EYT Emekli Maaşı Neden Düştü? Eksik Yattı 2023 Net Hesaplama!

Eyt emekli maaşı neden düştü, neden az, neden düşüyor, eksik yattı diyenler için 2023 yılı NİSAN ayı EYT emekli maaşı hesaplama ve gelen evrak dosyasına kaldırıldı gibi uyarlar ve maaş ödemelerini araştırdık.

EYT Emekli Maaşı Neden Düştü? Eksik Yattı 2023 Net Hesaplama!

EYT yasasından emekli olan vatandaşlarımızın 2023 yılı NİSAN ayında yatan maaşları en düşük emekli maaşı olan 7500 TL’den eksik yattı. Bunun sebebi emekliliğin başlangıç tarihinden itibaren maaş ödeme tarihi arasında belirlenen sürenin yatırılmış olmasıdır.

Örneğin 01 NİSAN 2023 tarihinde emekliliği onaylanan bir EYT emeklisi NİSAN ayı maaşını tam olarak alacaktır. Ancak bu ödeme takvimine göre belirlenebilir.

Bu kapsamda 2023 yılında EYT emeklisi olan vatandaşlarımız bir sonraki maaşları zamlı olarak yatırılacak.

Emekli Maaşları Ramazan bayramı ikramiyeleri ile birlikte 2023 yılı NİSAN ayı içerisinde yatırılacak. Emekli maaşı ödeme tarihleri 2023 içerisinde T.C. kimlik numaranıza göre emekli maaşınızın ne zaman ödeneceğini öğrenebilirsiniz.

EYT Emekli Maaşı Hangi Bankaya Yatıyor?

SGK başvurusunda hangi bankayı belirttiyseniz o bankaya isme havale yapıyorlar. Bu kapsamda emekli olan vatandaşlarımız henüz banka kartları olmasa da kimlik kartları ile maaşlarını çekebilirler.

EYT gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek?

EYT emeklilik başvurusunda gelen evrak dosyasına kaldırılmış demek başvurunun incelendiği ve işlemlerin devam ettiği anlamına geliyor.

E-Devlet Üzerinden Alınan Tahsis Talebi Nedir?

E-Devlet Üzerinden Alınan Tahsis Talebi uyarısı EYT başvurusunun e-Devlet sisteminden alındığı işlemlerin devam ettiği anlamını taşımaktadır.

EYT Emekli Maaşım Ne Zaman Bağlanacak?

EYT için başvuruda bulunan, başvuru işlemleri henüz devam eden vatandaşlarımızın maaş bağlanıp bağlanmadığını buldukları yöntemle kontrol ediyorlar.

Emekli Maaşı almayı bekleyen binlerce vatandaşımızın yaptığı yorumlara göre maaş bağlanmasını bekleyen emeklilerin hesaplama robotuna girerek hesaplama yapmayı denemeleri, eğer robot emekli maaşı hesaplama yapar ise maaşın henüz bağlanmadığı ancak hesaplama yapmaz ise maaş bağlandığı yorumu yapılıyor.

EYT’den emekli olmak için pirim günü eksik olan vatandaşlarımız askerlik borçlanması yaparak emekli olabilmekteler. Askerlik borçlanması günlük ortalama 600 TL‘den hesaplanıyor. Askerlik borçlanma hesaplama isimli yazımızdan borcunuzu hesaplayabilirsiniz.

Eyt emekli maaşı hesaplama neden düştü?

Eyt emeklilik hesaplaması yapan vatandaşların başvuru sonrası emekli maaşlarının düştüğü görülebiliyor. Bunun nedeni başvuru sonrası yapılan incelemeye göre pirim gün sayısı ve bugüne kadar yatan pirim tutarlarının hesaplanmasıdır. Bu kapsamda en son hesaplamaya göre belirlenen maaş yatırılmaktadır.

EYT Ne Kadar Emekli Maaşı Alacağım?

Emekli maaşları bilindiği üzere 2022 yılı MART ayı itibariyle en düşük 7.500 TL’ye yükseltildi. Bu kapsamda emekliler en düşük 7.500 TL maaş alacaklar. Ancak henüz bu tutar emekli maaş hesaplama robotunda görünmüyor. Ancak emekliler tarafından yapılan yorumlara göre maaş hesaplama robotunda belirtilen maaş tutarı emeklilerin hesaplarına yatırılıyor.

Sgk tahsis numarası öğrenme nasıl yapılıyor?

Aşağıda belirtilen 4 adımda e-Devlet üzerinden SGK tahsis numaranızı öğrenebilirsiniz.

 1. SGK tahsis numarasını öğrenmek için e-Devlet sitesine giriş yapın.
 2. Sosyal Sigortalar Kurumunun işlemler menüsüne girin.
 3. Bu menüden emeklilik işlemleri seçeneğini tıklayıp evrak takibi ya da evrak sorgulama işlemi yapın.
 4. SGK tahsis numaranız görüntülenecektir.
Yorumlar

 1. Avatar of Serkan Serkan dedi ki:

  EYT yasası eksik çıkartıldı, EPT, Staj, Çıraklık, BAGKUR, 60 ve 65 yaş için mücadeleye devam, ben 65 yaşında mezarda Emekli olacağım, En azından EYT yasası 2023 yılında 55’e filan çekilmeli ki benim gibi gençlerinde ileriye yönelik bir hedefi olsun, eğer ölmez ve yaşarsam 35 yıl boyunca mücadeleye devam.

 2. Avatar of tuna tuna dedi ki:

  Tamamlama ile değil kök maaşı 7500 olmalı ki 6 ayda bir gelen enflasyon farkı bunun üzerine konmalı yoksa ki böyle olmadı sürece kaç yılda yüzde kaç enflasyon farkı gelecekte 7500 olacak onu da Allah bilir bu düzeltilmeli evde bakım aylığı alanlar bizim kök maaştan fazla alıyor.

 3. Avatar of Mustafa Mustafa dedi ki:

  Yasa martın 3 de cıktı. Siz 2 Ayda dilekçe vermişsiniz. Dilekçeniz geçersiz. Tekrar E-devleten dilekçe oluşturunuz.

  1. Avatar of Zeliha Zeliha dedi ki:

   Merhaba arkadaşlar EYT Emekli maaşım bağlandı Nisan 1 itibari ile diyor bazı arkadaşların birikmiş maaş bilgileri vardı bende 0 gözüküyor normal mi?

 4. Avatar of Metehan Metehan dedi ki:

  Bu 3.3 nedir ya, 3.20 Mart başvuru kabul edilmiş bizim dosya devamlı beklemede bir şeyler oluyor gibi bana göre.

 5. Avatar of Sabahat Sabahat dedi ki:

  Zaten Ayın 03/03/2023 tarihinde müracaat ettik. 🙂 Bu ayın 17’sinde 18’inde müracaat eden aynı ilden başvuru yapanların onaylandı ayın üçünde müracaat ettik EYT emeklilik halen onaylanmadı anlamıyorum.

 6. Avatar of Yaşar Yaşar dedi ki:

  Ne eyt imiş, önce yaşa takıldı, sonra prime takıldı şimdi sgk da beklemeye takıldı, şaka gibi, bakan bilgine kalsa herşey hazırdı, yalnız sgk çalışanlarını hazırlamayı unutmuşlar, dosya 3 den beri önlerinde, bunlar sonradan gelenin işlemini yapıyor şaka gibi, öncelik kimin belirsiz