Emekli Maaşımın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim? 2023 Mesajla Bildirme

Emekli maaşımın emeklilere ve sosyal sigorta primleri dolmuş emekliliğe aday olup olmadığını nasıl öğrenebilirim sorularının cevaplarını içeriğimizde detaylandırdık.

Emekli Maaşımın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim? 2023 Mesajla Bildirme

Emekli maaşımın ödenip ödenmediğini nasıl öğrenebilirim diye merak edenler için tüm sorgulama işlemlerini anlatıyoruz. Emeklilik sorgulama nasıl yapılır? Emekli maaşım ne kadardı? diyenler için sorgulama nasıl yapılır onu araştırdık.

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli maaşını düzenli olarak çekmeyen kişiler, birikimli emeklilik sorgulama yöntemleri ile ne kadar emekli maaşı alacaklarını öğrenebilirler.

İlk kez emekli maaşı alacak olanlar için T.C Emekli maaşı e-Devlet’e ne zaman yansıyacak diye merak ediyorsanız T.C kimlik numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz. Emekliler maaşlarını aldıkları bankalardan TC kimlik numaralarının son hanesine göre almakta olup, özel ve kamu bankaları olmak üzere Ziraat Bankası emeklilik sorgulama yöntemleri hakkında detaylı bilgiyi içeriğimizde bulabilirsiniz.

e-Devletten Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi

Birikmiş aylık sorgulamanın en kolay ve hızlı yolu e-Devlet Kapısı’dır. Emekli maaşımın ödendiğini e-Devlet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz.

e-Devlet kapısı üzerinden T.C kimlik bilgileriniz ile giriş yaparak karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan arama butonuna ”Emekli Aylık Bilgisi” yazarak, 4/A, 4/B ve 4/C emeklilik gurupları için sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

e-Devlet Maaş Sorgulama 2023 Garanti Yol

e-Devlet üzerinden T.C ile maaş sorgulamak isteyenler e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirler. e-Devlet üzerinden birikimli emeklilik sorgulama işlemleri aşağıdaki gibidir:

 • 4A (SSK) emekli maaşı sorgulaması: 4A Emekli Ödeme Bilgileri e-Devlet Kapısı için, Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapın, şifreniz ile giriş yaptıktan sonra sorgulama butonundan 4/A sorgulaması bölümüne tıkladıktan sonra bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Kimlik doğrulamasının ardından yeniden otomatik olarak emekli maaşı sorulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Primlerinizi 4A yani SSK üzerinden alıyorsanız bu sayfada emekli maaşınızı sorgulayabilirsiniz.
 • 4B (BAĞ-KUR) emekli maaşı sorgulaması: 4B sorgusu için gerekli adımlar 4A ile aynıdır.

Yukarıda belirtilen şartları yerine getirdikten sonra sorgulama yapmak için 4B Emeklilik Bilgilerini yazmanız yeterli olacaktır. Sorgulama sonrasında karşınıza çıkan listeyi inceleyebilirsiniz.

T.C ile Emekli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK sayfası üzerinden T.C ile emekli maaşı sorgulama yapabilirsiniz. http://e.sgk.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra sayfada “vatandaş” sekmesine tıklamalısınız. Açılan sayfada “Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama” kısmını bularak hangi sigorta koluna bağlı çalışıyorsanız ilgili ekrandan sorgulama yapabilirsiniz.

T.C ile emekli maaşı sorgulama adımları aşağıdaki gibidir:

 • T.C Kimlik numaranızı, Kurumu ve güvenlik kodunu yazın.
 • uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sayfasına gidin.
 • T.C Kimlik numaranızı.
 • SSK Sicil Numaranızı.
 • Baba adı.
 • Nüfus il.
 • Doğum tarihi bilgilerinizi yazın.
 • “Sorgula” butonuna basın.
 • Bu işlem sonucunda emeklilik hesaplamanız yapılacaktır.

Emekli Maaşınızın Yattığını SMS ile Öğrenin!

