Sınavsız Engelli Memur Alım 2021 Şartları

Engelli vatandaşlar e-KPSS ve kura sistemi ile devlet memuru olma hakkına sahip olabiliyorlar. Kimlerin nasıl engelli memur olabilecekleri sınavsız engelli memur alımı 2021 yılında var mı hakkında araştırma yaptık.

Sınavsız Engelli Memur Alım 2021 Şartları

Sağlıklı her vatandaşın olmak istediği devlet memurluğu engellilere 657 sayılı devlet memurları kanunun 53. maddesine istinaden “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ve Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” ile güvence altına alınmış ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan personel sayısının % 3 ‘ü kadarının engellilerden oluşturulması sağlanmıştır. Engelli bireylerin devlet memuru olma kapısını açan bu karar kapsamında lise ve dengi okul mezunu olunsa dahi 2021 yılında sınavsız belediyeler ve PTT olmak üzere bir çok kamu kuruluşlarında engelli kadrosunda memur olma hakkına sahip olabilirsiniz.

Bu kapsamda Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor merak edenler için; devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın nereye başvuru yapması gerektiği ve Engellilerin nasıl devlet memuru olabileceği ve engelli memur alımının nasıl yapıldığı sınavsız engelli memur alımı 2021 ne zaman yapılacak vb. konular hakkında bilgi vermek amacı ile hazırladığımız bu yazının devlet memuru olmak isteyen tüm engellilere yardımcı olacağız.

Kimler Engelli Memur Olabilir?

Engelli memuru olmak için yüzde 40 ve üzerinde engele sahip olan vatandaşlar memur alım ilanlarına başvurularını yapabilirler. Engelli bireyler için düzenlenen E-KPSS ile yada kura sistemi ile yapılan personel alımları için katılım sağlanması durumunda engelli vatandaşlarda devlet memuru olabilirler. Engelli vatandaşlar eğitim seviyelerine göre başvurularının kabul edilmesi durumunda görev alacakları bölümde işe başlayabilirler.

2021 Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor?

Devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın öncelik ile engel durumunu gösteren bir rapor almaları, hesaplamalarının nasıl olduğunu, oranlarını ve çalışıp çalışamayacaklarını öğrenmeleri gerekmektedir.

2021 yılında PTT, Kızılay gibi devlet kurumları sınavsız engelli memur alım ilanları verdi. Üstelik Kızılay sınavsız memur alım ilanında 4 yıllık eğitim alan üniversite mezunu %40 ve üzeri engeli olan vatandaşlar başvuru yaparak kuruma engelli kadrosunda yerleşebilirler. Bu kurumlara başvuru yapacak olan engelli vatandaşlarımızdan bazı şartları yerine getirmeleri istenmektedir.

Engelli vatandaşlarımızdan istenen bu şartlar ise;

 • MS Office programlarını ve bilgisayar ile ilgili gereken programları kullanabilmesi,
 • Sorumluk alma gücüne sahip
 • İletişim becerisi yüksek olması,
 • Mali işler ve idari işler gibi alanlar hakkında tecrüb sahibi olması,
 • Satın alma bölümünden anlaması,
 • SAP Gold Partner programı kullanabilen
 • Dosyalama ve dokümantasyon yapabilmesi,
 • İş takip sonuçlandırma becerisi olması istenmektedir.

Sizde eğer bu şartları taşıyorsanız 2 yılda bir yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı kayıt işlemlerini ÖSYM’nin internet sayfasından yaparak sınava katılabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iletişim merkezi tarafından hayata geçirilen 183 çağrı merkezini arayarak bakanlığın engellilere yönelik hizmetleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz şartları yerine getiren bütün engelli vatandaşlarımız Engelli Devlet Memuru alımında ki kura veya sınava başvuru yapabilirler.

Engelli Memur Alımı Şartları

2021 Yılında engelli memur işe alım şartları kapsamında %40 ve üzerinde engeli bulunma şartı vardır. Bu şekilde engellilik durumunu raporla ispatlayanlar engelli devlet memuru olmak için başvuru yapabilir.

Engelli memur işe alım şartlarını karşılayanlar E-KPSS’ye girerek ya da kuraya kayıt yaptırarak bunların sonuçlarına göre devlet memurluğu için tercih yapıp atanabilirler.

