Devlet Destekli

Borç Yapılandırma 2020 Müjdesi (4 Milyon Kişinin Borcu Yapılandırılacak)

Borç Yapılandırma 2020 Müjdesi (4 Milyon Kişinin Borcu Yapılandırılacak)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Korona virüsü toplantısında ekonomi alanında alınması gereken tedbirleri içeren ekonomi paketi açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik istikrarı sürdürmek amacıyla alınan kararlardan oluşan maddeler arasında esnaflar tarafından beklenen borç yapılandırma ve erteleme başlıkları dikkat çekti. Kobilere, esnaf ve sanatkarlar ve bireysel kredi ödemeleri ertelendi mi ve Halkbank kredileri ertelendi mi sorularının yanıtları aranmaya başlandı. Esnafların bankalara olan kredi borç ödemelerine ilişkin oluşturulan ekonomi paketi çok geniş kapsamlı oldu.

4 Milyon Kişinin Borçlarına Yapılandırma Müjdesi (ÖĞRENCİ VE ÇİFTÇİLERE MÜJDE)

Bu hafta, İstihdam Paketi’nin kapsamına alınacak yeni düzenleme ile ‘öğrenci kredileri’ ile ‘çiftçi borçlarının’ yeniden yapılandırılması için çalışmalar başlatıldığı açıklandı. Öğrenci ve çiftçilerin devlete olan borçlarının yeniden yapılandırılması ve yeni bir ödeme planı oluşturulması için yeni bir takvim oluşturulması için gerekli tüm çalışmaların başlatıldığı açıklaması yapıldı. Çiftçilere ait tarım kredi borçları ve SGK prim borçları, yine vatandaşların trafik cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, emlak vergisi, kurumlar vergisi gibi farklı borçların da kapsama alınacağı yeni düzenleme ile borç tutarının 500 milyar liradan fazla olduğu ve 4 milyon kişinin borçları yeniden yapılandırılacak.

Düzenleme kapsamına alınacak olan gümrük cezaları, gecikme cezaları, gecikme faizleri ve idari para cezaları ve vergilerini ve cezalarını erken ödeyen vatandaşların teşvik edilmesi için bir mekanizma kurulması gündeme getirildi.

Borçlarını ödeyemeyen ve borcu bulunan vatandaşların daha önceki yapılandırmalara katılan ancak borçların ödeyemediği için yapılandırması bozulanlar da dahil edileceği açıklandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeniden yapılandırma ile ilgili bir çalışma yaptıklarını, düzenlemeyi istihdam paketine eklemeyi düşündüklerini açıkladı. Konu ile ilgili  Vedat Demiröz  twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında;

Cumhurbaşkanımızın talimatları ile 4 milyon kişinin 500 milyar liralık vergi ve sigorta borçları, gümrük, trafik, kaçak köprü geçiş cezaları, öğrenci kredi borçları, belediyelere olan çeşitli borçlar ile bazı idari para cezaları yapılandırılacak. dedi.

blank

Yapılandırma ile ilgili Koronavirüsün ülkemizde ilk görüldüğü aylarda da yapılandırma  müjdesi verilmişti.

Esnafa Borç Erteleme Yapılandırma Müjdesi 18 MART 2020

Korona virüsü nedeniyle işletme faaliyetleri durdurulan esnafların bankalardaki kredi borçlarının ertelenmesine yönelik müjde Başkan Erdoğan tarafından geldi. Esnafa yönelik olarak oluşturulan ekonomi paketinin içeriğinde dikkat çeken maddeler ise;

 • Perakende, Yiyecek-İçecek, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Konaklama, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro ve Tekstil-Konfeksiyon sektörlerinde; Belirtilen sektörlerde muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK pirimleri NİSAN MAYIS VE HAZİRAN ödemeleri 6’şar ay ertelendi. Esnafa koronavirüs vergi ödeme ertelemesi adlı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.
 • Covid-19 virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • İşleri olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek. Kredi borcu erteleme yazısından bilgi alabilirsiniz.
 • Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • Nakit sorunu yaşayan Kobiler için KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
 • Kara listeye düşülmesini önlemek amacıyla önümüzdeki Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak.

