Emekliye 10 Maaş Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek? 2022 Tarihi!

Emekliye 10 maaş faizsiz kredi ne zaman verilecek? işte detaylar

Emekliye 10 Maaş Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek? 2022 Tarihi!

Emeklilerimizin yaş grubuna göre hemen hemen tüm bankalardan maaşlarının 10 katına kadar kredi çekebilirler. Bunun için bazı şartlar mevcuttur. Bunlar;

 • Başka bir bankaya borcu olmaması,
 • Sicilinin temiz olması,
 • Yaş grubunun uygun olması (Her banka belirli bir yaşa kadar kredi verir)
 • Aylık ödeyeceği miktarın maaşının %70 seviyesini geçmemesi
 • En fazla 48 ay vade yapıldığından buna göre bir kredi talep etmesidir.

Halk Bankası emekli ikramiyesi her yıl devlet tarafından verildikten sonra müşterilerinin hesaplarına yatırılmaktadır.

Emekli maaşının 3 katı avans fırsatı

Emekli maaşını kamu bankalarından alanlar için hayata geçirilmesi planlanan avans sistemi ile acil nakit ihtiyacı olan emekliler maaşlarından kesilen avans alabilecek. Bu avans ise emekli maaşının üç katına kadar ödenecek ve 3 yıl geri ödenecek. 36 ay vadeli 3 kat maaş avansı sisteminde ödemeler aylık taksitler halinde maaştan düşülerek geri ödenecek. İlk kez emekli olanlar, emekli maaşlarını hemen alamadıkları durumlarda bu avanslardan yararlanabilecek.

Bu uygulama tüm emeklilere yayılacak. Emekli maaşının miktarına göre belirlenecek avans sistemi aylık maaşa göre belirlenirken faiz alınmayacak. Bu sayede maaşını 2 bin lira olarak alan emekliler 6 bin lirayı 3 kat olarak kullanabilecek. Para ödemeleri 12, 24, 36 ay olarak maaştan düşülerek geri ödenebilir.

Ekonomideki daralmayla birlikte kamu bankalarından emekli olan emeklilerin acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kamu yönetimi emeklilere faizli kredi kaynağı oluşturacak. Ziraat Bankası başta olmak üzere Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu gücünü elinde bulunduran bankalar emeklilere 12 ay vadeli faizsiz kredi verecek. Kredi üst limiti maaşın 10 katı olacak ve istenirse daha da az kullanılabilmektedir. Basında yer alan ve halen gündemde olan banka promosyonları ile 10 maaş ve 12 ay ertelemeli kredi promosyonları maaşın alındığı banka tarafından sağlanacaktır.

10 maaş kredili teşvik planları kesinleşirse emekliler istedikleri miktarda kredi kullanabilecekler. Kredi promosyonlarının aylık geri ödemesi, emekli maaşından aylık kesintiler halinde ödenecektir. 10 maaş kredisi kampanyasından yararlanan emekliler, kredi vadesi boyunca maaşlarını borç aldıkları bankalardan almak zorundadır. Maaşlarının kredi kullandıkları bankalardan tahsil edilmesiyle birlikte kredi ödemeleri doğrudan hesaptan düşecek, böylece emekliler ikinci bir işleme gerek kalmadan emekli maaşlarından kesilerek kolayca ödeme yapabilecekler. Yaz ayları ve tatil hazırlıkları nedeniyle maddi sıkıntı yaşayan emekliler, avans sistemi ve 10 maaş kredisi promosyonu ile emeklileri sevindirdi.

 • Vakıflar Bankası 90 bin liraya kadar limitli 36 ay vadeli emekli kredisi veriyor.
 • Ziraat 20 bin lira limitli kredi desteği sağlı
 • Halkbank 50 bin lira limitli “Mutlu Emekli” kredisi veriyor.
 • Denizbank maaş müşterisi emeklilere 60 bin liraya kadar destek sağlıyor.

2 bin lira maaş alan bir emeklinin maaşının on katının 20 bin lira olduğu düşünüldüğünde, yukarıda ki bankaların tümü 10 katından daha fazla kredi verdiği görülmektedir.

Emekli vatandaşlarımıza tavsiyemiz, öncelikle maaş aldıkları banka ile görüşmeleridir.

Yapılan düzenleme ile emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında yılda iki kez 1000 TL ikramiye ödenecek. Yetim ve malullük aylığı alanlar da payları oranında bu ikramiyelerden yararlanabilecek.

