Devlet Destekli

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar? Verilme Süresi

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar? Verilme Süresi

Esnaf ve sanatkarlara düşük faizle kredi kullanabilmeleri için Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri finansman desteği sağlamaktadır. Esnaf kefalet kooperatiflerinden devletdestekli.com kullanılacak olan kredilerde esnafların mesleklerine göre ayrı ayrı olmak üzere toplamda 7 alanda kredi kullandırılıyor. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullanabilmek için vergi levhası istenmektedir. Vergi levhası bulunan her esnafa Esnaf Kefalet kredisi verilmektedir. Esnaf kredisinin diğer bankalara kıyasla neden tercih edildiği hakkında bilgiye “Esnaf Kefalet Kredisinin 5 Avantajı” adlı içeriğimizden ulaşabilir aynı zamanda esnaf kredisi hakkında tüm bilgileri sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi kaç günde verilir?

Kredi ortalama 3 günde verilmektedir. Bu süre istihbarat süresinin uzunluğu ve yoğunluğa göre değişebilir. Ülkemizde neredeyse yaklaşık 1,5 milyon civarında esnaf ve sanatkarlar bölgelerinde bulunan kooperatif birliklerine ortak olmuşlardır. 2020 yılı itibariyle Türkiye genelinde toplamda 930 adet kooperatif birlikleri bulunmaktadır. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin esnaflara kullandıracağı esnaf kredisi kısacası işletme sahiplerine verilen ayrıcalıklı ticari kredi çeşidi olarak sunulmaya devam etmektedir.

İşyeri olan neredeyse hemen her esnafın başvurduğu esnaf kredisinin esnaflara cazip halde sunulmasından dolayı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından binlerce esnaf kredi kullanmıştır. Başvuru şartları ve kredi için tüm istenenler açık bir şekilde kooperatif tarafından belirtmiş olup oldukça kolay bir şekilde kredi çekilebilmektedir. Kamu ve özel bankalar olmak üzere tüm bankalardan daha çok tercih edilen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri yeni esnaflar tarafından oldukça yakından takip edilmektedir. Çoğu alanda duyulan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine esnaflar tarafından talebin fazla olması bile Esnaf kefalet kredisinin diğer bankaların önüne geçtiğini ifade edebilmektedir.

İşletmesi bulunan kişilerin kolaylıkla başvurabileceği Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kredisine esnafların başvurması halinde elde edecekleri 5 avantajını maddeler halinde sıralarsak;

 1. Düşük faiz ile kredi kullanılabilir. 
 2. Kullandırılan tüm krediler esnaflara özeldir. 
 3. Kredi masrafları azdır. 
 4. Esnaf Kefalet Kredisinden tüm esnaflar yararlanabilir.
 5. Her meslek koluna göre çeşitli kredi türleri ve limitleri bulunmaktadır.

Diğer bankalara kıyasla esnaf kefalet kredisi kullanan kişiler, geri ödemeleri 3 ayda bir gerçekleşen krediden, iş koluna göre değişen kredinin limitlerinin yüksek olmasından, uzun vade seçeneklerinden ve uzun vadeye rağmen düşük faizli krediden yararlanırken kredi işlemlerinde avantajlı gruplar arasında yerini almaktadır. Yukarıda maddeler halinde sıraladığımız Esnaf Kefalet kredisinin 5 avantajını açıklamak gerekirse;

Esnaf Kefalet Kredi Faizleri Diğer Bankalara Göre Düşüktür

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin kredi faiz oranları 2020 yılı için geçtiğimiz yıla bakıldığında düşürülmüş olup, vade sayısı 12 aya kadar olan krediler için yüzde 4,5 oranında faiz uygulanıyorken 12 aydan fazla vade sayısı olan kredilerde de yüzde 4,5 oranında faiz uygulanmaktadır. %4,5 faiz oranı yıllık olduğundan aylık % 0,37 faizli kredi kullanılabilecektir. Kredilerin şahıs üst limitleri 200 bin TL olmakta ve krediler 5 yıl  (60 ay) vadeli olarak esnaflara sunulmaktadır. Faiz oranları ise esnaf ve sanatkarın vade tercihine göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki görselde 2020 yılı esnaf kefalet kredilerinin faiz oranları gösterilmektedir. Esnaf kefalet kredisi hesaplaması % 4,5 / 12 : % 0,37 faiz oranı üzerinden yapılmaktadır.

