Devlet Destekli

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Haftada 10 Yumurta)

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Haftada 10 Yumurta)

Ülkemizde yaygın bir şekilde kümes hayvancılığı yapılmaktadır. Yaygın olmasının sebebi ise yumurtalarının satılarak gelir elde edilmesidir.Ya da ikinci bir tercih sebebi olarak et üretiminde kullanılmalarıdır. Basına yansıyan gezen tavuk uyarılarından sonra vatandaşlarımız organik yumurtaya yönelmiştir. Yumurtalar büyüklüklerine göre numaralandırılmakta ve fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden tavuğun yıllık ne kadar yumurta verimi sağladığı önemli bir detaydır. Bunda çevresel faktörler önemli olacağı gibi, tavuğun cinsi de oldukça önemlidir. En çok yumurta yapan tavuk cinslerini sizler için araştırdık. Devlet destekli tavuk yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Ligorin (Leghorn) Tavukları

Beyaz yumurtacıların en çok beslenen ve dünyada en çok yaygın olanıdır. İtalya kökenli olan bu tavuk çeşidi en fazla yumurta yapan tavuk ırklarının öncülüğünü yapmaktadır. Yıllık yumurta verimi 320-340 yumurtaya tekabül etmektedir. Yem tüketimi de diğer ırklara göre düşük olan Ligorin tavuğu günde en fazla 100 gr yem tüketmektedir. Küçük bir cüsseye sahiptir. 16. haftada yumurta üretimine başlayan bu ırk gezen yani salma tavukçulukta 20 haftaya kadar çıkmaktadır. Ancak ülkemizde pek yaygın olarak beslenen bir tür değildir. Bunun sebebi yumurtasının beyaz renge sahip olmasıdır. Beyaz yumurtanın organik olamayacağı kanısından dolayı organik yumurta üretimi sektöründe beslenmemektedir. Et üretimi için ideal bir cins değildir. Beyaz türü yaklaşık 2 kg’dir. Yumurtaları ortalama 65-70 gr aralığındadır. Ligorin tavuklarının da 15 çeşidi bulunmaktadır.

ligorin-tavukları

Yumurta verimi yüksek olan bu tavuklar yumurtalarının beyaz olması nedeni ile organik üretimde tercih sebebi olmamaktadır.

Lohman Brown Tavukları

Yıllık ortalama 300 yumurta üretme kapasitesine sahip bu tavuk cinsinin belli yumurtlama dönemleri vardır. Bu dönemler sona erdiğinde etinden faydalanılabilir. Kahverengi yumurta üretimi yapan bu tavuklar günlük 100 gr yem tüketirler. 16-18 haftalık olduğunda yumurta yapmaya başlarlar. 150 günde %50’lik bir verim sağlarlar. Salma ve organik tavukçulukta ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ligorin ırkına göre daha sakindir. Kısa sürede yumurta yapmaya başlaması, yem tüketiminin az olması yaygın olarak tercih edilmesinin sebeplerindendir. Endüstriyel bir ırk olması nedeni ile doğru verim alabilmek için doğru koşullarda beslemek gerekmektedir. Verimi yüksek olarak aldığınız tavuğunuz bakım şartlarına göre daha az verim elde edebilir. Bu tamamen sizin sağladığınız şartlarla alakalıdır. Aşılarını zamanında yaptırmanız gerekmektedir. Yeşillik tüketmesi protein bakımından önemli bir faktördür.

lahman-brown-tavuk

Lahman tavukları kahverengi yumurta yaptıkları için tercih edilmektedirler.

Rhode Islan Red Tavukları (RIR)

Bu hayvanın adı ABD’de bir ada olan Rhode’dan gelmektedir. Dayanıklı, uysal, hem et hem de yumurta değeri yüksek olan tavuklardır. Yumurta renkleri kahverengidir. Bu özelliklerin hepsine sahip olması nedeni ile saf kandır denilebilir. Kırmızı ve beyaz iki çeşidi bulunmaktadır. Ancak kırmızı renkte olanları tercih edilmektedir. 65-70 gr ağırlığında yılda yaklaşık 200 yumurta yaparlar. Horozu yaklaşık 4 kg, tavuğu ise yaklaşık 3,5 kg‘dır. Yumurta verimini kaybeden tavuklarınız üzerinden et verimi de sağlayabilirsiniz. Kırmızı renkli tavukların güneş ışığına maruz kaldığında renginde açılma olabilir. Tüy yapısı bakımından kabarık değildir. Bu yüzden et yapısı kolayda fark edilebilir. Kötü hava koşullarına oldukça dayanıklıdır. Gezmeyi seven bir tavuk cinsidir. Bu yüzden salma tavukçuluk için uygundur. Sağlıklı dişiler yetiştirilme şartlarınıza göre haftada 5-7 yumurta yapabilmektedir. Yumurta fiyatları 8-12 TL arasındadır.

rhode-ısland-tavukları

Hem et hem de yumurta verimi yüksek olan tavuklardır.