Bazı bankalar mobil uygulamalar üzerinden ”maaş ödemeniz yapılmıştır” şeklinde bildirim gönderiyorlar ve emekliler emekli maaşlarının yattığını mobil uygulama bildirimi ile öğrenebiliyorlar. Bazı bankaların ise mobil uygulama kullanmayan müşterileri için SMS ile bildirim uygulamasına geçtiğinden bahsediliyor. Bankanızda mevcut olup, olmadığını bilmemekle, bu konuda talepte bulunabilirsiniz.

Emekli Maaşı e-Devlette Ne Zaman Görülür?

Emekliler, 4A-4B Emeklilik Bilgilerini e-Devlet üzerinden sorgulamaları halinde, kesinti sonrası maaşlarının sistem üzerinden ödenip ödenmediğini anında görebilirler. İlk kez emekli olanlar ve birikmiş aylıklarının ödenip ödenmediğini araştıranlar, e-devlet üzerinden ilk maaşlarını aldıkları tarihten itibaren e-devlet sisteminden anlık olarak maaşlarını görüntüleyebilirler.

Maaşımın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

Ayrıca emekli maaşı aldığınız bankalar aracılığıyla sorgulama yaparak size ödeme yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Bankaların, şubelerin veya ATM’lerin mobil uygulamalarından maaşınızın hesabınıza geçip geçmediği hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak şube ve ATM’lerden öğrenme imkanınız yoksa ve mobil uygulama kullanmıyorsanız e-Devlet üzerinden de sosyal güvenlik emeklilik sorgulaması yapabilirsiniz.

PTT Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK emeklileri emekli maaşı almaya hak kazandıklarında ilk emekli maaşlarını PTT şubelerinden alabilirler. Bu nedenle emeklilerin emekli maaşlarını PTT şubelerinden almak için herhangi bir işlem yapmalarına gerek yoktur.

Emekli Sandığı, BAĞ-KUR emeklileri SGK İl Müdürlüğü’ne başvurabilecekleri gibi PTT işyerlerinden alacakları e-Devlet şifresi ile de başvuruda bulunabilirler. Emekliler ilk maaşlarının ardından emekli maaşlarını almak istedikleri bankalara maaş transferi yapabilirler.

Ziraat Bankası Emekli Maaşı Sorgulama 2023 Yöntemleri

Kamu bankalarından Ziraat Bankası aracılığıyla maaş alanlar tahsis numarasının son hanesine göre maaşlarını alabilirler. Emeklilik ödemeleri genellikle adayların tahsis sayısına göre her ayın 17’si ile 26’sı arasında yapılır.

Tahsis numaralarına göre maaş ödeme günlerinin detaylarını inceleyelim.

Tahsis Numarasının Son RakamıÖdemenin Yapılacağı Gün (Her Ayın)
917
718
519
320
121
822
623
424
225
026
Tahsis Numaralarına Göre SSK Maaş Ödemesi

Yukarıdaki listeden Ziraat Bankası’ndan emekli aylığınızın tarihini inceleyerek emekli maaşınızı ne zaman alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Aylık alma önemleri için en faydalı olacak tahsis numarasının nereden alınacağından bahsedelim.

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emekliler, internet üzerinden emeklilik yaşı hesaplama hizmeti veren e-Devlet kapısı üzerinden normal koşullarda ne zaman emekli olacakları ve çalışma hayatına devam edenlerin ne zaman emekli olacakları hakkında bilgi alabiliyor.

Emeklilik hesaplamaları, Sosyal Güvenlik Kurumu ile işbirliği içinde e-Devlet sistemi üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplamanın yapılabilmesi için bilgilerin sisteme doğru girilmesi önemlidir. Tüm bilgilerin doğru olduğundan eminseniz, emekli maaşı alma koşullarının neler olduğunu göreceksiniz.

İlk sigorta giriş tarihinizde kaç prim gününüz olduğunu öğrenmek çok önemlidir. Sistem üzerinden hesaplama yaparken size doğum tarihiniz ve sigorta kaydınızın ilk günü sorulacak ve ardından hesaplamanıza devam edip inceleyebilirsiniz.

