Devlet Destekli

En Çok Süt Veren Keçi Cinsleri (Her Sağımda 10 Litre)

En Çok Süt Veren Keçi Cinsleri (Her Sağımda 10 Litre)

En çok süt veren keçi cinslerini, her sağımda 12 kg süt veren keçileri, keçi ırklarını, Alpin, Halep, Saanen keçi özelliklerini ve fiyatlarını, kaç kilo süt verdiklerini sizler için araştırdık ve derledik. Yazımızın devamında tüm bilgileri alabilirsiniz.

Keçi Irkları ve İsimleri Nelerdir?

Aşağıda sizin için keçi ırklarını ve özelliklerini belirttik. Laktasyon süreleri, süt verimleri, renkleri ve özellikleri belirtilmiştir. Yazımıza devam ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Kilis Keçisi: Gaziantep, Kilis, Hatay yöresinde yaygın olarak yetiştirilir. Genellikle bağ, bahçe gibi aile işletmelerinde yetiştirilir. Siyah renge sahiptir, ancak gri, kahverengi veya alaca renklerine de rastlanabilir. Gelişmiş bir meme yapısına ve sütçü tipi görümüne sahiptirler. Erkek keçi 50- 60 kg, dişi keçi 35- 45 kg ağırlığındadır. Laktasyon süreleri 200 ile 360 gün arasındadır. Kilis Keçisinin 200- 300 kg civarında süt verimleri vardır. İyi bakıldığı takdirde bu 400- 500 kilograma kadar çıkabilmektedir. Kıl verimi 500- 600 gram arasındadır. Etleri pekte değerli değildir.
Kilis Keçisi Özellikleri

Kilis Keçisi Laktasyon Süresi

 • Norduz Keçisi: Van ili Gürpınar ilçesi civarında yüzyıllarca ekolojik koşullarla uyum sağlamış bir keçi türüdür. Yetiştiriciler arasında vücut büyüklüğü görünümü ve süt veriminin çok olmasıyla bilinmektedir. Norduz keçilerinden üretilen sütler, ailenin süt ihtiyacını ve yöresel Van otlu peynirinin üretiminde koyun sütleriyle birlikte kullanılmaktadır. Genellikle siyah, kül rengi ve gri renktedirler ancak, krem, siyah- beyaz ve kahverengi olarak da görülebilir. Süt verimi ve laktasyon süreleri, 138- 348 kg ve 185 ile 230 gün, ağırlıkları 48- 60 kg kıl verimi 428 gramdır.
Norduz Keçisi Özellikleri

Norduz Keçisi Kaç Litre Süt Verir?

 • Honamlı Keçisi: Akdeniz bölgesi Antalya, Konya ve Isparta yörelerinde yetiştirilen ve kıl keçilerinden farklı olan burun yapısı, kısa üst dudak yapısıyla dikkat çekmektedir. Genellikle siyahtır. Alın ve ayaklarda beyaz lekelere rastlanmaktadır. Ağırlığı 73- 75 kg arasında, günlük Honamlı Keçisi günlük 530-1.505 gram süt verir. Dünya’nın en doğal organik keçi sütünü vermektedir.

  Honamlı Keçi Nerede Yetişir?

  Honamlı Keçilerin Renkleri

 • Etçi Boer Keçisi (Boer Goats): Güney Afrika Cumhuriyetinde Hollandalı bilim adamları tarafından keçi üretimini arttırmak amacıyla geliştirilmiş bir ırktır. Hastalıklara karşı direnci yüksek bir türdür. Boer keçilerinin en belirgin özelliği vücudunun beyaz başının kahverengi veya kiremit kırmızısı renginde olmasıdır. İkizlik ve üçüzlük oranı oldukça yüksektir. Erkeklerin ağırlığı 140- 160 kg, dişinin ağırlığı ise 90 ile 110 kg arasında değişmektedir. Boer keçisinin özellikleri ise şöyledir;
 • Bacaklar çok güçlü, tırnaklar sert, biçimli ve siyah,
 • Güçlü bir baş, kahverengi gözler ve geniş bir yutak,
 • Fıçı gibi, derin ve geniş bir vücut yapısı, esnek kaburgalar,
 • Vücut uzunluğu ile uyum içerisinde olan orta uzunlukta bir boyun,
 • Baş ve kulak rengi kırmızı veya kahverengi, vücudun kalan kısımları beyaz,
 • Kaslı, geniş uzun bir bel,
 • Geniş göğüs, etli omuzlar,
 • But dolgunluğu etçi hayvanlarda aranan özelliktedir.
Etçi Boer Keçisi Renkleri

Etçi Boer Keçisi Nerede Yetişir?

