Bakan Kurum duyurdu! TOKİ Taksit Ödemelerine Yüzde 20 İndirim

Bakan Kurum duyurdu! TOKİ Taksit Ödemelerine Yüzde 20 İndirim
A+
A-

Bu yıl Toplu Konut İdaresi ”TOKİ” tarafından 100 bin konut projesi inşa edildi. Yapılan bu konulardan yararlanmak için vatandaşlarımızın bazı şartlara sahip olması gerekiyor. Toki konut kredisini banka şubelerine giderek alabilirsiniz. İçeriğimizde Toki kredisi veren bankalara ve faiz oranları üzerinden yaptığımız örnek hesaplamalara, toki başvuru e-devlet nasıl alındığını, Toki başvuruları ne zaman olacağını, başvuru nasıl yapılır detaylarını, Toki 2021 başvuru ne zaman olacağını, 3+1 ödeme planı 2021 ne kadar olduğun, toki’den ev alanların yorumları ve TOKİ Sosyal Konut Başvuruları 2021 ve Toki kuraları çekim tarihleri ne zaman yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Vatandaşlarımız TOKİ’den ev alarak daha az maliyetle konut sahibi olmuş oluyorlar. Ancak konut alabilmek için belirli tutarlarda peşinat yatırmak gerekiyor. Vatandaşlarımız, yatıracakları peşinat tutarına sahip olmamaları durumunda Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından verilen TOKİ kredilerinden yararlanabilirler.

TOKİ Ödemelerinde Yüzde 20 indirim kampanyası Devam Ediyor

Son dakika… Bakan Kurum duyurdu! TOKİ taksit ödemelerine yeni indirim kampanyası kapsamında % 20 indirim yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: “TOKİ ödemelerinde yüzde 20 indirim kampanyamızı bu yıl da tekrarlıyoruz. açıklamasında bulundu.

Bakan Kurumu; resmi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“TOKİ’den konut ve iş yeri satın alan ve taksit ödemeleri devam eden vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep üzerine, daha önce de düzenlediğimiz yüzde 20 indirim kampanyamızı bu yıl da tekrarlıyoruz. Kalan taksit sayısı 12’den fazla olan ve borcunun tamamını ya da yüzde 25’inden fazlasını peşin ödeyecek hak sahiplerine yüzde 20 indirim yapıyoruz. Vatandaşlarımız kampanyamızdan 21 Nisan-28 Mayıs tarihleri arasında faydalanabilecek.

Bakan Kurum duyurdu! TOKİ taksit ödemelerine yüzde 20 indirim yapılacak

Vatandaşlar, kampanyadan 21 Nisan-28 Mayıs tarihleri arasında faydalanabilecek.

TOKİ Konut Kredisi Nasıl Alınır?

TOKİ ülkemizde devlet eli ile konut yapılması ve vatandaşlarımızın piyasa fiyatlarının altında düşük maliyetlerle ev sahibi olunmasına imkan tanımaktadır. Yapılan projelerden yararlanabilmek için vatandaşlarımızın başvuru aşamasından sonra peşinat yatırmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın konut alımları için başvurdukları ilk yöntem şüphesiz bankalar oluyor.

Konut fiyatları yüksek olduğundan dolayı peşin olarak alım yapamayanlar bankalar tarafından verilen mortgage kredilerinden yararlanarak 120 aya varan vadelerde konut sahibi olabiliyorlar. Ancak konut kredilerinin vadelerinin yüksek olması, banka müşterilerinin uzun yıllar faiz ödeyeceği manasına geliyor.

Konut kredilerinin faiz oranları şu zamanlarda her ne kadar yüzde 2′ nin altına inse de yapılan hesaplamalar durumun ne kadar kötü olduğunu gözler önüne seriyor.

