Devlet Destekli

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor? 2020 Şartları

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor? 2020 Şartları

Sağlıklı her vatandaşın olmak istediği devlet memurluğu engellilere 657 sayılı devlet memurları kanunun 53. maddesine istinaden “ Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ve Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” ile güvence altına alınmış ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan personel sayısının % 3 ‘ü kadarının engellilerden oluşturulması sağlanmıştır. Bu kapsamda devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın nereye başvuru yapması gerektiği ve Engellilerin  nasıl devlet memuru olabileceği ve Engelli memur alımının nasıl yapıldığı  hakkında bilgi vermek amacı ile hazırladığımız bu yazının devlet memuru olmak isteyen tüm engellilere yardımcı olacağını düşünmekteyim. Devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın öncelik ile engel durumunu gösteren bir rapor almaları ve çalışıp çalışamayacaklarını öğrenmeleri gerekmektedir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli vatandaşlarımızın ne kadar engeli olduğunu belirlenmesi için Engelli Sağlık Kurulu Raporu alması gerekmektedir. Bu rapor Sağlık bakanlığı tarafından Engelli raporu vermeye yetkili tam teşekküllü kamu hastaneleri tarafından verilmektedir. Fiziksel veya zihinsel bir engeli olan vatandaşlarımız bu kurumlara başvuru yaparak gerekli tetkik ve muayenelerden geçtikten sonra rahatsızlığınız türüne göre farklı rapor oranlarını hesaplayarak bulunduğunuz rahatsızlığınıza göre engelli raporu vermektedir. Bu raporu almak isteyen engelli vatandaşlarımı rapor vermeye yetkili olan hastanelere kendileri, velileri, vasisi veya raporu isteyen kurum tarafından başvuru yapabilmektedirler. Yapılan başvuru sonucunda hastane sizi ilgili bölümlere göndererek tetkiklerinizi ve muayenelerinizi yaptırmaktadır. Bu raporu almak için hazırlamanız gereken belgeler;

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Dilekçe
 • 6 Adet fotoğraf

Bu belgeler ile yapılan başvurular sonucunda yapılan incelemelerinizin tamamlanmasından sonra kurul tarafından yüzdesel olarak verilen Engelli raporu oranınızın % 40 ve üzeri olması ve ayrıca çalışabilir durumda olmanızı belirtmesi gerekmektedir. Bu rapor alan bir engelli vatandaşımız Engelli Devlet Memuru olabilmek için gerekli olan başvuruları yapabilir.

Engelli memur alımı nasıl yapılıyor

Engelli raporu nasıl alınır?

E-KPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı)

Engelli bireylerin devlet memuru olarak alınması ile ilgili yönetmelik ve buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan protokol kapsamında ÖSYM tarafından hazırlanan ve uygulanan sınava göre devlet memuru olabilmektedir. Engelliler Devlet memuru olabilmek için eğitim durumlarına göre sınıflandırılmıştır. İlkokul, ortaokul veya ilk öğretim düzeyinde olanları kura ile atamaktadır. Bu kuralar yapılan başvuruların noter huzurunda kura çekimi yapılması ile gerçekleşmektedir. Lise, Ön lisans ve Lisans mezunları ise E-KPSS sınav uygulamasına göre devlet memuru olabilmektedirler. Ayrıca bu sınava girmek isteyen engellilere istekleri doğrultusunda engel durumuna uygun refakatçi temini yapılmaktadır. Bu sınav ve kura sistemi 2 yılda bir yapılmakta ve geçerliliği de 2 yıl olmaktadır. Devlet kurumlarının talepleri doğrultusunda belirlenen engelli personel sayısına göre hazırlanan listeden tercih yaparak atanmaktadır. Bu sınava katılmak isteyen Engellilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerektiği gibi bir sanat veya meslek okulu bitirenlerin 15 yaşında başvuru yapmaları mümkündür. Ayrıca 65 yaşını doldurana kadar bütün engelliler bu sınava baş vuru yapabilirler.

2020  yılında 26 Nisan tarihinde yapılması planlanan 2020 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavının (2020-EKPSS) 20 Eylül 2020 tarihine ertelendi.

