E-Devlet Esnaf 1.000 TL Destek Başvurusu

E-Devlet Esnaf 1.000 TL Destek Başvurusu
A+
A-

Esnafa 1.000 TL Destek Başvurusu! Pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnaf ve sanatkarlarımız için kira ve fatura yardımı gündeme geldi. 14 ARALIK 2020 tarihinde yapılan toplantı sonrasında esnafa kira yardımı şartları kesinleşti. Hibe ve kira desteği şartları, başvurular nereden yapılacak ve kimler faydalanacak? 24.12.2020 Tarihli Resmi Gazete‘de Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi tacirlere Koronavirüs salgını nedeniyle verilecek destekler, Esnafa Hibe Destekleri uygulama detayları belli oldu.

Hibe desteği verilecek esnaflar listesini inceleyin.

Esnafa Hibe ve Yardım Başvuruları Yeniden Açıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklamaya göre Esnaf hibe desteği başvuruları başladı. Yapılan açıklamaya göre; Esnafa 1000 TL kira desteği başvuruları 31 Mart 2021 tarihi saat 23:00′ a kadar alınmaya devam edilecektir.

Başvurular e-devlet üzerinden yapılacak olup 31 Mart 2021 tarihine kadar başvuru yapan esnaflar yeniden kira yardımı alabilecektir.

Stopaj KDV Hibe Esnaf Desteği Geliyor

Kira ödemelerinde zorluk çeken milyonlarca kişinin beklediği müjdeli haber geldi.  Kira ödemelerinde zorluk yaşayan ve kiralarını nasıl ödeyeceğini düşünen esnaflara ve vatandaşlara devlet eli uzanıyor. Kira desteği müjdesinin yanında elektrik, su ve doğalgaz faturalarının ödenmesi için destekler verilmeye başlayacak.

 • 1 milyon 239 binden fazla kişiye destek ödemesi,
 • İşyeri kira olan esnafa destek,
 • Kimi vergilerde uygulanan indirimlere devam,
 • 3 ay boyunca toplamda 5 milyar lira hibe desteği sağlanacak.

Esnafların rahatlatılması ve bu süreci rahat bir şekilde atlatılabilmesi için elektrik su ve doğal gaz faturaları ve kira ödemelerinin yapılabilmesi için, tüm giderleri ve faturaları ile ilgili de destek verilmesi gündeme geldi. Bu desteğin ise bir kısmının hibe olarak kalan bir kısmının kredi şeklinde verilebileceği değerlendiriliyordu.

Pandemi bitene dek verilecek olan esnafa kira desteğinin netleşti. Başkan Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısından çıkan karar sonrası yaptığı açıklamalarda;

Gayrimenkul stopaj oranları ile ilgili düzenleme haziran ayına kadar uzatıldı. İş yeri kiralamada uygulanan %8 oranındaki KDV indirimi, 1 Hazirana kadar uzatıldığını,  esnafa kira desteği için hazırlıklara başlandığını açıkladı..

E-devlet Esnafa 1.000 TL Yardım Başvurusu

Kısıtlamalar nedeniyle pandemiden doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnaftan 1 milyon 239 bin 438 esnafa hibe desteği yapılacak. Kazançları basit usulde tespit edilenlere, esnafa ve gerçek kişi tacirlere 1000 lira, 3 ay için toplamda 3.000 TL  ödeme yapılacak. Hibe desteklerinin doğrudan verileceği Resmi Gazete’ de yer aldı.

Esnafa 3 ay süreyle 750 TL kira desteği verilecek. Basit usule tabi olan ve işyeri kira olanlar 3 ay süreyle Büyükşehirlerde 750 TL., diğer şehirlerde  500 TL. kira desteği verilecek.

Hibe olarak sağlanacak olan destek, doğrudan esnaf olan taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimlere yararlandırılacaktır.

 • %8′ e inen işyeri kiralama KDV oranı % 8 olarak devam edecek.
 •  KDV indirim süreleri 1 Hazirana kadar uzatıldı.
 •  Esnafa kira yardımı için çalışmalar başlatıldı.

