Devlet Destekli

Esnaf Nefes Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Hesaplama (GÜNCEL)

Esnaf Nefes Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Hesaplama (GÜNCEL)

Esnaflar nefes kredisi alarak derin bir nefes alıyor! TOBB Esnafa 50 bin lira tutarında Nefes kredisi desteğinin 2020 yılında yeniden başlatıldığını ve başvuruların alınmaya başlandığını açıkladı. Yıllık % 7.5 Faiz oranları ile yıllık cirosu 25 milyon liranın altında olan  TOBB üye Kobi ve esnaflara 50 bin lira limitli olarak kullandırılacak olan nefes kredisi şimdilik Denizbank tarafından sağlanıyor. 2020 yılı için başlatılan Nefes kredisi desteğine kamu bankalarında 2 hafta içinde eşlik etmesi bekleniyor. Denizbank aracılığıyla KGF kefaletiyle verilecek olan Nefes Kredisi başvuruları şartları ve kimlerin yararlanabileceği detayları yazımızda.

2020 Yılında Esnafa 50 bin TL. Nefes Kredisi Başvuruları Başladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu, Denizbank işbirliği ile hayata geçirilen, KOBİ’lerin düşük faizli kredi kullanmalarını sağlayacak olan Nefes Kredisi başvuruları başladı. Korona virüs salgını nedeniyle piyasalardaki ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen KOBİ’leri rahatlatmak amacı ile uygulamaya konulan desteğin başvuruları Deniz bankasına yapılmaktadır. KOBİ’lerin bu krediyi kullanmaları için ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarının mevduatlarını Deniz bankasına aktarmalarından  dolayı kullanabilmektedir.

Bu kredi de üst limit olarak 50 bin lira ve 12 ay vadeli Nefes Kredisini % 7,5 faiz oranı ile kullanabilirsiniz.

blank

TOBB Nefes Kredisi 2020 Başvuruları Başladı

Nefes Kredisini Kimler Kullanabilir?

KOBİ’lerin ekonomik sıkıntılarına gidermelerine yardımcı olmak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Kredi Garanti Fonu tarafından mevduatların Ziraat Bankası ve Denizbank’a transfer edilmesi karılığında kullandırılan bu desteği kullanmak isteyen KOBİ’lerin bu krediden faydalanabilmeleri için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı oda ve borsalara üye olmaları gerekmektedir. Bu üyeliğin dışında başka kriterlerde bulunmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Vadesi geçmiş vergi ve SGK borcu yoktur yazısı istenmeyecek olup krediye karşılık gösterilecek herhangi bir teminat belgesi de talep edilmeyecektir.
 • İflas veya fesih sürecinde bulunmayanlar
 • Bankalarda kanuni takibe intikal etmiş borcu bulunmayanlar

Denizbank tarafından verilecek olan Nefes kredisine şahıs olarak yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır. Bu krediye başvuru yapabilmek için KOBİ tanımına uygun olmanız gerekmektedir.

Başvuru Koşulları Nelerdir?

İşletmelerin 50 bin liraya kadar 12 ay vadeli ve % 7,5 faiz oranı ile kullanabileceği Nefes Kredisi başvuru koşullarının neler olduğu hakkında ayrıntılı bir bilgi vermek istiyorum. Bu krediden kimlerin yararlanabileceği ve kimlerin başvuru yapamayacağı hakkında ayrıntılı bir liste bulunmaktadır. Nefes Kredisi başvuru koşulları ve sizlerden istenilen evrakların neler olduğundan bahsetmek gerekirse;

 • Yıllık cirosu 40 milyon TL’nin altında ve çalışan sayısının 250 kişiden az olan yani KOBİ olmanız gerekmektedir.
 • TOBB’a üye oda ve borsalara üye olmanız gerekmektedir.
 • Başvuru tarihi itibari ile en az 1 yıldır faaliyet gösterir olmanız.
nefes-kredisi

Başvurmak için KOBİ tanımına uygun olmanız gerekiyor.