Vatandaşımız 120 ay vadeli olarak 100 bin TL konut kredisi çekmek istediğinde en düşük faiz oranını sunan Ziraat Bankası (faiz oranı aylık %1,28) aylık 1.635,47 TL ödemeler ile kredi veriyor. 1.635,47 TL*120 = 196.205,64 TL geri ödemesi mevcut. Bu da konut fiyatından sonra 1 kat daha faiz ödemek manasına geliyor. Tabi bankalar alınacak konutun tamamına da kredi vermiyor. Ancak uygun aylık taksitler ile düşük ve orta halli vatandaşlarımızın en sahibi olması için 2002 yılından beri Toplu Konut İdaresi faaliyet gösteriyor.

Toki kapsamında konut almak için başvurular Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerine yapılıyor. Özellikle bu bankalar ile TOKİ arasında imzalanan protokol gereği projeden tapu alınana kadar bankalar tarafından çeşitli hizmetler sunuluyor.

Konut satışı ve teslimatın yanı sıra borç kapatma, tapu teslimi, Konut ve DASK sigortası gibi hizmetler de verilmektedir. Bu bankalara yapacağınız müracaatlar sonrası gerekli olan finansmanı bankalardan alacağınız krediler yolu sağlayabilirsiniz. 50 bin TOKİ konut projesi hakkında bilgi alabilir ve bu projeleri inceleyebilirsiniz.

TOKİ 2021 Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle internet üzerinden alacağınız konutlara dahil inceleme yapmanız gerekiyor. 2+1 ve 3+1 gibi konut tipleri bulunuyor. İllere göre TOKİ projelerini inceleyerek almak istediğiniz konuta karar verebilirsiniz. Bu konut projelerinin tutarları, yatırılacak olan peşinat tutarlar ve taksit tutarları farklılık göstermektedir. Gerekli evraklar ile birlikte başvurular banka şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Gerekli şartların sağlanıyor olması durumunda konut almak için müracaatlar Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile kabul edilmektedir.

Toki 2021 Başvuru Ne Zaman?

TOKİ Başkanlığı tarafından yıl içerisinde hayata geçirilecek olan 100 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek konutlara sahip olabilmek için ikamet ettiğiniz il ve ilçedeki Ziraat Bankası bankasının yetkili şubeleri aracılığı ile başvurularda bulunmak şartı aranmaktadır.

TOKİ  Başvuruları Nasıl Yapılıyor?
TOKİ  Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

2+1 konut projeleri için bankaya 500 TL, 3+1 konut projeleri için bankaya 1000 TL müracaat ücretinin yatırılması gerekmektedir. Bu ücret yatırıldıktan  ve başvurular tamamlandıktan sonra kur’a sistemi ile vatandaşlarımız ev sahibi edilmektedir. Şehit aileleri, vazife ve harp malulleri, engelliler, emekliler ve diğer alıcılar olmak üzere müracaatlar 4 ayrı kategoriden oluşmaktadır. Bu kategorilere göre belirlenmiş olan başvuru tarihleri vardır. Vatandaşlarımızın bu tarihlerde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Dezavantajlı gruplara yönelik olarak ayrılan kontenjanlar da söz konusu olmaktadır.

Aşağıdaki evraklar ile birlikte Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerine giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Toki Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Kredi başvurusu için banka şubelerine aşağıdaki evrakların teslim edilmesi gerekiyor.

 • T.C. kimlik belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Emeklilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları Emekli Kimlik Belgesi,
 • Engellilerin %40 engelli olduklarını gösteren tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan sağlık heyet raporu ve kimlik kartı fotokopisi,
 • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimlerinin hak sahipliği belgesi talep edilecektir.
Kredi Başvuru İçin Gerekli Belgeler
Kredi Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Bu evraklar ile birlikte kredi başvurusu yapabilirsiniz. En düşük faizli konut kredisi veren bankaların faiz oranlarını inceleyerek bu bankalardan da kredi alabilirsiniz.

Kura İle Ev Sahibi OLUN

Bankalara başvuru yapan vatandaşlarımızın konut sahibi olabilmeleri için başvuru aşamasından sonra kura çekiliyor.