Sınavsız Engelli Memur Alımı 2021 Ağustos

2021 Yılında sınava girmeden memurluk için başvuru yapmak isteyen adayların kura sistemi ile yapılan personel alımlarına başvuru yapabilir. Kura istemi ile ilgili pozisyonla alınacak olan engelli vatandaş sayısına göre kura çekilir ve personel alımı yapılır. Kuralar noter huzurunda yapıldığı için sınavsız engelli memur alımına katılacak olan kişiler tercihlerini bu yönden kullanabilirler. Kura sistemine katılmadan önce tam teşekküllü ve yetkili hastanede adayın fiziksel ve zihinsel engellini gösteren bir belge alması gerekiyor. Zihinsel ve fiziksek engelini belgeleyebilen adaylar memur alımı için başvuru yapabilirler.

e- KPSS ve Kura İle Engelli Memur Alımı Süreci

Kura ile engelli memur olmak isteyenlerin ilkokul ya da ortaokul mezunu olmaları veya ilköğretim düzeyinde bir eğitim durumlarının bulunması gereklidir. Noter huzurunda yapılan kura çekimi sonrasında kurada çıkan engelli bireylerin boş kadrolara atamaları gerçekleştirilir. Yine E-KPSS ye girerek geçerli puan alan engelli adayları, engelli alım ilanları veren kurumlara başvuru yaparak memur kadrosundan yararlanarak kurumlara atanabilirler.

Engelli alımları gerçekleştirebilmek için alım yapacak olan kurumlardan engelli vatandaşlardan bazı belgeler istenecektir. Engelli Alımlarında Gerekli belgeler şunlardır;

 • Nüfus cüzdanınız ve fotokopisi,
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf,
 • Başvuru formu,
 • Zihinsel ve bedensel engelli bireylerden, mezun oldukları okullara dahil diplomaları ve fotokopileri,
 • Engelli oranını gösteren Sağlık Kurulu tarafından onaylanmış olan engelli raporu,
 • Bu belgelerin yanında vereceğiniz başvuru formunuzu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmalısınız.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? 2021

Engelli vatandaşlarımızın ne kadar engeli olduğunu belirlenmesi için Engelli Sağlık Kurulu Raporu alması gerekmektedir. Bu rapor Sağlık bakanlığı tarafından Engelli raporu vermeye yetkili tam teşekküllü kamu hastaneleri tarafından verilmektedir. Fiziksel veya zihinsel bir engeli olan vatandaşlarımız bu kurumlara başvuru yaparak gerekli tetkik ve muayenelerden geçtikten sonra rahatsızlığınız türüne göre farklı rapor oranlarını hesaplayarak bulunduğunuz rahatsızlığınıza göre engelli raporu vermektedir. Bu raporu almak isteyen engelli vatandaşlarımı rapor vermeye yetkili olan hastanelere kendileri, velileri, vasisi veya raporu isteyen kurum tarafından başvuru yapabilmektedirler. Yapılan başvuru sonucunda hastane sizi ilgili bölümlere göndererek tetkiklerinizi ve muayenelerinizi yaptırmaktadır. Bu raporu almak için hazırlamanız gereken belgeler;

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Dilekçe
 • 6 Adet fotoğraf

Bu belgeler ile yapılan başvurular sonucunda yapılan incelemelerinizin tamamlanmasından sonra kurul tarafından yüzdesel olarak verilen Engelli raporu oranınızın % 40 ve üzeri olması ve ayrıca çalışabilir durumda olmanızı belirtmesi gerekmektedir. Bu rapor alan bir engelli vatandaşımız Engelli Devlet Memuru olabilmek için gerekli olan başvuruları yapabilir.

Engelli memur alımı nasıl yapılıyor
Engelli Raporu Nasıl Alınır?

E-KPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı)

Engelli bireylerin devlet memuru olarak alınması ile ilgili yönetmelik ve buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan protokol kapsamında ÖSYM tarafından hazırlanan ve uygulanan sınava göre devlet memuru olabilmektedir. Engelliler Devlet memuru olabilmek için eğitim durumlarına göre sınıflandırılmıştır. İlkokul, ortaokul veya ilk öğretim düzeyinde olanları kura ile atamaktadır. Bu kuralar yapılan başvuruların noter huzurunda kura çekimi yapılması ile gerçekleşmektedir.

