geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Esnaf Nefes Kredisi Veren Bankalar Listesi (GÜNCEL)

Esnaf Nefes Kredisi Veren Bankalar Listesi (GÜNCEL)
A+
A-

Esnaflar nefes kredisi alarak derin bir nefes alıyor! TOBB Esnafa 50 bin lira tutarında Nefes kredisi desteğinin yeniden başlatıldığını ve başvuruların alınmaya başlandığını açıkladı. Yıllık % 7.5 Faiz oranları ile yıllık cirosu 25 milyon liranın altında olan  TOBB üye Kobi ve esnaflara 50 bin lira limitli olarak kullandırılacak olan nefes kredisi şimdilik Denizbank tarafından sağlanıyor. Başlatılan Nefes kredisi desteğine kamu bankalarında 2 hafta içinde eşlik etmesi bekleniyor. Denizbank aracılığıyla KGF kefaletiyle verilecek olan Nefes Kredisi başvuruları şartları ve kimlerin yararlanabileceği detayları yazımızda.

Esnafa 50 bin TL. Nefes Kredisi Başvuruları Başladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu, Denizbank işbirliği ile hayata geçirilen, KOBİ’lerin düşük faizli kredi kullanmalarını sağlayacak olan Nefes Kredisi başvuruları başladı. Korona virüs salgını nedeniyle piyasalardaki ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen KOBİ’leri rahatlatmak amacı ile uygulamaya konulan desteğin başvuruları Deniz bankasına yapılmaktadır. KOBİ’lerin bu krediyi kullanmaları için ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarının mevduatlarını Deniz bankasına aktarmalarından  dolayı kullanabilmektedir.

Bu kredi de üst limit olarak 50 bin lira ve 12 ay vadeli Nefes Kredisini % 7,5 faiz oranı ile kullanabilirsiniz.

TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı

Nefes Kredisini Kimler Kullanabilir?

KOBİ’lerin ekonomik sıkıntılarına gidermelerine yardımcı olmak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Kredi Garanti Fonu tarafından mevduatların Ziraat Bankası ve Denizbank’a transfer edilmesi karılığında kullandırılan bu desteği kullanmak isteyen KOBİ’lerin bu krediden faydalanabilmeleri için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı oda ve borsalara üye olmaları gerekmektedir. Bu üyeliğin dışında başka kriterlerde bulunmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Vadesi geçmiş vergi ve SGK borcu yoktur yazısı istenmeyecek olup krediye karşılık gösterilecek herhangi bir teminat belgesi de talep edilmeyecektir.
 • İflas veya fesih sürecinde bulunmayanlar
 • Bankalarda kanuni takibe intikal etmiş borcu bulunmayanlar

Denizbank tarafından verilecek olan Nefes kredisine şahıs olarak yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır. Bu krediye başvuru yapabilmek için KOBİ tanımına uygun olmanız gerekmektedir.

Başvuru Koşulları Nelerdir?

İşletmelerin 50 bin liraya kadar 12 ay vadeli ve % 7,5 faiz oranı ile kullanabileceği Nefes Kredisi başvuru koşullarının neler olduğu hakkında ayrıntılı bir bilgi vermek istiyorum. Bu krediden kimlerin yararlanabileceği ve kimlerin başvuru yapamayacağı hakkında ayrıntılı bir liste bulunmaktadır. Nefes Kredisi başvuru koşulları ve sizlerden istenilen evrakların neler olduğundan bahsetmek gerekirse;

 • Yıllık cirosu 40 milyon TL’nin altında ve çalışan sayısının 250 kişiden az olan yani KOBİ olmanız gerekmektedir.
 • TOBB’a üye oda ve borsalara üye olmanız gerekmektedir.
 • Başvuru tarihi itibari ile en az 1 yıldır faaliyet gösterir olmanız.
nefes-kredisi
Başvurmak için KOBİ tanımına uygun olmanız gerekiyor.

Göstermiş olduğunuz faaliyet alanınızın aşağıdaki listeden birisi olmamanız gerekmektedir.