Göstermiş olduğunuz faaliyet alanınızın aşağıdaki listeden birisi olmamanız gerekmektedir.

 • Eczaneler
 • Kooperatifler
 • Döviz ofisi / bürosu
 • Factoring şirketleri
 • Emlakçılar
 • Mali müşavirler
 • Yeminli Mali müşavirler

Yukarıda saydığımız şartları taşıyan KOBİ’ler Nefes Kredisine başvuru yapabilmektedirler. Başvuru yapmak için standart kredi başvurusunda istenilen evraklara ilave olarak bağlı bulunulan oda ve borsadan alınmış ve bu kredinin isminin belirtildiği üyelik belgesini götürmeniz gerekmektedir. KOBİ’lerin bu krediden faydalanmaları için kredi başvurularını Denizbank şubelerine yapmaları gerekmektedir.

Faiz Oranları ve Ödeme Koşulları

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı oda ve borsalara üye olan işletmelerin kullanabileceği bir kredi olan Nefes kredisinin masrafları, faiz oranı, üst limiti ve taksit miktarının ne kadar olduğu hakkında bilgi vermek gerekirse;

 • Taksit sayısı maksimum 12 aydır
 • Ödemeler 2021 yılında başlatılacak aylık taksit şeklindedir.
 • Yıllık faiz oranı % 7,5
 • KGF kredisi başvuru masrafı 150 liradır.
 • Kredi kullanım esnasında 250 lira tahsis ücreti alınmaktadır.
 • KGF komisyonu % 0,75
 • Kredi üst limiti 50 bin liradır.
 • Banka masrafı dışında ek masraf olmayacaktır.
 • Aylık 4 bin 580 liralık aylık taksit ödemelidir.
Faiz oranları ve ödeme koşulları

Faiz oranları ve ödeme koşulları

Sizde yukarıda belirttiğimiz başvuru koşullarına uyuyorsanız Ziraat Bankası ve Denizbank’ın Başvuru Sayfasında işlem yapabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isterseniz Denizbank KGF destek hattına 0 212 355 10 55 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz

Hangi Bankalar Nefes Kredisi Veriyor?

 • Denizbank,
 • Vakıflar Bankası,
 • Ziraat Bankasıdır.

Esnafa can suyu niteliğinde ki bu desteğin son başvuru tarihi dolmadan Denizbank, Ziraat Bankası ve nefes kredisi veren bankalara başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. KOSGEB tarafından verilen hibe, teşvik ve diğer esnaf kredisi desteklerine başvuru sayfasından ilk kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Yukarıda kredi alabilmek için KOBİ tanımında olmanız gerektiğini ifade etmiştir.

Kriter​ Mikro Küçük Orta
Çalışan Personel Sayısı ​ ‹ 10 ​ ‹ 50 ​ ‹ 250​
Yıllık Net Satış ≤ 3 Milyon TL ​ ≤ 25 Milyon TL ​ ≤ 125 Milyon TL​
Yıllık Mali Bilanço ≤ 3 Milyon TL ​ ≤ 25 Milyon TL ​ ≤ 125 Milyon TL​

KOBİ tanımı içerisinde yer alabilmeniz için mikro ölçekli işletmelerde çalışan sayısının 10, yıllık net satış hasılatının 3 milyon olması gerekmektedir. Küçük ölçekli KOBİ sayılabilmeniz için çalışan personel sayınızın 50 olması ve yıllık net satışın 25 milyondan fazla olması gerekmektedir. Orta ölçekli işletmelerin ise 250 çalışan sayısına sahip olması ve yıllık net satışlarının 125 milyon TL olması gerekiyor.

] }Yorumlar
 1. blank TURGUT dedi ki:

  Cansuyu kredisinden faydalanmak istiyorum kobi olarak

 2. blank Organik yumurtacılık. dedi ki:

  Organik yumurta çiftliği kurmak istiyorum bilgi alacaktım nasıl yardımcı olabilirsiniz.