geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,5250
EURO
9,0187
ALTIN
410,09
BIST
1.538
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Az Bulutlu
Cumartesi Sağanak Yağışlı
13°C
Pazar Çok Bulutlu
9°C
Pazartesi Az Bulutlu
9°C
Salı Parçalı Bulutlu
11°C

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma
A+
A-

Yaklaşık 220 bin esnaf ve sanatkarın gecikmiş 2 milyar lira esnaf kredisi yapılandırma uygulaması yapılacağı müjde geldi. Son başvuru tarihine kadar devam edecek yapılandırma uygulamasına geçen yıldan 30 Haziran 2020 tarihinden önce takibe düşen borcu bulunan esnaflara yapılandırma imkanı sunulacak. Geçtiğimiz yıllarda da anapara borçları yapılandırma kapsamında taksitler halinde ana para borç faiz tutarı bölünerek 24 aylık yapılandırma hesaplaması üzerinden esnaf kefalet kredi borcu yapılandırma bu yılda ayrıca devam ediyor. Esnaf kefalet kredi borcu yapılandırma detaylarını incelebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Esnaf Kredisi Şartları

Esnaf ve sanatkarlara destek amacıyla verilecek olan esnaf kredisini kullanabilmek için gerekli şartlar bulunmaktadır. Krediyi kullanacak olan kişinin esnaf ve sanatkar olması gerekmektedir. Bu kuruluştan kredi kullanacak kişiler esnaf olmaktadırlar. Esnaf ve sanatkar siciline kayıt gerekmektedir, yoksa kayıt kredi başvurusunda bulunulmadan önce yaptırılmalıdır. Esnaf kredi kooperatiflerin faaliyet gösterdikleri bölgenin içerisinde esnafın iş ya da ikameti olması gerekir. Aynı zamanda esnaf kredisi kullanmak için gereken son şart ise başka bir esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifine ortağı bulunmaması gerekmektedir. Bu şartlar yerini getirilmediğinde esnaf kredisi başvurusu yapılmamaktadır. Başvurular sadece Halk bankasına yapılmaktadır. Kredi kullanılacağı zaman esnaf odası kişiye kefil olmaktadır.

Esnaflar tarafından kullandırılan kredilerin çoğu Halkbankası tarafından sağlanıyor.

Halkbankasından kullandırılan esnaf kredilerinin borçları 3 ay süre ile faizsiz olarak erteleneceği açıklandı.

 • Nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • İşleri olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
 • İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.
 • Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • 24 Mart 2020 tarihinde Halkbank’ın yapmış olduğu açıklamaya göre esnaflara yönelik nakit ve kart alanında finansman desteği sunacağını bildirdi. Esnaflara yönelik olan bu destekte esnaf ayrımı yapılmaksızın 25.000 TL nakit ve 25.000 TL ticari kart desteği verilecektir.
 • KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

Bu destek paketi yanında Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz desteği ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kredi kullandırılmaya yönelik uygulamalar da devam etmektedir. Sunulan nakit ve kart desteği hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak; şu ifadeleri kullandı:

Halkbank aracılığıyla esnafımız için çok önemli iki desteği devreye alıyoruz. Hazine destekli bu iki finansman aracını, hiçbir ayrım yapmaksızın, tüm esnafımızın hizmetine sunuyoruz. Ekonomik İstikrar Kalkanı ile iş dünyamızın ve esnafımızın yanındayız. ‘dedi.

Esnaf Kefalet Kredi Başvuru Süreci

Yukarıda bahsettiğimiz kredi şartlarını yerine getiren esnaf sanatkarlar bazı aşamalardan geçmekte ve daha sonrasında krediyi kullanabilmektedir. Esnaf, yazılı bir beyan ile kooperatife müracaat eder. Müracaat eden kişinin durumu yönetim kurulu tarafından araştırılmaya başlanır. Araştırma sonucu kabul ya da red kararı 2 hafta içerisinde kişiye yazılı bir şekilde bildirilir. Esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi kredi başvurusu ile ilgili ekonomik ve mali durum araştırmasına başlar ve kefalet miktarının tespiti gerçekleşir. Kişinin başvurduğu kredi talebi Halk Bankasına iletilir. Banka tarafından incelemeye giren kredi teklifi olumlu sonuçlandığında krediden yararlanılabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma 2020
Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma

Esnaf Kefalet Kredisi Çekmek İçin Evraklar

 • Vergi Levhası Fotokopi ve Aslı olacak şekilde,
 • Esnaf Sicil Belgesi Fotokopi ve Aslı,
 • Bağlı Olunan Odanın Faaliyet Belgesi,
 • Kooperatiften Alınacak Ortaklık Beyannamesi,
 • Yerleşim Yeri Belgesi,
 • 4 Adet Fotoğraf,
 • Kimlik Fotokopisi ve Aslı,
 • Muhasebeden Onaylı Son Dönem Hesap Özeti,
 • Sosyal Güvenlik Birimi Fotokopisi,
 • Varsa Ticari Araç Ruhsatı Fotokopi ve Aslı,

Memur ve esnaf kefilin hazırlaması gereken belgeleri esnaf kefalet kredisi çekmek için gerekli evraklar bağlantısından inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredi Faiz Oranları

2021 yılında esnaf kefalet kooperatiflerinden kullanılacak olan esnaf kredi faiz oranları %8,5 olarak belirlendi. Geçmişte kara listeye alınan sicili bozuk esnaf ve çiftçilerin bu krediden yararlanabilmesi için öncelikle borç yapılandırma talebinde bulunuyor. Ödemekte zorluk çekilen esnaf kredi borçları yapılandırıldıktan sonra % 8,5 faiz oranı ile sunulan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinden esnaf kredisi kullanabilecek.

