Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor? 2021 Şartları

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılıyor? 2021 Şartları
A+
A-

Sağlıklı her vatandaşın olmak istediği devlet memurluğu engellilere 657 sayılı devlet memurları kanunun 53. maddesine istinaden “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ve Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” ile güvence altına alınmış ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan personel sayısının % 3 ‘ü kadarının engellilerden oluşturulması sağlanmıştır. Bu kapsamda devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın nereye başvuru yapması gerektiği ve Engellilerin  nasıl devlet memuru olabileceği ve Engelli memur alımının nasıl yapıldığı hakkında bilgi vermek amacı ile hazırladığımız bu yazının devlet memuru olmak isteyen tüm engellilere yardımcı olacağını düşünmekteyim. Devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın öncelik ile engel durumunu gösteren bir rapor almaları, hesaplamalarının nasıl olduğunu, oranlarını ve çalışıp çalışamayacaklarını öğrenmeleri gerekmektedir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli vatandaşlarımızın ne kadar engeli olduğunu belirlenmesi için Engelli Sağlık Kurulu Raporu alması gerekmektedir. Bu rapor Sağlık bakanlığı tarafından Engelli raporu vermeye yetkili tam teşekküllü kamu hastaneleri tarafından verilmektedir. Fiziksel veya zihinsel bir engeli olan vatandaşlarımız bu kurumlara başvuru yaparak gerekli tetkik ve muayenelerden geçtikten sonra rahatsızlığınız türüne göre farklı rapor oranlarını hesaplayarak bulunduğunuz rahatsızlığınıza göre engelli raporu vermektedir. Bu raporu almak isteyen engelli vatandaşlarımı rapor vermeye yetkili olan hastanelere kendileri, velileri, vasisi veya raporu isteyen kurum tarafından başvuru yapabilmektedirler. Yapılan başvuru sonucunda hastane sizi ilgili bölümlere göndererek tetkiklerinizi ve muayenelerinizi yaptırmaktadır. Bu raporu almak için hazırlamanız gereken belgeler;

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Dilekçe
 • 6 Adet fotoğraf

Bu belgeler ile yapılan başvurular sonucunda yapılan incelemelerinizin tamamlanmasından sonra kurul tarafından yüzdesel olarak verilen Engelli raporu oranınızın % 40 ve üzeri olması ve ayrıca çalışabilir durumda olmanızı belirtmesi gerekmektedir. Bu rapor alan bir engelli vatandaşımız Engelli Devlet Memuru olabilmek için gerekli olan başvuruları yapabilir.

Engelli raporu hesaplama ve yeni yönetmeliği inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Engelli memur alımı nasıl yapılıyor
Engelli raporu nasıl alınır?

E-KPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı)

Engelli bireylerin devlet memuru olarak alınması ile ilgili yönetmelik ve buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan protokol kapsamında ÖSYM tarafından hazırlanan ve uygulanan sınava göre devlet memuru olabilmektedir. Engelliler Devlet memuru olabilmek için eğitim durumlarına göre sınıflandırılmıştır. İlkokul, ortaokul veya ilk öğretim düzeyinde olanları kura ile atamaktadır. Bu kuralar yapılan başvuruların noter huzurunda kura çekimi yapılması ile gerçekleşmektedir. Lise, Ön lisans ve Lisans mezunları ise E-KPSS sınav uygulamasına göre devlet memuru olabilmektedirler. Ayrıca bu sınava girmek isteyen engellilere istekleri doğrultusunda engel durumuna uygun refakatçi temini yapılmaktadır. Bu sınav ve kura sistemi 2 yılda bir yapılmakta ve geçerliliği de 2 yıl olmaktadır. Devlet kurumlarının talepleri doğrultusunda belirlenen engelli personel sayısına göre hazırlanan listeden tercih yaparak atanmaktadır. Bu sınava katılmak isteyen Engellilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerektiği gibi bir sanat veya meslek okulu bitirenlerin 15 yaşında başvuru yapmaları mümkündür. Ayrıca 65 yaşını doldurana kadar bütün engelliler bu sınava baş vuru yapabilirler.

Yeni engelli hakları ile ilgili detaylı bilgileri yazımınızın içeriğinden öğrenebilirsiniz.

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Kamu kurum ve kuruluşları özürlü alımı yapacakları zaman kadronun nitelikleri ve bu kadro ile ilgili diğer koşulları Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan Nitelik kod kılavuzuna göre belirlemektedir. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda talep edilen personellerin bu nitelik şartlarını taşıması gerekmektedir. Alınacak personelin alınacak olan kadronun gerekli gördüğü eğitim durumuna ilişkin, cinsiyet durumuna ilişkin ve diğer özel koşullarını (sertifika, yeterlilik belgesi) yerine getirmesi gerekmektedir. Yani ihtiyaç duyulan personel ihtiyacına belirtilen şartlar ile uyum gösterilmesi gerekmektedir. Bunun için kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda farklı alanlarda Engelli Devlet Memuru alınabilmektedir. Hizmetli, memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, öğretmen, mühendis, müezzin kayyum ve bunun gibi bir çok kadroda engelli memur alımı yapılabilmektedir. Az önce belirttiğimiz gibi kurumların hangi personele ihtiyacı var ise bu ihtiyaçlara göre kadrolar belirlenmektedir. Atanan Engelli memurlar da atandıkları kadroya uygun olan işlerde çalıştırılmaktadırlar.