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Kamu kurum ve kuruluşları özürlü alımı yapacakları zaman kadronun nitelikleri ve bu kadro ile ilgili diğer koşulları Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan Nitelik kod kılavuzuna göre belirlemektedir. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda talep edilen personellerin bu nitelik şartlarını taşıması gerekmektedir. Alınacak personelin alınacak olan kadronun gerekli gördüğü eğitim durumuna ilişkin, cinsiyet durumuna ilişkin ve diğer özel koşullarını (sertifika, yeterlilik belgesi) yerine getirmesi gerekmektedir. Yani ihtiyaç duyulan personel ihtiyacına belirtilen şartlar ile uyum gösterilmesi gerekmektedir. Bunun için kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda farklı alanlarda Engelli Devlet Memuru alınabilmektedir. Hizmetli, memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, öğretmen, mühendis, müezzin kayyum ve bunun gibi bir çok kadroda engelli memur alımı yapılabilmektedir. Az önce belirttiğimiz gibi kurumların hangi personele ihtiyacı var ise bu ihtiyaçlara göre kadrolar belirlenmektedir. Atanan Engelli memurlar da atandıkları kadroya uygun olan işlerde çalıştırılmaktadırlar.

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Emeklilik

Engellilerin sağlık nedenlerinden dolayı normal insanlara göre daha erken emekli olmaları sağlanmaktadır. Bu emeklilik sisteminin nasıl çalıştığını ve şartlarının neler olduğunu açıklamak gerekirse.

 • % 40 ile % 49 oranları arasında engeli bulunanlar 18 yıl boyunca 4680 pirim günü ödemeleri gerekmektedir.
 • %50 ile % 59 oranında engeli bulunan devlet memuru 16 yıl içerisinde 4320 pirim günü ödeyerek emeklilik hakkını kazanmaktadır.
 • %60 ve üstü oranında engelli memurlar ise 15 yıl ve 3960 pirim günü ile emekli olabilmektedirler.

Sizde eğer bu şartları taşıyorsanız 2 yılda bir yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı kayıt işlemlerini ÖSYM’nin internet sayfasından yaparak sınava katılabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iletişim merkezi tarafından hayata geçirilen 183 çağrı merkezini arayarak bakanlığın engellilere yönelik hizmetleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz şartları yerine getiren bütün engelli vatandaşlarımız Engelli Devlet Memuru alamında ki kura veya sınava başvuru yapabilirler.

Engelli KPSS tercihleri alındı. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından 2020 yılı içerisinde engelli memur adayları görevlerine başlayacak.

] }Yorumlar
 1. blank Özal dedi ki:

  Bende iş kazası geçirdim engelliyim ve mağdurum 3 çocuk babasıyım çalışmak istiyorum 100de48lik raparum var

 2. blank sıttık dedi ki:

  allah şifa versin inşallah memur olur

 3. blank sevim ünal dedi ki:

  kızım kaza geçirdi belediyede çalışıyordu engelli kadrosundan önlisans olarak girebilirmi iki yılık ünüversite mezunu

 4. blank yasin dedi ki:

  engelli olduğuna şimdi daha çok inandım kardeşim

 5. blank Hayrettin dedi ki:

  Arkadaşlar bende isteme kaybı %35algilama sorunu%85bide kulak siniri bozuk sizce rapor %kac verirler tahmini

 6. blank Ibrahim dedi ki:

  Benim engeliyim devlet işi nasıl yapabilirim yardım istiyorum

 7. blank Kaç yaşında emekli olurum dedi ki:

  2001 sigorta giriş tarihim 775 gün sigorta pirimim var 1020 gün bağkur 2014 te ekpss yle memurluğa hak kazandım ne zaman emekli olurum bu eski günlerim nasıl eklenicek bir yol gösterir misiniz

 8. blank MUSTAFA ALTUN dedi ki:

  BEN ESKİHİR DEN MUSTAFA iki yılık lise sonuç ları açıklaması yapıldı mı

 9. blank EKPSS dedi ki:

  Elmaskose 74puan aldim %40raporum bar Ekpssye girdim ama atanamadim baskanimiza sesleniyorum lutfen yardimci olun

 10. blank imrançelik dedi ki:

  özürlü memur alımı kura nezaman çekiliş yapılacak nezaman yapılacak şartlar nedir nezaman tercihleri yapılacak bana haber veriniz arayın haber veriniz arkadaşlar ben özürlü yüzde 79 yaşim 31 bekarim bayandım özürlü ayaktan engenlli mersinlim özürlü maaşim kesildi işsiz kaldım annem ev hanımı babam emeklli

 11. blank diyabet dedi ki:

  diyabet hastasıyım bundan dolayı engelli den işe gire bilirmiyim

 12. blank recep dedi ki:

  zihinsel engelli memurlar kamuda hangi iş veriyorlar

 13. blank Temizlik personeli mi olacağım devlette bir mühendisken dedi ki:

  Ben engellilerin özellikle şizofrenlerin her zaman masa başı iş yapmayıp temizlik personeli olarak kullanıldıklarını öğrendim doktordan. Ben ziraat mühendisiyim şimdi temizlik personeli mi olacağım ? Benimde %45 raporum var.