Emekliye Maaşının 10 Katı Kadar Kredi veya Avans Haberi

SGK tarafından yeni bir ilke imza atıldı. Emekli olan ancak henüz maaş bağlanmayan emekli vatandaşlarımıza SGK tarafından maaş bağlanma tarihine kadar avans verilecek. Bu avans bazı internet sitelerinde emekliye 10 maaş faizsiz kredi adıyla yayınlansa da, böyle bir durum söz konusu değil. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmayan hak kazanan lakin Devlet tarafından henüz maaşı bağlanmamış olan kişilerin zor durumda kalmaması için böyle bir uygulama başlatıyor.

Bu uygulamanın bir de sınırı var. SGK en fazla 3 asgari ücret tutarında verilmesini ön görüyor. Buna göre yeni emekli olan vatandaş 5.500+5.500+5.500 TL. olmak üzere 16,500 TL. ödeme yapabilecek. Alınan bu avans geriye 3 farklı ödeme planı ile ödenebilecek. 1 yıl, 2 yıl ve 3 yıl vadeli olarak maaştan kesilme suretiyle ödeme yapacak. Bu kapsamda 3 maaş sıfır faizli krediden yararlanmak için şu şartları taşımak gerekiyor.

 • Emekli olup, henüz maaş bağlanmamış olmak,
 • 2. SGK’ya yazılı olarak başvurmak,
 • Emeklilik başvurusunda bulunmuş olmasına rağmen 90 gündür maaş bağlanmamış olmak

Bu şartları taşıyan vatandaşlarımız hemen SGK’ya başvuru yapabilirler.

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ VEREN BANKALAR listesini incelemenizi öneririm.

Emekliler Maaşlarının Kaç Katı Kadar Kredi Alabilir?

Emeklilerin krediye ihtiyacı var. Bankalar emeklilere çocuklarının eğitim giderlerinin karşılanması, düğün, ev veya araç alımı gibi konularda kredi vermektedir. Ancak kredi alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır.

emekliler-maaşlarının-kaç-katı-kadar-kredi-alabilir
Emekliler maaşlarının kaç katı kadar kredi alabilir?

Tüm bankaların ilk şartı kredi başvurusu yapılacak bankadan maaş almaktır. Maaşınızı farklı bir bankadan alıyorsanız maaşınızı transfer ederek daha birçok imkandan yararlanabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuzun da yüksek olması gerekmektedir. Bu koşul kredi talep eden tüm müşteriler için geçerlidir. Hakkınızdaki soruşturma olumlu sonuçlanırsa kredi alabilirsiniz. Emekliler için kredi limiti maaşlarının 40 katına kadar çıkabiliyor.

Ancak emeklilerin yüksek limitli kredi alabilmeleri için bir yaş sınırı vardır. Ziraat Bankası’nın yaş sınırı 70’tir. Bankadan alacağınız kredi vadesi yaşınıza göre belirlenecektir. 68 yaşını dolduran bir banka müşterisi 2 yıl vadeli kredi alabilir. Bu yaş sınırı diğer bankalarda değişiklik göstermektedir. Örneğin PTT’de yaş sınırı 80’dir. 76 yaşında bir banka müşterisi 4 yıl vadeli kredi çekebilir.

Limit belirlemede bir diğer konu da gelirdir. Emekliler için geri ödeme planı hazırlanırken maaş tutarlarına dikkat edilir. Emekliler maaşlarının sadece yüzde 50’si oranında aylık kredi taksitleri yapabiliyor. Yani 1500 TL emekli maaşı alan bir banka müşterisinin ayda 750 TL geri ödeyebileceği düşüncesiyle sadece bu orana izin veriliyor.

2022 yılında emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar neticesinde emeklilerin yüzleri gülmeye devam edecek. Ayrıca bankalardan 3 yıllığına sözleşme imzalayarak emekli promosyonu da alabilir ve bankaların müşterileri için hazırlamış olduğu kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Siz de bankalar ile görüşerek maaşınızın 10 katı kadar kredi ve 3 aylık nakit avans imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Yönetim Yönetim dedi ki:

  2021 yılı için gündemde değildir.

 2. Avatar of Hulki Hulki dedi ki:

  Kaç yılıydı tam bilemedim ama daha önceleri bu 3 maaş karşılığı avans vardı, daha sonra neden kaldırıldığını anlamış deyiliz.?