 • Türk Saanen Keçisi: Saanen keçileri özelliklerini sizin için derledik. Ülkemizde süt ve döl veriminin yüksekliğiyle tanınmaktadır. Yaygın bir yetiştirilme alanına sahiptir. Renkleri kremden beyaza doğru değişir. Genel olarak kısa kıllı, dik ve küçük bir kulak yapısına sahiptir. Her iki cinsiyette de boynuz, küpe ve sakala rastlanır. Meme yapısı ”koltuk meme” olarak tabir edilen tarsal eklem üstünde kalarak sarkık olmayan bir memeye sahiptir. Dişi keçi, 50- 60 kg arasında değişirken, tekelerin canlı ağırlığı 60- 100 kg arasındadır. Laktasyon süt verimi olarak saanen keçisi 500-650 litre arasında süt verir. Süreleri ise 250- 280 gün arasında değişmektedir.
Türk Saanen Keçisi Irkları

Türk Saanen Keçisi Nerede Yetişir?

 • Malta (Maltız) Keçisi (Maltese Goat): Maltız keçileri iri yapılı olup renkleri kırmızıdan siyaha, beyazdan kahverengine ve alaca renklilere olmak üzere değişkenlik gösterir. Genellikle uzun, geniş, sarkık ve uç kısımları kıvrık kulaklara sahiptir. Meme formları sarkık ve diz altına kadar uzanır. Boynuzsuz hayvanların oranı daha fazla olup, boynuzlulara da rastlanmaktadır. Keçilerde canlı ağırlık 40- 50 kg, tekelerde ise 50- 60 kg arasında değişmektedir. Doğum ağırlığı ortalama 3- 5 kg’dır. Laktasyon süt verimleri 275-330 litre arasında değişerek, laktasyon süresi ise 240- 250 gün arasındadır.
Malta Keçisi Irkları

Malta Keçisi Renkleri

 • Kıl Keçisi (Kara Keçi): Yaygın olarak Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilir. ancak Türkiye’ nin hemen hemen tüm bölgelerinde bulunmaktadır. Türkiye’ nin keçi varlığının önemli bir kısmını (%95) kıl keçisi oluşturur. Genellikle siyah renklerden oluşmakla beraber beyaz, gri, kahverengi ve alaca renklide olabilmektedir. Genellikle boynuzlulardır. Erkeklerde 65- 90 kg, dişilerde ise ortalama 45- 65 kg canlı ağırlığına sahiplerdir. Her türlü iklim koşullarına uyabilen bir ırktır. Ortalama 180- 220 gün laktasyon da %3-4 yağlı, 80- 150 litre süt verimi görülmektedir. Süt ve kıl üretimi bakımından önemlidir. 
Kıl Keçisi Irkları

Kıl Keçisi Yağ Oranları

 • Ankara Keçisi (Tiftik Keçisi): Tiftik keçisinin özellikleri ise; başta Ankara olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’ nde ve Siirt, Mardin, Bitlis illerinde de yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ufak cüsseli olan ırkta renk genellikle beyazdır. Siirt ve Mardin yörelerinde melezlemelerin de etkisiyle siyah, kahverengi ve gri renkli tiftik keçilerine rastlanır. Genellikle boynuzludur. Ancak boynuzsuz keçilerine de rastlanmaktadır. Erkekler genel olarak 35- 55 kg arası, dişiler 30 ile 40 kg’ dır. Angora ve Mohair tekstil sanayisi için aranan bir ham maddedir. Genel olarak sağılmazlar. Sağıldığın da laktasyon döneminde 25- 50 kg’ a kadar süt verebilirler. Etleri gevrek ve lezzetli olduğundan özellikle tiftik oğlaklarına talep fazladır. 
Tiftik Keçisi

Ankara Keçisi Nerede Yetişir?

 • Damaskus Keçisi (Şam Keçisi): Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail, Kıbrıs ve Türkiye gibi ülkelerde yetiştiriciliği yapılan sütçü bir keçi ırkıdır. Genellikle kahverengi olmakta birlikte alaca, siyah ve grilere de rastlanır. Vücut uzun kıllarla örtülüdür. Laktasyon süresi 200- 290 gün ve süt verimi 250- 550 kg arasında olan ırkın döl verimi 1- 1.18 arasında değişmektedir. Yerli Kilis keçisinin oluşumunda rol oynar. 
Damaskus Keçisi

Şam Keçisi Süt Verimi Ne kadardır?

Keçiler Günde Kaç Kilo Süt Verir?