blank

Esnaf Kefalet Kredisinin 5 Avantajı

Esnafa Özel Kredi Paketi Olması Önemli

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullanmak isteyen kişilerin öncelikle esnaf ve sanatkar olması gerekmektedir. Esnaf olmayan kişiler ESKK kredilerinden yararlanamamaktadır. Esnafın, esnaf kredisinden yararlanabilmesi için;

 • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı sicilin olması,
 • Vergi borcunun bulunmaması,
 • Kredi notunun yüksek olması,
 • En az bir yıldır esnaf kaydının bulunması,
 • Kredi veren kooperatifin bölgesinde bulunan bir adreste ikamet etmek ya da iş yeri bulunması,
 • Birden fazla ESKKK ile ortak olunmaması,

gerekir. Tüm bu özeliklere sahip olan esnaflar, esnaflara özel kefalet kredisinden yararlanabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Faizleri ve Kesintileri

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullanacak olan esnaflara öncelikle belirtmeliyiz ki, kredi çekilmeden önce kesinti uygulanmakta ve bu kesintilerden bazıları geri ödenmektedir. Esnaf Kefalet Kredisinin avantajlarından biri olan masraf tutarları ile düşük maliyetli esnaf kredisi çekebilirsiniz. ESKKK tarafından uygulanan kesinti % oranları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir. Masraf olarak kesilen ve sonrasında iade edilen kesintiler ve oranları;

 • Banka komisyon kesintisi senelik: %1
 • Bloke sermaye kesintisi : %1,5
 • Bölge birliği hisse kesintisi: %0,25
 • Kredi faiz kesintisi: %4,5
 • Kredi risk fonu kesintisi : %1
 • Masraf karşılığı kesinti : %1,5
 • Risk sermaye kesintisi: %1
 • TESKOMB hisse kesintisi: %0,25
 • Üst kuruluş katılım payı kesintisi : %0,05

olmaktadır. Bloke sermayesi için yapılan % 1,5′ luk kesinti, esnaf ve sanatkara geri iade edilmektedir. Hesaplama yaparken ilk önce kesintiler hesaptan düşülecektir. Daha sonrasında ise iade edilen tutar hesaplanarak toplam kesinti ile esnafın eline geçecek olan kredi limiti bulunacaktır.

Yeni Esnaf Kooperatiften Kredi Çekebilir mi?

Diğer bankaların sunduğu esnaf kredisinin ESKK kredisinden ayıran en büyük özelliklerinden biri ise krediye başvuracak olan kişinin esnaf olmasıdır. Meslek gruplarına göre sunulan kredi türlerinden yararlanmak için esnafın vergi levhasının bulunması gerekiyor. Vergi levhası bulunan tüm esnaflar, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerine kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Esnaf Kefalet kredisine başvuracak olan kişiden istenecek gerekli evraklardan bahsetmek gerekirse;

 • T.C kimlik kartı fotokopisi
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Esnaf sicil günlük tasdiknamesi
 • Vergi dairesi mükellefiyet belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Yıllık ciroyu gösteren belge
 • SGK belgesi (Bağkur-SSK-İsteğe Bağlı)
 • Şoför esnafı için ticari araç ruhsat belgesi

