geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3292
EURO
10,1338
ALTIN
501,04
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

Eşi Vefat Edene Yardım (650 TL Başvurusu)

Eşi Vefat Edene Yardım (650 TL Başvurusu)
A+
A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşi vefat etmiş kadınlara ayni ve nakdi yardımlar yapılmaya devam ediyor. Eşleri vefat etmiş ve dul kalmış kadınların pek çok hakkı bulunuyor. Bayram parasının yanı sıra dul- yetim aylığından da yararlanabiliyorlar. İnternet üzerinden maaş sorgulaması da yapılabiliyor. Dezavantajlı gruplara verilecek olan desteklerin 2021 yılında da devam edeceği belirtiliyor. Koronavirüs kapsamında alınan kararlarda bu kez eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenleme vardı. Daha öncesinde bakanlığın imza attığı yeni çalışma ile birlikte eşi vefat etmiş kadınlara aylık 275 TL olmak üzere iki ayda bir 550′ er TL nakdi yardım yapılmakta idi. Ancak bu düzenleme 2021 yılı için korona virüs mücadelesi sebebiyle gelen yeni düzenlemeyle değişti. Konu ile ilgili detayları ve başvuru için gerekli evrakları ve şartları içeriğimiz de bulabilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sosyal Destekler Hakkında Açıklaması;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapılan sosyal desteklerdeki hak sahiplerinin %61’ini kadınların oluşturduğunu belirterek şu sözleri dile getirdi;

“Koronavirüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde, sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik;

Şartlı Doğum Yardımını 100 TL’ye,

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı kapsamında ödenen miktarı da 325 TL’ye çıkardık.

“2019 yılında sağlık programları kapsamında 1,3 milyon kişi için 433 milyon TL, EVEK programı kapsamında da 165 bin kadın için 377 milyon TL ödeme yaptık. Yeni düzenlemeyle birlikte, Şartlı Sağlık Yardımı, Şartlı Lohusalık Yardımı ve Şartlı Gebelik Yardımı miktarlarında da %29’luk artışa gidildi.” dedi.

T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un konu ile ilgili yaptığım ise şu şekildedir;

Bu düzenleme sonucunda aylık 325 TL olmak üzere 2 ayda bir 650 TL ödeme yapılabileceği değerlendiriliyor.

Eşi Vefat Eden Kadının Hakları

Dul tabiri ile tanımlanan eşi vefat etmiş kadınların sosyal hayattaki yaşam seviyelerinde bir azalma meydana gelmemesi, hayatlarını iyi şartlarda geçirmeye devam etmeleri ve maddi anlamda sıkıntı yaşamamaları adına kendilerine bağlanabilecek pek çok maaş bulunmaktadır. Maddi yardımların yanı sıra kadınlarımız ayni yardımlar da alabilmektedir. Ekim 2008 tarihi sınır olmakla birlikte dul kadınlar, emekli olmuş eşlerinin maaşlarını alabilmektedir. Yetim aylıklarında ise kız çocukları için şartlar değişmektedir. Erkeklerin 18 yaşına geldikleri yetim aylıkları kesilirken kızlar için bu şart evlenene kadar olmaktadır.

eşi-vefat-etmiş-kadının-hakları
Eşi vefat etmiş kadının hakları

Ayrıca bir kız çocuğu vefat etmiş babasının maaşını da alabilmektedir. Burada akıllara şu soru gelebilir; Dul aylığı alan bir kadın vefat etmiş babasının maaşını alabilir mi? Cevabımız evet ancak bir şartla. Eşi ile babasının sosyal güvenlik türünün farklı olması gerekiyor. Örneğin eşi SSK’ lı olan bir kadın vefat eden eşinin Bağ-Kur’ lu ya da Emekli Sandığı’ na bağlı olması koşulu ile iki maaşı da alabilmektedir.

Vefat sonrasında SGK primi olan eşi için, dul kadın cenaze yardımı ve dul maaşı talep edebilir. Bu süreçte primi bulunan kişi emekli olmadan da vefat etmiş olabilir. 5510 sayılı kanun kapsamında minimum 900 gün prim varsa, eşin talebi ile kendisine dul maaşı bağlanabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi 1 Ekim 2008 itibari ile prim borcuna bakılmaksızın maaş bağlanacaktır. Fakat kişi bu tarihten önce vefat etmiş ise 5 yıl ya da 900 gün prim ödemesi varsa maaş bağlanacaktır. Fakat tarih şartı taşınmıyor ve prim eksiği varsa dul maaşının bağlanması mümkün değildir.

