Eşi Vefat Etmiş Kadınlara 300 Bin TL Konut Desteği Verilecek!

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara 300 Bin TL Konut Desteği Verilecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan yapılan resmi açıklamaya göre: Eşi vefat etmiş sosyal yardımlardan yararlanan kadınlara yönelik konut projeleri hayata geçiriliyor. İşte tüm detaylar..

Hane Başına 300 Bin TL Destek

Bakan Yanık:

“Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı kapsamında 2.023 adet konut temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL destek vereceğiz” dedi.

300 Bin TL Destekten Kimler Faydalanacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan yapılan açıklamaya göre, 18 yaşından küçük en az 3 çocuğu olan ve eşi vefat eden kadınlar sosyal yardımdan yararlanabilecek.

Konut Desteğinden Faydalanma Şartları Nelerdir?

300 bin TL konut desteği koşulları açıklandı. Başvuru sahiplerinde aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak.
  • Eşi vefat etmiş kadınlar faydalanabilecek.
  • Eşi vefat eden ve 18 yaş altında en az üç çocuklu hane özelliğine sahip olmak şartı ile diğer eşi vefat etmiş çok çocuklu aile özelliğine sahip olmak gerekmektedir.
  • 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında yararlanıcısı olmak.
  • Konutların yapılacağı ilde ikamet ediyor olmak gerekecek.
  • Bakanlık tarafından yürütülen Sosyal Konut Projesi de dahil barınma yardımı programı kapsamında yürütülen ev yapım yardımı kapsamında destek almamış olmak şartlarını taşımak 300 bin TL konut projesi desteğinden faydalanmak için aranan şartlardır.

Bakan Yanık, detayları şu şekilde paylaştı:

Dul Kadınlara Konut Destek Programı kapsamında belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içinde olacaklarını belirten Bakan Yanık, şunları kaydetti:

“Eşi vefat etmiş ve sosyal yardım faydalanıcısı kadınlarımıza yönelik konut projesini hayata geçiriyoruz. Desteğimizi konut yapımı veya satın alma şeklinde iki farklı yöntemle gerçekleştireceğiz. Konutlar 80 metrekare olacak şekilde inşa edilecek. Konutların satın alınması durumunda ise bu özelliğe yakın olanlar tercih edilecek.

Bakanlık olarak konut başına 300 bin TL destek verirken, ihtiyaç duyulan kaynak belediyeler ve hayırseverler tarafından karşılanacak. Konutların mülkiyeti Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak.

Hak sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı vereceğiz.”

Belediyeler ve Hayırseverlerle İş Birliği Yapılacak!

Bakan Yanık, konut projesi kapsamında belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği çalışmaların sürdüğünü ifade ederek:

“Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı kapsamında 2.023 adet konut temini edeceğiz. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL destek vereceğiz. Programın başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içerisinde hayata geçirilmesine yönelik 78 SYDV’mizi bilgilendirdik.

Şu ana kadar Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl olmak üzere 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı.

Buna ek olarak projenin hayata geçirilmesi için 67 SYDV’miz ise arsa temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için ilave ek kaynak noktasında protokol hazırlıklarına devam ediyor.”

açıklamalarında bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.