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler kuraya alınmıyor. Kendilerine bu konuda öncelik veriliyor. Ancak kendilerine hangi konutun çıkacağı kura yöntemi ile belirlenmektedir. Engelliler için yapılan konut sayısının %5′ i kadar kontenjan ayrılmıştır.

Engelli vatandaşlarımızın konut sahibi olmaları da kura sistemi ile belirlenmektedir. Emekliler için ise toplam konut sayısının %25′ i kadar kontenjan ayrılmaktadır. Alınacak olan diğer başvuruların sonuçlanması ise Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan kuralar sonucunda belirlenmektedir. Kura işlemi ise aşağıdaki sıralamaya göre gerçekleşmektedir;

 • Şehit aileleri, gaziler ve bunların dul ve yetimleri
 • Engelli vatandaşlarımız
 • Emekli vatandaşlarımız
 • Diğer başvuru sahipleridir.

TOKİ Kredisi Veren Bankaların Şartları

Toplu Konut İdaresi kapsamında konut alımlarının gerçekleşmesi ve bu bankalardan kredi alabilmek için talep edilen şartlar aşağıdaki gibi olmaktadır;

 • Kredi notu yüksek olmak,
 • Bankaya düzenli gelir beyan etmek,
 • T.C. vatandaşı olmak,
 • 3+1 konut sahibi olacakların 18 yaşını tamamlamış olması,
 • 2+1 konut alacakların 25 yaşını tamamlamış olması,
 •  Projenin yapıldığı il ya da ilçede aralıksız olarak 1 yıl süredir ikamet ediyor olmak,
 • Daha önceden kurumdan bir konut ya da konut kredisi almamış olmak,
 • Konut alacak kişinin kendisi, eşi ya da çocukları üzerine kayıtlı bir mal varlığının olmaması,
 • Engellilik oranın %40 olması,
 • Hane içi gelirin en fazla 4500 TL olması (İstanbul için 4800 TL),
 • Hane içinden yalnızca bir kişinin proje kapsamında başvuru yapması gerekmektedir.

Bu şartlara sahip olan vatandaşlarımız bankalara giderek konut kredisi alabilir ve Toplu Konut İdaresi’nden konut alımlarını gerçekleştirebilir.

TOKİ Kredisi Veren Bankaların Şartları
TOKİ Kredisi Veren Bankaların Şartları

Toki kredisi veren bankalar ve bu bankaların faiz oranları ile ilgili detaylı bilgi edinebilir ve bu faiz oranlarından yararlanarak TOKİ’lerden ev alarak ev sahibi olabilirsiniz.

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi

Kredi alabileceğiz bankanın Ziraat Bankası olması halinde banka tarafından verilen konut kredilerinden yararlanabilirsiniz. Başvurunuzu gerekli evraklar ile banka şubelerine yapmanız ve başvuru ücretini yatırmanızın ardından bankadan Konut Tahsis Belgesi’ ni talep edebilirsiniz. Banka başvuruları Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ na iletecek ve kredi tutarı konut bedeline göre belirlenecektir. Şayet alınmak istenen konut kredi tutarından düşükse kalan masraflar ve vergiler dikkate alınacak ve buna göre kredi ödemesi yapılacaktır. Ancak bu tutar verilen kredi tutarını geçemeyecektir.

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi
Ziraat Bankası Toki destek hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası’ndan alacağınız konut kredilerinde faiz oranı %1,28 olmaktadır. Ayrıca bankanın emekli müşterileri için uygulamaya koyduğu emeklinin artısı konut kredisi adı altında bir konut kredisi kampanyası da bulunmaktadır. Maaşlarını Ziraat Bankası’ndan alanlar verilen bu kredilerden yararlanarak Toplu Konut İdaresinden konut alımlarını gerçekleştirebilirler.

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi Hesaplama

Aşağıda %0,99 faiz oranları ile 120 aya varan vadeler ile kredinizi Ziraat Bankası’ndan alabilirsiniz.