Dul maaşı almaya hak kazanan bir kadının maaşının devam edebilmesi için tek şart tekrar bir evlilik yapılmamasıdır. Şayet resmi olarak bir evlilik gerçekleşirse hem dul maaşı, hem de babadan alınan yetim maaşı kesilecektir. Anne sağ ise babadan kızın alacağı maaş oranı %25 olacaktır. Yani anne sağ ise 1000 TL’ lik maaşın sadece 250 TL’ si bağlanacaktır. Bu maaşlar talebe göre bağlanmaktadır. Yani devlet vefat eden eşin maaşını kendiliğinden dul kadına bağlamaz. Bu aylıklardan yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’ na talebinizi ifade eden bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Boşanan kadınlara da devlet maaşı bağlanıyor.

Özetle dul kadının haklarını şu şekilde özetlemek mümkündür.

 • Dul maaşı 
 • Yetim aylığı 
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlar
 • Belediyelerden talep edilebilecek ayni ve nakdi yardımlar 
 • Sivil Toplum Kuruluşları yardımları
 • Ölüm aylığı 
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık yardımları alabilirler. 

Ölüm Aylığı: Bir sigortalının sürekli iş görememezlik geliri alıyorken (meslek hastalığına yakalanması ya da iş kazası geçirmesi) vefat etmesi durumunda hak sahiplerine bağlanan tutarı ifade etmek için kullanılan bir tabidir. Bu aylığın bağlanması için prim veya yaş gibi şartlar bulunmamaktadır. İlk kez çalışmaya başlayan ve sigortası yeni başlamış olan şahısların bile iş kazası geçirerek vefat etmeleri durumunda geride kalan yakınlarına aylık bağlanabilmektedir. Bu sebeple eşi bahsettiğimiz sebeplerden dolayı vefat etmiş olanlar bu aylığa başvuru yapabilirler. Ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır? isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Yeni düzenleme ile birlikte artık ölüm aylığı bağlanması için başvuruda bulunmak gerekmiyor. Aylık hak edenlere otomatik olarak bağlanacak.

Dul Maaşı Başvuru Evrakları

 • Dul maaşı alabilmek için
 • Nüfus kayıt örneği
 • Kimlik araştırma belgesi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • İade edilecek olan belgeler
 • Mal bildirim belgesi
 • Defin belgesi
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • T.C. kimlik belgesi fotokopisi gerekmektedir.
dul-maaşı-başvuru-evrakaları
Dul maaşı başvuru evrakları

Eşi Vefat Etmiş Yardımı

Bu yardımlara ek olarak bakanlık tarafından dul kadınlar için yeni bir düzenleme geliyor! “Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Bir Nakit Sosyal Yardım Programı” adı altında düzenlenen programda kadınların finansal desteğe daha çok ihtiyacı olduğu ve maddi yetersizliklerden dolayı hayatlarının daha zor olduğu kaydedildi. Erkeklerin çalışması için gerekli ortam ve istihdam desteği çok fazla iken, çalışan kadınlarımızın oranı belli. Ayrıca belirli bir yaşa gelmiş kadınlarımızın çalışmaları ve onlara sunulan istihdam imkanı da yok denecek kadar az. Bu amaçla yapılan çalışmada eşi vefat etmiş, ancak daha sonra evlilik yapmamış kadınlarımıza 650 TL verilecek.

Başvuru Nereye Yapılacak?

Başvurular Valilik ve kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları‘ na yapılıyor. Başvuru için gerekli olan tek evrak T.C. kimlik belgesi oluyor. Bunun dışında herhangi bir evrak gerekmiyor. 650 TL olarak ifade edilen ödeme ise 2 ayda bir yapılıyor. Yani kolay  bir hesap ile aylık 325 TL destek sağlanıyor. Bu sebeple ödemenin yılda 6 kez yapılacağını söylemek mümkün. Eşi vefat eden kadınlara yönelik diğer bir başvuru kanalı ise Alo 144 

Başvuru Şartları Nelerdir?

Aslına bakılırsa şartlar dul maaşı ile aynı.

 • Vefat eden eş ile resmi nikahlı olmanız gerekiyor. İmam nikahlı eşler, eşi vefat etmiş yardımı alamıyor.
 • Maaş başvurusu yapıldığı esnada ya da sonrasında herhangi biri ile evlilik yapmamış olmak ya da yapmamak gerekiyor. 
 • Maaş alabilmek için başkası ile imam nikahlı yaşayanların tespit edilmesi durumunda maaş kesilecektir. 
 • Ayrıca maaştan yararlanabilmek için kadının sigortalı olarak çalışmıyor olması ve düzenli gelirinin olmaması gerekiyor. 
 • Elde edilen bir gelir varsa da bu gelirin muhtaçlık sınırının altında olması gerekiyor. 
 • Dul aylığı ya da 65 yaş maaşı almıyor olmak gerekiyor.
 •  Adres değişikliği yapılması ya da taşınılması durumunda ödeme kesilecektir. (!)

