Devlet Destekli

Esnaf Kefalet Kredi Şartları 2020 (Bunları Yapın)

Esnaf Kefalet Kredi Şartları 2020 (Bunları Yapın)

Esnaf kefaletten kredi çekmek için 3 şart belirlenmiştir.  Tek tek en yakın kooperatiflerin kapısını çaldık. Halkbank şubelerine gittik ve sizler için bilgiler aldık. Kim, nereden, nasıl başvuru yapacak? Şartlar neler? Hangi belge ve evrakları istiyorlar? Yorumları neler? Red cevabı almamak için yapmanız gerekenler neler? Sizler için madde madde hazırladık. İyi okumalar..

Esnaf Kefaletten Kredi Çekmek İçin Üye Olmak Şart

Esnaf kefalet dediğimiz, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifi olarak isimlendirilmiş ve Halkbankasından alınacak olan esnaf kredisine kefalet verecek olan kuruluştur. Üye aidatı almaz ancak kredi kullanımında belirli oranda komisyon almaktadır. Esnaf ve Sanatkarlar odası ise sadece Meslek odalarıdır. Tüccarların kayıt olmaları gereken Ticaret odaları gibi küçük esnafında kayıt olması gereken, ve aidat ödemesi gereken kuruluşlardır. Birçok yerlerde de bu kuruluşlar sınıflara ayrılır, Örnek: Berberler ve Kuaförler odaları, Bakkal odaları v.s birçok sınıf ve dallara ayrılarak faaliyet gösterirler. Küçük ve tek olan yerlerde ise isimleri  Türkiye Şoförler ve Otomobilciler odası, Esnaf ve sanatkarlar odası diye faaliyet gösterirler. Örnek İstanbul’ da Şoförler odalarını buradan görebilirsiniz.

Eğer ticaret odasına kayıtlı bir şirket sahibi iseniz veya esnaflıkla alakanız yok ise Kooperatifler sizler için doğru yer değil. Bu sebeple önce üyelik oluşturmanız gerekiyor. Üye olduğunuz zaman kooperatif sizin için kefalet sağlıyor. Yani Halkbank’a başvurunuzu hazırlıyor ve bu vatandaşın kefaleti benim diyor. Üye olmak için gereken şartlar neler, kısaca size anlatacağım.

 1. Esnaf olmak, (Bu maddenin içeriği dükkanını tutmuş, muhasebeciyle anlaşmış, vergi levhasını eline almış esnaflarımızı belirliyor. Özel sektörde belirli bir ücret karşılığında çalışan vatandaşlarımıza kefalet sağlamadığı çok açık. Bu kapsamda dükkan açmayı hedefleyen vatandaşlar ilk önce bu adımı tamamlanması gerekiyor.
 2. Başvuru evraklarını temin edip, başvuru yapmak. (Bu adımda size tanzim etmeniz gereken evrakların listesi veriliyor. Bu evrakları esnaf kefalet kooperatifi üyelik evrakları isimli içeriğimizde anlattık. Bu sayfadan okuyabilirsiniz.)
 3. Başka bir ESKKK’ ne üye olmamak 3. ve son şart olarak belirtiliyor.
Esnaf kredisi şartları nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredisi 3 Şartı

Halkbank Esnaf Kredisi Şartları Neler?

Kooperatiften önce Halkbank şubelerinde bulunan esnaf danışmanları ile görüşmeler gerçekleştirdik. 25 bin TL. esnaf destek kredisi için başvuruları kabul etmekteler. Bu korona virüs tedbirlerine ait bir düzenleme olsa gerek. Bunun haricinde yukarıda ki 3 kredi hesaplaması için kooperatiflerin kredi birimlerine yönlendirdiler. TESKOMB internet sayfasında bir başvuru ekranı oluşturmuş ve hesaplama ile ödeme takvimleri bu bölümden oluşturuluyor.