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?
Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Emeklilik

Engellilerin sağlık nedenlerinden dolayı normal insanlara göre daha erken emekli olmaları sağlanmaktadır. Bu emeklilik sisteminin nasıl çalıştığını ve şartlarının neler olduğunu açıklamak gerekirse.

 • % 40 ile % 49 oranları arasında engeli bulunanlar 18 yıl boyunca 4680 pirim günü ödemeleri gerekmektedir.
 • %50 ile % 59 oranında engeli bulunan devlet memuru 16 yıl içerisinde 4320 pirim günü ödeyerek emeklilik hakkını kazanmaktadır.
 • %60 ve üstü oranında engelli memurlar ise 15 yıl ve 3960 pirim günü ile emekli olabilmektedirler.

Sizde eğer bu şartları taşıyorsanız 2 yılda bir yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı kayıt işlemlerini ÖSYM’nin internet sayfasından yaparak sınava katılabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iletişim merkezi tarafından hayata geçirilen 183 çağrı merkezini arayarak bakanlığın engellilere yönelik hizmetleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz şartları yerine getiren bütün engelli vatandaşlarımız Engelli Devlet Memuru alımında ki kura veya sınava başvuru yapabilirler.

İŞKUR Engelli İstihdamı 2021

İŞKUR tarafından da engelli vatandaşların kamu ve özel sektörlerde işe yerleştirilmeleri amacıyla çeşitli projeler hayata geçirilmiştir. İŞKUR engellilere 65 bin lira hibe desteği ile girişimci engelli vatandaşların iş sahibi olmaları amaçlanırken, İŞKUR’A kaydı olan engelli bireylerin istihdamlarının sağlanabilmesi için çeşitli teşvikler sağlanıyor. Detaylar.

İşkur Engelli iş ilanları takip etmek için linke tıklayınız.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. gizem dedi ki:

  2008 veya 7 de girdiysen yetiştirme yurduna senin 2828 shç kurumuna bağlı olarak memurluk hakın bulunmakta eğer bu hakı üzerinden kaldırılmışsa mahkemeye vererek memur olma hakını tekrardan kazanabiliyorsun çünkü 2828 korumaya ve güvenceye tabidir sevgili arkadaşım yardımcı olduysam ne mutlu bana.

 2. Ece dedi ki:

  Antalya zübede kız yetiştirme den çıktım
  Çocuk esirgeme kurumu 2 evlilik yaptım ailem le problemler vardı üvey baba istemiyordu memur olmamı köy uzak diye çalışamam diyordu çocuğum yok engelli yim gece kondu da kalıyorum ailem annem istanbulda ben yalnızım 18 yaşıma 1 gün kala çıktım %55 engelli rapor var ayaklarım da topuk dikeni var pisikiyatri ilaç kulan nıyorum uyku problem var sürekli ağlama alınganlık var doktor fazla ayakta durma dedi ayak egzersiz yap dedi ben memur olabilir miyim

 3. null dedi ki:

  2020 engelli kpss den 49 puan aldım veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak tercih yaptım, tercihte kriterde “önlisans programından mezunu mezun olmak” yazıyordu sizde atanır mıyım? ben önlisans mezunuyum.%55 görme engelliyim.

  (5/5)
 4. Ben Osman arslan engelliyim iş ariyorum dedi ki:

  Dahide işahlah

  1. Tolgahan dedi ki:

   İŞ ARIYORUM YETER ARTİK Ekpss kacırdım sağlik durumum iyi değildi o yuzden cok zor durumdayim surunmek icinmi geldim ben özel sektorde ve devlete engelli aleman daha cok alınmasını istiyorum işe almiyolar psikolojim cok bozukldu

 5. oktay kara dedi ki:

  yüzde 51 engelli raporum lisans iktisat yüksek lisans işletme tezli mezunum. Doktora işletme özel öğrencisi iken yabancı dil sınavını veremedim sınava çalışma esnasında engelli raporu aldım. evliyim 3 çocuğum var e kpss başvurdum.kaça alırım bilmiyorum eski sağlımı kaybettim.

 6. tecrübeli eleman dedi ki:

  o şirketinin adını bi verirmsiniz bana bakalım bide ben ugraşayım şunlarla

 7. Özal dedi ki:

  Bende iş kazası geçirdim engelliyim ve mağdurum 3 çocuk babasıyım çalışmak istiyorum 100de48lik raparum var

 8. sıttık dedi ki:

  allah şifa versin inşallah memur olur

 9. sevim ünal dedi ki:

  kızım kaza geçirdi belediyede çalışıyordu engelli kadrosundan önlisans olarak girebilirmi iki yılık ünüversite mezunu

 10. yasin dedi ki:

  engelli olduğuna şimdi daha çok inandım kardeşim