Esnafa Hibe ve Kira Desteği Şartları

 Esnafa 1.000 TL Hibe Kira Desteği 24/12/2020 tarihli Resmi Gazetede Yayınlandı. Buna göre Esnafların aşağıda yer alan şartları taşımaları gerekiyor. Desteğe ilişkin maddeler;

 • Madde 4 (1) Destek programı kapsamında hibe desteği; gelir kaybı desteği ve kira desteği olmak üzere iki şekilde sağlanır.
  • (2) Destek programının süresi, Bakanlık internet sitesinden yapılan duyuruda belirtilen sürede başvuruların yapılması kaydıyla 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları olmak üzere üç aydır.
 • Madde 5 Gelir kaybı desteği
  • (1) Ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere, vergiden muaf esnafa ve bunların dışında kalan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası hibe desteği sağlanır.
 • Madde 6 Kira desteği
  • (1) 5 inci maddenin birinci fıkrası çerçevesinde gelir kaybı desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri iş yerlerinin kira olması halinde, bu kişilere büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 Türk Lirası olmak üzere üç aylık toplamda 2.250 Türk Lirası, diğer yerlerde aylık 500 Türk Lirası olmak üzere toplamda 1.500 Türk Lirası kira desteği sağlanır.
  • (2) İş yeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda iş yeri kira tutarı kadar kira desteği ödenir.

Esnafa 1.000 TL Hibe Desteği Nereden Yapılacak?

24 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’de başvuru yolları detaylandırılmıştır. Buna göre;

 • Destek başvuruları e-Devlet portalı üzerinden yapılmaktadır.
 • Kira desteği başvurusu yapacak olanların, T.C. kimlik bilgileri, işyeri adresleri, işyerlerinin aylık ödedikleri kira bedellerini e-Devlet başvuru formunda doldurulacak. 
 • Bilgileri beyan etmeyenlere ödeme yapılmayacaktır.
 • e-Devlet üzerinden tüm şartları kapsayan ilgili Taahhütname doldurulduğunda işlemler başlatılır.
 • Başvuru süresi minimum 10 gün olarak belirlenmiştir.
 • Destek başvuruları onay alındığı takdirde kişilerin banka hesap numaralarına yatacaktır. 
 • Doğrudan verilecek olan hibe desteği 2021 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarında 3 ay ödenmek üzere aylık 1000 TL. hibe desteğinin yanında işyeri kira olanlara kira destekleri verilecek.
 • Gelir ve kira desteği başvurusunda bulunanlar için onay alınmadığı takdirde Genel Müdürlüklere itiraz yolu açıktır.
 • 10 günlük süre içinde itiraz yoluna başvuranların değerlendirilmesi 5 gün içinde Genel Müdürlükler tarafından değerlendirmeye alınacaktır. 

Salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının kadrolarına göre vazife malulü/ meslek hastalığı statülerinin hızla sonuçlandırılmaya başlayacak. Sağlıkçılara ve diğer çalışanlara destek olmak amacıyla kamuya ait okul öncesi kurumlar, ana sınıfı hariç faaliyetlerini sürdürebilecek. Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimleri süresi uzatıldı.

Sosyal Yardımlaşma kira yardımı nasıl alınır içeriğimizden de bilgi alabilirsiniz.

Acil nakit ihtiyaçları için masrafsız ve yüksek limitli kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Esnafa 1.000 TL Destekten Kimler Faydalanacak?

Yukarıda yer alan Resmi Gazete metni incelendiğinde yardımdan yararlanacak olan esnaflar şunlar olacak. 3 Ay Boyunca Verilecek Olan esnafa  1.000 TL destek başvurusu yapacak ve destekten faydalanacak olan esnaflar;

Vergiden Muaf Esnaflar Faydalanacak

Esnafa 1.000 TL destek için vergiden muaf esnaflar faydalanacak. 

