Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2021

​Her geçen gün artan trafik ihlalleri, kesilen cezaların artışını da beraberinde getiriyor. Çoğu cezalar ise kişilerin emniyet kemeri takmadığı için yazılmaktadır. Emniyet kemeri takmamak araçtaki yolcuların güvenliği ve kendi güvenliğimiz için hayat kurtarıcıdır. Bu içeriğimizde Emniyet Müdürlüklerince açıklanan Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası ne kadar olduğu, yolculara ceza yazılıp yazılamayacağı ve ceza kime kesilir sorularınızı yanıtlayacağız.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2021

2021 yılında emniyet kemeri takmama cezası ne kadar oldu? Emniyet kemeri cezası itiraz edilebilir mi detaylandırdık.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Maddesi

Tüm vatandaşlarımız için, emniyet kemeri takmayı gerektiren yasa 2918 sayılı Kara Yolları Trafik  Kanunun 78. maddesinde aşağıda belirtilen şekilde ceza miktarı açıklanmıştır.

Emniyet kemeri takmama cezası maddesi;

Madde 78 – Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları zorunludur. Kullanma ve yolların özelliği gözetilerek hangi tip araçlarda sürücülerinin ve yolcularının şehir içi ve şehirlerarası yollarda hangi şartlarda hangi koruyucu tertibatı kullanacakları ve koruyucuların nitelikleri ve nicelikleri ile emniyet kemerlerinin hangi araçlarda hangi tarihten itibaren kullanılacağı yönetmelikte belirtilir. (Değişik: 21/5/1997-4262/4 md.) Bu madde hükmüne uymayanlar 1 800 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

Bu koruyucu tertibat kullanılması zorunlu olduğu açıklanmıştır. Kanun Yönetmeliğe atıfta bulunmuş ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde kemer takma zorunluluğu 150. Maddede açıkça anlatılmıştır. Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları mecburidir. Otomobiller, arazi araçları, kamyonetler, çekiciler, kamyonlar, minibüs  ve otobüslerin bütün koltuklarında emniyet kemeri takılması zorunludur demektedir. Bununla beraber Yönetmelik zorunlu olmayan hususu da açıklamaktadır.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2021

Trafikte güvenliğimiz için emniyet kemeri takmalıyız. Emniyet kemerinin hayat kurtarıcılığı olduğu gibi takılmadığında ceza yaptırımları bulunmaktadır. Kurallara uyulmadığında sürücülere yolculara kesilecek cezalar ise;

Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası şu şekildedir;

Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası 2021
Sürücülere emniyet kemeri takmaması durumunda; 144 TL
Yolcuların emniyet kemeri takmaması durumunda;108 TL
Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası 2021

Trafik polislerinin yaptıkları kontrollerde, verilen emniyet kemeri takmama cezası tutarı, bu sene (2021 yılında) 144 TL’dir. Ceza tutarının ödeme süresi, 15 günü aşmadığı takdirde, emniyet kemeri takmama cezası tutarında %25’lik bir indirim uygulanmaktadır.

Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası 2021 yılında Sürücüler için 144 TL Yolcular için 108 TL‘dir.

Alınan cezalar 15 gün içerisinde ödenirse %25 oranında indirim uygulanacaktır.

Yolcu Emniyet Kemeri Cezası Öder mi?

Yukarıda anlatıldığı üzere araçların hem ön hem de arka koltuklarında emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olduğu gibi, koruyucu tertibat takma zorunluluğu da getirilmiştir. Her ne kadar ülkemizde sıkça uygulanmasa da, kurallara uymayan ve takmayan yolcularda ceza ödeyebilirler. Zorunluluk sadece şoförü değil, yolcuları da kapsar. Bu durumda emniyet kemeri takmayan yolcuya ceza yazılabilir.

Emniyet Kemeri Cezası Kime Yazılır?

Polis tarafından yapılan uygulamalarda kurallara uymayan yolcuların anlaşılan yolculara ve şoföre bireysel olarak ceza yazılabilir. Yolcular için yazılan ceza araç veya ruhsat sahibine değil, yasağı ihlal eden yolcuya yazılır. Yazılan cezalar e-Devlet sisteminden anlık olarak görüntülenebilir ve Maliye Bakanlığının internet sitesinden kredi kartı ile ödenebilir.

Emniyet Kemeri Cezası Puanı Kaçtır?

Ehliyeti olmayan ve el konulduğu halde araç kullanan sürücülere uygulanan ceza ise 2.698 TL’dir Trafik kurallarına uymayan sürücülerin ceza ödeyeceği gibi ehliyetlerinin puanları da düşürülmektedir. Güvenlikleri açısından uygulanan kurala uymayan araç sahiplerinin almış oldukları cezanın puanı, 15 puan olarak belirtilmiştir. Kurallara ve uygulanan para cezalarına aldırış etmeyen sürücülerin ceza puanları 100 olduğunda 2 ay boyunca ehliyetlerine el konulacaktır. 

Emniyet Kemeri Cezası Plakaya Yazılır mı?

