Devlet Destekli

Emekliye Bedava Ulaşım, Kaplıca, Kredi, Maaş 2020 Avantajları

Emekliye Bedava Ulaşım, Kaplıca, Kredi, Maaş 2020 Avantajları

Devletimiz her ne kadar emeklilik yaşını 65’e çıkarsa da, ölmez sağ kalırsak bazı olanaklar sağlıyor. Bunlar bedava ulaşım, SGK destekli kaplıca, emekli maaşı alma, 65 yaş üstü olanlar için çeşitli indirimler olarak devam ediyor. İşte emekliye sağlanan avantajlar ve diğer fırsatlar haberimizde.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ

Eğer bir emeklinin 200 metrekareden daha küçük bir evi varsa ve sadece 1 adet evi bulunuyorsa vergiden muaf tutuluyorlar. Eğer bir emekliye bilmeden bu parayı ödemezse belediyelere müracaat edip 5 yıllık geriye dönük olarak iade talebinde bulunabilirler.

Emekliye emlak vergisi avantajı

MAAŞ PROMOSYON ÖDEMELERİ

Emeklilerin cebini en çok rahatlatanlardan biri de promosyonlar. Maaşlarının yatırıldığı bankadan yıllık ekstra ücret alabiliyorlar. Emekliler bankalarından ek gelir olarak promosyon ödemeleri alabiliyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu protokolüne göre 3 yıllık 500 ila 750 lira arasında bir gelir elde edebiliyor. Bunun için maaşları 3 yıl boyunca taşıdıkları bankalardan almak yeterli oluyor. Maaş promosyon ödemeleri taahhüt şartı Korona virüs tedbirleri kapsamında geçici olarak kaldırıldı. TBB tarafından yapılan açıklamaya göre promosyon ödemeleri bankalara hesaplara doğrudan yatırılacak. 76 yaşından büyük emekliler maaşlarını talep etmeleri durumda evlerinden ödeme alabilecekler.

EMEKLİLERE İŞYERİ AÇMA TEŞVİKLERİ

Emekli olan kişi evde oturmak yerine iş yeri açıp çalışmak isterse korkmasına gerek yok. Çünkü emekliler için teşvik bu alanda da geçerlidir. Bir emekliye maaş bağlansa da hiç kendisine bir iş yeri kurabilir esnaflık yapabilir. İşte bu noktada kendisinden kesilen yaklaşık 650 liralık primi ödemek zorunda değil. Sadece bu da değil hazinenin yüzde 5 teşviki var ve aynı zamanda her çalışanı için 100 lira eksik prim ödeme hakkı bulunuyor.

Emekli İşyeri Açma Teşvikleri

HACİZDEN MUAFLAR

Emeklilik unuttuğu ya da bilmediği bir konuda hacizden muaf olma durumudur. Kredi kartı kredi borcu ya da senet gibi borcu olan emekli korkmasına gerek yok.  Çünkü emekli maaşlarına haciz konulamıyor. Ancak SGK tarafından haciz konulabiliyor. Eğer bir emeklinin emekli maaşına haciz konulmuş ise icra müdürlüğüne gidip itiraz etme hakları bulunuyor.

Emekli Maaşları Hacizden Muaf

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 92 maddesine göre emekli aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borcu dışında kimse haciz getiremez. Ancak emekliler bu konuda izin verirlerse yani muvafakat verirseniz, o zaman haciz gelir. Muvafakatı kaldırırsanız da haciz yine sonuna erer. Yani kanun gereğince emekli maaşlarına, sürekli iş göremezlik gelirlerine, Dul yetim aylık ve gelirlerine, sadece Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları için SGK ve nafaka alacakları içinde boşanan eş ve çocuklar izinsiz icraya koyabilirler. Bunun dışındaki alacaklar için borçlu emekli dul yetimin izni olmadan hiç kimse icra ve haciz getiremez bu maaşlara. Normalde banka alacakları veya gerçek ve tüzel kişilerin alacakları için emeklinin Yetimin aylığına haciz icra getirilemez. Ancak borçlunun emekli aylığından kesilsin şeklinde izni varsa o zaman haciz yapılabilir. Bunun dışında haciz veya icra yasaktır. Peki Emekli maaşım haczedilsin şeklinde izin verdikten sonra bundan vazgeçmek mümkün müdür? Bu soruya da cevap Kesinlikle evettir. Bu izinden de her zaman dönebilir muvaffakatınızı geri alabilirsiniz. Ev almak isteyen emekliler emekliye en uygun konut kredisi veren bankaları tercih etmektedir.