 • Eczaneler
 • Kooperatifler
 • Döviz ofisi / bürosu
 • Factoring şirketleri
 • Emlakçılar
 • Mali müşavirler
 • Yeminli Mali müşavirler

Yukarıda saydığımız şartları taşıyan KOBİ’ler Nefes Kredisine başvuru yapabilmektedirler. Başvuru yapmak için standart kredi başvurusunda istenilen evraklara ilave olarak bağlı bulunulan oda ve borsadan alınmış ve bu kredinin isminin belirtildiği üyelik belgesini götürmeniz gerekmektedir. KOBİ’lerin bu krediden faydalanmaları için kredi başvurularını Denizbank şubelerine yapmaları gerekmektedir.

Faiz Oranları ve Ödeme Koşulları

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı oda ve borsalara üye olan işletmelerin kullanabileceği bir kredi olan Nefes kredisinin masrafları, faiz oranı, üst limiti ve taksit miktarının ne kadar olduğu hakkında bilgi vermek gerekirse;

 • Taksit sayısı maksimum 12 aydır
 • Ödemeler 2021 yılında başlatılacak aylık taksit şeklindedir.
 • Yıllık faiz oranı % 7,5
 • KGF kredisi başvuru masrafı 150 liradır.
 • Kredi kullanım esnasında 250 lira tahsis ücreti alınmaktadır.
 • KGF komisyonu % 0,75
 • Kredi üst limiti 50 bin liradır.
 • Banka masrafı dışında ek masraf olmayacaktır.
 • Aylık 4 bin 580 liralık aylık taksit ödemelidir.
Faiz oranları ve ödeme koşulları
Faiz oranları ve ödeme koşulları

Sizde yukarıda belirttiğimiz başvuru koşullarına uyuyorsanız Ziraat Bankası ve Denizbank’ın Başvuru Sayfasında işlem yapabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isterseniz Denizbank KGF destek hattına 0 212 355 10 55 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz

Hangi Bankalar Nefes Kredisi Veriyor?

 • Denizbank,
 • Vakıflar Bankası,
 • Ziraat Bankasıdır.

Esnafa can suyu niteliğinde ki bu desteğin son başvuru tarihi dolmadan Denizbank, Ziraat Bankası ve nefes kredisi veren bankalara başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. KOSGEB tarafından verilen hibe, teşvik ve diğer esnaf kredisi desteklerine başvuru sayfasından ilk kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Yukarıda kredi alabilmek için KOBİ tanımında olmanız gerektiğini ifade etmiştir.

KriterMikroKüçükOrta
Çalışan Personel Sayısı ​‹ 10 ​‹ 50 ​‹ 250​
Yıllık Net Satış≤ 3 Milyon TL ​≤ 25 Milyon TL ​≤ 125 Milyon TL​
Yıllık Mali Bilanço≤ 3 Milyon TL ​≤ 25 Milyon TL ​≤ 125 Milyon TL​

KOBİ tanımı içerisinde yer alabilmeniz için mikro ölçekli işletmelerde çalışan sayısının 10, yıllık net satış hasılatının 3 milyon olması gerekmektedir. Küçük ölçekli KOBİ sayılabilmeniz için çalışan personel sayınızın 50 olması ve yıllık net satışın 25 milyondan fazla olması gerekmektedir. Orta ölçekli işletmelerin ise 250 çalışan sayısına sahip olması ve yıllık net satışlarının 125 milyon TL olması gerekiyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda olan esnaf ve küçük işletme sahibi Kobilerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile Denizbank tarafından kendilerine nefes kredisi verilmektedir. Kredi başvurularınızı yaparak yıllık % 7,5 faiz oranları ve ilk yıl geri ödemesiz dönemli destekten sizde yararlanabilirsiniz. Nefes kredisi veren bankaları ve bu bankaların başvuru şartlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kobilere 12 Ay Vadeli %0,62 Faizli Nefes Kredisi

Nefes kredisi Kobilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yıllık yüzde 7,5 faiz oranı ile verilen kredidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu  ve Denizbank arasında yapılan anlaşma ile verilmektedir. Üst limit 50 bin TL olarak belirlenmiştir. 0,75 faiz oranı ve 12 ay vade ile işletmelere kullandırılabilecektir. Şuan için Denizbank tarafından esnafa %0,62 faizli kredi verilecek. Kamu bankalarında 2 hafta içinde Denizbankasına eşlik ederek bu krediyi devreye almaları beklenmektedir. KOBİ’ler için Denizbank tarafından Esnafa nefes kredisi olarak verilecek faiz oranı %0,62 olacak şekilde esnaflara nefes kredisi verilecek. Böylece 100 bin TL’ye kadar toplamda 6 milyar TL’nin üzerinde kredi imkanı sağlanacak. Kredi limitleri ise illere göre 100 Bin liraya kadar değişebilecektir.

