geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,1683
EURO
8,7446
ALTIN
415,05
BIST
1.483
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
10°C
İstanbul
10°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
14°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
12°C
Pazar Yağışlı
10°C
Pazartesi Yağışlı
9°C

Esnaf ve Sanatkarın Borçları Ertelendi (Son Dakika)

Esnaf ve Sanatkarın Borçları Ertelendi (Son Dakika)
A+
A-

Covid-19 salgını nedeniyle işyeri açılmayan ve zarar eden esnaların kredi borçlarına erteleme müjdesi geldi. Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden ve Doğrudan Halkbankasından esnaf kredisi borçları ertelenecek. Borçların ertelenmesine ilişkin karar da bugünkü Resmi Gazete’ de yayımlandı.

Halkbank Esnaf Kredileri Erteleme Müjdesi

Covid-19 salgını nedeniyle işleri zarar gören ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârların, Halkbank tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine karar verildi.

Esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının ertelenmesi kararı 04/02/2021 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlandı. Esnaflar erteleme kararı ile 31 Aralık ve öncesinde kullandığı düşük faizli kredilerin borçlarını erteleyebilecek.

Halkbank Esnaf Kredisi Erteleme Kararına göre;

TESKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olan ESKKK’lar kefaletiyle veya doğrudan Bankadan, 31 Aralık 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçlarından, vadesinde-taksit vadesinde hesap devresinde tahsil edilemeyip henüz tasfiye olunacak alacaklar kapsamına alınmayanlar ile 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 tarihleri arasında vadesi dolacak olup, bu Kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla itfa edilmeyenler başvuru şartı aranmaksızın vadesinde, taksit vadesinde, hesap devresinde ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilerek vade tarihinden, taksit vadesinden, hesap devresinden itibaren kredi itfa tablosunda belirlenen taksit sayısı değiştirilmeksizin kalan vadeye yayılmak suretiyle 6 ay ertelenecektir.

Erteleme dönemi boyunca taksit-anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca esnaf ve sanatkârlara yansıyan kısmı ile bu tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecektir.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “TESKOMB kefaleti ile düşük faizli kredi kullanan yaklaşık 1 milyon 300 bin esnafımızın 13 milyar liralık kredi borcu haziran sonuna kadar 6 ay ertelendi.” dedi.

Esnaflar Yeni Kredi Alabilecek

Borçları ertelenmiş esnafların talep etmesi durumunda düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin ilgili kararlar kapsamında Halkbankası tarafından erteleme süresinde düşük faizli kredi açılabilecek. Ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak.

Esnaflardan İstihdam İçin Taahhütname İstenecek

Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkârlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkârlar erteleme kapsamından çıkarılacak.

Ertelenen kredilerden dolayı doğacak gelir kayıpları, kredilerin faiz tahakkuk tarihlerinde Bankanın kooperatif kredilerine özgü kaynak maliyeti dikkate alınarak belirlediği cari kredi faiz oranı ile esnaf ve sanatkârlara uygulanan indirimli faiz oranları arasındaki fark esas alınarak hesaplanır.

Ertelenen krediler için takip işlemi yapılmayacak olup, erteleme süresince hesaplanan gelir kayıpları Hazine ve Maliye Bakanlığınca ödenmeye devam olunacak.

Ertelemeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı 1/1/2021 tarihi geçerli olmak suretiyle yürürlüğe girdi. Karar yürürlüğe girdikten sonra Kararda yer almayan ertelemeye ilişkin hususlar hakkında Bankanın esnaf ve sanatkâr kredilerine ilişkin usul ve mevzuatı uygulanacaktır.

Koronavirüs kredi ve kart borcu erteleme içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.