Devlet Destekli

Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Şartları

Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Şartları

Geçtiğimiz günlerde esnaf ve sanatkarlara Halkbank tarafından faizsiz esnaf kredisi verileceği açıklanmıştı. Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanı tarafından 40 bin işletmeye 20 milyarlık paket sağlanacağının müjdesi verildi. milyonlarca esnafın yüzünü güldüren bu habere bir yenisi daha eklendi. Hükumet tarafından esnaflara kredi desteğinin yanı sıra geleneksel mesleklere alışveriş merkezlerinde kira desteği, markalaşma, vergi ve prim teşviki, tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulmasına kadar 10 adımlık büyük bir paket hazırladı. Detaylar haberimizde..

Esnafa 10 Adımlık Dev Paket Müjdesi!

Daha evvelki günlerde belirli şartları taşıyan esnaflara Halkbank tarafından toplamda 22 milyar TL’lik faizsiz kredi kullandırılacağı açıklanmıştı.  Halkbank faizsiz esnaf kredisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamalarda 40 bin işletmeye 20 milyarlık kredi paketinin yanı sıra birçok alanda da destek sağlanacağı da belirtilmiştir. Hükumet tarafından esnafa kredi desteğinin yanı sıra sağlanacak olan diğer destekler ise şu şekildedir;

 1. Geleneksel alanda faaliyet gösteren meslek gruplarına alışveriş merkezlerinde kira desteği,
 2. Markalaşma desteği, 
 3. Tedarik ve dağıtım kooperatifi kurulum desteği,
 4. Vergi desteği,
 5. Prim teşviki,
 6. Sosyal güvenlik,
 7. Kredi desteği,
 8. Finansman desteği,
 9. Yenilikçi alanlarda sağlanacak olan destekler,
 10. Oda kayıtlarında kolaylık desteği sağlanacaktır.
Esnafa 10 Adımlık Dev Paket Müjdesi!

Esnafa 10 Adımlık Dev Paket Müjdesi!

Ticaret Bakanı Pekcan bu desteklerin artmaya devam edeceğini açıklarken; “Markalaşma projesini hayata geçireceğiz.” şeklinde açıklamalarda da bulundu. Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamalar neticesinde verilecek olan desteklerin içerikleri ise şu şekilde;

Markalaşma Desteği Kapsamında;

Pekcan yaptığı açıklamalarda markalaşma projesinin hayata geçirileceğini söylemişti. Küçük olarak sayılabilecek işletmelerin fuar, eğitim ve markalaşma forumlarına katılımlarına gerekli destekler sağlanacak. Küçük işletmelerin büyütülmesi adına çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda verilen markalaşma desteği ile küçük işletmeler de büyüme yoluna gidecek.

Kredi Desteği Kapsamında;

Esnafa sağlayan kredide sübvansiyon oranı yüzde 20’den yüzde 100’e çıkartılmıştır. Bu kapsamda doğru orantılı olarak uygulamadan faydalanan kişilerin sayısı da 600 bine yaklaşmış oldu. 2020 yılında küçük esnaf işletmelerini desteklemek adına birçok alanda destekleme verilecek. Kredi desteği alanında işyeri kurulumu ve dekorasyonu ile hammade ihtiyaçlarının giderilmesi adına esnaflara sağlanan 30 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullandırımı imkanı 2020 yılında da devam edecek.

Geleneksel Alanlarda Faaliyet Gösteren Mesleklere Sağlanan Kira Desteği Kapsamında;

Geleneksel, sanatsal ve kültürel alanlarda faaliyet gösteren kişilerin, alışveriş merkezlerine kurduğu işyerlerindeki rayiç bedelin maksimum 1/4’ünden kiraya verilerek, satış alanının toplamının minimum binde 3’ü kadar yer ayrımı yapılacaktır.

Tedarik ve Dağıtım Kooperatifleri Kurulumu Desteği Kapsamında;

Kurulacak olan bu kooperatifler esnafların satışa sundukları malı aktif bir şekilde piyasadan alabilmesi için yardımcı olacaktır. Bu kapsamda sağlanan destek ile esnaflar sattıkları ürünün tedariğinde ve satışında kar etmiş olacak.

Esnaflara Sağlanan Vergi Desteğine Devam Edilecek;

Basit usulde faaliyet gösteren işletmelerin ticari kazançlarının 9 bin TL’lik kısmı üzerinden gelir vergisi talep edilmeyecektir. Vatandaşların emekliliğinin ardından oluşan Sosyal Güvenlik Primi ortadan kaldırılmıştır. Bu sayede mevcut emekli maaşlarında yüzde 10’luk bir artış meydana gelmiştir.

İşyeri İçin Bir Ustalık Belgesi Yeterli Olacaktır

İşyeri birden fazla kişi ile açılıyor ise veya açılmış ama birden fazla kişi ile faaliyet gösteriyor ise bir adet ustalık belgesi yeterli görülecektir. Bu kapsamda herkesin ustalık belgesi almasına gerek kalmayacaktır.