Lise, Ön lisans ve Lisans mezunları ise E-KPSS sınav uygulamasına göre devlet memuru olabilmektedirler. Ayrıca bu sınava girmek isteyen engellilere istekleri doğrultusunda engel durumuna uygun refakatçi temini yapılmaktadır. Bu sınav ve kura sistemi 2 yılda bir yapılmakta ve geçerliliği de 2 yıl olmaktadır. Devlet kurumlarının talepleri doğrultusunda belirlenen engelli personel sayısına göre hazırlanan listeden tercih yaparak atanmaktadır. Bu sınava katılmak isteyen Engellilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerektiği gibi bir sanat veya meslek okulu bitirenlerin 15 yaşında başvuru yapmaları mümkündür. Ayrıca 65 yaşını doldurana kadar bütün engelliler bu sınava baş vuru yapabilirler.

E-KPSS’ye Kimler Girebilir?

Doğuştan veya sonraki yaşantısında, bedensel, ruhsal, duyusal, zihinsel ve sosyal yetenekleri bağlamında bulunan engel oranının en az yüzde kırk düzeyinde çalışabilir durumda olan bireyler, bu sınava girebilmektedir. Aynı zamanda sınava giriş için Sağlık Kurulu raporu ile belgeleme de şart olmaktadır.

Yeni engelli hakları ile ilgili detaylı bilgileri yazımınızın içeriğinden öğrenebilirsiniz.

Kura ile Engelli Memur Alımı 2021 Başvuru Tercih Kılavuzu

İlköğretim, ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunlarının tercihlerini yapabilecekleri Kura ile engelli memur alımı 2021/ e-Kpss kura ile engelli kamu personeli yerleştirme tercih kılavuzu yayınlandı.

2021 EKPSS/KURA İLE ENGELLİ KAMU PERSONELİ YERLEŞTİRME TERCİH KILAVUZU

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Kamu kurum ve kuruluşları özürlü alımı yapacakları zaman kadronun nitelikleri ve bu kadro ile ilgili diğer koşulları Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan Nitelik kod kılavuzuna göre belirlemektedir. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda talep edilen personellerin bu nitelik şartlarını taşıması gerekmektedir. Alınacak personelin alınacak olan kadronun gerekli gördüğü eğitim durumuna ilişkin, cinsiyet durumuna ilişkin ve diğer özel koşullarını (sertifika, yeterlilik belgesi) yerine getirmesi gerekmektedir. Yani ihtiyaç duyulan personel ihtiyacına belirtilen şartlar ile uyum gösterilmesi gerekmektedir. Bunun için kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda farklı alanlarda Engelli Devlet Memuru alınabilmektedir.

Engelli vatandaşlar;

 • Cinsiyetine,
 • Eğitim durumuna,
 • Mesleki yeterliliği olup olmadığına,
 • Bir meslek dalında varsa eğer almış olduğu sertifikalarına gözönüne alınarak gerekli görülen kadroya ataması yapılmaktadır.

Devlet kamu kurumların hangi personele ihtiyacı var ise bu ihtiyaçlara göre kadrolar belirlenmektedir. Atanan Engelli memurlar da atandıkları kadroya uygun olan işlerde çalıştırılmaktadırlar.

Engelli kadroları ise;

 • Hizmetli,
 • Memur,
 • Veri hazırlama ve kontrol işletmeni,
 • Öğretmen,
 • Mühendis,
 • Müezzin
 • Kayyum ve bunun gibi bir çok kadroda engelli memur alımı yapılabilmektedir.

Engelli Memur Emeklilik Hakkı

Engellilerin sağlık nedenlerinden dolayı normal insanlara göre daha erken emekli olmaları sağlanmaktadır. Bu emeklilik sisteminin nasıl çalıştığını ve şartlarının neler olduğunu açıklamak gerekirse.

 • %40 ile %49 oranları arasında engeli bulunanlar 18 yıl boyunca 4.680 pirim günü ödemeleri gerekmektedir.
 • %50 ile %59 oranında engeli bulunan devlet memuru 16 yıl içerisinde 4.320 pirim günü ödeyerek emeklilik hakkını kazanmaktadır.
 • %60 ve üstü oranında engelli memurlar ise 15 yıl ve 3.960 pirim günü ile emekli olabilmektedirler.

SGK Engelli Memur Alımı 2021

Engellilerin İşkur’a kaydı yapılarak onlara uygun işlere yerleştirilmesi ve çalıştırılması gerçekleştirilir. İŞKUR Engelli İstihdamı 2021 yılında devam ediyor. SGK engelli memur alımı 2021 İşkur üzerinden de yapılmaktadır.

İŞKUR tarafından da engelli vatandaşların kamu ve özel sektörlerde işe yerleştirilmeleri amacıyla çeşitli projeler hayata geçirilmiştir.