Kobi kredisi
Kobi Kredisi

Devlet Destekli Nefes Kredisi Lansmanı

Toplantıya; TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Denizbank genel müdürü Hakan Ateş, Ziraat Bankası genel müdürü Hüseyin Aydın, Ticaret Bakanı katıldı. Bu kapsamda toplantı sonrasında verilen karar neticesinde KOBİ’lere yıllık % 7,5 oranında düşük faizli nefes kredisi verilmesi için anlaşma sağlandı.

TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı

Esnafımıza KOBİ’lere 50 Bin Lira Nefes Kredisi Müjdesi verildi

Zor durumda olan esnaf ve KOBİ’lere kredi sağlayacak nefes kredisi belirlendi. Nefes kredisi kapsamında KOBİ’lere yıllık %7,5 faiz, aylık olarak ta %0,62 faiz oranı ile 12 ay vadeli kredi verileceği açıklandı.

Kredi TutarıVadesiFaiz OranıAylık Taksit
50.000 TL 12 Ay %0,624,580 TL

Bu Proje ile KOBİ’ler nefes alacağı ve yüksek faiz oranlarının altında ezilmeyecek.

Denizbank Genel Müdürü Sayın Hakan bey, Odalar Birliği, Ziraat Bankası, Garanti Fonuyla birlikte Denizbank’ ın da böyle bir proje içerisinde yer almasından dolayı gurur duyduğunu belirtti.

Neticede  Denizbank tarafından Devlet destekli olarak 12 ay (1 yıl) vadeli aylık % 0,62 faiz oranı ile KOBİ lere esnafa NEFES KREDİSİ lansmanı sağlanacak. Bu krediye başvurarak, %0,62 x 12 ay kredi: % 7,5 faizli lansmanından faydalanabilirsiniz.

Denizbank TOBB Nefes Kredisi

Oda veya borsa üyesi olan Kobilere özel uygun şartlarda finansman sağlayan Denizbank-TOBB nefes kredisine Denizbankası şubelerinden başvuru yapılabilir. Kampanyanın özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Krediden; Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Odası, Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası veya Ticaret Borsası üyesi olan, yurtiçinde faaliyet gösteren, eczane, kooperatif, döviz büfesi, faktöring şirketi, emlakçı, mali müşavir, yeminli mali müşavir olmayan, gerçek/tüzel kişiliğe haiz KOBI ölçekli işletmeler yararlanabilecektir.
 • Krediler, işletmelerin bağlı bulundukları odalar için belirlenmiş azami limite göre; aylık %0,62 faiz oranı ve 8 ay anapara geri ödemesiz (aylık faiz ödemeli), takip eden 12 ay eşit taksitli toplam 18 ay vade ile kullandırılacaktır.
 • İlk ödemeler 2021 yılında başlatılacaktır.
 • Bağlı bulunulan oda/borsadan alınmış ve “Denizbank TOBB Nefes Kredisi” ifadesinin yer aldığı üyelik belgesi ile Şubelerimize başvuruda bulunulacaktır.

Ayrıca Finansbank, İş Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Denizbank, Yapı Kredi gibi bankalara da kobi kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar nalnmercn dedi ki:

  deniz banka kredi borcu olan küçük esnaf yani yanında hiç eleman çalıştırmayan esnafa da böyle kredi imkanı sağlanıyormu

 2. Yönetim Yönetim dedi ki:

  Esnafa nefes kredisi

 3. Avatar TURGUT dedi ki:

  Cansuyu kredisinden faydalanmak istiyorum kobi olarak

 4. Avatar Organik yumurtacılık. dedi ki:

  Organik yumurta çiftliği kurmak istiyorum bilgi alacaktım nasıl yardımcı olabilirsiniz.