esnaf

Korona Nedeniyle Esnafa 3 ay Kredi Borcu Erteleme Geldi

 • Faaliyetleri duran ve geliri azalan bu nedenle işleri olumsuz etkilenen esnafların bu durumlarını beyan ederek talepte bulunmaları gerekiyor işlerinin olumsuz yönde etkilendiği beyan eden esnafların  Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
 • Covid-19 Korona salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • Sosyal yaşamı rahat bir şekilde sürdürebilmek amacıyla tüm vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • Likitide sorunu yaşayan Kobilere ve esnaflara sağlanan KGF desteğinin limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
 • Önümüzdeki 3 aylık süreçte Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödemelerinde temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak.

TBB yani Türkiye Bankalar Birliği kurumsal firmaların, esnafların ve Kobilerin ve vatandaşların kredi taleplerinin hızlıca değerlendirilmesi ve karşılanması yönünde tavsiyelerde bulundu. Korona virüsünden  olumsuz etkilenen ve olumsuz etkilendiğini beyan esnaf ve Kobilerin, bireysel müşterilerin sadece ekonomik faaliyetlerinden değil Covid 19 salgınından etkilendiklerini Risk merkezine bildirilmesini tavsiye etti. Bankacılık sektörünün ekonomik faaliyete bu dönemde destek vermeye devam edeceği açıklanmış oldu.

Tüm bu adımlardan sonra diğer bankalarında Halkbankasına eşlik etmesi bekleniyor.

Halkbank Esnaf Kredi Borcu Yapılandırma Erteleme Müjdesi 2020

Esnaflarımız kredi borçları yeniden yapılandırılacak. Halkbankasının öncülük edeceği borç yapılandırma ve erteleme müjdesini dün Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs toplantısının ardından yaptığı basın açıklaması ile verdi. 100 milyar kaynak ayrılarak açıklanan ekonomi istikrar kalkanı destek paketinin içeriğinde dikkat çeken ayrıntı esnafların Halkbankasına olan kredi borçlarının 3 ay ertelenmesi oldu. Ekonomi paketinin içeriğine göre;

İşleri olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

Halbankasından esnaf kredisi kullanan esnaf ve Kobiler Halkbank şubelerinden yapacakları erteleme ve yapılandırma başvuruları başlatılmış oldu. Bilindiği üzere esnaflar Halkbankasından Esnaf Kefalet kooperatifi aracılığıyla kredi kullanabilmekteydi. Halkbankası aracılığıyla kullandırılan esnaf kredilerini ödemekte zorluk yaşayan esnafların geri ödemeleri pakette de yer aldığı üzere Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek. Korona nedeniyle yapılandırma ve kredi borcu ertelemesi yapacak olan esnafların Halkbank şubelerinde gitmeden internet bankacılığı mobil bankacılık üzerinden yapılması gerekiyor. Tüm bu gelişmelerin yanında esnafları sevindirecek bir haberde geçtiğimiz günlerde BDDK tarafından gelmişti. BDDK bireysel müşterilerin ve esnafların kredi takip süresine ek süre tanıdığı ve 180 gün olarak güncellediğini açıklamıştı.

Kamu Bankalarından Kredi Erteleme Müjdesi Geldi 20.03.2020 Güncel

Ziraat bankası, Vakıfbank, Vakıf katılım ve İşbankası nakit akışı bozulan ve bu nedenle  kredilerini ödeyemeyen esnaf ve firma sahiplerinin kredi borçlarını 3 ay ertelediklerini 30 Haziran kadar kredi borçlarından faizsiz erteleme imkanı sunduklarını 9 maddelik Finansal İstikrar Paketi kapsamında esnafların bekledikleri müjdeyi verdi.

Banka kredilerine koronavirüs ertelemesi ve yapılandırma  yazısından daha geniş bilgilere ulaşmanız mümkün.