HACİZ KONUSUNDA AYRIM VAR MI?

Şu anda emekli maaşlarına haciz konulan böyle önceleri bir ayrım vardı. Emekli Sandığı’ndan emekli olanların maaşına haciz konulur, Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olanların maaşına haciz konulamıyor du. Sonradan bu ayrım giderildi. Eşitlik ilkesine dayanarak şimdi tüm emeklilerin maaşlarına haciz konulamıyor. Haciz sadece emekli SSK’nın eğer bir prim alacağı varsa ona konulabilir.  Bir de nafaka alacaklar için haciz konulabilir.  Emekli maaşına nafaka ve SSK prim borcu dışındaki borçlar için Emekli sandığı emeklileri maaşlarını haciz konulamaz.

EMEKLİ ULAŞIM AVANTAJLARI

65 yaş ve üzeri emekliler şehirler arası demiryolu deniz yoluyla Ulaşım ve otobüslerde %50 indirim hakkına sahiptir. Evi olmayan emekliler için TOKİ devreye giriyor. Emeklilerin farkında olmadığı ya da bilmediği bir başka avantaj saat TOKİ Konutlarıdır. TOKİ emekliler için yaptığı projeler de yaklaşık % 25 konut ayırıyor. Yani bir emekli yaklaşık 300 350 lira taksitle ev sahibi olabiliyor.

Emeklilere Bedava Ulaşım

EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRETLE EŞİTLENECEK Mİ?

Emeklilerin maaşları asgari ücret formülü ile artacak. Bu formül özellikle düşük maaş alan emeklinin yüzünü güldürecek. Çalışmaya göre emekli maaşları asgari ücretten daha az olamayacak. Yaklaşık 11 milyon SSK ve Bağkur emeklisinin yüzünü güldürecek bir çalışma gündeme geldi. En düşük emekli maaşı asgari ücretle eşitlenecek. Emeklilerin maaşları asgari ücret formülü ile artacak.

Bu formül özellikle düşük maaş alan emeklilerin yüzünü güldürecek. Çalışmaya göre emekli maaşları asgari ücretten daha az olmayacak. Çalışmanın hayata geçmesiyle özellikle 2000’den sonra emekli olan SSK’lı larla Bağkur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi zam yapılacak. Şu anda uygulanan net 2324, 70 tl asgari ücret emekli maaşının da tabanlı oluşturacak. Böylece tüm emekli maaşları 2020 yılından itibaren bin liranın üzerinde olacak.

En düşük emekli aylığı 1500 TL Oldu

Covid-19 tebdirleri çerçevesinde emekli aylıkları da yükseltildi. Ekonomi istikrar paketi kapsamında en düşük emekli aylığı alan 850 bin emeklinin maaşları 1500 TL’ ye yükseltildi.

Ayrıca 2020 Ramazan Bayramı ikramiyesinin ödemesi de öne çekildi. Emeklilerin bayram ikramiyeleri Nisan ayında ödenecek.

EMEKLİYE BEDAVA KAPLICA İMKANI SAĞLANACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor alarak başvuru yapan emeklilerimizin kaplıca masrafları karşılanmaktadır. Burada esas olan emeklinin kaplıca ihtiyacının olması ve bunun sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesidir. Emekliye Ücretsiz Kaplıca isimli yazımızda konu hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK Mİ?

Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası en çok emekli maaşı ve promosyon veren banka olarak yer alıyor.  Bu bankalar emekli vatandaşlarımıza promosyon haricinde öncelik sırası, kredi olanakları gibi birçok ilave hizmet sağlıyor. Emeklilere faizsiz kredi veren bankalar isimli yazımızda detaylara yer verdik. Bu bankalardan kredi alarak finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar
  1. Şenel dedi ki:

    Bu aile yardimi devamli erteleniyor.
    Lutfen verilsin
    Emrkli olana ulasim hakki verilmeli

  2. Zam dedi ki:

    Maaşlar intibak aile yardımı. Asgari ücretle esitlensin