Bu Husus Gelir Vergisi Kanunun 9. maddesinde ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Ön bilgi mahiyetinde bahsetmek gerekirse;

 • Mobil olarak gezici perakende ticaret yapan esnaf,
 • Eskimiş meslekler diye bahsettiğimiz işyeri olmadan doğrudan doğruya
  • hallaç, kalaycı, lehimci,
  • musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı,
  • berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı,
  • çamaşır yıkayıcısı ve hamallar gibi küçük esnaflar,
 • Köylerde gezici faaliyet göstererek her türlü sanat işlerini icra eden ve aynı yerde ikamet eden ve işyeri açmadan bu işleri sürdüren esnaflar,
 • Nehir geçişlerinde ufak makinesiz motorsuz araçlarla  nakliyecilik yapanlar (50 rüsum tonilato sınırdır) hayvanla veya bir adet hayvan arabası ile nakliyecilik yapanlar,
 • Ziraat işlerinde kullandıkları hayvan, araba, motor, traktör gibi vasıtalar veya sandallarla nakliyeciliği mutat hale getirmeksizin ara sıra ücret karşılığında eşya ve insan taşıyan çiftçiler,
 • 6. (5615 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen bent Yürürlük; 04.04.2007) Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla;
  • oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın (7162 sayılı Kanunun 1’inci maddesiyle eklenen ibare Yürürlük; 30.1.2019) veya yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı, ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden(11)  satanlar.
 • Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.(3)
 • Ticari işletmelere ait atıkları mutat olarak veya belli aralıklarla satın alanlar hariç olmak üzere, bir işyeri açmaksızın kendi nam ve hesabına münhasıran kapı kapı dolaşmak suretiyle her türlü hurda maddeyi toplayarak veya satın alarak bu malların ticaretini yapanlara veya tekrar işleyenlere satanlar,
 • Kendi ürettikleri ürünleri satanlara münhasır olmak üzere el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bunlar gibi geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyette bulunanlar,
 • Yukarıdaki maddelerde sözü edilen işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığınca kabul edilen ticaret ve sanat işleri ile iştigal edenler,
 • Bir işyeri açmaksızın münhasıran gezici olarak, milli piyango bileti satanlar ile 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre gerçek ve tüzel kişilerin mallarını iş akdi ile bağlı olmaksızın bunlar adına kapı kapı dolaşmak suretiyle tüketiciye satanlar yukarıdaki şartlarla sınırlı olmaksızın gelir vergisinden muaftır.

Bu listenin devamını ve vergiden muaf olan esnafları GİB internet sayfasından bu linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Basit Usul Vergi Ödeyen Esnaflar Yararlanacak

Esnafa 1.000 TL destek başvurusu kapsamında Basit usulde vergi ödeyen esnaflar da var. Basit usul vergilendirme konusu ve çok uzun olduğundan kısaca bahsetmek istiyoruz. Basit usule tabi olan esnaflar sadece basit usulde ticari kazançlarının vergisini öder. Basit usulde vergilendirmenin g24enel ve özel şartlarından bazıları;

 • Kendi işinde bilfiil çalışmak ya da bulunmak
 • İşyeri mülkiyeti işyeri sahibine aitse emsal kira bedelinin, kiralanmış olması halinde ise yıllık kira bedeli toplamının büyükşehirlerde 11.000 TL’yi, diğer yerlerde ise 7.000 TL’yi aşmaması
 • Ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisine tabi olmamak
 • Alım Satım işi ile uğraşanlar için ; Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sona satanların yıllım alım tutarlarının 140.000 TL’yi veya yıllık satış tutarının 220.000 TL’yi aşmaması
 • Hizmet işleri ile uğraşanlar için bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hasılatının 70.000 TL’yi aşmaması
 • Hem alım satım hem de hizmet faaliyetlerinin bir arada yapılması halinde yıllık satış tutarı ile iş hasılatı toplamının 140.000 TL’yi aşmaması olarak sıralanmaktadır.