Sigortalılık süresi, vatandaşın ilk kez çalışmaya başladığı tarih ile sigortalı olduğu tarih ile emekli olacağı tarih arasındaki süreye bakar. Yaş, Prim süresi ve ödeme emeklilik için en önemli faktörlerdir. Bu süre içinde işveren tarafından sosyal güvenlik kuruluşuna işçi adına ödenen primlere de prim ödeme süresi denir. Emekliliğe hak kazanmak için gereken yaş karşılanmalıdır.

Sosyal güvenlikte 1 ay 30 gün, 1 yıl 12 ay olarak kabul edilmekte ve tüm hesaplamalar bunlar üzerinden yapılmaktadır.

Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Memur, Bağ-Kur, kadın veya erkek çalışan fark etmeksizin emeklilik için üç şart aranıyor. Emeklilik koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Belli bir süre sigortalı olmak, burada ise en önemli şart giriş tarihidir, fakat bu süre erkek ve kadın çalışan, süresi değişiyor.
 • Belirli süre SGK’ ya prim ödenmiş olması.
 • Emeklilik yaşı da kadın ile erkek çalışana göre değişiklik gösteriyor.

Bu 3 koşul, yani belirli bir süre çalışmış olmak, bu süre içinde prim ödemiş olmak ve gerekli yaşı doldurmak, emekliliğe hak kazanabilmek için gereklidir. Bu koşullardan herhangi biri karşılanmazsa, emekliliğe hak kazanamazsınız.

Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli olabilmek için emeklilik tarihinden bir yıl önceki değerler esas alınır. Kişinin ortalama bir yıllık geliri vardır. Bu hesaplama yapılırken son 10 yılın kazançları değerlendirilir. Daha sonra kişinin son 10 yıldaki kazancı 10’a bölünür ve ortalama yıllık gelir bulunur.

SSK Emekli maaşı hesaplama https://uyg.sgk.gov.tr linki üzerinden yapabilirsiniz.

T.C 4/A çalışanlarına emekli olduklarında ne kadar yaşlılık aylığı bağlanacağını aşağıdaki 4/a Sigortalı için Aylık Hesaplama Uygulaması ile belirleyebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu internet uygulaması üzerinden öğrenebilir.

Emeklilik hesaplama işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinden şifresiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığına bağlı sigortalı vatandaşlarımız emeklilik hesaplamalarını resmi site üzerinden yapabilirler. SSK emekli maaşı hesaplamak için siteye girdiğinizde sizden özel bilgiler istenecektir. Bu bilgiler T.C Kimlik numaranız, SSK sicil numaranız ve doğum tarihiniz gibi bilgiler olup, doğru girdiğiniz sürece tamamına erişebilirsiniz.

BAĞ-KUR’a bağlı sigortalılar da resmi siteye giriş yaptıklarında T.C kimlik numarası ve kurum bilgilerini girerek aylıklarını hesaplayabilirler. 4/C Fonuna bağlı kişiler de site üzerinden seviye, derece ve hizmet yıllarını doldurduklarında maaş bilgilerine ulaşabilmektedir.

İlk Emekli Maaşımın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

SGK bünyesindeki vatandaşlar, hizmet dökümü ve ne zaman emekli olabileceklerini e-Devlet portalı üzerinden kolayca sorgulayabiliyor.

Emekli olan kişilere devlet tarafından çeşitli haklar tanınıyor herkes tarafından bilinmeyen hakların ne olduğunu Emeklilerin Hakları Nelerdir? içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Tahsis Numarası Nedir?

Tahsis numarası Emekli maaşı alan kişilerin bir numara ile takip edilebilmesi için SGK tarafından belirlenen personel numarasıdır.

Tahsis Numarası Nereden Alınır?

Tahsis numarasını bilmeyen kişiler e-Devlet üzerinden SGK tarafından verilen hizmetler içerisinde yer 4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi sorgulaması yaparak SGK tahsis numaranızı öğrenebilirsiniz.

Tahsis Numarasına Göre Maaşın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

Emeklilik tahsis numarasını girdikten sonra son rakama bakarak emekli maaşınızı ne zaman alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

  Emekli maaşım tartımı yada nezaman yatacak