Devlet Destekli

En Az Mazot Yakan Traktörler 2020 Oranları

En Az Mazot Yakan Traktörler 2020 Oranları

Mazot fiyatlarının artması ile birlikte tarımsal alanda yapılan harcamalar da artış gösterdi. Devlet mazot ve gübre  desteği verse de vatandaşlar en az yakıt tüketimi olan traktörleri araştırmaya başladı bile. Yakıt tüketimi az olan markalar çiftçinin giderlerini azaltarak daha çok kar elde etmesini sağlayacak. İşte 2020 yılının en az yakan traktör markaları…

Yakıt Tüketimi Az Olan Traktörler

Aslında doğrudan az yakan traktör tabiri doğru olmayacaktır. Çünkü traktörün az yakmasında etkili olan pek çok faktör bulunmaktadır.

  • Öncelikle yakıtı azaltan etken silindir – piston oranıdır. Bu sayılar azaldıkça yakıt tüketimi de azalacaktır.
  • Ayrıca devir sayısı yükselince daha fazla yakıt tüketimi olmaktadır. Motor hacmi arttıkça yine yakıt tüketimi artar.
  • Traktörün patinaj yapması fazla yakıt tüketimine sebep olur.
  • Yakıtın kalite durumu da bu durumu doğrudan etkiler.
  • Yakıt püskürtmesi, içeriye dahil olan havadaki O2 miktarı da doğrudan etki etmektedir. Yani bu durumun marka ile değil, traktörün özellikleri ve motor kapasitesi ile alakası vardır.
  • Tekerlek ağırlık ve yükseklikleri de bu oranları artıracaktır.
  • Traktör kapasitesini artıran donanımlar da çekim esnasında fazla gaz verilmesine sebep olur ve yakıt tüketimi artar.

Tüketimi Azaltmak İçin Yapılacaklar

Traktör sahipleri genel olarak traktörlerinin çok çekmesini ister. Buna rağmen yakıt tüketiminin az olmasını ve fiyatının da düşük olmasını talep ederler. Yakıt tasarruflu olan araçlardan bahsetmeden evvel yakıt tüketimini azaltmak için neler yapılması gerektiğinden biraz bahsedelim.

  1. Öncelikle traktöre sonradan ilave ettiğimiz ekipmanların traktörü zorlamaması gerekiyor. Örneğin traktörün arkasına çok ağır bir pulluk taktığınızda traktörün çekiş gücü azalacaktır. Bunu kaldırmakta güçlük çeken traktör yakıt sarfiyatı sağlayacaktır. Traktörün ekipmanları bu anlamda önemlidir. Ne kadar kaliteli olursa yakıt sarfiyatı da o derece az olacaktır.
  2. Ekipmanların ayarları iyi yapılmalıdır. Bu da yakıt sarfiyatını etkileyen faktörlerdendir. Lastik havalarının ayarlarının düşük olması da yakıt sarfiyatını etkileyen bir husustur.
  3. Vites seçimleri doğru yapılmalıdır. Traktörün bakımlarının da zamanında yapılması konu ile doğrudan bağlantılıdır.

Ayrıca motor yağının da kalitesi çekim gücünü etkileyen faktörler arasındadır. Mazottan kar sağlamak için kullanılacak olan yağın kalitesinin de yüksek olması gerekiyor. 4 silindirli olması ve piston çarkları da önemlidir.

Total Madeni Yağları

Bu marka kullanılan tarımsal teçhizatların mazot bakımından tasarrufunu sağlayan nadir firmalar arasındadır.  Total Fuel Economy Tarım Yağları traktör üreticilerinin gerek duydukları ihtiyaçların karşılanması amacı ile traktör başına 600 lt yakıt ve 1,6 tonluk oranlarda tasarruf sağlamalıdır. Bu firmanın yakıt tasarrufu yapılan incelemeler neticesinde kanıtlanmıştır. Farklı markalar arasında yapılan incelemelerde bazı tanınmış markaların da bu yağ markasını önerdiği anlaşılmaktadır. Bu yağlar kullanılarak New Holland ve Claas gibi markalar yakıttan tasarruf sağlamıştır. 18 litrede saat hesabından ortalama yakıt tüketiminde %2,8 oranlarında bir tasarruf sağlanmıştır. Dinamometre testinde ise 35 litrenin saat ortalamasına bölünmesi ile elde edilen oran %5,5 olmuştur.

Yılda 250 saatlik çalışma koşullarında;

155 HP bir traktörYolTarla
Çalışma süresi (saat/yıl)250250
Yakıt tüketimi (litre/saat)1835
Kazanç (%)2,85,5

Ayrıca Poitou-Charentes Ziraat Odası‘ da bu yağların tasarruflu olduğunu onaylamıştır. Mazot ve gübre desteği almak ister misiniz?

Fendt 415 Vario

Bu marka en az yakan traktör markaları arasında yer almaktadır. Beygir gücü 155 BG /114 kW’ dir. Kabin, klima, egzoz freni, hava yastıklı koltuk ve sıkıştırılmış havalı fren bulunmaktadır. Traktörün motoru teknolojiye uygundur. Güçlüdür ancak tasarruflu olduğunu söylemek mümkündür. Traktörün potansiyeli aslında kullanıcısı ile doğrudan ilişkilidir. Tarlada ve yeşil arazilerde kullanıma uygundur. Taşımacılık alanında da kullanılabilir. Bu çalışma alanlarında yakıt tüketimi sağlar. Bakım zamanları uzun aralıklıdır. Motorları oldukça güçlüdür. Yakıt dopusu 245 lt alabilmektedir. Bu sebeple avantajlıdır. Sürekli yakıt almanıza gerek kalmaz. Basınçlı enjeksiyon sistemi bulunmaktadır. Yakıt tüketiminden ziyade atık miktarı da düşüktür ve çevreye çok fazla zarar vermez. Atık gazların düzenlenmesi ile birlikte yanma faslı daha çevreci olmaktadır.