Kredi TutarıVadeAylık Taksit TutarıToplam Ödeme
50 bin TL60 ay1.198,97 TL71.938,20 TL
50 bin TL120 ay817,73 TL98.128,47 TL
100 bin TL60 ay2.397,93 TL143.875,90 TL
100 bin TL120 ay1.635,47 TL196.256,40 TL
150 bin TL60 ay3.596,90 TL215.814,00 TL
150 bin TL120 ay2.453,20 TL294.384,00 TL
200 bin TL60 ay4.795,86 TL287.751,89 TL
200 bin TL120 ay3.270,93 TL392.512,31 TL
250 bin TL60 ay5.994,83 TL359.689,80 TL
250 bin TL120 ay4.088,67 TL490.640,40 TL
300 bin TL60 ay7.193,79 TL431.627,72 TL
300 bin TL120 ay4.906,40 TL588.768,00 TL
350 bin TL60 ay8.392,76 TL503.565,65 TL
350 bin TL120 ay5.724,13 TL686.896,27 TL
400 bin TL60 ay9.591,73 TL575.503,80 TL
400 bin TL120 ay6.541,87 TL785.024,40 TL
450 bin TL60 ay10.790,69 TL647.441,66 TL
450 bin TL120 ay7.359,60 TL883.152,00 TL
500 bin TL60 ay11.989,66 TL719.379,60 TL
500 bin TL120 ay8.177,33 TL981.280,13 TL

Ancak faizsiz kredilerden de yararlanmanız mümkün! Ayrıca TOKİ 3+1 Daire Ödeme Planını inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Faizsiz Konut Kredisi

02/03/1984 tarihli ve 2985 sayılı Toplu Konut Kanununun ek 2’nci maddesinin uygulanmasına ilişkin hazırlanan ve 13 Şubat 2014 tarih ve 28912 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Toplu Konut İdaresi Tarafından Şehit Ailelerine, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde TOKİ tarafından faizsiz konut kredisi kullandırılmaktadır.

Ziraat Bankası ile Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan protokol gereği vatandaşlarımıza verilen faizsiz toki kredisinden yararlanabilmek için SGK’dan hak sahipliği belgesi (emekli) alınması ve Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapılması gerekiyor. Şehit kredisinden  yararlanacak olanlar için herhangi bir şart bulunmuyor. Kredi tutarları her yıl İstatistik Enstitüsü tarafından belirlenmektedir. Yıllara göre bu tutarlar değişiklik göstermektedir. Bu yıl için kredinin miktarı 2020 yılı için 154.000,00 TL’dir. olarak belirlenmiştir.

Ayrıca hak sahibi olan kişilerin tazminatlar da dahil olmak üzere maaşlarından yapılacak olan 1/4 lük kesinti ile kredi ödemesi yapılacaktır. Vade, borç bitimi ne zaman ise o zaman belirlenmektedir. Krediye faiz uygulanması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak açılışta konut alacak kişiden yüzde 1 oranında masraf kesilir. Detaylar.

Toki faizsiz konut krediden yararlanmak için  SGK’dan Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğünden hak sahibi olduğuna dair evrak ile T.C Ziraat Bankası’na müracaat edilmesi gerekmektedir. Aşağıda 1986/2020 yılları arasında Ziraat bankasın aracılığıyla faizsiz konut kredisi kullandırma tablosunda kullandırılan toplam kredi tutarı izlenebilmektedir.

Toki Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama

Krediden yararlanabilmek için, öncelikle SGK Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü) alınacak hak sahibi olduğuna dair belge ile birlikte Ziraat Bankası’na başvurulması gerekmektedir.

Şehit kredisinden yararlanılarak edinilecek konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmamakta, tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli olmaktadır. Kredi ile istenilen yörede ve istenilen büyüklükte konut edinmek mümkündür.

