumu göz önünde bulundurularak verilmektedir.

Ziraat Bankası

Emekli maaşlarını Ziraat’ ten alan banka müşterilerine aşağıdaki tutarlarda 3 yıllık peşin olarak promosyon ödemesi yapılmaktadır.

 • Emekli maaşları 1500 TL altında olan olan emeklilere 500 TL
 • 1500 TL – 2500 TL arasında emekli maaşı alanlara 625 TL
 • 2500 TL ve daha fazla emekli maaşı alanlara 750 TL promosyon ödemesi yapılacaktır.

Promosyon ödemesi alabilmek için maaşınızı Ziraat Bankası’ ndan almayı 3 yıl süresince taahhüt etmeniz gerekiyor.Promosyon için imzalanan sözleşmelerin süresi 3 yıl oluyor.

Emekli promosyonları 2021 yılında yeniden verilmeye başlandı. Sizde en çok promosyon veren bankaları öğrenmek ve emekli maaşı taşıma başvurusu işlemini gerçekleştirmek için gerekli tüm bilgileri öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Kadriye dedi ki:

  Ben ptt kartimi iptal edip ziraate gecis yaptim ama 20 yas alti oldugum icin koronadan dolayi sokaga cikma yasagmdan bankada herhangi bir islem yapamadim lutfen bi cozum getirilsin bu duruma

 2. SADETTİN ÜŞÜKSOY dedi ki:

  ÇİFT MAAŞ ALMAKTAYIM,İKİ MAAŞIMDA ZİRAAT BANKASI ÇİĞLİ ŞUBESİNDE BULUNMAKTADIR.PROMOSYON İKİ MAAŞA ÖDENMEDİĞİNDEN,YÜKSEK OLAN MAAŞA ÖDEME YAPILMAKTADIR.İKİNCİ MAAŞA PROMOSYON ÖDENMEDİĞİ İÇİN ANILAN MAAŞIMIN ÜZERİNDE BULUNAN BLOKENİN KALDIRILMASINI ,TALEP ETMEME RAĞMEN MAAŞI ÜZERİNDE Kİ BLOKE KALDIRILMAMIŞTIR.
  LÜTFEN BLOKENİN KALDIRILARAK MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ RİCA EDERİM.

 3. GULSEREN TURKOZAN dedi ki:

  5 3 2020 tarihinde imzamı attım ancak promosyonu alamadim

 4. promosyon dedi ki:

  3 hafta oldu İZMİR SELÇUK subesinden basvuru yaptım ve henuz bildirin gelmedi dediler ve temuz ayınada promosyonu alabilirsin dediler bu kadar çokmu sürüyor PTT den taşımak ziraate .rıca etsem 18 hazirana kadartaşıma işlemi gerçekleşe bilirmi. ilginize teşekürler