Sizler için Damaskus, Ankara, Kıl, Malta, Türk Saanen, Etçi Boer, Honamlı, Norduz, Kilis keçilerinin günde kaç kilo süt verdiklerini araştırdık. Dilerseniz aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

KEÇİ TÜRLERİ GÜNDE VERDİKLERİ SÜT KG
Norduz Keçisi 1- 2 KG Arasında
Honamlı Keçisi 4 KG
Kilis Keçisi 1- 3 KG Arasında
Damaskus Keçisi 3- 3,5 KG Arasında
Malta Keçisi 4 KG
Etçi Boer Keçisi 4- 5 KG Arasında
Türk Saanen Keçisi 4 KG
Maltız Keçisi 3,5 KG
Kıl Keçisi 5- 6 KG Arasında
Ankara Keçisi 4 KG
Halep Keçisi 3- 3,5 KG Arasında

Yukarıdaki tabloda keçilerin günlük kaç kilogram süt verdiklerini, 5 kg süt veren keçileri ve isimlerini sizler için belirttik. İnceleyebilirsiniz.

Alpin Keçisi Kaç Kilo Süt Verir?

Alpin süt keçisi olarak bilinen bu keçi türü her türlü iklim ve işletme koşullarına adapte olarak kolayca yetiştirilebilmektedir. Alpin keçileri Fransız Alpin’ i ve az bilinen Amerikan ve İsveç Alpin’ idir. Bu keçilerin baş ve kulakları orta büyüklükte, kulakları diktir. Vücut rengi bakımından standardı yoktur. Renkleri beyazdan griye, kahverengiden siyah ve kırmızı bileşimlerinden oluşmaktadır. Süt verimleri ise; 500- 800 litre arasındadır. Süt yağ oranı %3- 4 arasında, günlük süt verim oranı ise; 4 litreden 10 litreye kadar ulaşmaktadır. 

alpin Keçisi Fiyatları

Alpin Keçisi Kaç Kilo Süt Verir?

Alpin (Alpine) Keçisi Süt Fiyatı Nedir?

Alpin keçileri cana yakın ve son derece meraklıdır, saçları kısa veya orta uzunlukta olup siyah veya kahverengi olarak görülmektedir ve boynuzları vardır. Dik kulaklı tek cinstir. Alpin keçisi 500 ile 800 litre arasında süt verimi vermektedir. Fiyatı ise 900 ile 1.500 TL arasındadır. Bir sütün litre fiyatı 3.50 TL’ dir. Buna dayanarak 4 kilo Alpin keçisinin süt fiyatı; 13, 10 TL’ dir. 10 kilosu ise 34, 5 TL’ dir.

Halep Keçisi Kaç Kilo Süt Verir?

Halep keçisi, Şam keçisi olarak da bilinmektedir. Kulakları uzun ve sarkıktır. Boyun altında küpeleri vardır. Vücut rengi kımızı kahve renkli olup, gri ve bej renklilerine de rastlanabilir. Halep keçilerin de laktasyon süresi 250 – 300 gün olarak görülmektedir. Güney Doğu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi sahil kesimlerimizde yetiştirilmektedir. En güzel keçi unvanını almıştır. 1 yılda ortalama 700- 1,500 litre süt verimi yapmaktadır. Fiyatları ise 1.000- 1. 600 TL arasında farklılık göstermektedir. Halep keçisi günlük 2 veya 4 litre süt vermektedir. 5 kilo süt fiyatı ise; 17- 20 TL arasındadır. 

Halep Kalesi Kaç Kilo Süt Verir?

Halep Keçisi Süt Fiyatları

Alpin Saanen Halep Süt Keçisi Satılık

 • Pulluk.com üzerinden satışa sunulan keçilerin fiyatlarını buradan görebilirsiniz.
 • Alibaba.com üzerinden yüksek kaliteli Saanen keçilerin fiyatları burada.
 • Sahibinden.com üzerinden küçükbaş hayvanların satılık fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.
 • Tüccarım.net üzerinden satılık koyun keçi fiyatlarını incelemek için tıklayınız.

Koyun ve Keçi Yem Fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Sizin İçin Araştırdık 23/09/2020

Halep Keçilerinin günlük süt verimleri 2 -4 kg. arası değişmektedir.

Halep Keçilerinini doğum süreleri 8 aydır. 2 yılda 3 defa doğum yapar.

Kulakları uzun ve sarkıktır. Boyun altında küpeleri vardır. Renkleri kımızı kahve renkli olup, gri ve bej renklilerine de vardır.

Keçilerin ortalama gebelik süreleri 5 ay olarak kabul edilir. Yılda 2 kez doğururlar.

Bakımına göre keçilerden günde 8-10 litre alındığı görülmüştür.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.