  1. blank engelli iş hakkı dedi ki:

   Merhaba maalesef ben bu nedenden dolayı İşkur ile çağrıldığım iş yerlerine gitmiyorum bacağımda 3 kilo protez var temizlik yaparken bırak ıslak zeminde kaymam ve düşmem benim iyileşmem için aylarıma neden olurken bıraktığı hasarları saymıyorum bile. Bu kadar gelişmiş bir çağda engellilere ayrılan iş dilimine bakın gerçekten içler acısı aklıma geldikçe sinirden ağlayasın geliyor. Ve özel sektörde savaş vere vere çalışıyorum emekli olunca alacağım maaş bin tl bile olmayacak bu daha da acı sesimizi ne zaman duyacaklar merak ediyorum

 14. blank İrem dedi ki:

  Devlet hastaneleri özellikle engelli kadrosu açıyomuş acaba devlet hastanelerine hasta kabul vb nasıl girebiliriz tıbbi sekreter mezunu olarak alırlar mı ama kpss girmedim

 15. blank ömer dedi ki:

  ben %83 engelliyim raporum var ekpss den 67.79 aldım nasıl memur olabilirim, bilgi istiyorum ne yapmalıyım

 16. blank Au dedi ki:

  Sahte raporla atananlari ne yapicaz.. eskisehir odunpazari ortaokullarini bi konturol edin bence… kimsenin hakki yenmesin..

 17. blank Tahir bayram dedi ki:

  Bende 100 51 engel ligin nasıl iş bulurum

  1. blank Yusuf dedi ki:

   Ekpss sınavına girerek iş bulabilirsiniz

 18. blank Leyla dedi ki:

  Engelli iş başvurusunu nereye yapabilirim..bilgisi olan lütfen yazabilirmi

  1. blank emrah dedi ki:

   Ösym internet sitesinden

 19. blank adem yıldız dedi ki:

  ben kalp ameliyatı geçirdim %50raporum var ilkokul mezunuyum engelli memur alimi için nereye nasıl basvurabilirim beni aydınlatırsanız sevinirim

 20. blank Emekli Engelli dedi ki:

  % 87 kas engelliyim emekliyim kamuda veya özel sektörde engelli kadrosunda çalışmaya ihtiyacım var bilgisi olanların mail yoluyla ulaşmasını rica ediyorum

  1. blank Engelli kadro dedi ki:

   Merhaba ben bu yıl mezun oldum lisans hemsirelik %40 engelim var ama geçen yıl normal kpps ye girdim ve 60 puan aldım şimdi ben bu puanla engelli kadrosuna tercih yapablrmym yada e kpss yemi girmem lazım ve bu sınav ne zaman engelli kadrosu mu avantajlı yoksa normal köşeden mi kadroya gireblrmym

 21. blank Ferhat dedi ki:

  Işitme engelli eşim var. Sürekli iltihaplanma yapıyormuş. Iki kez ameliyat oldu sonuç hüsran. Tedavi hususunda tecrübeli ve işinin ehli bir doktora ihtiyacımız var. Var mi tavsiye edebileceğiniz bir doktor.

 22. blank bordo bereli dedi ki:

  bordo bereli görevinekatılmakistiyorum

 23. blank temizlik personeli dedi ki:

  teşekkürler

  1. blank temizlik personeli dedi ki:

   %44 işitme engelliyim işsizim ve hiç bir gelirim yok asıl bir yol izlemeliyim

 24. blank fiziksel engelli % 63 dedi ki:

  12.02.2015 tarihinde iş kazası geçirdim işyeri bildirim yapmamış şu an hukuki boyutdayız dava açtım hileli bir şekilde tüm haklarımı vermeden işten ayrılmak zorunda kaldım ve şuan genelde % 63 engelli raporum bulnmakta işsizim ve hiçbir geirim yok