geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8341
EURO
9,3455
ALTIN
455,43
BIST
1.343
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
14°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
15°C
Salı Yağışlı
8°C

Esnaf Kefalet Gerekli Evraklar ve Belgeler Listesi

26/11/2020 11:52
A+
A-

Kredi çekebilmek için 3 adet vesikalık fotoğrafa veya 3 adet kimlik fotokopisine ihtiyacınız yok. Gerekli evraklar listesini TEMMUZ ayında birebir kooperatiflerle görüştük. Başvuru sahibi, esnaf kefil ve memur kefil için gerekli evrakları araştırdık. Yazılı olarak doküman temin ettik. Artık bir tomar evrak hazırlayıp, kırtasiyeden klasör ve dosya satın alıp gitmeniz gerekmiyor.

Esnaf Kredisi Çekmenin Şartları Nedir?

Esnaflarımız kooperatiflere başvuru yaparak esnaf kredisi çekebilmek için aşağıda belirtilen şartlara haiz olmalıdır. Ancak bu şartları taşıyan vatandaşlarımız kooperatif odalarına kredi başvurusu işlemini gerçekleştirebilir. Şartları uymayanlar ise bu şartların tamamlanmasını müteakiben kredi çekebilir.

 1. Başvuru sahibinin vergi levhası açık olan bir esnaf olması gerekir.
 2. Esnafın ticaret odasına değil, kooperatife kayıt olması gerekir. 2020 yılında ilk kayıt için 790 TL. ücret alınmaktadır.
 3. Esnaf eğer limited şirketi sahibi veya basil usul olmasına rağmen Ticaret Odasına kayıtlı ise bu krediden faydalanamaz. Kooperatif kefaletinden yararlanamaz.
 4. İşyerinizin başvurduğunuz ESKKK ile aynı yerde olması gerekir. Örneğin İstanbul Esenlerde bulunan bir işletme Gebze’de bulunan kooperatiften kredi çekemez. Esenlere başvuru yapması gerekir.
 5. Esnafın başka bir yerde bulunmakta olan Kooperatife üyeliği olmaması gerekir. Zira her esnaf tek kefalete bağlı olmalıdır.
 6. Kredi talebinde bulunan kişiden ödeme durumuna ve taksitlere göre ipotek talep edilebilir. Bu kapsamda 50 bin lira kredi için ortalama 75 bin TL. değerinde ipotek talep edilebilir. Burada ki oran 1,5 katı kadardır.
 7. Başvuru sahibi kefil beyan etmek zorundadır. Kefil olabilecek kişiler aşağıda belirtilmiştir.
 8. Esnafın en az 6 aylık vergi levhası olması zorunludur. Tabi bu aran çekilecek kredinin vadesine ve miktarına göre farklılıklar gösterebilir. 10.000 TL. çekecek olan esnaf ile 500.000 TL. çekmek isteyen şirket arasında mutlaka farklılık olacaktır.

Esnaf Kefalet Kooperatifine Nasıl Üye Olunur?

İşyeri açan esnaflarımız öncelikle vergi levhası almak durumundadır. Çünkü bu levha olmadan vergi kaydı açılmaz ve işletmenin kaydının yapılması mümkün değildir.

Genelde ilçelerde bulunan kooperatifler kayıt işlemleri için İl Merkezlerine gönderilir. Burada kayıt esnasında esnafa bir dilekçe örneği verilir. Bu dilekçe kooperatifte doldurulur ve teslim edilir.

İl Kooperatif görevlileri esnafa Halkbank şubesine yatırması için üyelik aidat evrakları teslim ederler. Esnaf bu evraklarla birlikte Halkbank Şubelerine gider ve üyelik aidat ücretlerini ATM cihazından veya banka gişelerinden yatırır.

Ödeme sonrasında dekontlarla birlikte yeniden İl Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifine gelinir. Dekontlar görevlilere teslim edilir.

Kooperatif görevlileri esnafı kütük defterine ve sisteme kaydeder. Daha sonra kendisine gerekli evrakları ve belgeleri teslim ederek İlçe kooperatifine sevk eder.

İlçe Esnaf Kefalet Kooperatifine Kayıt ve Başvuru Süreci

İl kaydını tamamlayan esnaf gerekli evraklarla birlikte ilçede bulunan kooperatife başvurusunu gerçekleştirir. İlçe Esnaf ve Sanatkarlar kooperatifinde de aşağıda belirtilen evrakların hazırlanması ve teslim edilmesi gerekir.

 1. 1 adet kimlik fotokopisi
 2. 1 adet 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf,
 3. 1 adet ikamet belgesi (nüfus müdürlüğünden veya e-devlet sisteminden alınabilir)
 4. 1 adet Vergi levhası fotokopisi,
 5. Esnaf kefalet odası kayıt belgesi,
 6. Varsa işletmeye ait noter onaylı imza sürküleri,
 7. Bir önceki yıla ait beyanname (İşletme yeni açılmış ise gerekmez)
 8. Esnaf Kefalet Üyelik Başvuru Dilekçesi

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2020

Kredi çekmek isteyen vatandaşlardan talep edilen ve kefilden talep edilen evraklar birbirinden farklıdır. Kredi başvurusunda bulunan kişi için gerekli evraklar şunlardır.