Adres değişikliğinde ödemenin kesilmesinin sebebi ise bağlı bulunan SYDV’ den yardım almasıdır. Artık o bölgede olmadığınız için, kurum size destek olmayacaktır. Ayrıca dul maaşı alıyorsanız, bu maaş için başvuruda bulunduğunuzda dul maaşı hakkınızdan feragat etmeniz gerekiyor. Yani sadece bir tanesini alabileceksiniz.

Ayrıca maaş alan kişilerin gelirlerinin 484 TL’ yi aşması durumunda maaşları kesilecektir. SYDV kendisine yapılan başvuruları oluşturacağı mütevelli heyet ile değerlendirecektir. Ayrıca başvuruda bulunan kişilerin durumlarının tespit edilebilmesi için hane ziyaretleri de gerçekleştirilecektir. Yapılan inceleme sonrası eşi vefat etmiş yardımı talebinde bulunan kadının çalışabilir olması durumunda İş Bulma Kurumu’ na kaydı yapılacaktır. Heyet olumlu karar verilirse bu yardım verilmeye başlanacaktır. Ödemeler SYDV Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Her yıl inceleme yapılmaya devam edilecek ve kişinin yardım şartlarını taşımadığı tespit edilirse, programdan yararlanılmasına son verilecektir.

Maaşımı Nasıl Alabilirim?

Yukarıdaki şartları taşıyarak ödeme almaya hak kazananların 2 ayda bir olmak üzere ödemeleri PTT şubelerine yatırılacaktır. Başvuran kişiye sosyal yardım kartı verilecektir. Eşi vefat etmiş yardımı almaya hak kazananlar kartları ile birlikte PTT şubelerinden ya da PTTMatik’ lerden ödemelerini alabilirler. Ayrıca devlet tarafından verilen yakacak yardımlarından da yararlanabilirsiniz.

Bakanlığın başlatmış olduğu bu çalışma ile kadınların nakit ihtiyaçlarının karşılanması ve sosyal statülerinde bir düşüş yaşanmaması hedefleniyor. Öneriye göre giyecek, yakacak, geride kalan çocukların eğitim giderlerinin karşılanması gibi ihtiyaçlar için desteğin gerekli olduğunun altı çizildi. Düzenli Nakit Yardımı ile bu sorunlara çözüm getirilmesi hedefleniyor. Kabul edilen genelge ile artık, bağlı bulunduğunuz SYDV vakıflarına giderek 2021 yılları için yardım talebinde bulunarak, tekrar evlenmemeniz koşulu ile nakdi yardım alabilirsiniz.

Koronavirüs kapsamında Devlet tarafından yapılan tüm yardımlara MADDİ YARDIM sayfasından ulaşabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. YASEMİN dedi ki:

  Eşim ceza evinden cocuklarim ve kayinvalidemle yasiyorum calisamiyor nakli yardıma ihtiyacim var kiralarimi ödeyemiyorum bilginize ARZ ederim saygilarimla maddi yardıma ihtiyacım

 2. Kezban kaya dedi ki:

  Eşim 2 sene önce vefaat etti iki
  kız çocuğum var birisi eve destek çıkmak icin calsiyor ama gecinmekte çok zorluk cekiyoruz digerim kizim ise lise 3 ögrencisi okuyor

 3. Emine Akay dedi ki:

  8sene önce eşim vefat etti resmi nikahimi yapmadan önce vefat etti sizden her türlü yardımınızı bekliyorum faturalarımi ödeyemiyorum 1tane çocuğum var her ay düzenli olarak Bir maaşa bağlanmayı istiyorum kiradayim devletimden beni duymasını istiyorum

  (5/5)
  1. Ali dedi ki:

   Emine hanım sen bekle devlet zalimlere zenginlere teröristlere para vermekten sana ve işsiz türk halkına sıra gelmez yetime yoksula dul a bence sıra gelmez çünkü bu hükümetin zengin yapacağı daha çok adi şerefsiz’ insan var bi size sıra gelir İNŞALLAH