Fendt 415 Vario

Fendt 415 Vario modeli az yakan traktör modelleri arasındadır.

Ayrıca markanın yakıt tüketimini gösteren bir göstergesi de bulunmaktadır. Ana bilgisayarında ise dönüm başına tüketilen yakıt miktarı görünmektedir. Ayrıca iki adet de sayaç bulunmaktadır. Güncel tüketim göstergesi sayesinde tarlanızda çalışırken yaktığınız mazot miktarını görebilirsiniz. Tüm bu özellikleri nedeni ile motor yağı miktarında da avantaj sağlamaktadır. Metil, ester gibi yakıtlar da kullanılabilmektedir. Ancak bunlar için ektsradan masraf yapma ihtiyacı söz konusudur.

Kubota M40 Serisi

15 ileri, 15 geri vitesi bulunmaktadır. Azami hızı 37 kilometredir. 4 WD çekiş sistemi bulunmaktadır. Çift hava filtrelidir. Bu serinin tarla, bağ ve bahçelerde kullanılan versiyonları bulunmaktadır. Çekiş özelliği yüksektir. Motoru yüksek güç sağlar. Bu sebeple yakıt  tüketimi de en aza indirilmiştir. İç tasarımı da oldukça konforlu olarak üretilmiştir. Çalışma performansını artırır. Traktör firması özellikle bu seriyi çiftçilere tavsiye ediyor. Çünkü üretim esnasında en çok dikkat edilen konu güç ve ekonomiklik oldu.

kubota-m-40-serisi

En az yakan traktörlerden biridir.

Süt ürünleri, balya ve kesme gibi işlemlerde kullanılabilmektedir. Kabini ve başlık kısmı yenilenmiştir. Doğrudan enjeksiyon sistemi bulunmaktadır. Fazla yük yüklediğinizde ise görüş alanınız kapanmaz. Halojen lambalar sayesinde ise karanlık havalarda görüş özelliğiniz artar. Tarla sürme ve saman balyalamada oldukça güçlü olduğu da ifade edilmektedir. Kubota M40 serisi hakkında  detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Valtra N Serisi

Valtra N serisi tarlalarda kullanılmak üzere imal edilmiştir. Çekiş özelliği bakımından oldukça güçlüdür. Motoru güçlü olmasının yanı sıra dayanıklıdır. Transports Boost ve Power Bulge özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde traktörün performansı artmıştır. Birçok vites seçeneği de bulunmaktadır. Sisu Power motor bulunmaktadır. Bu motor traktöre ısınma problemi yaşatmaz ve motor uzun ömürlük olur. Rolenti hızı düşüktür. Bu hızın düşük olması motor devrinin hızını minimuma indirir ve bu sayede yakıt tüketimi de düşer. Ayrıca çalışma esnasında da gürültüsü yok denecek kadar azdır. Motorun çalışma kapasitesini artıran ise diğer markalardan farklı olarak piston hızıdır.

valtra-n-serisi

Bu seri de mazot tasarrufludur.

Çok ağır çalışma koşullarında ve ağır yüklerde uygun düzeyde performans sunmaktadır. Tarlalarda ise verimi oldukça yüksektir. Devrin düşük olması sayesinde en zorlu yollarda bile sizi yolda bırakmaz. Fanı soğuk havalarda dahi yardımcınızdır. Eco power modeli yakıt tüketimi en düşük olandır. Yukarıda anlattığımız Total Madeni yağlar bu traktörlerde de test edilmiştir. Economy Power özelliğini ağır işlemlerde kullanın. Valtra ürünlerini bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Deutz Fahr 7250 TTV

İlk olarak belirtmemiz gereken konu yakıt tüketimi. Bu model yakıt tüketimi düşük olan modeller arasında. Yapılan testlerde 50 km/sa üzerinden diğer marka ve modellerden %3 daha fazla tasarruf sağladığı söyleniyor. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi tek faktör traktörün teknik özellikleri değil, ona eklenen teçhizatın da durumudur. Bu modelden yüksek performans elde edebilmek için 7520 TTV olarak düşünüldüğünde lastik yükseliği 1,95 metre olmalıdır. Ağırlıkları maksimum 1800 kg olmalıdır.

Emisyon değerleri Stage 4 e uygundur. Konforun yanı sıra üretkenlik gücü de oldukça yüksektir.

Deutz Fahr 7250 TTV

Deutz Fahr 7250 TTV

Mazottan kar etmek istiyorsanız elektrikli traktörlere göz atabilirsiniz.

Bu markalara ekleyebileceğimiz birkaç traktör serisi daha bulunmaktadır. Ancak traktör donanım olarak ne kadar iyi olursa olsun mazot tüketimi kullanıcısına göre değişkenlik gösterecektir. Taşıma kapasitesinden fazla yük yükleyerek sürekli olarak yüksek hızlarda kullanım sağlamak mazot sarfiyatını artıracaktır. Ayrıca sonradan eklenen donanımların ağırlığının da traktörün çekim gücünden fazla olmaması gerekir. Özetle dış etkenler yakıt tüketimini doğrudan etkilemektedir. 

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.