Emniyet kemeri takmamanın cezası plakaya yazılır mı? Acemi ve dikkatsiz sürücülerle karşı karşıya gelinmesi durumunda telafisi mümkün olmayan durumlar yaşanmaması mümkün olabilir. Var olan ceza durumlarına ilişkin EDS sistemlerinden de faydalanılabilir. Bu sebep ile bazen fark edilmeksizin de plakaya yazılan cezalar ile karşı karşıya kalınabilir. Bunun için e-devlet sistemi üzerinden aracınıza dair trafik cezası sorgulamaları yapabilirsiniz. e-Devlet bölümünde yer alan Araç Plakasına Göre Ceza Sorgulama kısmında varsa cezalarınızı öğrenebilirsiniz.

Radar Emniyet Kemeri Cezası Yazabilir mi?

Kameralı denetimler aracılığı ile araçlarını kurallar uygun olarak kullanamayan hem kendi hem de çevresine zarar verecek davranışlarda bulunan kişilere radar aracılığı ile de ceza yazılmaktadır. Adınıza ve plakanıza yazılan radar cezalarını, cezanın size tebliğ edildiği andan itibaren anlaşmalı bankalar üzerinden radar ceza ödemesi yapabilir. Ayrıca, radar cezaları Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasından da yapılabilmektedir.

Emniyet Kemeri Cezası Nereye Ödenir?

Trafik cezanızı zamanında ödemeniz önemlidir.

Emniyet Kemeri Ceza bedellerini;

 • EGM sayfasından
 • e-Devlet üzerinden
 • Online Bankacılık Hizmetlerinden
 • PTT şubelerinden
 • Vergi Dairelerinden

ödeyebilirsiniz. Online ödeme yapabilmenizin yanında ilgili aracı kurumlardan nakit olarak da ödeme imkanına sahipsiniz. Trafik cezanızı, kesildiği günden itibaren ilk 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimden faydalanabileceğinizden bahsetmiştik. Böylelikle ödeme tutarından tasarruf etmiş olursunuz ayrıca, geç ödemede faiz uygulanacağı için yüksek tutarlar ile karşılaşabilirsiniz. Gecikme faizi ise geciken her ay için %5 tutarında borcunuza eklenmektedir.

Emniyet Kemeri Cezası İtiraz Edilir mi?

Şahsınıza yazılan trafik cezasına itiraz etmek istiyorsanız, ilk olarak gerekli evrakları hazırlamanız gereklidir. Bu işlemleri yaparken herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak, mahkeme kararına göre siz suçluysanız mahkeme masraflarını siz karşılamak zorunda kalırsınız. Bunların dışında Sulh Ceza Mahkemesine yazacağınız bir dilekçe ile itiraz edebilirisiniz. Eğer adınıza veya plakanıza haksız olarak ceza yazıldığını düşünüyorsanız 15 gün içinde itiraz edebilirsiniz. Hazırlanması gereken belgeler ise;

 • Araç sahibinin ehliyet ve kimlik fotokopisi,
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı fotokopisi,
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı tebliğinin fotokopisi,
 • Trafik cezası kesilen araca dair ruhsat fotokopisi,
 • Sulh Ceza Hakimliği’ne yazılan dava dilekçesi,
 • Ceza ödemesi yapıldıysa ödemeye dair banka dekontu,

Başvuru sonrasında duruşma yapılmadan önce dilekçede yer alan bilgilere göre mahkeme karar vermektedir.

Kimler emniyet kemeri kullanmak zorunda değildir?

Araç dururken kullanılan koltuklar ile ayakta da yolcu taşıyan M2 ve M3 kategorisi Sınıf A ve Sınıf I otobüslerde, koltuklarda, emniyet kemeri bulundurulması zorunlu değildir.

2021 Yılı Trafik Cezaları ve Miktarları

2021 Yılı Trafik Cezaları ve Miktarları aşağıdaki gibidir;

 • Sahte plaka; 6.687 TL
 • Emniyet şeridi ihlali; 1.228 TL
 • Hatalı park etmek; 144 TL
 • Makas atmak; 1.340 TL
 • Ehliyetsiz araç kullanmak; 2.698 TL
 • Ehliyeti yanında bulundurmamak; 314 TL
 • Ters şeride girme; 1.228 TL
 • Trafik işaretlerine uymama; 314 TL
 • Hız sınırını %10-%30’den fazla aşmak; 314 TL
 • Hız sınırını %30-%50’den fazla aşmak; 652 TL
 • Hız sınırını %50’den fazla aşmak; 1.228 TL ‘den 1.340 TL

Hususi araçları 0,50 ticari araçları ise 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak;

 • İlk yakalanmada 1.228 TL (Erken ödeme 751,5 TL)
 • İkinci yakalanmada 1.540 TL (Erken ödeme 942 TL)
 • Üçüncü ve sonrasında yakalanmalarda 2.474 TL (Erken ödeme 1.513,5 TL)

Alkollü olarak yakalanan sürücünün Geriye doğru 5 sene içinde;

 • İlk yakalanmasında 6 ay,
 • 2. yakalanmada 2 sene,
 • Üçüncü ve fazlası yakalanmalarında ise 5 yıl ehliyetine el konur.

Trafik cezaları hakkında detaylı bilgi almak için, Trafik Cezaları 2021 listesini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!