Esnafa 50 Bin TL. Nefes Kredisi Başvuruları Başladı

Esnafa 50 Bin TL. Nefes Kredisi Başvuruları Başladı
A+
A-

Koronavirüs salgını nedeniyle nakit akışı bozulan ve zor durumda olan esnafların finansman  ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üyesi olan Kobi ve Esnaflara Nefes Kredisi düşük faiz oranları ile Denizbank aracılığıyla kullandırılacak. Geçtiğimiz yıllarda devreye alınan ve esnaflara can suyu niteliğinde zor zamanlarında kullandırılan ”Nefes Kredisi” devreye alınarak başvuruların başlatıldığı açıklandı. Detayları yazımızın içeriğinde inceleyebilirsiniz.

50 Bin TL. Nefes Kredisi Başvuruları Başladı

Kredi Garanti Fonu ile devreye alınan Esnafa 50 Bin TL. Nefes Kredisi Başvuruları Başladı. Geçtiğimiz yıllarda TOBB tarafından esnafa can suyu niteliğinde sunulan 50 bin lira Nefes Kredisi yılı başvuruları nihayet başladı.

Esnafa 50 Bin lira Nefes Kredisi

Yıllık cirosu 25 milyon liranın altında olan işletmelere 50 bin TL Nefes kredisi verilecek. Düşük faiz oranları ile esnafın finansman ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla sağlanacak olan kredi desteğinin başvuruları Esnaf odalarından alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubelerinden gerçekleştirilebilecek.

Ülkemizde görülen Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini en aza indirgemek amacıyla Oda kaynaklarını Nefes Kredisi’ne aktarılmasıyla Esnaflara 50 Bin lira finansman desteği sağlanacak. Odalar tarafından aktarılan kaynaklar ile birlikte bankalarında sağlayacakları kaynaklar yardımıyla Odalara üye olan esnaflara Nefes kredisi kullandırılmaya devam edilecek.

Kredi TutarıFaiz OranıAylık Taksit
50.000 TL % 7,54.580 TL
 • Nefes Kredisi Limiti: 50.000 TL
 • Nefes Kredisi Faiz Oranı: Yıllık % 7,5 
 • Aylık Taksit Ödemesi: 4.580 TL  aylık eşit taksit ödemeli
 • İlk Geri ödeme Tarihi: 2021
 • 2021 yılında 12 eşit taksitte aylık 4 bin 580 liralık aylık taksit ödemesi olacak ve 2021 yılı geri ödemeli olarak esnaflar için devreye yeniden devreye alınan TOBB Nefes Kredisi Denizbank tarafından sağlanacaktır.

Esnafların banka şubelerine gitmelerine gerek kalmadan  dijital ekonominin nimetlerinden faydalanarak TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da belgelerini alabileceklerdir.

TOBB Nefes Kredisi

TOBB yani Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği,  KGF yani Kredi Garanti Fonu ve DenizBank arasında yapılan bir anlaşma ile  Esnaflara Nefes Kredisi adı altında finansman desteği sağlanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda da Nefes kredisi başvuruları alınmış ve binlerce esnaf bu krediden yararlanmıştı.

Nefes kredisi  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne TOBB bağlı oda ve borsalara üye olan Cirosu 25 milyon liranın altındaki KOBİ’lere verilen destektir.

Esnaf Nefes Kredisi veren bankalar ve faiz hesaplama tıklayınız.

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günlerden geçen esnaflara kaynak ayırarak yanlarında oldukları belirten TOBB başkanları tarafından  devreye alınan Nefes kredisi desteğine diğer Kamu bankalarında eşlik etmeleri bekleniyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle nakit akışı bozularak geliri azalan esnaflara sağlanacak olan Nefes Kredisi sayesinde sayesinde 2 ay içinde küçük işletmelerimize 6 milyar liranın üzerinde kredi imkanı sağlanmış olacak.

TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı

Nefes kredisini alabilmek için kobi tanımında olmak gerekiyor. Kobiler ise;

KriterMikroKüçükOrta
Çalışan Personel Sayısı ​ 10 ​ 50 ​‹250​
Yıllık Net Satış3 Milyon TL ​25 Milyon TL ​ 125 Milyon TL​
Yıllık Mali Bilanço3 Milyon TL ​ 25 Milyon TL ​ 125 Milyon TL​

TOBB Nefes Kredisi Faiz Oranı

2021 yılında geri ödemelerine başlatılacak şekilde devreye alınan Nefes Kredisinin faiz oranı yıllık % 7,5 olacak şekilde kullandırılacak ve esnaf odasına üye olan esnaflara en fazla 100 bin lira olarak kullandırılacak. Nefes kredisini kredi limitleri illerdeki potansiyele göre değişiklik gösterebilecek ve bu tutar 50 bin lira ile 100 bin lira arasında değişecek. Aylık faiz oranı ise % 0,62 olacaktır.

