Yolcu Emniyet Kemeri Takmama Cezası Kime Yazılır? 78/1-a 2023 Güncel Bilgi

Her geçen gün artan trafik ihlalleri cezaların artmasını da beraberinde getiriyor. Çoğu ceza, emniyet kemeri takmamak için yazılır. Emniyet kemeri takmamak araçtaki yolcuların güvenliği ve kendi güvenliğimiz için hayat kurtarıcıdır. Bu içeriğimizde Emniyet Müdürlükleri tarafından açıklanan emniyet kemeri takmamanın cezası nedir, yolcular cezalandırılabilir mi, kimler ceza alır gibi sorularınızı yanıtlayacağız.

Yolcu Emniyet Kemeri Takmama Cezası Kime Yazılır? 78/1-a 2023 Güncel Bilgi

Trafikte güvenliğimiz için emniyet kemeri takmalıyız. Emniyet kemeri hayat kurtarıcı olduğu için takmamanın cezası vardır. 2023’de emniyet kemeri takmamanın cezası neydi? Emniyet kemeri cezasına itiraz edilip edilemeyeceğini detaylandırdık.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Maddesi

Tüm vatandaşlarımız için, emniyet kemeri takmayı gerektiren yasa 2918 sayılı Kara Yolları Trafik  Kanunun 78. maddesinde aşağıda belirtilen şekilde ceza miktarı açıklanmıştır.

Emniyet kemeri takmama cezası maddesi;

Bulundurulma zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri /çocuk bağlama sistemi bulundurmamak ve kullanmamak

Emniyet kemeri cihazın kullanımının zorunlu olduğu açıklandı. Yönetmelikte atıfta bulunulan Kanun ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’ndeki kemer takma zorunluluğu maddede açık bir şekilde açıklanmıştır. Bazı sürücü ve yolcuların araç kullanırken koruyucu donanım giymeleri zorunludur.

Otomobil, arazi araçları, kamyonet, çekici, kamyon, minibüs ve otobüslerin tüm koltuklarında emniyet kemeri takılması zorunludur. Ancak, Yönetmelikte ayrıca neyin zorunlu olmadığı da açıklanmaktadır.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2023 Yılında Ne Kadar?

Trafik polislerinin yaptıkları kontrollerde, verilen emniyet kemeri takmama cezası tutarı, 2023 yılında 436 TL’dir. Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası 2023 yılında Sürücüler ve yolcular için 436 TL‘dir

Kurallara uymayan sürücü ve yolculara verilecek cezalar şu şekildedir:

Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası 2023Tebliğden Sonra Ödeme Tutarı%25 İndirimli
Bulundurulma zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri /çocuk bağlama sistemi bulundurmamak ve kullanmamak436 TL.327 TL
Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası 2023

Cezanın ödenme süresi 15 günü geçmediği takdirde emniyet kemeri takmama cezasına %25 indirim uygulanır. Cezaların 15 gün içinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanacaktır.

Yolcu Emniyet Kemeri Cezası Öder mi?

Yukarıda da açıklandığı gibi, araçların hem ön hem de arka koltuklarında emniyet kemeri bulunması ve koruyucu cihazların takılması zorunludur. Ülkemizde çok sık uygulanmasa da kurallara uymayan ve takmayan yolcular ceza ödeyebiliyor. Sorumluluk sadece sürücüyü değil yolcuları da kapsamaktadır. Bu durumda emniyet kemeri takmayan yolcuya ceza yazılır.

Emniyet Kemeri Cezası Kime Yazılır?

Polis tarafından yapılan başvurularda, kurallara uymayan yolcu ve sürücülere bireysel olarak ceza verilebilecek. Yolcular için yazılan ceza, araca veya ehliyet sahibine değil, yasağı ihlal eden yolcuya yazılır. Yazılı cezalar anında e-Devlet sisteminde görüntülenebilir ve Maliye Bakanlığı internet sitesinde kredi kartı ile ödenebilir.

Trafik kurallarına uymayan sürücülere para cezası verilecek ve ehliyet puanları düşürülecek.

Emniyet Kemeri Cezası Puanı Kaçtır?