Nick Brown Tavukları

Salma tavukçulukta 18-20 hafta arasında yumurta yapmaya başlarlar. Gezen tavukçuluk tabirine uygun ırklardan biridir. Kahverengi yumurta üreten Nick Brown tavukları yıllık 250-300 adet yumurta üretimi yapabilmektedir. Günlük yem tüketimleri 100-110 gr arasında değişmektedir. Lohman Brown tavuk türü ile benzer özellikler göstermektedir. Aşılamasına dikkat ettiğinizde tavuğunuzun veriminde hiçbir kayıt olmayacaktır. Kümes ısısına ve ışıklandırılmasına ne kadar özen gösterilirse yani bakılma koşulları ne kadar iyi olursa tavukların yumurta üretimi o derece artmış olacaktır. Özellikle tavuğunuzdan yüksek verim bekliyorsanız ona sunduğunuz şartlar da elverişli olmalı ve bakımı hakkında bilgili olmalısınız. Yumurta tavuğu olarak kullanılmaya elverişli bir ırktır. Lohmann Tierzecht tarafından üretildiği öğrediğimiz bilgiler arasındadır. 4-5 aylık olduğunda yumurta yapmaya başlarlar. Yumurta sektöründe çalışan birçok firmanın bu tavuk cinsini yaygın olarak kullandığı bilinmektedir. Kümese alışması zor bir tavuk cinsidir. Fakat alıştığında verim elde etmek kolay olmaktadır. Köy tavukları ile benzer özellikler gösteren bu cinsin çift sarılı yumurtladığı da görülmüştür. Salma tavukçulukta ki ömürleri 24 aydır. Tavuk yumurta üretimini bıraktığında organik et tavuğu haline dönüşmektedir. Ağırlığı 2,5 kg’ye kadar varabilmektedir.

Ataks Tavukları

Bu ırk Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen bir hibrit tavuk ırkıdır. Uzun süren çalışmaların ardından Türkiye’nin ürettiği yumurtalık tavuk ırkı olmuştur. 16. haftasında yumurtlama yaptığı gözlenmiştir. Fakat salma tavukçulukta bu 20.haftayı bulmaktadır.Salma tavukçuluk ve organik yumurta öğretiminde yaygın olarak kullanmaya başlanmıştır. Tam bir bahçe tavuğu özelliği taşıdığı için bakıma elverişlidir. Yıllık ortalama 250-270 adet yumurta üretebildiği tespit edilmiştir. Verim miktarı mevsime ve bakım şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Her gördüğünüz siyah tavuk ataks tavuk cinsidir anlamına gelmez. Bu yüzden tavuk alırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Alacağınız tavuğun 1.kan olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Yumurta rengi krem ile pembemsi renkler arasında değişmektedir. Günlük 120-125 gr yem tüketimi yapmaktadır. Yumurta ağırlıkları 65-70 gr arasında değişmektedir. Bu tavuk ırkı yurtdışından tavuk alımına karşı yerli tavuk amacı ile üretilmiştir. Türkiye Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiş olan bu tavuklar kötü hava şartlarına göre dayanıklıdırlar. Olgunlaşmış halleri 2000 gr’a varabilmektedir. Tek dezavantajı yem tüketiminin diğer tavuklara göre biraz fazla olmasıdır. Koşulları uygun olarak sağlandığında L boy ve çift sarılı üretim yapabilmektedirler. Son dönemlerde çokça tercih edilmektedir. Sahibinden.com’daki kümes hayvanları ilanları için tıklayınız.

ataks-tavukları

Tek dezavantajı diğer tavuk cinslerine göre daha fazla yem tüketmesidir.

