Esnaf Kefalet Halkbank Kredi Paketi Resmi Gazetede Yayınlandı!

Esnaf Kefalet Halkbank Kredi Paketi Resmi Gazetede Yayınlandı!

Halkbank Esnaf Kredilerinde Değişiklik Resmi Gazetede Yayınlandı

22 ekim 2022 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Esnaf ve Sanatkârlara Kredi Kullandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 6250) yayınlandı. Bu karar ile aşağıdaki değişiklikler yapıldı. Kararname ile yapılan değişiklikler şunlar:

  1. Bu kararın 3. maddesinin 4. fıkrasında yer alan 30 yaşını ibaresi 35 yaşını şeklinde, 100 bin TL ibaresi ise 300 bin TL olarak değiştirildi. Bu kapsamda KOSGEB’den faizsiz kredi kullananlar hariç 35 yaşını geçmemiş olan girişimciler KOSGEB projelerini Halkbank’a sunmaları durumunda 300 bin TL’ye kadar faizsiz krediden yararlanabilecekler.
  2. Diğer Hükümler Başlıklı 5. Maddenin 3. fıkrasında yer alan “en az iki” ibaresi “en az 3” olarak “kredi hesap sayısı ikiyi” ibaresi “kredi hesap sayısı üçü” şeklinde “devam eden ikiden fazla” ibaresi “devam eden üçten fazla” olarak değiştirildi.

Esnaflar Halkbank ve Esnaf Kefalet Aracılığıyla 3 Kredi Kullanabilecekler

  • İlgili maddeler gereğince daha önce esnaf kefalet kooperatiflerinden son 1 yıl içerisinde 2 kredi çeken esnaf 3. krediyi kullanamıyordu. Ancak değişiklik sonrasında toplamda 3 kredi kullanabilecek.
  • Esnafın daha önce Esnaf kefaletten kullandığı faiz indirimli kredi hesap sayısı 2 olabiliyor iken artık 3 kredi olabilecek.
  • 2022 yılında toplamda 2 adet indirimli kredi kullanmış olan esnaflar izlenmeye devam olunurken artık 3 kredi kullanan esnaflar daha fazla kredi kullanamayacaklar.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise Diğer hükümler başlıklı 5. maddenin 1. bendinde şu husus yer almaktadır.

Ertelenmiş, taksitlendirilmiş veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkârlara, vadesi/taksit vadesi geçmiş borcu bulunması durumunda, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunanlara ise söz konusu borç tamamen ödenmeden bu karar kapsamında hiçbir şekilde kredi kullandırılmaz.

ESNAF KEFALET KREDİ HESAPLAMA TABLOSU İÇİN TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.