5- Meslek Kollarına Göre Kredi Türleri ve Limitleri

Esnaf odasına kayıtlı olan esnaflar için bağlı bulunduğu esnaf koluna göre farklı kredi destekleri sunulmaya devam etmektedir. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin kullandıracakları kredilerin faizleri sabit olup vade sayısı, kredi limiti ve kredi başvuru şartları konusunda değişiklik gösterebilmektedir. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından verilen krediler şunlardır:

 • İŞLETME KREDİSİ: İşyerinin birçok alanında kullanılabilir. Esnaf ve sanatkarların ham madde ve döner sermaye ihtiyaçları için kullandırılan kredi türüdür. İşletme kredisi limiti ise en fazla 200.000 TL’dir.
 • TAŞIT ALIM KREDİSİ: Esnaf ve sanatkarlara sıfır kilometre araç (otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs vs.) alımları için kullandırılacak bir kredi ürünü olmaktadır. Kredinin vade sayısı 84 ay ve kredi limiti ise 500.000 TL’dir.
 • İŞYERİ ALIMINA YÖNELİK KREDİLER: Esnaf ve sanatkarlarımızın toplu iş yeri ve münferit alımlarına yönelik olarak verilen kredilerdir. Kredi tutarı, iş yerinin ekspertiz değerinin yüzde 75′ i oranını aşamamalıdır. Kredinin maksimum limiti 500.000 TL, vade sayısı ise 10 yıldır.
 • EŞİT TAKSİTLİ İŞLETME KREDİSİ: 200.000 TL limitli kredinin vade sayısı 1 – 2 yıl olmaktadır.
 • İSKONTO KREDİSİ: Vade sayısı 1-9 ay olmakta ve kredi limiti 200.000 TL.
 • TAŞIT ONARIM KREDİSİ: Aracın bakımı ve onarımı için verilen kredinin kredi limiti 200.000 TL, vade sayısı ise 1- 9 ay aralığındadır.
 • SERVİS ARACI VE KAMYONET YENİLEME KREDİSİ: 350.000 TL. limitli olup, 5 yıl vadesi bulunmaktadır.

Esnaf Kefalet kredileri sicile bakar mı?

Daha önce çekilen krediler ve müşterinin kredi notu çok önemlidir. Hem kooperatif hemde banka istihbarat çalışması yapar. Bu kapsamda başvuru sahibinin siciline bakılır. Esnaflara yönelik kredilerin vade sayısı azami 5 yıl olmaktadır. Aralarında yalnızca taşıt edindirme kredisinde 84 ay ve işyeri edindirme kredi içinde 120 ay vade uygulanmaktadır. Çekilen kredinin vade sayısı ne kadar uzun olursa kredinin toplam geri ödemesi daha fazla olacaktır.

50 Bin TL limitli kredi için 60 aya varan vade seçenekleriyle hesaplama yapacak olursak;

 • 12 ay için 474,55 TL,
 • 24 ay, 860,88 TL,
 • 36 ay, 271,49 TL,
 • 48 ay,  706,22 TL,
 • 60 ay için 165,26 TL

toplam geri ödeme yapılmaktadır. 2020 yılı güncel esnaf kefalet hesaplaması aşağıda tablolar halinde belirtilmiştir. 4, 5 yıl, 7, 8 ve 10 yıl vadeli esnaf kredi hesaplaması aşağıdaki gibidir.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullanmış olan ve borç yapılandırma talebinde bulunacak olan esnaflara uygulanacak olan yapılandırma faizi ise 12 ay kadar olan yapılandırmalar da yıllık yüzde 7 faizli, 12 aydan fazla olan yapılandırmalar da ise yıllık yüzde 8 faiz oranı sunulmaktadır. 2020 yılında esnaf kefaletten borç yapılandırması yapacak olan esnaflara 1 yıla kadar krediler için aylık %0,58 faiz, 1 yıldan fazla olan kredilerde ise aylık % 0,66 oranında faiz uygulanacaktır. 2020 yılında yapılandırma konusu hakkında gelen açıklamalara göre yapılandırma başvurusunda bulunan esnaf borcunun tamamını ödemek istediğin sıfır faiz oranı ile yapılandırma işlemleri gerçekleşecektir. Fakat borçlarını 12 ay (1 yıl) vade ile ödemek isteyen esnafa yıllık %7 faiz oranı sağlanacaktır. Borçlarını 24 ay vade ile ödemek isteyen esnaflara ise yine yıllık %8 faiz avantajı uygulanacaktır. Bu avantajdan yararlanacak olan esnaflar ise borçları 2020 yılına devreden esnaflar tarafından kullanılacaktır.

