Emekli Maaşımın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim? Mesajla Bildirme 2022

Emekli Maaşımın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim, Emekli Maaşım Yatmış mı, diye merak içinde olanlar için tüm sorgulama işlemlerini anlatıyoruz. Emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır? Emekli maaşım ne kadar oldu? diyen kişiler için nasıl sorgulama yapacaklarını araştırdık.

Emekli Maaşımın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim? Mesajla Bildirme 2022

Emekliler ve emekli olmak için sosyal sigorta primleri dolmuş emekliliğe aday olan kişiler için mekli Maaşımın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim sorularının yanıtlarını araştırdık.

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli maaşlarını düzenli olarak çekmeyen kişileri birikmiş emekli maaşı sorgulama yöntemleri ile ne kadar emekli maaşı alacaklarını öğrenebilirler. İlk kez emekli maaşı alacak kişilerin T.C ile maaş sorgulama garanti yöntemdir. Emekli maaşı e-Devlette ne zaman görülür merak ediyorsanız T.C kimlik numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz. Emeklilerin maaşlarını almış olduğu bankalardan kimlik numaralarının son hanesine göre maaş alırlar ve içeriğimizde özel ve kamu bankaları olmak üzere Ziraat Bankası emekli maaşı sorgulama yöntemleri tüm bilgileri detaylandırdık.

E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulama

e-Devlet kapısı sistemi ile artık Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sorgulamaları yapmak oldukça kolay bir hale geldi. Birikmiş emekli maaşını sorgulama yapmanın en kolay ve çabuk yolu e-Devlet Kapısı’dır. Emekli Maaşımın Yattığını e-devlet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. e-Devlet kapısı üzerinden T.C kimlik bilgileriniz ile giriş yaparak karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan arama butonuna ”Emekli Aylık Bilgisi” yazarak, 4/A, 4/B ve 4/C emeklilik gurupları için sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Birikmiş emekli maaşı maaşını almayan ve sonrasında toplu bir şekilde almak isteyen kişilerin birikmiş aylıklarıdır.

T.C ile Maaş Sorgulama Garanti Yol

T.C ile maaş sorgulamak isteyen kişiler e-Devlet üzerinden sorgulamalarını yapabilir.

E-Devlet üzerinden birikmiş emekli maaşı sorgulama işlemleri aşağıdaki gibidir:

 • 4A (SSK) emekli maaşı sorgulaması: 4A Emekli Ödeme Bilgileri – e-Devlet Kapısı için, Öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapın, şifreniz ile giriş yaptıktan sonra sorgulama butonundan 4A sorgulaması bölümüne tıkladıktan sonra bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Kimlik doğrulamasının ardından yeniden otomatik olarak emekli maaşı sorulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Primlerinizi 4A yani SSK üzerinden alıyorsanız bu sayfada emekli maaşınızı sorgulayabilirsiniz.
 • 4B (BAĞ-KUR) emekli maaşı sorgulaması: 4B BAĞ-KUR sorgulaması için gerekli olan adımlar 4A ile aynıdır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gereksinimleri tamamladıktan sonra sorgulamanızı yapmak için 4B Emekli Aylık Bilgisi yazmanız yeterli olacaktır. Sorgulama sonrasında karşınıza çıkan listede inceleme yapabilirsiniz.

Emekli Maaşı e-Devlette Ne Zaman Görülür?

Emekliler 4A- 4B Emekli Aylık Bilgisini e-Devlet üzerinden sorgulama yapmaları halinde, hesap kesim döneminin sonrasında sistem üzerinden maaşlarının yatıp yatmadığı anında görüntüleyebilir. İlk defa emekli olmuş kişiler ve birikmiş emekli maaşım yatmış mı araştırması yapan kişiler, e-devlet üzerinden, ilk maaşlarını almış oldukları tarih itibariyle maaşları e-devlet sistemi üzerinden anında görüntüleyebilirler.