 • Çekeceğiniz kredinin miktarı,
 • Başvurunuzun tarihi,
 • Aylık veya 3 aylık ödeme talepleriniz

Bu ekrana giriliyor ve ödeme tablosu anında oluşturulabiliyor. Bunun haricinde Halkbank başvuru sahiplerine sıradan bir ihtiyaç kredi başvurusunda gerekli olanlar neler ise, belgeleri talep edip onay sürecini başlatıyor. Bu süreçte de 4 farklı adımdan bahsedersek;

 1. Adım başvurunun alınması ve incelenmesi,
 2. Gerekli evrakların incelenmesi ve gerektiğinde ilave belge ve kefil talep etmesi (esnaf kefalet kaç kefil istiyor)
 3. İstihbarat süreci
 4. Kredinin onaylanması ve hesaba yatırılması
 5. https://bit.ly/halkbank-esnaf-destek-paketi-şartları linkinden diğer şartları da öğrenebilirsiniz.

Esnaf kefalet kaç defa kredi çekilir?

Aylık ödeme miktarınız geliriniz ile orantılı ise Kredi notunuz yerinde ise ödeme limitleriniz kadar kredi çekilir. Bu bilgiler ışığında 2, 3, 5 defa kredi çekilir demek doğru olmaz.

Aylık geliri 20 bin lira olan ve 1 kez 100 bin TL. kredi çeken bir vatandaşa 500 bin TL. limitli yeni bir krediye onay verilmemesinin sebebi DEFA SAYISI değil, kişinin KKB notu ve aylık gelir/ödeme ilişkisidir.

Esnafın Sektörü Kredi Şartları Arasında Mevcut mu?

TESKOMB esnafları A harfinden K harfine kadar 12 ana kategoride sınıflandırıyor.  A: 8, B:10, C:17, D25, E:16, F22, G17, H:32, I:6, J:16, K15 olarak alt sınıflandırma koduna sahiptir. Gerekli Kredi Şartları arasında yer almasa da, bu kodlar ve esnafların ESKKK sınıflandırması şöyledir.

KOD İşin tanımı Alt madde sayısı
A Ağaç işleri 8 alt madde mevut. Örnek: ikinci el eşya imalatı, ağaç işleri, yakacak imal ve ticaret
B Eğlence, dinlenme, organizasyon 10 alt madde örnek esnaflar: ajans, otel, kahvehane, eğlence yerleri, loto bayilik
C Elektrik, elektronik, bilgisayar C kategorisinin 17 alt maddesi mevcut. Örnek: asansör e-ticaret, beyaz eşya, bilgisayar
D Tarım D kategorisinde 25 alt madde var. Örnek esnaf: arıcılık, dondurmacılık, tavukçuluk.
E Giyim, deri ürün, ev tekstili, dokuma E1 ve e16 arasında örnek: dericilik, terzi, tuhafiye vs.
F Hediyelik eşya, eğitim, basım, fotoğraf, çeşitli mallar 22 alt kategorisi mevcut: kırtasiye, çiçekci, reklamcı
G Kuaför, berber, temizlik, spor, kozmetik, sağlık 17 maddeden oluşuyor. Örnek: berber, spor tesisi, wc işletmeciliği
H Metal, otomotiv, makine 32 alt maddesi var. Örnek: saatçi, tüpgaz, oto elektrikçi, kuyumcu, bakırcı
I Seyyar I01-ı06 arasında ki örnekler : tüm seyyar satıcılar, pazarcılar
J Ulaştırma hizmetleri 16 alt madde örnekleri: taksici, benzin istasyonu, dolmuşcu ve taşımacı
K Yapı sanatları 15 alt maddenin örneği: hırdavatçı, emlakçı, camcı, boyacıdır.

Bu kategoride yer alan tüm esnaflar NACE kodu dahilinde başvurusunu gerçekleştirebilir. Zira bu kodlar vergi dairelerinde de yapılacak işin sınıflandırılması bölümlerinde bulunuyor.