25 bin TL ve 50 bin TL üzerinden ESKKK borç yapılandırma hesaplaması aşağıda tablodaki gibidir:

Kredi limiti Faiz Oranı Aylık Taksit  Toplam Tutar Vade Sayısı
25.000 TL %7 2.166 TL 26.000 TL 12 AY
50.000 TL %7  4.333 TL 52.001 TL 12 AY
25.000 TL %8 1.134 TL 27.222 TL 24 AY
50.000 TL %8  2.268 TL 54.445 TL 24 AY

Ödenmeyen Borçlar Kredi Sicilini Etkiliyor mu?

Esnaf kefalet kredisinin avantajları arasında ön sıralarda yer alan kredi sicilinin etkilenmemesi durumu esnafların bankalara değilde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine başvuru yaparak kredi kullanmasını sağlıyor. ESKKK ile çekilmiş olan esnaf kredisinin ödenmemesi durumunda çekilen kredi tutarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından karşılanıyor yani kişi adına bankaya ödenmektedir.  Borcun kooperatif tarafından ödenmesinden dolayı bankada herhangi gecikme ya da yasal işlem takibi söz konusu olmamaktadır. Banka ile esnafın arasında herhangi bir bağ bulunmasa da borç faizli bir şekilde borcu karşıladığından dolayı kişi tarafından kooperatife ödenmektedir.

Kredi borcunun ödenememesinden dolayı kooperatif borcu üstlenmekte ve kişinin bankayla bağlantısı bulunmamasından dolayı kredi sicilinde bozukluk yaşanmamaktadır. Ayriyeten kredi taksitlerinin geciktirilmemesi de sağlanmaktadır. Kooperatif esnafın adına olan kredi borcunu bankaya ödemekte esnaf ise kooperatife ödeme yapmaya başlamaktadır. Bankaya ödeme yapılmadığı devletdestekli.com gibi kooperatiflere de ödeme gerçekleştirilmezse gecikme faizi uygulaması başlatılacaktır. Kooperatif üyelik sözleşmesinde yer alan maddeye göre borç kooperatife ödenmediği her 3 ay (90 gün) için ayrıca gecikme faizi uygulamaktadır. Bu süre zarfında ödenmeyen kredi borçları için icra takibi başlatılmaktadır. Özetle esnaf kefalet kredisi ödenmediği takdirde kredi sicilinde sorun yaşanmamakta tüm borç kooperatifleri tarafından karşılanmaktadır.

Taksit Sayısı Neden Çok Yüksek Diyenlere Önemli Bir Hatırlatma!

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından kullanılacak olan kredilerde ödeme planlarına bakıldığında aylık taksit tutarının diğer kredilere kıyasla fazla olduğunu belirten birçok esnaf bulunuyor. Fakat belirtmek gerekirse bankalardan çekilecek olan kredilerden esnaflar için daha avantajlı olan Esnaf kefalet kredisinde taksitler aylık olarak ödenmemekte 3 ayda bir gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle taksit sayısı fazla çıkmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi kaç kefil şartları

Çekilecek kredi miktarı ve vadelere göre en az 2 kefil göstermek şarttır. Kefillerin memur veya gelir belgesi ile kazancını ispatlayan kişiler olması gerekir. Kefiller de başvuru esnasında kimlik belgeleri ve başvuru formunu doldurmak zorundadır.

] }Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.