BDDK Açıkladı Kredi Takipleri 90 Güne Çıkarıldı

Bankalara ödenmeyen krediler konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredileri, ticari krediler, yapılandırılmış krediler için daha önce 90 günlük süre tanınmakta idi.  Bu süre BDDK tarafından 180 güne çıkarıldı. Buna göre ödenmeyen kredi borçlarında takip işlemleri başlatılması için 6 ay süre beklenecek. Korona virüsü için alınan bu önlemin 31 ARALIK 2020 tarihine kadar devam edeceği açıklandı.

Karara göre tüm banka kredilerinin icra takip süresi 180 gün olarak güncellendi. Böylece Korona nedeniyle işletme faaliyetlerini durduran esnafların ve vatandaşların  sosyal yaşamlarını kolaylaştıracak bir dizi tedbirlerin açıklanması vatandaşlara umut verici gelişmelere olarak kaydedildi.

blank

Esnaf borç yapılandırması

Koronovirüs Ekonomi Paketi Yenilikleri ve Borç Erteleme

 • Vergi ödemelerine erteleme getirildi.
  1. 2020 yılının KDV tevkifatı ile SGK primleri NİSAN MAYIS VE HAZİRAN ödemeleri 6’şar ay ertelendi ve 6 ay sonra ödenmeye başlayacak.
 • Bankalardaki kredi borçlarının ödenmesinde zorluk yaşayan esnaflara kredi borcu erteleme imkanı getirildi.
  1. Banklara kredi borcu olan ve borcunu ertelemek isteyen esnaflarımızın anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • Kamu bankalarında esnaf kredilerinde öncü olan Halkbank esnaf kredisi borçlarına erteleme yapılması sağlandı
  1. Halk Bankasından kredi çeken ve korona virüs salgını nedeniyle işleri olumsuz etkilenen ve bu durumu beyan eden esnaflar Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek. Bu işlem için başvurmak gerekiyor. Ayrıca bu başvurunun yine internet üzerinden yapılacağını tahmin etmekteyiz.
 • Sosyal yaşamın olumsuz yönde etkilenmemesi için tüm bankalara kredi desteği verilmesi çağrısında bulunuldu.
  1. Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • KGF destek limiti artırıldı.
  1. Kredi Garanti Fonunun limiti 50 milyara çekildi ve koronovirüs nedeniyle likide ihtiyacı olan esnafa verilmesi planlanıyor.
 • Üç aylık süreçte kredi borçlarının yapılamaması halinde kara listeye düşülmemesi için esnafların ve firmaların sicillerinin etkilenmemesi için çalışma yapıldı
  1.   Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödeme güçlüğüne düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlanacak. Bu sayede esnafın kara listeye girmesi engellenecek.

Koronavirüs nedeniyle Ziraat Bankası Kredi Borcu Erteleme işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank borç yapılandırma dedi ki:

  böyle bir yapılandırma yokki esnaf kimin umrunda ölmüş bitmiş.ayda yılda bir yapılandırma yapmışlar geçmiş zamanda hepsi o biz ödüyemediğimiz için burada kazanan avukatlar

 2. blank yakup dedi ki:

  esnaf sanatkarlar odasinda bazi iyi aile cocuklarinin kisilere kredi cikarma karsiliginda zaten darda olan esnaftan rusvet aldigini biliyorum
  yapilabilcek ne var zorda kalmis kisiler icin ?
  Tesekkurler

 3. blank Gönül Karcı dedi ki:

  Arkadaşlar bu af varda içerden verirmiş yardımlaşma kredisine yok deniyor 11 bin lira borcum 52bin olarak ödüyorum af cikmiyo neden bilen varmı ben çok mağdurum lütfen yardim

 4. blank Mehmet sahin dedi ki:

  Yapılandırma taksit süresi 36 ay ve faiz oranı daha düşük olmali

 5. blank ümit yaşar singinay dedi ki:

  2017 esnaf keferete 5400 tl borcum kaldı ödeyemedım yapılandırma yaptıklarını söyledıler bır avukata verdıler avukatta yapılandırma yapacagız ılk taksıdını öde dedı bızde 705 tl ödemeye başladık 12 ay taksıt yaptı borcumuz 8400 tl oldu yapılandımanın faız oranı yuzde kaç olması bıze yazarmısınız