 4. Fatma dedi ki:

  Bende dulum evim yok bana da yardim edin

 5. Dilek tuzel dedi ki:

  Ben 5 cocuk annesiyim bana yardim edin nolur elektirigim suyum kiram duruyor odeyemedim yardim edin allah rizazi icin cocuklarima bisey alamiyorum yecek bisey alamiyorum yardim edin

  1. Selo dedi ki:

   Ablacım nerde otryorusun kaymakamlığa gidip başvuru yapabilirsin edevletin varsa ckmere yaz bildiğim kadarı ile yakacak kira yardımı yapılıyor diğer yardımlardan da yararlanabilirsiniz

 6. Fatih dedi ki:

  Fatih özsoy engel maaş kesinti bağlan cengiz özsoy

 7. Songül fidancan dedi ki:

  Ben 15 yıldır Dul um öksüz çocuğum ve engelli ablama bakıyorum bende engelliyim Annem Babam yok bir başımıza yaşamaya çalışıyoruz. ayağım sakat çalışamıyorum faturalar birikti ödeyemiyorum babamdan aldığım 500 lira yetim ayligiyla karnımızı doyuramıyoruz borç içinde sürünüyoruz devletten yardım istedim neyazikki hiç bir yerden maddi yardim alamadık cok zor durumdayız lütfen Allah rizasi icin yardımcı olurmusunuz… Devlet ihtiyacı olana destek veriyor dendi ama 1 kuruş alamadık yardim alabilmek icin daha ne yapmamiz gerekiyor acaba aciklarmisiniz

  1. Fatih dedi ki:

   Fatih özsoy yardım gıda muhtaç

 8. Meral Aydın dedi ki:

  Ben kanser hastasıyım bir oğlum var eşimden ayrılalı 11 yıl oldu ne olur Allah rızası için yardım edin bizide görün artık ben niye faydalanıyorum bnlardn yardım edin n olur

 9. Semiha dedi ki:

  7 sene oldu eşim vefat etti iki çocukla kaldım eşimden çok az bir maaşa bağlandım ama yetiremiyorum evim kira ev temizliklerine gidiyorum artık kimse cagirmiyor lütfen yardım bekliyorum

 10. Melektosun dedi ki:

  Eşimi sekizsene önce kaybettim doğalgaz bisenedir kesik elektrimi yatiramiyorum kirada oturuyorum iki oğlum var hiç biyerden yardım alamıyorum başından sagiyolar beni evi arabası olan yardım aliyo

 11. Canan seyran dedi ki:

  Yardıma ihtiyacım var allah razı olsu

 12. Sezen dedi ki:

  Eşim bir buçuk yıl önce vefat etti 3 çocuğum var kiracıyım ve sağlık sorunlarımdan dolayı çalışamıyorum kızım yanlızca çalışıyor asgari ücret çok zor geçiniyorum iki çocuğum okuyor bana yardımcı olurmusunuz

 13. Fatma dedi ki:

  Üç çocuğum var bu durumda eşimin hiç Bir geliri yok. Bir işi yok serbest meslek kiraciyim elektrik faturalarim birikti su öyle bu durumda hiçbir bir gelirim yok Allah rızası için yardım bekliyorum devletimizden

 14. Mikail adrin dedi ki:

  Öncelikle burada sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz benim annem dul ve bir kardeşim sigortalı çalışıyor ama kendisi başka bir şehirde ve adresinde başka şehirde ama benim annemin dulluk maaşı bir türlü kabul olmuyor lütfen bize yardım edin

 15. Güngör dedi ki:

  Eşimi kaybettim. Ne eşimin nede benim maasım var. Kızım derslerinde çok basarılı olduğu halde okutamadım. Kızım çalısıp bana bakıyor. Kızım kasiyer esimin borçları var maddi ve manevi çok zordayız. Yardımcı olursanız duacınız oluruz.

 16. Yeter dedi ki:

  Ben eşimi kaybettim 2sene oldu çocuklarımla yaşiyorum cumhur başkanimiz yardim başvurusunda bulunun diyor bana yardimci olurmusunuz

 17. Zahide dedi ki:

  Allah rızası için yardım edin eşim vefat etti çok zorlaniyorum yardimiza ihtiyacım var gelirim yok öğrencilerim var iki tane okuyo kirada oturuyorum birikmiş faturalarım kiram var allah rızası için

  1. Ferhat dedi ki:

   Abla sana yardım emek tabiki de isteriz fakat bu yardımlar sonsuz olmayacağı için devlete sığınmanızda fayda var. Sosyal Yardımlaşma Derneğine gitmeniz daha iyi. Allah yardımcın olsun gerçekten de zor bir durum. Ancak unutma muhakkak ki ferahlığa kavuşacaksın. Allah görendir.