İŞKUR engellilere 65 bin lira hibe desteği ile girişimci engelli vatandaşların iş sahibi olmaları amaçlanırken, İŞKUR’A kaydı olan engelli bireylerin istihdamlarının sağlanabilmesi için çeşitli teşvikler sağlanıyor.

İşkur Engelli iş ilanları takip etmek için linke tıklayınız.

Yorumlar

 1. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  merhaba %65 engel raporum var iş başvusu hakkında bilgim yok bana dönüş yaparsanız sevinirim

 2. Avatar of Nevin altun Nevin altun dedi ki:

  Oğlumun yüzde 40engelli raporu varr.Kura ile engelli alımı için ne yapmalıyız.Mezunuyitii lise terkk,cevap verirsenizz iyi olur..

 3. Avatar of HİMMET BABUR HİMMET BABUR dedi ki:

  2018 ekpss sınavına girdim.ekpss’den 72 aldım atanamadım. 74 puana kadar alım yapıldı. %70 engelli raporum var.Tekrar memur olma hakkım var mı?

  1. Avatar of Mahmut Mahmut dedi ki:

   S.A. benim %55 engellim var nereye başvuruluyor nasıl başvuruluyor bana yardımcı olabilecekmisiniz?

 4. Avatar of HİMMET BABUR HİMMET BABUR dedi ki:

  2018’de ekpss’ye girdim.74 puana kadar alım yapıldı.74 aşağısı memur olarak atanmadı. Tekrar memur olma hakkım var mı?

 5. Avatar of gizem gizem dedi ki:

  2008 veya 7 de girdiysen yetiştirme yurduna senin 2828 shç kurumuna bağlı olarak memurluk hakın bulunmakta eğer bu hakı üzerinden kaldırılmışsa mahkemeye vererek memur olma hakını tekrardan kazanabiliyorsun çünkü 2828 korumaya ve güvenceye tabidir sevgili arkadaşım yardımcı olduysam ne mutlu bana.

 6. Avatar of Ece Ece dedi ki:

  Antalya zübede kız yetiştirme den çıktım
  Çocuk esirgeme kurumu 2 evlilik yaptım ailem le problemler vardı üvey baba istemiyordu memur olmamı köy uzak diye çalışamam diyordu çocuğum yok engelli yim gece kondu da kalıyorum ailem annem istanbulda ben yalnızım 18 yaşıma 1 gün kala çıktım %55 engelli rapor var ayaklarım da topuk dikeni var pisikiyatri ilaç kulan nıyorum uyku problem var sürekli ağlama alınganlık var doktor fazla ayakta durma dedi ayak egzersiz yap dedi ben memur olabilir miyim

 7. Avatar of null null dedi ki:

  2020 engelli kpss den 49 puan aldım veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak tercih yaptım, tercihte kriterde “önlisans programından mezunu mezun olmak” yazıyordu sizde atanır mıyım? ben önlisans mezunuyum.%55 görme engelliyim.

 8. Avatar of Ben Osman arslan engelliyim iş ariyorum Ben Osman arslan engelliyim iş ariyorum dedi ki:

  Dahide işahlah

  1. Avatar of Tolgahan Tolgahan dedi ki:

   İŞ ARIYORUM YETER ARTİK Ekpss kacırdım sağlik durumum iyi değildi o yuzden cok zor durumdayim surunmek icinmi geldim ben özel sektorde ve devlete engelli aleman daha cok alınmasını istiyorum işe almiyolar psikolojim cok bozukldu

 9. Avatar of oktay kara oktay kara dedi ki:

  yüzde 51 engelli raporum lisans iktisat yüksek lisans işletme tezli mezunum. Doktora işletme özel öğrencisi iken yabancı dil sınavını veremedim sınava çalışma esnasında engelli raporu aldım. evliyim 3 çocuğum var e kpss başvurdum.kaça alırım bilmiyorum eski sağlımı kaybettim.

 10. Avatar of tecrübeli eleman tecrübeli eleman dedi ki:

  o şirketinin adını bi verirmsiniz bana bakalım bide ben ugraşayım şunlarla

 11. Avatar of murat murat dedi ki:

  Engelliyim iş.ariyorum

 12. Avatar of Özal Özal dedi ki:

  Bende iş kazası geçirdim engelliyim ve mağdurum 3 çocuk babasıyım çalışmak istiyorum 100de48lik raparum var