İşkur Engelli Hibe Desteği 2022/2 Hibe Desteği Başvuruları

Kendi işini kurmak isteyen engelliler için 2022/2. DÖNEM 65 bin TL’ye varan hibe desteği başvuruları Başladı.. Engelli vatandaşlara verilecek olan 65 bin lira hibe desteğinin başvuruları nasıl yapılır, engelli hibe desteği şartları nelerdir araştırdık.

İşkur Engelli Hibe Desteği 2022/2 Hibe Desteği Başvuruları

İŞKUR ruhsal, zihinsel, bedensel, duygusal, ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecede kaybetmesi sebebi ile işgücü kaybının en az %40 engellilere kendi işini kurabilmesi için engelli bireylere hibe desteği vermektedir. İŞKUR engellilere hibe desteği ne kadar, engelli hibe desteği başvuruları nereden ve nasıl yapılır, Hibe desteği şartları nelerdir içeriğimizde detaylandırdık.

İŞKUR Engellilere ve Eski Hükümlülere Yönelik 2022/2 Hibe Desteği Başvuruları Başlamıştır.

İşkurdan, en az %40 engeli ve iş gücü kaybı olan engellilere verilecek sağlık kurulu raporu ile engelli olduğu belgelenen kişilerin iş kurmalarına katkı sağlamak amacıyla Kuruluş işletme desteği, işletme gidere desteği ve kuruluş desteği olarak toplamda 65 bin TL hibe desteği verilmektedir. Desteklerden faydalanmak isteyen bireyler öncelikle sağlık kurulu tarafından engellerini belgeliyor olması gerekmektedir.

İşkur Engelli Hibe Desteği 2022/2 Hibe Desteği Başvuruları
İşkur Engelli Hibe Desteği 2022/2 Hibe Desteği Başvurular Başladı

İşkur engelli hibe desteğinin tutarları şu şekildedir:

 • Kuruluş işletme desteği olarak 5.000 TL verilmektedir.
 • İşletme gideri desteği olarak 15.000 TL sözleşme imza tarihinden sonra 1 yıl süre ike belge karşılığı işletme giderlerinin %60’ını geçmeyecek şekilde destek verilmektedir.
 • Kuruluş demirbaş desteği 45.000 TL desteği işletmenin faaliyet alanı ile ilgili olarak makine, teçhizat, yazılım ve donanım gibi maliyetler için vergiler dahil destek sağlanmaktadır.

Ruhsal, bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklini çeşitli derecelerde kaybeden engelli bireylere 3 kategoride toplamda 65.000 TL hibe desteği sağlanmaktadır.

Son başvuru tarihi: 10 Haziran 2022

İşkur Engelli Hibe Desteği 2022/2 Hibe Desteği Başvuruları
2022/2. Dönem başvuruları başladı

Başvuru Yeri: Kendi işini kurmak isteyen engellilerin başvuruları e-devlet üzerinden online yapılmaktadır.
Eski hükümlüler Adalet Bakanlığının ilgili birimlerine
Diğer projeler için İŞKUR İl Müdürlükleri

2022/2. Dönem Başvuru Rehberi

Kendi işini kurmak isteyen engelliler proje başvurularını, 10 Haziran 2022 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden online olarak yapmaları gerekmektedir. İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir.

Başvuru Kılavuzu ve Detaylar:

Engelli raporu hesaplama yaparak yüzde kaç engelli raporu sahip olduğunuzu öğrendikten sonra gerekli şartları taşıdığınızda istediğiniz engelli hibe desteğine başvuru yapabilirsiniz.

Engelli Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli hibe desteği başvuruları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Çeşitli derecelerle iş gücünü kaybeden ve İŞKUR’a kayıtlı olan kişiler kendi işlerini kurmak için başvuru yapabilir. Geçtiğimiz yıllarda posta yolu ile yapılan başvurular e-Devlet platformuna taşınarak bireylerin evden çıkmadan başvuru yapmasına olanak sağlamaktadır.

Engelli Hibe Desteği Başvurusu Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engellilere geri ödemesiz verilen 65 bin TL hibe başvurusunda bulunacak olan kişiler gerekli başvuru şartları taşıması durumunda başvuru için hazırlaması gereken evraklar bulunuyor. Başvuru sahiplerinin başvuru esnasında gerekli olan evraklar ile müracaat etmesi gerekmektedir.