TOBB Nefes Kredisinin ne anapara ne faiz ödemesiz şekilde kullandırılacak olması esnafların bu salgın dönemini daha olay atlatabilmeleri amaçlanmaktadır. Esnafların koronavirüs salgının etkilerini biraz olsun gidermek amacıyla devreye alınan Nefes kredisinin geri ödemesi 2021 yılında başlatılacak. İlk yıl ödemesiz dönemli olarak kullandırılacak olan bu kredi desteği ile krediyi alan esnaflar için bankanın yolunu unutacak.

Nefes Kredisi başvurusu olumlu sonuçlanan esnaflar ilk geri ödemelerini 2021 yılında yapacak yaklaşık  8 ay geri ödemesiz olarak kullandırılacak olan Nefes kredisinde anapara ve faiz ödemesi yapılmayacak.

TOBB Nefes kredisinin ilk ödeme tarihi 2021 yılında olacak ve geri ödemeler 12 eşit taksitte ödemeli olarak kullandırılacak .

İlk ödeme tarihi: 2021

TOBB Nefes Kredisi  %80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında can suyu niteliğinde finansman desteği ile ekonominin bel kemiği olan esnafların istihdamın, üretimin öncüsü küçük işletmelerimizi rahatlatacak.

Denizbank Esnafa 50 bin TL. Nefes Kredisi Başvuruları Başladı

Koronavirüs salgını nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Finansal İstikrar Paketini devreye alan bankalar arasında yer alıyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından esnaflara ve Kobilere kullandırılan İş’ e Devam Esnaf Destek Kredisi gibi birçok finansman desteğine eşlik eden banka şimdi de TOBB Nefes Kredisi’ projesinde katılımcı banka olarak yer aldı. Kobiler için düşük faizli Nefes Kredisi sağlamak için hayata geçirilen bu finansman desteği başvuruları banka şubelerinden  alınacak.

Nefes Kredisi Başvuru Şartları

TOBB tarafından devreye alınan ve Denizbank aracılığıyla kullandırılacak olan TOBB Nefes kredisi başvurularında esnaflardan Vergi-SGK borcu yoktur yazısı istenmeyecek ve krediye karşılık gösterilebilecek herhangi bir maddi teminat talep edilmeyecek.

 • 50 bin TL kredinin 150 TL banka masrafı dışında ek masraf olmayacak.
 • Kredi Garanti Fonu kefaleti için Banka mevzuat gereği % 0,75 komisyon alınacak.
 • Üyeler internet üzerinden alabilecekleri oda kayıt belgesi ile birlikte Denizbank şubelerine şahsen müracaat ederek başvuruda bulunabilecek.

Küçük işletme sahibi olan Kobilere ve esnaflara kullandırılacak olan Nefes Kredisi yıllık faizi  % 7.5 oranında belirlenmiş olup kredinin 2020’de anapara ve faiz ödemesiz şekilde 2021 yılı geri ödemeli olarak 2021 yılında 12 eşit taksitte yapılacak şekilde kullandırılacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan sağlık tedbirleri kapsamında Denizbank şubelerinde yoğunluk ve yığılma yaşanmaması adına Banka şubelerinin çalışma saatleri yeniden düzenlendi. Buna göre; Nefes Kredisi kampanyası süresince yoğunluğu azaltmak ve müşterilerimize daha sağlıklı hizmet verebilmek amacıyla şubelerin çalışma saatleri 09.00 – 17.00 arasında açık olacak şekilde yeniden düzenlendi.

Nefes Kredisine Kimler Başvuruda Bulunabilecek?

TOBB Nefes Kredisine; Denizbank tarafından yapılan basın açıklamasında TOBB Üyesi; Ticaret Odası, Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası ve Ticaret Borsası Üyeleri arasında yer alanlar başvuru yapabilecekler.

Başvurular Hızla Değerlendirmeye Alınacak

Denizbank olarak TOBB Nefes Kredisi kapsamında ortaya koyulan 3 milyar liralık finansmanla 40 bin KOBİ’ye ulaşmayı hedeflediklerini ve başvuruda bulunan KOBİ’lerin hızla değerlendirmeye alınacağı belirtildi.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Murat Şahin dedi ki:

  ESNAF hibe desteği 50000 kredi istiyorum