Maaşımın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

Emekli maaşı almış olduğunuz bankalar üzerinden de sorgulama yaparak yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Bankaların mobil uygulamalarından, şubelerden veya ATM’lerden maaşınızın hesabınıza geçip geçmediği hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak, şube ve ATM’lerden öğrenme imkanınız yoksa ve mobil uygulama kullanmıyorsanız, e-Devlet üzerinden de sosyal güvenlik kurumu emekli maaşı sorgulamalarını yapabilirsiniz.

PTT Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK emeklileri aylık almaya hak kazandıklarında ilk aylıklarını PTT şubelerinden alabilirler. Bu nedenle emeklilerin aylıklarını PTT şubelerinden almak için hiç bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Emekli Sandığı, BAĞ-KUR emeklileri ise, SGK İl Müdürlüğüne başvuru yaparak yada PTT işyerlerinden alacakları e-Devlet şifresiyle başvuru yapabilir ve taşıyabilirler. Emekliler ilk maaşlarından sonra emekli ödemelerini almak istedikleri bankalara maaş taşıma işlemi yapabilirler.

Ziraat Bankası Emekli Maaşı Sorgulama Yöntemleri

Ziraat bankasına maaşım yatmış mı nasıl öğrenebilirim emekliler tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Kamu Bankalarından biri olan Ziraat Bankası üzerinden maaş alan kişiler tahsis numaraların son hanesine göre maaşlarını alabilirler. Emekli aylıkları yatma işlemleri adayların tahsis numaralarına göre, genellikle her ayın 17’si ve 26’sı arasında ödemeler yapılmaktadır.

Tahsis numaralarına göre maaş ödemelerinin günlerinin detaylarını inceleyelim.

Tahsis Numarasının Son RakamıÖdemenin Yapılacağı Gün (Her Ayın)
917
718
519
320
121
822
623
424
225
026
Tahsis numaralarına göre SSK Maaş Ödemesi

Ziraat Bankasından alacağınız emekli maaşlarınızın gününü yukarıda vermiş olduğumuz listeden inceleyerek ne zaman maaşınızı alacağınız öğrenebilirsiniz.

Aylık alma önemlerinde en çok işlerine yarayacak olan tahsis numarasının nereden alınacağına değinelim.

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emekliler normal şartlarda ne zaman emekli olacaklarını ve çalışma hayatına devam edenler emekli olacakları zamanı İnternet üzerinden emeklilik yaşı hesaplama hizmeti sunan e-Devlet kapısı üzerinden bilgi alabilirler.

Emeklilik hesaplamaları Sosyal Güvenlik Kurumu işbirliği ile e-Devlet sistemi üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplamanın yapılması için sisteme bilgilerin doğru girilmesi önemlidir. Tüm bilgilerin doğru olduğundan eminseniz eğer emeklilik hakkını elde etmeniz için gerekli koşulların neler olduğu karşınıza çıkacaktır. Prim gün sayınızın ne kadar olduğunu öğrenebilmek için ilk sigortaya giriş tarihinizde çok önemlidir. Sistem üzerinden hesaplama yaparken doğum tarihiniz ve ilk sigorta kayıt gününüz istenecek sonrasında devam ederek hesaplamanızı inceleyebilirsiniz.

Sigortalılık süresi, vatandaşın ilk defa çalışmaya başladığı ve sigortalı olduğu tarih ve emekli olacağı tarih arasındaki süreye bakıyor. Yaş, Prim süresi ve ödemesi emeklilik için en önemli faktördür. Bu süre içinde sosyal güvenlik kurumuna, işverenin çalışanı adına yatırdığı primlere de prim ödeme süresi deniliyor. Emekliliğe hak kazanmak için gereken yaş süresi tamamlanmalıdır. Sosyal güvenlikte ise 1 ay, 30 gün olarak, 1 yıl da 12 ay olarak ele alınıyor ve tüm hesaplamalar da bunların üzerinden yapılıyor.

Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Memur işçi, Bağ-Kur, erkek çalışan, kadın çalışan fark etmeksizin, emeklilik için 3 şart gerekiyor. Emekli olmak için aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Belli bir süre sigortalı olmak, burada ise en önemli şart giriş tarihidir, fakat bu süre erkek ve kadın çalışan, süresi değişiyor.
 • Belirli süre SGK’ ya prim ödenmiş olması.
 • Emeklilik yaşı da kadın ile erkek çalışana göre değişiklik gösteriyor.

Bu 3 şart, yani belirli süre çalışmış olması, bu süre içinde prim ödenmiş olması ve gerekli yaşın doldurulması olması gerekiyor ki emekliliğe hak kazanılsın. Belirtilen bu şartlardan herhangi biri yerine getirilmiyorsa eğer emekli olmaya hak kazanamazsınız.

Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli olmak için emekli olunacak olan yıldan bir yıl öncesine ait değerler baz alınır. Kişinin yıllık ortalama kazancı bulunur. Bu hesaplama yapılırken son 10 yılın kazancı değerlendirilir. Daha sonra kişinin son 10 yıldaki kazancı 10’a bölünür, yıllık ortalama kazancı bulunur. SSK Emekli maaşı hesaplama https://uyg.sgk.gov.tr linki üzerinden yapabilirsiniz.

Aşağıdaki 4/a Sigortalıları için Aylık Hesaplama Uygulama üzerinden 4A çalışanları emekli olduklarında kendilerine kaç lira yaşlılık aylığı bağlanacağını T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu internet uygulaması üzerinden öğrenebilirler

Emekli maaşı hesaplama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun sitesi üzerinden şifresiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. SSK, BAĞ-KUR hem de Emekli Sandığı’ na bağlı sigortalı vatandaşlarımız resmi site üzerinden emekli aylığı hesaplamalarını yapabilirler. SSK emekli maaşı hesaplama işlemini yapabilmek için siteye girdiğinizde size özel bilgileri girmeniz istenecektir, Bu bilgiler T.C kimlik numaranız, SSK sicil numaranız ve doğum tarihiniz gibi bilgilerdir doğru girdiğiniz sürece hepsine ulaşabilirsiniz.

BAĞ-KUR’ a bağlı sigortalılar da resmi siteye giriş yaptığında T.C kimlik numarası ve kurum bilgilerini girip emekli maaşlarını hesaplayabilirler. 4C Sandığı’na bağlı kişiler de site üzerinden kademe, derece ve hizmet yılına ait bilgileri doldurduğunda maaş bilgilerine ulaşabilirler.

Emekli Maaşınızın Yattığını SMS ile öğrenin!

Bazı bankalar mobil uygulamalar üzerinden ”MAAŞ ÖDEMENİZ YAPILMIŞTIR” şeklinde bildirim gönderiyorlar ve emekliler emekli maaşlarının yattığını mobil uygulama bildirimi ile öğrenebiliyorlar. Bazı bankaların ise mobil uygulama kullanmayan müşterileri için SMS ile bildirim uygulamasına geçtiğinden bahsediliyor. Bankanızda mevcut olup, olmadığını bilmemekle, bu konuda talepte bulunabilirsiniz.

Tahsis Numarası Nedir?

Tahsis numarası: SGK tarafından emekli maaşı bağlanan kişilere bir numara aracılığı ile takip edebilmek adına belirlenen ve kişiye özel olan bir numaradır.

Tahsis Numarası Nereden Alınır?

Tahsis numarasını bilmeyen kişiler e-Devlet üzerinden SGK tarafından verilen hizmetler içerisinde yer 4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi sorgulaması yaparak SGK tahsis numaranızı öğrenebilirsiniz.

Tahsis numarasına göre maaşın yattığını nasıl öğrenebilirim?

Emekli tahsis numarasını girdikten sonra son rakamına bakarak emekli maaşınızı hangi tarihte alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Emekli olan kişilere devlet tarafından çeşitli haklar tanınıyor herkes tarafından bilinmeyen hakların ne olduğunu Emeklilerin Hakları Nelerdir? içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Kaniye çetin Kaniye çetin dedi ki:

  Maaşım yattı mı

 2. Avatar of ibrahim savcı ibrahim savcı dedi ki:

  maaşım yattı mı?