Engelli hibe desteği için başvurularda gerekli belgeler şunlardır:

 • Girişimcilik eğitim programı sertifikası,
 • Adli sicil kaydı sorgulama belgesi.
 • Vergi dairesinden proje başvuru tarihinden önceki bir ay içerisinde alınmış proje sahibinin güncel vergi mükellefiyet durumunu gösteren belge.
 • Kurulacak iş hakkında ilgili mevzuatında zorunlu belge istenmesi halinde faaliyet gösterilecek sektörde diploma veya sertifika gibi belgelerin olması.
 • Tarım ormancılık ve balıkçılık sektörlerinde sunulacak olan projelerde Tarım ve Orman il/ilçe müdürlüklerinde alınacak işletme belgesi,
 • Arıcılık yapacak olan kişilerin Arıcılık sertifikasına sahip olması gerekiyor.
 • Küçükbaş ve Büyükbaş hayvancılık projelerinde ise sürü yönetim elemanı yada hayvan yetiştiriciliği belgesine son başvuru tarihine kadar sahip olması gerekmektedir.

Yüzde 40 ve üzeri engelini belgeleyen kişilerden başvuru esnasında istenecek olan belgeler başvuru tarihinden önce hazırlanması gerekmektedir.

Engellilere Hibe Desteği Şartları 2022

Engellilere verilen hibe desteklerinden faydalanacak olan bireyler hibe desteği alabilmek için gerekli olan şartları sağlaması gerekmektedir. Başvuru tarihine kadar gerekli şartların yerine getirilmemesi durumunda hibe desteklerinden faydalanamazlar.

Hibe desteği şartları şunlardır:

 • İlk olarak İŞKUR engelli kaydı olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmalı.
 • Herhangi icra dosyasının bulunmaması gerekiyor.
 • Engel oranının en az %40 olması gerekmektedir.
 • Engelli bireylerin engelleri sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmiş olması gerekiyor.
 • Sebebi ne olursa olsun emekli olmaması gerekiyor.
 • Kendi üzerine kayıtlı işyeri, işletme olmaması aranan şartlar arasındadır.
 • Hibe desteğinden yararlanacak olan kişinin iş kuracağı il sınırları içeresinde ikamet etmesi gerekiyor.
 • Girişimcilik eğitim programına katılarak sertifika almış olması gerekmektedir.
 • Kendisine vasi tayini yapılmamış olması gerekiyor.

Engelli bireylerin İŞKUR kurumuna ait internet sayfası üzerinden yapılan ”Duyurular bölümünde yayınlanan başvuru rehberine göre hazırlayacakları ve üretime katkıda bulunarak öncelikle kendi geçimlerini sağlamak sonra da istihdamlara aracılık etmelerini temin etmek amacı ile alacakları geri ödemesiz hibe desteği için e-Devlet üzerinden komisyona projeleri sunulmaları gerekmektedir.

Engelliler Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alabilir?

Girişimcilik sertifikası alması zorunlu olan engelli vatandaşları Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılması gerekmektedir. Uzaktan eğitim olarak alınacak olan girişimcilik programına KOSGEB e-Akademi uygulaması üzerinden alınmaktadır.

 • Sisteme e-Devlet üzerinden girme şansınız bulunuyor.
 • KOSGEB e-Akademiye Buradan giriş yapabilirsiniz.
 • Sitede sağ üst kısımda yer alan giriş yap butonuna tıklayınız.
 • Karşınıza e-Devlet giriş sayfası çıkacak giriş diyerek devam edebilersiniz.
 • T.C kimlik belgeniz ve şifrenizle giriş yaparak eğitim uygulamalarının sekmesine giriş yapabilirsiniz.

Girişimcilik tanıtım videoları ve kullanım kılavuzu ile ilgili bilgilere bu sayfa üzerinden ulaşabilir ve öne çıkan eğitimlerde tercih ettiğinize katılarak girişimcilik sertifikanızı alabilirsiniz.

Engellilere verilen erken emekli hakkı, evde bakım hizmeti ve ÖTV indirim gibi birden fazla hak tanınmaktadır. Yeni engelli hakları 2022 nelerdir içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Hibe Programında Neler Desteklenecek?

Hibe desteğinden faydalanarak alınacak ekipmanlar ve işletme için gerekli olan malzemeler işkur mevzuatı kapsamında yapılarak maliyet proje teklifinde tahmini olarak bütçelendirilmiş olması gerekiyor. Kaynak verilecek olan projelerde aşağıda maddelemiş olduğumuz projelere destekler verilmektedir.