Esnaf kefalet kredisi kaç ayda bir ödenir?

Kredi taksitleri 1 ay ile 3 ay arasında ödenir. Ödeme planı üyenin talebine göre belirlenir. Ay sayısı arttıkça faiz işleyeceğinden hesaplamaya göre işleyen faiz tutarı artmış olur. Tabi ayda bir kez ödenen taksit miktarı ile 3 ayda bir ödenen taksit tutarı aynı olmayacağından esnafın kazancına göre esnaf 3 aylık tutarı hesaplayıp buna göre gider oluşturabilir. Bazı kredilerin faizleri vergi gideri olarak gösterilebilir. Bu konuda ki yorumları https://bit.ly/esnaf-kefalet-kredi-yorumlari sayfasında anlatılmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredi Yapılandırma Müjdesi!

Geçtiğimiz günlerde esnaflarımıza Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma müjdesi verilmişti. Bu konuda TESK başkanımızda Sayın Bendevi Palandöken daha önce Cumhurbaşkanımıza bir mektup gönderdiklerini ve bu mektuba Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar PEKCAN tarafından olumlu yanıt verildiğini ve esnafın yüzünü güldürdüğünü anlatmıştı. Bunun haricinde Sayın Bendevi SGK primlerinin ödemelerinin ertelenmesini de beklediklerini sözlerine eklemişti.

esnaf kefalet kredi yapılandırma

Esnaf kefalet kredisi yapılandırma 2020

Esnaflarımızın yapılandırma yapabilmesi için bir dilekçe ile başvuru yapmaları gerekiyor. Sizler için boş bir dilekçe örneği hazırladık ve bu dilekçeyi kooperatiflere sunabilirsiniz. Ancak onay verip vermemek tabiki banka ve kefaletin yetkisindedir. Esnaf Kefalet Kredi Yapılandırma Dilekçe Örneği bağlantısını ziyaret ederek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Esnaf Kefalet kredi hesaplama 2020 aracı

Bazı kuruluşların kredi limitleri ve istenen evraklar bir biri ile aynı olmayabiliyor. Ancak genel itibariyle yapılan hesaplama 2 farklı faiz oranına tabi olabiliyor.

 1. %0,37 aylık faiz oranı: 200 bine kadar limitli veriliyor.
 2. Kredi yapılandırma faiz oranı: Yapılandırmaya ilişkin veriliyor.

Kredi türleri ise TESKOMB sitesinde farklı başlıklar halinde belirtilmiş olsa da, esnaf kefalet kredi hesaplama aracı sayesinde, ödeme tablosu oluşturmak isteyen esnaflarımız için bu durumu 3 farklı alanda değerlendirdik.

 1. 200 bin TL. limitli aylık ve 3 aylık ödemeli %0,37 faizli işletme kredisi,
 2. Nakliyeci esnaf için 350 bin TL. limitli araç satın alma finansmanı,
 3. İşletme mülkiyeti satın almak isteyene 500 BİN TL. limitli işyeri satın alma kredisi.

Esnaf Kefalet Kredisi erken ödeme indirimi şartı

Yapılandırma yapan müşterilerin vadeleri uzadığı için faizleri de artacaktır. Bu esnaflar için erken ödeme indirimi söz konusu değildir. Taksitlerini günü gelmeden kapanlar sadece faiz indiriminden ve masraflardan düşüm sağlarlar. Yani esnaf 5 yılda ödeyeceği kredi borcunu 1 yılda kapattı diye aylık %0,37 olan faiz oranı düşmez. Ancak 4 yıllık faiz oranı silinmiş olur. Yine kredi masrafları arasında kesintilerde 5 yıl yerine 1 yıla dönüştürülür. Bu düzenlemeyi banka kabul ederse, erken ödeme için belirli bir masraf tahsil etmesi söz konusu olabilir. Zira bazı bankalar kredilerin erken kapatılmasında bir ücret talep etmektedirler.

] }Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.