Devlet Destekli

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma 2020

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma 2020

Geçen yıl başlatılan uygulama ile 200 bin esnafın yararlandığı yapılandırma uygulaması 2020 yılında da tekrar yapılacağı borçların yapılandırma kapsamına alınacağı müjde geldi. Son başvuru tarihine kadar devam edecek yapılandırma uygulamasına geçen yıldan 2020’ye devreden borçları kapsayacak şekilde düzenlendi. Anapara borçları yapılandırma kapsamında taksitler halinde ana para borç faiz tutarı bölünerek 24 aylık yapılandırma hesaplaması üzerinden esnaf kefalet kredi borcu yapılandırma 2020 yılında da devam ediyor. Borç yapılandırmasında peşin ya da taksitler halinde anaparaya faiz oranı uygulanarak hesaplanıyor. Borçlarını yapılandırmaya taahhüt eden ama borçlarını ödeyemeyen esnaflarda geçmiş dönemdeki borçlarına yapılandırma imkanına kavuşacak. Kredi yapılandırma başvuru işlemleri bağlı bulunulan esnaf odasına veya bankalara yapılabilecek. Kredi borcu olana esnafların yapılandırma başvuruları değerlendirildikten sonra yapılandırmada taksit istemeyen esnafların borçları faizsiz ödenecek fakat 12 ay taksit isteyen esnafın borcuna %8 faiz oranı yansıtılacak ve ödemeler bu şekilde gerçekleşecektir.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Esnaf Kredisi Şartları

Esnaf ve sanatkarlara destek amacıyla verilecek olan esnaf kredisini kullanabilmek için gerekli şartlar bulunmaktadır. Krediyi kullanacak olan kişinin esnaf ve sanatkar olması gerekmektedir. Bu kuruluştan kredi kullanacak kişiler esnaf olmaktadırlar. Esnaf ve sanatkar siciline kayıt gerekmektedir, yoksa kayıt kredi başvurusunda bulunulmadan önce yaptırılmalıdır. Esnaf kredi kooperatiflerin faaliyet gösterdikleri bölgenin içerisinde esnafın iş ya da ikameti olması gerekir. Aynı zamanda esnaf kredisi kullanmak için gereken son şart ise başka bir esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifine ortağı bulunmaması gerekmektedir. Bu şartlar yerini getirilmediğinde esnaf kredisi başvurusu yapılmamaktadır. Başvurular sadece Halk bankasına yapılmaktadır. Kredi kullanılacağı zaman esnaf odası kişiye kefil olmaktadır.

Esnaflar tarafından kullandırılan kredilerin çoğu Halkbankası tarafından sağlanıyor.

Halkbankasından kullandırılan esnaf kredilerinin borçları 3 ay süre ile faizsiz olarak erteleneceği açıklandı.

 • Korona virüsü ile ilgili tedbirlerden olumsuz yönde etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • İşleri olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
 • İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.
 • Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • 24 Mart 2020 tarihinde Halkbank’ın yapmış olduğu açıklamaya göre esnaflara yönelik nakit ve kart alanında finansman desteği sunacağını bildirdi. Esnaflara yönelik olan bu destekte esnaf ayrımı yapılmaksızın 25.000 TL nakit ve 25.000 TL ticari kart desteği verilecektir.
 • KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

Bu destek paketi yanında Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz desteği ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kredi kullandırılmaya yönelik uygulamalar da devam etmektedir. Sunulan nakit ve kart desteği hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak şu ifadeleri kullandı:

Halkbank aracılığıyla esnafımız için çok önemli iki desteği devreye alıyoruz. Hazine destekli bu iki finansman aracını, hiçbir ayrım yapmaksızın, tüm esnafımızın hizmetine sunuyoruz. Ekonomik İstikrar Kalkanı ile iş dünyamızın ve esnafımızın yanındayız.’dedi.