Kredi miktarı; her yıl TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu’nca Türkiye geneli için ilan edilen yıllık fiyat artış oranı kadar artırılır. Kredinin miktarı 2020 yılı için 154.000,00 TL’dir.

e-Devlet Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Sayfasından faizsiz konut kredisi sorgulama işlemlerinizi hemen buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank TOKİ Konut Kredisi

Şayet aracı banka Ziraat Bankası dışında herhangi bir banka ise, başvuru tarihlerinde Halkbank’tan konut tahsis belgesini alarak yine Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapılması gerekiyor. Buradan sonra başvurular Ziraat Bankası Bireysel Krediler daire başkanlığına iletilecektir. Kredi tutarları Halkbank’ta açılacak olan hesaplara aktarılacaktır. Kredi tutarı konut bedeli üzerinden alınacaktır. TOKİ’den alacağınız konutlar için en az %10 peşinat ödenmesi gerekiyor. Ayrıca taksit ödemeleri konutların teslim edilmesinden sonraki ay başlıyor.

Vadeler ise 240 ay olabiliyor. Konut almak için gerekli peşinata sahip değilseniz Halkbank üzerinden alınacak olan konut kredilerinde de faiz oranı %1,41- %2,15 olacaktır. Vadeler ise yine 120 ay olmaktadır.

Banka tarafından alınacak olan konutun yüzde 80′ ine kadar kredi verilmektedir. Bankadan alınacak olan kredilerde 3 ay erteleme imkanı bulunmaktadır. Halkbank konut kredisi kampanyalarını inceleyiniz.

Halkbank Toki Başvuru İade Başvurusu

TOKİ Gayrimenkul Projelerine Halkbank aracılığı ile başvuru yapan vatandaşlar, TOKİ tarafından düzenlenen kura sonucu hak sahibi olamayanların başvuru iade işlemleri yapılmaktadır.

Halkbank Toki başvuru iadesi için tıklayınız.

TOKİ Yapılandırma Kredisi

TOKİ’ye olan borcunuzu erkenden ödeyerek tapunuzu hemen almak istiyorsanız konut idaresi tarafından her yıl başlatılan indirim kampanyasından yararlanabilirsiniz. Borcunu hemen kapatmak isteyen konu ve iş yeri alıcıları idareye bu şekilde bir kampanya başlatılmasını talep ettiler. Bu talep üzerine ödemeleri devam eden taşınmaz sahipleri için indirim kampanyaları düzenlendi. Kampanyadan 210 bin alıcının yararlanması bekleniyor.

TOKİ Yapılandırma Kredisi
TOKİ Yapılandırma Kredisi

Toplu Konut İdaresi’ne olan toplam borçlarını kapatamayacak olanlar kampanyadan yararlandırılacak.

Borç bakiyesinden %25 az olmamak kaydı ise yapılacak olan peşin ödemelerde vatandaşlarımıza %22 indirim yapılacaktır. İndirimden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız başvurularını yapabilirler. Ancak bu indirim kampanyasından yararlanmak için vatandaşlarımızın aidat ve vergi gibi herhangi bir borçlarının olmaması gerekiyor. 12 taksitten daha az taksiti kalmış vatandaşlarımız bu uygulamadan yararlanamayacaktır. Ayrıca aracı bankalardan sözleşme imzaladıktan sonra vatandaşlarımız konut kredisi alabilecektir. Konut alımlarınız için yatıracak peşinatınız yoksa peşinatsız konut kredisi kampanyalarından da yararlanabilirsiniz.

Düşük faizli konut kredisi veren bankaların faiz oranlarını inceleyebilir ve konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası ve Toki ortaklığınca verilen faizsiz konut kredilerinden yararlanabileceğiniz gibi bankalar tarafından verilen konut kredilerinden yararlanarak da konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Faiz oranı en düşük bankayı tercih etmenizi öneririz.

2021 yılında başlatılan konut projesi kapsamında daha az maliyetle siz de 2+1 ya da 3+1 konut sahibi olabilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.