Kredi Vade SayısıKredi Faiz Oranları
1 Yıla Kadar%8,5
1 Yıldan Fazla%8,5

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma Hesaplaması

Borç yapılandırma kredisinin faiz oranları ise 12 aya kadar %7, 12 aydan fazla kredi borç yapılandırma kullananlar içinde %8 faiz oranı belirlenmiştir.

Kredi Vade SayısıKredi Faiz Oranları
1 Yıla Kadar%7
1 Yıldan Fazla%8

Esnaf Kefalet Borç Yapılandırma

Çekilecek olan kredinin faiz oranlarındaki değişiklik gibi kooperatife göre kredi üst limitleri de değişiklik göstermektedir. 5 yıl vadeli kullanılacak olan krediler için aylık, 3 aylık ya da 6 aylık olacak şekilde ödeme planı oluşturulabilmektedir. Kredi borcu yapılandırma hesaplaması yapılırken yüzde 8 faiz oranı aylık olarak hesaplanmalıdır. 8 / 12 = % 0,66 bu oran aylık borç yapılandırma faiz oranıdır. 

Kredi MİktarıYapılandırma FaiziVade SayısıAylık Taksit Tutarı
15.000 TL%0,66121.307,02 TL
20.000 TL%0,66121.742,69 TL
25.000 TL%0,66122.178,37 TL
30.000 TL%0,66122.614,04 TL
35.000 TL%0,66123.049,71 TL
40.000 TL%0,66123.485,38 TL

Esnaf ve çiftçilerin beklediği kredi sicil affı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma

Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanı sayın Ruhsar PEKCAN esnaf ve kefalet kooperatiflerinden alınan kredilere ait borçların yapılandırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Sayın Bakan kooperatifler aracılığıyla Türkiye genelinde yaklaşık 1,7 milyon esnafın Halkbank tarafından düşük faizli kredi desteği sağlandığını bildirdi. Bununla birlikte Cumhurbaşkanlığının 24/03/2020 tarihli kararı doğrultusunda esnaflarımızın Halkbank’tan çektikleri kredileri için 3 ay süre ile faizsiz olarak yapılandırma yapıldığını anlattı.

Takipte Olan Esnafın Borcu Yapılandırılıyor

Bakanımızın açıklamalarına göre kooperatifler aracılığıyla kredi çeken esnaflarımızdan takibe düşenlerin kredilerinin yapılandırıldığını açıkladı. Bu kapsamda takip aşamasına gelen esnaflarımızın borçları yapılandırılabiliyor. Tabi bununda şartları bulunuyor. Açıklamalara göre şartları maddeler halinde saymak gerekirse;

 • Esnaf kefalet kooperatifi aracılığı ile kredi çekmiş olmak,
 • 30 HAZİRAN 2020 tarihi dahil olmak üzere bu tarihten önce borçları takibe giren esnaflardan olmak,
 • Kooperatife yazılı bir dilekçe ile başvurmak ve yapılandırmayı talep etmek

şartlar arasında bulunuyor. Şuan itibariyle ortalama 220.000 esnafımızın gecikmiş olarak 2 milyar lira civarında borcunun olduğunu ve bunların yapılandırılması sonucunda 322 milyon TL. civarında gecikme faizinin düşülebileceği belirtildi. Esnaf kefalet kredi borcu yapılandırma dilekçe örneği bağlantısından sizler için hazırladığımız örnek dilekçe formatını indirebilir ve borç yapılandırma işlemi için kooperatiflere başvuruda bulunabilirsiniz.

esnaf kefalet kredi yapılandırma
Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma

2 Milyar Liralık Esnaf Kredi Yapılandırma Müjdesi

Esnaf  ve sanatkarların Esnaf kefalet kooperatifinden çektikleri esnaf kredilerine yapılandırma müjdesi geldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamaya göre; ESKK kefaleti aracılığıyla kullandırılan kredilerden takipte olanları yapılandırma müjdesi geldi. Böylelikle esnafın borcuna 2 Milyar liralık yapılandırma ile esnafların borçlarına iyileştirme yapılacak.

30 Haziran 2020 tarihinden önce kredi borcu takibe düşen esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifine yazılı olarak başvurmaları ve talepte bulunmaları halinde yeniden yapılandırmadan faydalanması mümkün olacaktır.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama

Yukarıda yer alan linke tıklayarak hesaplama aracını ziyaret edin ve aylık ödeme tablonuzu oluşturun!

Esnaf Kefalet Kredi Borçları Ertelendi

23 TEMMUZ 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yeni bir kararname yayımlandı. Buna göre borçlar 3 ay süre ile ertelenecek. Kararname’de şöyle denmektedir.

 Bu Karar kapsamındaki esnaf ve sanatkarlardan yaşanan salgın nedeniyle işleri ve/Veya işletmesi zarar görenlerin  TESKOMB’a baglı bölge birliklerine ortak olan
esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan Bankadan,

30 Haziran 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük  faizli kredilerden doğan borçlarından

1 Temmuz 2020-30 Eylül 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olup, bu Kararın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle itfa edilmeyenler; başvuru şartı aranmaksızın vadesinde/taksit
vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuata göre faiz tahakkuk ettirilerek vade tarihinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren kredi itfa tablosunda belirlenen taksit sayısı değiştirilmeksizin kalan vadeye yayılmak suretiyle 3 ay süreyle ertelenir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.