Devlet Destekli

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor? 2020 Şartları

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor? 2020 Şartları

Sağlıklı her vatandaşın olmak istediği devlet memurluğu engellilere 657 sayılı devlet memurları kanunun 53. maddesine istinaden “ Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ve Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” ile güvence altına alınmış ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan personel sayısının % 3 ‘ü kadarının engellilerden oluşturulması sağlanmıştır. Bu kapsamda devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın nereye başvuru yapması gerektiği ve Engellilerin  nasıl devlet memuru olabileceği ve Engelli memur alımının nasıl yapıldığı  hakkında bilgi vermek amacı ile hazırladığımız bu yazının devlet memuru olmak isteyen tüm engellilere yardımcı olacağını düşünmekteyim. Devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın öncelik ile engel durumunu gösteren bir rapor almaları ve çalışıp çalışamayacaklarını öğrenmeleri gerekmektedir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli vatandaşlarımızın ne kadar engeli olduğunu belirlenmesi için Engelli Sağlık Kurulu Raporu alması gerekmektedir. Bu rapor Sağlık bakanlığı tarafından Engelli raporu vermeye yetkili tam teşekküllü kamu hastaneleri tarafından verilmektedir. Fiziksel veya zihinsel bir engeli olan vatandaşlarımız bu kurumlara başvuru yaparak gerekli tetkik ve muayenelerden geçtikten sonra rahatsızlığınız türüne göre farklı rapor oranlarını hesaplayarak bulunduğunuz rahatsızlığınıza göre engelli raporu vermektedir. Bu raporu almak isteyen engelli vatandaşlarımı rapor vermeye yetkili olan hastanelere kendileri, velileri, vasisi veya raporu isteyen kurum tarafından başvuru yapabilmektedirler. Yapılan başvuru sonucunda hastane sizi ilgili bölümlere göndererek tetkiklerinizi ve muayenelerinizi yaptırmaktadır. Bu raporu almak için hazırlamanız gereken belgeler;

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Dilekçe
 • 6 Adet fotoğraf

Bu belgeler ile yapılan başvurular sonucunda yapılan incelemelerinizin tamamlanmasından sonra kurul tarafından yüzdesel olarak verilen Engelli raporu oranınızın % 40 ve üzeri olması ve ayrıca çalışabilir durumda olmanızı belirtmesi gerekmektedir. Bu rapor alan bir engelli vatandaşımız Engelli Devlet Memuru olabilmek için gerekli olan başvuruları yapabilir.

Engelli memur alımı nasıl yapılıyor

Engelli raporu nasıl alınır?

E-KPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı)

Engelli bireylerin devlet memuru olarak alınması ile ilgili yönetmelik ve buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan protokol kapsamında ÖSYM tarafından hazırlanan ve uygulanan sınava göre devlet memuru olabilmektedir. Engelliler Devlet memuru olabilmek için eğitim durumlarına göre sınıflandırılmıştır. İlkokul, ortaokul veya ilk öğretim düzeyinde olanları kura ile atamaktadır. Bu kuralar yapılan başvuruların noter huzurunda kura çekimi yapılması ile gerçekleşmektedir. Lise, Ön lisans ve Lisans mezunları ise E-KPSS sınav uygulamasına göre devlet memuru olabilmektedirler. Ayrıca bu sınava girmek isteyen engellilere istekleri doğrultusunda engel durumuna uygun refakatçi temini yapılmaktadır. Bu sınav ve kura sistemi 2 yılda bir yapılmakta ve geçerliliği de 2 yıl olmaktadır. Devlet kurumlarının talepleri doğrultusunda belirlenen engelli personel sayısına göre hazırlanan listeden tercih yaparak atanmaktadır. Bu sınava katılmak isteyen Engellilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerektiği gibi bir sanat veya meslek okulu bitirenlerin 15 yaşında başvuru yapmaları mümkündür. Ayrıca 65 yaşını doldurana kadar bütün engelliler bu sınava baş vuru yapabilirler.

2020  yılında 26 Nisan tarihinde yapılması planlanan 2020 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavının (2020-EKPSS) 20 Eylül 2020 tarihine ertelendi.

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Kamu kurum ve kuruluşları özürlü alımı yapacakları zaman kadronun nitelikleri ve bu kadro ile ilgili diğer koşulları Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan Nitelik kod kılavuzuna göre belirlemektedir. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda talep edilen personellerin bu nitelik şartlarını taşıması gerekmektedir. Alınacak personelin alınacak olan kadronun gerekli gördüğü eğitim durumuna ilişkin, cinsiyet durumuna ilişkin ve diğer özel koşullarını (sertifika, yeterlilik belgesi) yerine getirmesi gerekmektedir. Yani ihtiyaç duyulan personel ihtiyacına belirtilen şartlar ile uyum gösterilmesi gerekmektedir. Bunun için kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda farklı alanlarda Engelli Devlet Memuru alınabilmektedir. Hizmetli, memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, öğretmen, mühendis, müezzin kayyum ve bunun gibi bir çok kadroda engelli memur alımı yapılabilmektedir. Az önce belirttiğimiz gibi kurumların hangi personele ihtiyacı var ise bu ihtiyaçlara göre kadrolar belirlenmektedir. Atanan Engelli memurlar da atandıkları kadroya uygun olan işlerde çalıştırılmaktadırlar.

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Emeklilik

Engellilerin sağlık nedenlerinden dolayı normal insanlara göre daha erken emekli olmaları sağlanmaktadır. Bu emeklilik sisteminin nasıl çalıştığını ve şartlarının neler olduğunu açıklamak gerekirse.

 • % 40 ile % 49 oranları arasında engeli bulunanlar 18 yıl boyunca 4680 pirim günü ödemeleri gerekmektedir.
 • %50 ile % 59 oranında engeli bulunan devlet memuru 16 yıl içerisinde 4320 pirim günü ödeyerek emeklilik hakkını kazanmaktadır.
 • %60 ve üstü oranında engelli memurlar ise 15 yıl ve 3960 pirim günü ile emekli olabilmektedirler.

Sizde eğer bu şartları taşıyorsanız 2 yılda bir yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı kayıt işlemlerini ÖSYM’nin internet sayfasından yaparak sınava katılabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iletişim merkezi tarafından hayata geçirilen 183 çağrı merkezini arayarak bakanlığın engellilere yönelik hizmetleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz şartları yerine getiren bütün engelli vatandaşlarımız Engelli Devlet Memuru alamında ki kura veya sınava başvuru yapabilirler.

Engelli KPSS tercihleri alındı. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından 2020 yılı içerisinde engelli memur adayları görevlerine başlayacak.

Yorumlar
 1. sıttık dedi ki:

  allah şifa versin inşallah memur olur

 2. sevim ünal dedi ki:

  kızım kaza geçirdi belediyede çalışıyordu engelli kadrosundan önlisans olarak girebilirmi iki yılık ünüversite mezunu

 3. yasin dedi ki:

  engelli olduğuna şimdi daha çok inandım kardeşim