Devlet Destekli

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nasıl Başvurulur?

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nasıl Başvurulur?

Kredi borcu olan esnafa sicil affı geliyor. Vatandaşlarımız sicil affı ne zaman yürürlüğe gideceğini merak ediyor. Sicil affı yasasından yararlanmak için bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Sizler için sicil affı konusunu araştırdık.

Esnaf Sicil Affı Neleri Kapsıyor?

Esnafa faizsiz kredi veren bankalar müjdesinden sonra şimdide sicil affı müjdesi verildi. Son günlerce gündemden düşmeyen kredi sicil affı yasası TBMM.’de kabul edildi. Buna göre, borçlulara, esnafa, kredi kartı ve ihtiyaç kredilerini ödemeyenlere sicil affı uygulanacak. Henüz yasa tasarısının mecliste kabul edilmesini müteakiben en kısa sürede Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları belli oldu ancak, Resmi Gazete’de yayımlanmasını müteakiben daha da netleşecek. Buna göre, 6 ay içinde borcunu ödeyen veya yapılandıran vatandaş sicil affın dan yararlanacak ve tüm borçları silinecek.

Esnaf Sicil Affı Neleri Kapsıyor?

Esnaf Sicil Affı Neleri Kapsıyor?

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Sicil Affı Tasarısı Mecliste Kabul Edildi.

2 beklenen bankalara borcu olan esnafa verilen ve kara listede bulunan vatandaşların faydalanacağı Kredi sicil affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Sicil  affı ile birlikte aynı esnada harç muafiyeti ile dahil tasarıda Kabul gördü.

Bankalara kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle kara listeye düşen, sicili bozuk olan,  avukatlık veya icralık olan,  borç kırmızı kalem çekilen esnaf ve diğer vatandaşların yararlanacağı Kredi sicil affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 18 Ocak tarihinde kabul edildi. Türkiye’de Kredi sicil affı yasasından ile binlerce vatandaşın Yararlanacağı borçları nedeniyle yapılandırma ve borç kapatma kredilerinden faydalanamayan esnaf ve kişilerin borçlarını ödeyebilme kolaylığı sağlanacağını değerlendiriliyor.

 

dedi. Günlerdir beklenmekte olan kara liste affı yürürlüğe girmesiyle birçok esnaf ve sanatkarı muzla Borçlu olan vatandaşımızın yüzü gülecek. Bu af sayesinde Bankalardan eli boş dönen vatandaş sicilinin affedilmesi ile beş yıllık bekleme süresini atlayarak direkt olarak İhtiyaç ve konut kredileri çekebilecek. Birçok banka tarafından da onay verilen sicil affı projesi dahilinde esnafımız ve sanatkarımız uygulamadan faydalanacak.

Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Belli Oldu

Sicil affı yasası ile kullandığı kredilerin faizinin veya ara parasını ödemelerini aksata vatandaş veya karşılıksız çek senet ve ayrıca kredi ve kredi kartı borçlarına zamanında ödemediği için Türkiye bankalar birliği risk merkezine bildirilen kara listeye alınan kişiler ve Kredi çeker vatandaşlar,  düzenleme ile borçlarını yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren (6 ay) altı ay içerisinde tamamını ödemeleri Veya yeniden yapılandırmaları halinde kara listeden çıkarılacaklar. Yani borcunu orta içerisinde ödeyen/yapılandıran  vatandaş daha önceki olumsuz kayıtları silinecek sicili temizlenecek. 6 ay içerisinde borçlarının tamamını ödemeyen veya yapılandırmaya vatandaş ise sicilim bozuk olmaya devam edecek ve kredi çekemeyecek. Ayrıca vergi borcu, kredi borcu vb. kamu borçlarına yapılandırma yapılmaktadır.

Kredi Sicil Affı Yasası Uygulaması

Yukarıda anlatıldığı üzere vatandaşın Kredi sicil affından faydalanması için yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle altı ay içerisinde yapılandırma kredisi kullanması veya borcunun tamamını ödemesi gerekiyor. Bu durumda olmayan veya borcunu yapılandırma yorum vatandaş kara listeden çıkamayacak.

Sicil Affı Yararlanma ve Başvuru Şartlarını Maddeler Halinde Sıralarsak;

  1. Sicili bozan borcun tamamını 6 ay içinde tamamını ödemek.
  2. 6 ay içinde kara listeye düşmenize sebep olan borcu yapılandırmak.

Kredi sicil affı yasası başvurusu kapsamında bankalara başvuruda bulunan vatandaşa bankalar yapılandırma yapabilecekler. Bu durumda yapılandırma yapan veya yeniden kredi veren bankalara ceza uygulanmayacak.

Sicil affı çıkacak mı? Son durum ile ilgili içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar
  1. Ahmet kaşıkdüzen dedi ki:

    Yapılandıma yapacagım ama borcumun yarısını yatırmam söleniyor ama bi türlü yapamıyom

  2. Mini market dedi ki:

    Kendime yeni bir hayat kurmak istiyorum