Devlet Destekli

Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Şartları ve Hesaplama (GÜNCEL)

Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Şartları ve Hesaplama (GÜNCEL)

Esnaflarımızın işyeri ve taşıt alımları gibi konularda finansman ihtiyaçlarının karşılanması için esnaf kefalet kooperatifleri tarafından kredi imkanı sağlanmakta olup bu kredilerin faiz oranları oldukça düşüktür. Esnaf kefalet kooperatifleri bankaya karşı size kefalet vermektedir. Krediye karşılık teminat sunarsınız. Fakat teminat yeterli görülmezse kefil şartlarını taşıyan 2 kişi talep edilir. Esnaf kefalet kredilerinin limitleri kredi çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Sizler için içeriğimizde örnek kredi hesaplamaları yaptık.

Devlet Küçük Esnafın Yanında!

Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi imkanı sunulmaya devam ediyor. Esnafa 30 bin liraya kadar, genç girişimcilere ise 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği ile çiftçilere sera desteği sağlanmasına yönelik düzenlemeler resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu doğrultuda; kredinin ne şekilde verileceği ve hangi esnafların bu krediden faydalanacağını anlatacağız.

Halkbank 30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

30 bin lira faizsiz esnaf kredisi ile, kısa süreli de olsa tüm gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz. Ve uygun geri ödeme koşulları, faizsiz sunum ile özellikle küçük ölçekli esnaflar için, bekleme derdi olmadan kısa sürede sahip olabilecekleri 30 bin liraya esnaf kredisi için, firma sahiplerinin şahsi olarak bankaya giderek başvuru yapması gerekir. Bu aslında Kobilere destek olan tüm bankaların sunduğu bir hizmettir. Bu imkanı neredeyse tüm bankalarda bu tip kredi paketi bulabilirsiniz. Devlet desteği ile iş kurmak yazımızda sıfırdan iş kurmak dükkan açmak esnaf olmak isteyen girişimcilere yönelik anekdotlar bulunur.

Bakanlar Kurulunun Halk bankası anonim şirketine Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif birlikleri merkez birliğine bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatif kefaletiyle ya da doğrudan esnaf ve sanatkarlar kredi kullandırılmasına dair kararda değişiklik yapılması hakkındaki kararı yürürlüğe girdi. Bu duruma göre, esnaf ve sanatkarların ekipman ve demirbaş alımları, makine alımı, iş yeri modernizasyonu ya da ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile 30 bin liraya kadar faizsiz kredi kullandırabilecektir.

Kosgeb tarafından verilen faizsiz kredi ve hibe desteğinden faydalananlar hariç, Kosgeb girişimcilik programını bitiren başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnaf ve sanatkarlara Kosgeb tarafından onaylanan projelerini bankaya sunmaları halinde, 100 bin liraya kadar %100 faiz indirimi uygulanarak kredi kullandırılabilir. Bu avantajdan bakiyesi geçen yıla devreden kredi borcu bulunanlar faydalanamaz. Bu kredilerin yararlanmak isteyen kişi için, Kosgeb hibe desteğinden yararlanmadıklarına dair yazı getirmeleri zorunludur.

Halkbank 30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Halkbank 30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaflara 30 Bin Lira Faizsiz Hibe Kredi ve 100 Bin Lira Faizsiz Kredi

3308 sayılı meslek eğitim kanunu dahilinde, kredi başvurusu en az 3 yıl ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci, esnaf ve sanatkarlara, bu karar dahilinde, kullandırılacak ve önceki yıl da bu kapsamda kullandırılan kredilerden, bakiyesi geçen yıla devreden krediler için %100 faiz indirimi uygulanır. Bu destekten son 1 yıl içinde ticari faaliyetini ya da vergi mükellefiyetini sonlandıranlar yararlanamaz. Kosgeb kredisi ile iş kurmak isimli yazımızı incelemelisiniz.

Esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demir baş alımları, iş yeri modernizasyonu ve döner sermaye ve ham madde ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile, Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi %100 faiz indirim oranı uygulanacak kredi kullandırılabilir. Bu kapsamda başvuruda bulunanların kredi kullanım amacını yazılı olarak taahhüt etmeleri zorunludur. Bu olanaktan bakiyesi geçen yıla devreden kredi borcu olanlar yararlanamaz.