Emniyet kemeri takmamanın cezası 15 puandır. Güvenliği için uygulanan kurallara uymayan araç sahiplerine 15 puan verilmektedir. İşlem yapılan araçlarda bulunan sürücü ve yolcular gerekli koruyucu
tertibatları usulüne uygun olarak takmadan aracın karayolunda seyrine izin verilmez.

Kurallara ve uygulanan para cezalarına dikkat etmeyen sürücülerin ceza puanı 100 iken ehliyetlerine 2 ay süreyle el konulacak.

Emniyet Kemeri Cezası Plakaya Yazılır mı?

Emniyet kemeri takmamanın cezası levhada yazılıdır. Trafikte kuralları ihlal eden sürücüler tespit edildikten sonra cezalar, kuralı ihlal eden sürücüye veya sürücünün plakasına yazılır. Acemi ve dikkatsiz sürücülerle karşılaşılması durumunda telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşmamak mümkün olabilir.

EDS sistemleri mevcut ceza durumları için de kullanılabilir. Bu nedenle bazen fark edilmeden araç plakasına yazılan cezalarla karşılaşabilirsiniz. Bunun için e-devlet sistemi üzerinden aracınızla ilgili trafik cezası sorgulaması yapabilirsiniz. Varsa cezalarınızı e-Devlet bölümündeki Ceza Soruşturması bölümünden öğrenebilirsiniz.

Radar Emniyet Kemeri Cezası Yazabilir mi?

Radar sürücüleri de MOBESE tarafından cezalandırılabilir. Kameralı denetimlerle araçlarını kurallara uygun kullanamayanlar da radarla cezalandırılıyor. Adınıza ve plakanıza yazılan radar cezaları tarafınıza tebliğ edildiği andan itibaren anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenebilmektedir. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasından da radar cezası yapılabilmektedir.

Emniyet Kemeri Cezası Nereye Ödenir?

Trafik cezanızı zamanında ödemeniz önemlidir.

Emniyet Kemeri Cezalarını aşağıdaki şekillerde ödeyebilirsiniz:

 • EGM sayfasından
 • e-Devlet üzerinden
 • Online Bankacılık Hizmetlerinden
 • PTT şubelerinden
 • Vergi Dairelerinden

Online ödeme yapmanın yanı sıra ilgili aracı kurumlardan nakit olarak da ödeme yapma imkanına sahipsiniz. Trafik cezanızı kesildiği günden itibaren ilk 15 gün içinde öderseniz %25 indirimden yararlanabileceğinizi belirtmiştik.

Bu sayede ödeme tutarından tasarruf etmiş olursunuz ve geç ödeme için faiz uygulanacağı için yüksek tutarlarla karşılaşabilirsiniz. Gecikme faizi borcunuza her ay için %5 gecikme faizi eklenir.

Emniyet Kemeri Cezası İtiraz Edilir mi?

Size yazılan trafik cezasına itiraz etmek istiyorsanız öncelikle gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bu işlemler için herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak mahkeme kararına göre suçlu iseniz mahkeme masraflarını karşılamanız gerekecektir. Bunların dışında Sulh Ceza Mahkemesi’ne dilekçe ile itiraz edebilirsiniz.

Adınızın veya plakanızın haksız yere cezalandırıldığını düşünüyorsanız 15 gün içinde itiraz edebilirsiniz. Hazırlanacak belgeler;

 • Araç sahibinin ehliyet ve kimlik fotokopisi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı fotokopisi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı tebliğinin fotokopisi
 • Trafik cezası kesilen araca dair ruhsat fotokopisi
 • Sulh Ceza Hakimliği’ne yazılan dava dilekçesi
 • Ceza ödemesi yapıldıysa ödemeye dair banka dekontu

Başvuru sonrası duruşma öncesi mahkeme, dilekçedeki bilgilere göre karar verir.

Kimler Emniyet Kemeri Kullanmak Zorunda Değildir?

Araç dururken kullanılan koltuklar ile ayakta da yolcu taşıyan M2 ve M3 kategorisi Sınıf A ve Sınıf I otobüslerde, koltuklarda, emniyet kemeri bulundurulması zorunlu değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.