 • Kuruluş sermaye desteği: Korumalı işyerinin kapasitesinin arttırılması için gerekli olan sermayenin %60’ı kuruluş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde hibe olarak tahsis edilmektedir. Hibe rakamı en fazla 150.000 TL olabilmektedir. Verilecek destekler ile korumalı işyeri için gerekli olan ekipman, demirbaş, makine, donanım ve bunlara ait sarf malzemesi giderleri karşılanmaktadır. Verilecek olan desteğin yüzde 40’ı nakit olarak proje sahibi tarafından projeye tahsis edilmektedir.
 • Engelli Ücret Desteği: Projenin başlama tarihinden itibaren korunmalı işyerinde çalışacak engelli işçilerin ücret giderleri asgari ücret üzerinden ilk 1 yıl boyunca engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarında kullanmaya yetkili komisyona dair yönetmeliğe göre kurulan komisyon tarafından destekler verilecektir.
 • İşletme Giderleri Desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren bit yıl boyunca işletme giderlerinin %60’ı desteklenmektedir. İşletme giderleri desteği proje başvuru rehberinde belirlenen kuruluş sermaye desteği %12’si kadar ödenir ve tanınırlık giderleri işletme gideri desteği bütçesinin %25’ni aşması mümkün değildir.

Verilecek olan hibe destekleri bu kapsamda desteklenmektedir.

Destek Verilmeyecek Giderler Nelerdir?

Engellilere verilecek olan işletme desteğinde işletme içerisinde yapılan ancak hibe programınca desteklenmeyen giderlerde bulunmaktadır. Engelliler tarafından hazırlanan projelerde desteklenmeyecek maliyetler bulunuyor.

Destek verilmeyecek maliyetler şu şekildedir:

 • Su, elektrik ve iletişim gibi abonelik ücretleri,
 • Depozito gideri,
 • Çalışan elemanların maaşları,
 • İşlenecek yada satılacak olan ürünlerin maliyetleri,
 • Vergi, harç ve ceza gibi ödemeler karşılanmamaktadır.
 • İşin konusu olmayan ancak işletme içerisinde alınan demirbaşların giderleri karşılanmayacak.
 • İşletme içerisine yapılacak olan işlerde engellilerin erişebilirliklerini kolaylaştıracak olması şartı ile yüzde 10’luk kısmı desteklenecektir.
 • İşletme giderlerinde tarım ve hayvancılık projeleri hariç tutularak aylık kira giderinin yüzde 60’ı toplamda 6.000 TL’yi geçmeyen kısmı karşılanır.

Proje sahipleri üçünü dereceye kadar kan ve kayın akrabalarında ve bu kişilere ait işletmelerden malzeme alamaz ve işyerlerini kiralayamamaktadır.

Engellilere Hayvan Desteği veriliyor

Engelli vatandaşlara verilen işyeri açma destekleri içerisinde arıcılık, büyükbaş ve küçükbaş hibe desteklerinde yer almaktadır. Verilen geri ödemesiz hibe desteğinden yararlanmak isten engelli raporu bulunan vatandaşlara projelerini hazırlayıp gerekli birimlere sunması durumunda projesi büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık üzerine olan kişilerin sürü yönetim elemanı veya hayvan yetiştiriciliği belgesine sahip olması gerekiyor. Desteklenen sektörler arasında bulunan arıcılık sektöründe faaliyet gösterecek olan kişilerin ise Arıcılık belgesi veya sertifikası ile başvuru tarihinde geri ödemesiz hibe desteklerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Engelli Hibe Desteği Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Başvurular 10 Haziran 2022 tarihine kadar yapılacak. Engelli hibe desteği proje başvuru kılavuzu ile başvurunun yapılmasına ilişkin başvuru sahiplerinin bilgilendirilmesi için Başvuru Rehberi İŞKUR sayfasında duyurular kısmında yayınlanacak ve başvurular e-Devlet üzerinden yapılacaktır.

Yorumlar

 1. Avatar of Hüseyin Nihat Bilen Hüseyin Nihat Bilen dedi ki:

  Ben 65 yaş aylığı anlıyordum şu zamanda çok zor günler geçirdim şimdi kendi hakkımda bir iş yapmak ıstiyorum kalp damarlarından anjiyo oldum bir ay sonra fıtık ameliyatı olacağım inanın çok zor durumda kaldığım için destek istiyorum çünkü kendime bir çay ocağı açıp kendi halinde kendime yetmek istiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim hürmetle saygılar sunarım

 2. Avatar of gurbet çınarbaş gurbet çınarbaş dedi ki:

  Ben ev hanımıyım çalışmıyorum üç tane çocuğum var Bekire yardım bekliyorum ihtiyaç var

 3. Avatar of Menekşe öztürk çınar Menekşe öztürk çınar dedi ki:

  Başvuruyu nereden ve nasıl yapmalıyız ablam engelli malulen emekli kirada ve geçim sıkıntısı yaşıyor

 4. Avatar of Saniye bayrak Saniye bayrak dedi ki:

  Ben çalışıyordum iş olmadığı için çalışamıyorum ihtiyacım var

  1. Avatar of Arif Ünal Arif Ünal dedi ki:

   Eğer Gaziantep teyseniz elemana ihtiyacımız var çalışmak isterseniz yardımcı olabilirim