Esnaf Kefalet Kredi Başvuru Süreci

Yukarıda bahsettiğimiz kredi şartlarını yerine getiren esnaf sanatkarlar bazı aşamalardan geçmekte ve daha sonrasında krediyi kullanabilmektedir. Esnaf, yazılı bir beyan ile kooperatife müracaat eder. Müracaat eden kişinin durumu yönetim kurulu tarafından araştırılmaya başlanır. Araştırma sonucu kabul ya da red kararı 2 hafta içerisinde kişiye yazılı bir şekilde bildirilir. Esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi kredi başvurusu ile ilgili ekonomik ve mali durum araştırmasına başlar ve kefalet miktarının tespiti gerçekleşir. Kişinin başvurduğu kredi talebi Halk Bankasına iletilir. Banka tarafından incelemeye giren kredi teklifi olumlu sonuçlandığında krediden yararlanılabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma 2020

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma 2020

Gerekli Evraklar

 • Vergi Levhası Fotokopi ve Aslı olacak şekilde
 • Esnaf Sicil Belgesi Fotokopi ve Aslı
 • Bağlı Olunan Odanın Faaliyet Belgesi
 • Kooperatiften Alınacak Ortaklık Beyannamesi
 • Yerleşim Yeri Belgesi
 • 4 Adet Fotoğraf
 • Kimlik Fotokopisi ve Aslı
 • Muhasebeden Onaylı Son Dönem Hesap Özeti
 • Sosyal Güvenlik Birimi Fotokopisi
 • Varsa Ticari Araç Ruhsatı Fotokopi ve Aslı

Esnaf Kefalet Kredi Faiz Oranları 2020

2020 yılında esnaf kefalet kooperatiflerinden kullanılacak olan esnaf kredi faiz oranları % 6 oranından %4,5 ‘e düşürüldü. Geçmişte kara listeye alınan sicili bozuk esnaf ve çiftçilerin bu krediden yararlanabilmesi için öncelikle borç yapılandırma talebinde bulunuyor. Ödemekte zorluk çekilen esnaf kredi borçları yapılandırıldıktan sonra % 4,5 faiz oranı ile sunulan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinden esnaf kredisi kullanabilecek. 2020 yılı ile kredi üst limiti 200 Bin TL olmuştur. Kredi vade sayısı en fazla 5 yıldır. Esnaf kredi faiz oranları 1 yıla kadar ve 1 yıldan fazla olmak üzere değişiklik göstermektedir. 2020 yılı mevcut faiz oranlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Kredi Vade SayısıKredi Faiz Oranları
1 Yıla Kadar%4,5
1 Yıldan Fazla%4,5

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma Hesaplaması

Esnaf kefalet kredi faiz oranı %6’dan % 4,5 ‘e düştüğüne değinmiştik. Borç yapılandırma kredisinin faiz oranları ise 12 aya kadar %7, 12 aydan fazla kredi borç yapılandırma kullananlar içinde %8 faiz oranı belirlenmiştir.

Kredi Vade SayısıKredi Faiz Oranları
1 Yıla Kadar%7
1 Yıldan Fazla%8

Esnaf Kefalet Borç Yapılandırma 2020

Çekilecek olan kredinin faiz oranlarındaki değişiklik gibi kooperatife göre kredi üst limitleri de değişiklik göstermektedir. 5 yıl vadeli kullanılacak olan krediler için aylık, 3 aylık ya da 6 aylık olacak şekilde ödeme planı oluşturulabilmektedir. Kredi borcu yapılandırma hesaplaması yapılırken yüzde 8 faiz oranı aylık olarak hesaplanmalıdır. 8 / 12 = % 0,66 bu oran aylık borç yapılandırma faiz oranıdır. 

Kredi MiktarıYapılandırma FaiziVade SayısıAylık Taksit Tutarı
15.000 TL%0,66121.307,02 TL
20.000 TL%0,66121.742,69 TL
25.000 TL%0,66122.178,37 TL
30.000 TL%0,66122.614,04 TL
35.000 TL%0,66123.049,71 TL
40.000 TL%0,66123.485,38 TL

Esnaf ve çiftçilerin beklediği kredi sicil affı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.