 • 1 adet kimlik fotokopisi (fotokopi cihazı kooperatiflerde mevcut. tabi öncesinde çektirmeniz de yarar var.)
 • 1 adet vergi levhası fotokopisi, (muhasebeciniz GİB sitesinden çıkartabilir.)
 • 1 adet güncel tarihli ikametgah belgesi,
 • 1 adet oda faaliyet belgesi (muhasebeciden alınacak)
 • 1 adet esnaf sicil tasdiknamesi
 • 1 adet 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • 1 adet imza sürküleri,
 • Firma yeni açılmamış ise, son 2 seneye ait gelir vergisi beyannamesi,
 • Taşıt kredisi çekilecek ise, araç ruhsatı ve fotokopisi,
 • Emlak için çekilecek ise, emlak beyanı ve tapu fotokopileri,
 • Başvuru sahibinin annesinin kızlık soyadı belirtilen evrak.

Kefillerden Talep Edilen evraklar 3 farklı grupta belirtilmiştir. Bunlar Esnaf kefil, memur kefil ve sigortalı çalışan kefildir.

Esnaf Kefilden İstenen Belgeler ve Evraklar

 • 1 adet kimlik fotokopisi,
 • 1 adet İşletmesine ait vergi levhasının fotokopisi,
 • 1 adet esnaf odası kayıt belgesi,
 • 1 adet nüfus müdürlüğünden alınan nüfus kayıt örneği

Memur Kefilden Talep Edilen Evraklar ve Belgeler

 • 1 adet memurun 3 aylık imzalı maaş bordrosu (görevli olduğu kurumdan alınır)
 • 1 adet ikamet belgesi,
 • 1 adet kimlik fotokopisi
 • 1 adet memurun eşine ait kimlik fotokopisi
 • Çekilecek kredi miktarı eşit ise, memur eşinin kredi kefilliğe onayı olduğuna dair evrak talep edilebilir.

Çalışan Kefilden Talep Edilen Belgeler ve Evraklar

 • 1 adet çalıştığı işyeri tarafından onaylanan imzalı 3 aylık maaş bordrosu,
 • 1 adet kimlik fotokopisi örneği,
 • 1 adet ikametgah belgesi
 • Eğer yüksek miktarda kredi çekiliyorsa ve çalışan evli ise, eşinin kefalete onayı olduğuna dair imzalı dilekçe gerekebilir.

Esnaf kefalet kredisi çekmek için gerekli belgeler ve evraklar listesi

Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor?

Esnaf kefaletten kredi çekecek esnaflarımız için 2 kefil istenmektedir. Ancak kredi miktarı, ödenecek vade sayısına göre hiç kefil talep edilmeyeceği gibi daha fazla da kefil istenebilir.

Örneğin aylık bilançosu 100 bin TL. olan bir firma 5 bin lira kredi talep ettiğinde hiç kefil istenmeden verilebiliyor iken, aylık 10 bin TL. kazanan bir esnaf 500.000 TL. talep ettiğinde daha fazla kefil ve ipotek tesisi talep edilebilir. Bu tamamen kredi teamülleri ve kefalet kooperatifi mevzuatı gereğidir.

Gerekli evrakları ve belgeleri hazırlamadan önce çekeceğiniz kredinin masraflarının ve faiz oranlarının belirtildiği esnaf kefalet kredisi hesaplama isimli haberi okuyarak ödeme planını belirleyebilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisinde kefilin sorumluluğu

Kefil kredi borcunun tamamından sorumludur. Borç bitmeden kefillik sona ermez. Örneğin 2 kefil olduğunu ve 100 bin lira kredi çekildiği düşünelim. Kefillerden herhangi biri 50 bin TL. ödeyerek borçtan kurtulamaz.

Kredi borcu olan kefil olabilir mi?

Kefilin kredi borcu olsa da, kazancı kredi taksitlerini ödeyebilecek seviyede ise ve bunu belgelendirebiliyorsa kefilliği kabul edilebilir. Bu kefaletin yetkisindedir. Tabi burada eşin rızası gibi hususlarda mevcuttur Bu sebeple daha detaylı bir anlatım için esnaf kefalet kefilliği isimli yazıyı okumalısınız.

Halkbank’a Kredi İçin Başvuran Esnaftan Talep Edilen Evraklar ve Belgeler

Eğer kefalet üyeliğiniz var ise ve banka şubesine başvuru yapmış iseniz sizden aşağıda listede belirtilen evraklar istenecektir.

 1. Odaya kayıt olduğunuza dair sicil tasdiknamesi,
 2. Esnaf odaları kayıt belgeniz,
 3. Vergi levhası,
 4. Kimlik belgesi fotokopisi,
 5. Firmaya ait imza beyannamesi,
 6. Son 2 yıla ait gelir vergisi beyannamesi,
 7. Detay mizan ve geçici vergi beyanı,
 8. Araç için alınacak ise ruhsat fotokopisi,
 9. Emlak için alınıyor ise tapu fotokopileri,
 10. İşletmenin sigortasının fotokopisi,
 11. SGK borcu yoktur ve vergi borcu yoktur yazısı
blank

Halkbank esnaf kredisi için istenen belgeler ve evraklar listesi

Bu belgeler yukarıda yer alan görselde madde madde belirtilmiştir. Eğer bankanızda bu belgeler daha önceden KOBİ bankacılığı gereğince verilmiş ise, dosyanızdan veya sistemden alınarak talep istenmeyebilir. Bu bankanın elindedir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.