Amrock Tavukları

Amerika kökenli olan bu tavukların hem et hem de yumurta verimi bulunmaktadır. Sakin bir cins olmasına rağmen orta hızda gelişim göstermektedirler. Et ve yumurta verimi fazla olduğu için ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir. Yumurtaların rengi açık kahverengidir. Yıllık yumurta verimi 250 civarındadır. 8-12 yıl ömürleri olan bu ırkın tavukları yaklaşık 3 kg’yi bulmaktadır. Zor şartlara karşı elverişlidir. Plymouth Rock ırkı melezidir. Et kalitesi mükemmel olan bu ırk ülkemizde süs tavuğu olarak da kullanılmaktadır. Tüy rengi siyah beyaz ya da tamamen siyah ya da beyazdır. Göz çevresi kırmızıdır. Kısa boylu bir tavuk ırkıdır. Sağlam bacaklara sahiptir. Parazit ve hastalıklara direnme gücü yüksektir. Bakımı kolaydır. Civcivleri hızla olgunluğa ulaşırlar.

amrock-tavukları

Yumurta tavuğunun yanı sıra süs tavuğu olarak da kullanılmaktadır.

Plymouth Rock Tavukları

Renk olarak 7 çeşidi bulunmaktadır. Beyaz çubuklu modeli en çok bilinenleri arasındadır. Tavukların gelişim süreci sonrası ağırlıkları 3-3,5 kg’yi bulmaktadır. Horozları ise 4 kilo civarındadır. Yumurta renkleri kahverengidir. 60-70 gr arasında değişen yumurtalar üretmektedirler. Kombine oldukları için orta büyüklükteki hayvanlardır. Et verimleri iyi seviyededir. Deri ve bacak renkleri sarıdır. Ortalama 6 aylık olduklarında yumurtlama sürecine girerler. Zorlu hava koşullarında verim düşmekte fakat yine yumurta vermeye devam etmektedirler. Zor hava şartlarına ve elverişsiz bakım ortamlarına dahi elverişli bir hayvandır. Uçucu özellik taşıyan hayvanlar oldukları için bahçesi olan üreticiler tercih etmektedirler. Saldırgan değildirler. Ülkemizde bu ırk ilk kez 1954 yılında Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından üretilmiştir. Halk arasında çilli diye isimlendirilmeye başlanmıştır. TAE tarafından ticari kuruluşlara temin edilebilmektedir. Dünyanın gördüğü ilk kombine tavuk olması bakımından önemlidir. Fakat sonraları melezleşerek özelliklerini kaybetmişlerdir.

playmouth-rock-tavukları

1954 yılında ülkemizde bulunan tavuk cinsi çilli tavuk olarak adlandırılmaktadır.

Sussex Tavuk

Anavatanı Roma olan bu tavuk türü iki amaçla kullanılmaktadır. Bunlardan biri et üretimi için diğeri ise yumurta içindir. Yumurta tavuğu et tavuğunun büyüklük açısından dörtte birine sahiptir. Tür içinde ayrım yapmak zordur. Çünkü kahverengi, kırmızı, benekli, beyaz, gümüş ve daha bir çok rengi bulunmaktadır. Görüntü itibari ile diğer tavuklara göre daha güzeldir. Dikdörtgen yapılı bir tavuk ırkıdır. Tavukların ağırlığı 3 kiloyu aşkındır. Horozları ise 4 kiloyu bulmaktadır.

sussex-tavuk

Diğer tavuk çeşitlerine göre görüntü olarak farklılık göstermektedir. Dikdörtgen bir yapıya sahiptir.

30-40 hafta arasında değişen bir kuluçka süresi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda yumurta veriminin oldukça yüksek olduğu farkedilmiştir. Ortalama olarak yıllık 260-280 adet yumurta üretimi yapabilmektedir. Yumurta renkleri kırmızı ve beyazdır. Açık alanlarda yetiştirildiğinde yumurtlama miktarı da fazla olacaktır. Et bakımından özellikle horozu tercih edilmektedir. Geniş ortamda bakılırsa dayanıklılıkları artar. Sıcak aylarda kuluçkaya yatarlar. Hareketli fakat uysaldırlar.

Bölgesel faktörleri de göz önüne alarak, en çok yumurtlayan tavuk cinslerinden herhangi birini seçerek organik tavuk yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz.

Sermaye temin yolu ise bankalardan alacağınız kanatlı yetiştiriciliği için hayvan kredisi olabilir.

Yorumlar
  1. Tavuklar dedi ki:

    Tavuklar kaç haftalık en az alım kaç adet

  2. cıhan dedi ki:

    yumurta tavugu üreticiden halka satıslarımız başlamıştır.

  3. Murat kamışlı dedi ki:

    Kredi