Salgından Etkilenen ve Bakanlığın Tespit Ettiği Esnaflar

Bu kapsamda Ticaret Bakanlığınca bir liste veya tebliğ yayınlanarak faydalanacak olan esnafların yayınlanmasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın daha önce bu hususta bir devletdestekli.com liste yayımlamıştı. Bu listeyi youtube da yer alan esnaf 1.000 TL hibe isimli videodan izleyebilirsiniz.

Salgından Etkilenen Tacirler de Destekten Faydalanacak

Yukarıda yer alan başlıkta olduğu gibi koronavirüs salgınından etkilenen ve Bakanlığın yayınladığı listede sektörü bulunan tacirlerde bu destekten faydalanacaklar. Peki Tacir Kimdir? Tacirin tanımı ise şöyle;

Tacir, ticari bir işletmeyi kısmen dahi olsa kendi adına işleten kimseye denir. Esnaf, tacirin zıddıdır. Tacir olmayan kişi esnaftır. Esnaf, ister gezici olsun, ister bir dükkân veya sokağın muayyen bir yerinde çalışsın, iktisadi sermayesi, nakdi faaliyetinden çok bedeni devletdestekli.com sermayesine dayanan kişidir. ÖRN: Simitçi, salepçi vs.. Bunların elde ettiği kazanç ancak geçimini sağlamaya yetecek kadardır. Tacirse, iktisadi faaliyeti daha çok paraya dayanan ve kazandığı para ihtiyaç duyduğundan fazla olan kimsedir.

Kira Desteğinden Faydalanacak Olan Esnaflar

Kira desteğinden yukarıda yer alan maddelerde 3 ay boyunca 1.000 TL hibeden faydalanacak olan esnaflar yararlanacaklar. Kira Desteği Şartları Şunlardır;

 • 1000 TL hibe desteğinden yararlanma şartlarını taşımak,
 • İşyeri kira olmak , (işyeri sahipleri yararlanamaz)
 • Büyükşehirlerde aylık 3 ay boyunca 750 TL. destek verilecek. 30 büyükşehir şunlardır;
AdanaGaziantepMardin
AnkaraHatayMersin
AntalyaİstanbulMuğla
AydınİzmirOrdu
BalıkesirKahramanmaraşSakarya
BursaKayseriSamsun
DenizliKocaeliŞanlıurfa
DiyarbakırKonyaTekirdağ
ErzurumMalatyaTrabzon
EskişehirManisaVan
 • Diğer illerde ise 3 ay boyunca aylık 500 TL. toplamda 1500 TL destek verilecek.
 • Eğer esnafın kirası verilecek olan destekten az ise, destek kira kira bedeli kadar verilecek. Örneğin büyükşehirlerde 700 TL kira veren bir esnaf (kira kontratına bakılacağını tahmin etmekteyiz) 3 ay boyunca 700 x 3 = 2.100 TL. kira desteği alacak.
Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Bahar soylu dedi ki:

  Ben evliyim ankarada yasiyorum kira borcumuz var odeyemiyoruz esim yomiye isiyle calisiyor bizim ayligimizi karsilamiyor hamileyim 2hafta sonra dogum yapacam kar gunu dogal gaz yakmaya paramiz yok lutfen yardim edin

  (1/5)
 2. Avatar ENGİN AYGÜN dedi ki:

  8 Ocak 2021 de başvuru yapmışız bütün koşulları sağladığmız halde başvurumuz reddedilmiş,03 şubat 2021 de itiraz etmişiz bugün 14 şubat yazınızda 5 gün içinde itiraz başvurunuza cevap verilir yazmışınız ama 11 gün geçmesine rağmen sonuç henüz yok. yazınızda başvuru reddedildikten 10 gün sonra itiraz ederseniz diye belirtmişiniz.8 ocakta başvuruda bulunduk ama ne zaman reddedildi ona dair sistem üzerinde bir bilgi yok. bu kadar karmaşa neden? 10 gün içinde itiraz etmek nedir ya.. gelecek yardım zaten kirayı karşılamıyor ,esnaf korona nedeniyle zaten iş yapamıyor tek ödeme kira da değil.

1 34 35 36