Taksitlendirilmiş, ertelenmiş, tasfiye olunacak olacaklar hesabında borcu bulunan ve yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup da geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkarlara borçlarının tamamı bankaya ödenmeden bu karar kapsamında hiç bir şekilde kredi verilmez. 30 bin lira 0 faizli esnaf kredisi kullanmak isteyenlerin geriye dönük 1 yıllık sürede en fazla iki defa faiz indirimli kredi kullandırılabilir.

30 bin lira faizsiz esnaf kredisinin kesintileri; 500 TL bir yıllık komisyon ücreti 300 TL bloke tutar (borcunuz bittiğinde size iade edilir), 100 TL kooperatif ortaklık payı ( kooperatiften kullanılırsa), ortalama 360 liraya kadar banka hayat sigortası kesilebilir.

kredi

Esnafa kredi imkanı!

Gayrimenkul ipoteği verilecekse, kredi kullandırma öncesi masraflar; Ortalama 250 TL civarında tapuya ödeyeceğiniz ipotek masrafı, 450 TL eksper ücreti (bazı kooperatiflerde eksper istenmeyebilir). Buna ek olarak krediden her yıl başında 500 TL komisyon alınır.

Özetleyecek olursak; Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından faizsiz kredi ve hibe kredi kullanan esnaflar, aynı işletme için, aynı konuda kredi kullanamaz. Başvuru yapacak olan esnaflardan bu konuda taahhütname alınır. 30 bin lira faizsiz kredi verilen esnafların, taksitlerini zamanında ödememesi durumunda, vade tarihi- tarih vadesi tarihinden itibaren geciken tutarlar için bu karar hükümleri uygulanmaz. Şartları yukarıda belirtilen esaslara uymayanların başvuruları halinde bankanın belirlediği oranlar dahilinde kredi kullandırılır.

Bu yıl verilecek olan Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri birlikleri tarafından Halkbank tarafından verilecek faizsiz kredileri almak isteyenler daha önceden hazine destekli esnaf kredisi kullandıysa 30 bin lira faizsiz kredi alamaz. Özel bankalar bu kapsamın dışında tutulur. Yani kısaca özel bankalara kredi borcu olanlar, başvuru yapabiliyorlar.

Esnafa Devlet Destekli Kredi İmkanı 2020

Kosgeb tarafından geçtiğimiz yıl Mikro Kobilerden başlamak üzere, tüm esnaflara 50 bin lira sıfır faizli Kobi işletme desteği kredisi verildi. Ayrıca Milli Tarım Projesi dahilinde 30 bin lira faizsiz çiftçi kredi ödemesi yapıldı. Esnaflar için dükkan satın alma ve ticari araç almak için 500 bin lira kefalet kredi limiti belirlendi.

İşletme giderleri için verilen kredilerin limiti ise 200 bin liraya çıkarıldı.

] }Yorumlar
 1. Ahmet Şanverdi dedi ki:

  30.00 tl faizsiz esnaf kredi almak istiyorum.

 2. Lezgin Durmuş dedi ki:

  Bende 30.00 istiyorum esnafım ne yapmam lazım

 3. gülnare yusuf dedi ki:

  30 000 tl almak ıstıyorum ne yapmam lazım

 4. ticari araç yenilemek istiyorum dedi ki:

  30.000 tl esnaf olarak almak istiyorum

 5. koyunculuk yapmak istiyorum dedi ki:

  bende hayvancılık yapmak istiyorum 30 adet koyun istiyorum desteginizi bekliyorum

 6. koyunculuk yapmak istiyorum dedi ki:

  koyunculuk yapmak istiyorum köyümüz hayvancılıga müsait ama imkanımız olmadıgı icin yapamıyorum desteginizi bekliyorum ilginize arz ederim

 7. salih doğan dedi ki:

  Dukkan açacagim

 8. Ceyhun baş dedi ki:

  30 bin tl hibe esnaf kredisi almak istiyorum ne yalmam gerek.