Esnaflara sağlanacak kolaylıklar

Esnaflara 2020 yılında pek çok kolaylık sağlanacak.

Odalara Kayıt Olurken Kolaylık Sağlanacak

Normal standartlarda esnafların odalara kayıt yaptırmaları için ustalık belgesi veya aynı eşitliği sağlayacak belgeler talep ediliyordu. Yeni getirilen düzenleme neticesinde ilgili Esnaf ya da Ticaret Odalarına kayıt yaptırırken ustalık belgesi veya dengi bir belge talep edilmeyecektir. 

Alışveriş Merkezlerinde Yer Verilecek

Getirilen yeni düzenlemeler neticesinde il ve ilçelerde bulunan alışveriş merkezlerinde esnaf vatandaşlara da yer sağlanıyor. Esnaflara faaliyet gösterecekleri işe göre toplam satış alanlarının minimum %5’i kadar yer imkanı sağlanacak.

Perakende Satış Gerçekleştiren İşletmelere Kolaylık Sağlanacak

Perakende satış gerçekleştirmek üzere işletme kuran esnafların, işletmesini açmak ve faaliyete geçirmek arasında bazı hususları yerine getirmesi gerekiyor. Bakanlık tarafından açıklanan 10 paketin içinde esnafların gelişmesi, büyümesi ve faaliyetlerini kolay bir biçimde sürdürmeleri adına avantajlar sağlanmıştır. Bu alanda satış gerçekleştirecek ve açılıştan faaliyete kadar geçen sürede belirlenecek olan kriterler esnaflara yarayacak şekilde tekrardan düzenlenecektir.

İşletmecilerin Noter Tasdiki İle Uğraşmasına Gerek Kalmayacak

Daha evvelden esnafların defter onaylarını Noter’den onaylattırmaları gerekiyordu. Ancak esnafa sağlanan kolaylık paketlerinin içerisine bir yenisi eklenerek esnafların artık Noter’le uğraşmasına gerek kalmayacağı bildirildi. Esnafların defter onayları Gelir İdaresi tarafından elektronik ortamda gerçekleştirilecektir. 

Esnafa 20 Milyar TL’lik Kredi Desteği

Esnafların işletme ihtiyaçlarını gidermeleri adına birçok destek verilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak KOBİ’lere 20 milyar TL’lik kredi desteği verileceğini açıkladı. Bu kredi sayesinde KOBİ Değer Paketi ile senelik kazanç cirosu 25 milyon TL’nin aşağısında olan mikro ve küçük ölçekli işletmelere kredi ve finansman desteği verilecek. İhracat ve İmalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelere maksimum 1 milyon lira, hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelere ise maksimum 500 bin TL destek verilecektir. Toplamda 40 bin tane işletmeye kredi imkanı sağlanacak olup 6 ay geri ödemesiz kredi için %1,54 oranında faiz uygulaması yapılacaktır. Bakan Albayrak konuya ilişkin şu açıklamalarına göre sağlanacak kredinin detayları şu şekildedir;

Sağlanacak olan paketin büyüklüğü 20 milyar TL olacaktır. Kredi 6 ay geri ödemesiz olarak sağlanacak. Paket 13 adet bankanın kendi inisiyatifine göre hazırlanmıştır. 6 ay geri ödemesiz olan bu kredi için uygun görülen faiz oranı yüzde 1,54 olarak belirlenmiştir. KOBİ Değer Kredisi kapsamında verilecek olan bu kredinin Hazine’ye herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Bu sayede bankacılık sektörü sağlıklı bir yapıya ulaşacak ve 40 milyona yakın işletme Ekonomik anlamda rahatlama yaşayacak. Bakan Albayrak 2020 yılında Ekonomik anlamda hedeflerine ulaşacaklarını belirtti.

Esnaflarımız için bu yıl KOSGEB tarafından genel olarak 30 bin TL. faizsiz kredi verileceğine ilişkin bir açıklama yapılmadı. Ancak birçok kamu ve özel bankanın KOBİ avantajları ile düşük faizli kredileri verilmeye devam etmektedir.

Sizde işyeri sahibi iseniz veya sıfırdan bir işletme açacak iseniz, esnaf kredisi çekerek iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Ramil Seyfıdar dedi ki:

  Şu anda çalilmiyorum çok zor durumdayım nasıl krediye başvurabılırım

 2. Ahmet yetiş Yıldız dedi ki:

  Slm ito kayıtlı bir esnafım sicilim bozuk nasıl kredi kulanabilirim

 3. Fevzi dedi ki:

  Merhabalar ulaşım sektöründeyim ve 10 gündür personel ve yakıt gibi masrafları cebimden karşılıyorum ve artık kartlarımın bir tekinde bile tek krş limit kalmadı siz dionuzki kredi borcun yoksa gel sagolun ya Allah cümlenizden razı olsun

 4. Oznur dedi ki:

  Merhabalar tuhafiye dükkanı açtım ve kosgep sertifikası aldim. Ancak kosgep ten faydalanmadim bu yeni pakette krediden yararlanmam mümkün mü