Devlet Destekli

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve tarım ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi, girişimciler için geri ödemesiz hibe ve devlet destek programları kapsamında teşvik kredilerini başvuru yapanlar için kullandırdı.

Bu yılda teşvikler kapsamında devlet destek programları kapsamında yürütülen çalışmalar ile esnaf, kobi, çiftçi ve girişimcilere faizsiz kredilerden, devlet teşviklerine kadar yeni krediler hazırlamaya devam etmektedir. Bu kapsamda emekliler için faizsiz kredi emekli farkları ve banka promosyon ödemeleri, Kobi ve esnaflara verilecek kobi kredisi için devlet işletme kredi faiz desteği, ÇKS’ye kayıtlı çiftçi ve üreticiler için tarım ve hayvancılık alanında proje karşılığında devlet destekli projeler 2020 yılında verilecek kredi, teşvik ve hibelerden birkaçıdır. Devletin hibe verdiği işler için esnafa devlet desteği 2020 başvuru alınacak mı, devletin çiftçiye destek verdiği tarım ürünleri hangileridir, esnafa devlet desteği 2020 şartları nelerdir en son olarak devlet teşvik kredisi kimlere verilir tüm merak edilenler yazımızda.

Esnafa Devlet Desteği 2020 Başvuru

Hükümet tarafından yürütülen çalışmaların sonucunda esnaf ve küçük kobiler için 50 bin lira faizsiz kredilerin ödemeleri yapılacak ve 2020 yılında aynı buna benzer nitelikte destek programı oluşturularak esnaf ve kobilere 50 bin lira faizsiz Kosgeb kredisi verilmeye devam edilecek. 2020 yılında esnafa verilecek kredi desteği bununla da bitmeyecek. Geçtiğimiz günlerde yapılan % 0,62 faizli lansmanında yapılan açıklamalar ile Kobilere yıllık % 7,5 faiz oranın altında krediler yeni yılda esnaflara verilecek.

esnafa-çiftçiye-girişimciye-özel-destekler

Esnafa çiftçiye girişimciye özel destekler

Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri 2020

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen devlet destekleme ödemeleri 2020 yılında da Ziraat bankası aracılığıyla ÇKS’ye kayıtlı çiftçi ve üreticilere verilmeye devam edilecek.

Çiftçilere ödenecek olan Devlet desteklemeleri ödemeleri dekar başına ve kg başına ödenecek olan rakamlar ise buradan öğrenilebilir.

Devlet bankaları aracılığıyla işçi, memur, çiftçi, esnafa devlet destekleri 2020 verilmeye devam edilecek.

Ziraat bankası aracılığıyla ödenecek olan devlet destekleme ödemelerinin yanında devlet bankaları olan Vakıflar bankası, Halk Bankası gibi bankalarda esnaf ve memura düşük faizli ve faizsiz kredi ödemeleri yapılacak.

finansman

Tarım ve Hayvancılık

Esnafa Devlet Desteği 2020 Şartları- 30 bin lira faizsiz finansman

Esnaflara 30 bin lira faizsiz kredi imkanları sunulmaya devam edilecek. Bunun için esnafların bağlı bulundukları Esnaf Kefalet Kooperatifine başvuru yapmaları ve başvurularının ihtiyaç duydukları taleplere göre değerlendirildikten sonra başvuruları Halk bankasına iletilmesinin ardından bankanın da başvuruya onay vermesi halinde esnaflara Esnaf Kefalet Kooperatifi destekli olarak verilen kredilerin aynısı esnaflara 30 bin lira  faizsiz kredi kapsamında verilecek. Vakıfbank’tan da memurlara özel düşük faizli krediler verilmeye devam edilecek.

Devletin Çiftçiye Destek Verdiği Tarım Ürünleri Hangileridir?

Tarım ve hayvancılık alanında yeni model üretime geçilmesi ile 2023 yılı hedeflerinin başlangıç yılı olarak kabul edilecek ve çiftçi ve üreticilere hazırladıkları projeler karşılığında %50 hibe destekleri verilecek.

Milli Tarım Projesi Nedir?

Milli Tarım Projesi ile hayata geçirilecek yeni model üretim de Tarıma havza bazlı üretim modeline geçilecek ve devlet tarafından belirlenen 941 havzada hangi ürünün ekileceğine devletin karar verdiği ürünler ekilecek ve bu ürünleri ekmeyenlere devlet destekleme parası ödenmeyecek. Milli Tarım Projesi kapsamında destek verilecek tarımsal ürünlere ve illere buradan ulaşabilirsiniz.

Genç çiftçi projesi devam edecek mi?

Geçtiğimiz yıllarda yılında ÇKS kaydı güncel olan ve Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan 24 ila 30 yaş arasındaki genç çiftçilerin genccifci internet sitesi üzerinden hazır projeleri seçerek başvuru yaptıkları gibi 2020 yılında verilecek olan hibe destekleri içinde aynı sistem üzerinden başvuru yapmaları gerekecek. 24 – 30 yaş aralığındaki ÇKS’ye kayıtı olan çiftçilerin bu kredilerden yararlanabilmesi için ülkemizi ihtiyacı doğrultusunda geliştirip oluşturacakları niteliklerde faaliyet alanına uygun şekilde proje yazdırması ve bu projelerinin kabul edilmesi şartını yerine getirmeleri gerekecek ve başvuru yapanlara ve bu krediyi almaya hak kazanan çiftçilere Ziraat Bankası ödeme yapacak. Proje ile 16 binden fazla gencimiz hibeye hak kazandı.

Hibe almaya hak kazanan her çiftçiye 30 bin lira hibe ödemesi yapılacak ve 3 yıl süreyle 315 milyon ayrılan bütçeden ödemeler karşılanacak. Genç çiftçilere ödenecek olan bu paranın bir kısmı direk olarak çiftçilerimize ödenirken, hayvan talebinde bulunan çiftçilerimize ise yine TİGEM tarafından inek, koyun ve keçi alımı yapılarak teslim edilecek.

Çiftçilere Özel Destek Veren Bankalar

Tarım ve hayvancılık kredi veren Ziraat bankası ile birlikte 2020 yılında Şekerbank, TEB ve Garanti Bankası da çiftçilere özel düşük faiz  oranları ile krediler vermeye devam edecek. Bu kapsamda çiftçilere 2020 yılında  düşük faizli ağıl ve dam inşa etme, arıcılık, süt hayvancılığı, tavuk çiftliği kurulumu gibi düşük faiz oranları ile traktör kredisi, yem kredisi, küçükbaş ve büyükbaş hayvan kredileri de bu alanlarda 2020 yılında çiftçilere verilecek olan tarım ve hayvancılık kredileridir.

Ziraat bankası tarım ve hayvancılık kredileri detayları linkte.

Bu bankalardan düşük faizli kredi almak isteyen çiftçiler yürürlüğe girecek olan taşınır ipotek yasası ile birlikte hayvan ipotekli hayvan kredisi ve ihtiyaç kredileri çekilebilecek veya başvuruda bulunan çiftçilerin üzerlerine kayıtlı arsa, tarla gibi arazilerinin banka tarafından ipotek alınarak da krediler verilebilecektir.

Kobi ve Girişimcilere Özel Destekler

Kosgeb tarafından girişimciler 2020 yılında da desteklenmeye devam edecektir.

blank

Kobi ve Girişimcilere Özel

Girişimci ve Kobiler için verilen Kosgeb destekler başlıkları ise şöyle;

 • Kobi-gel projesi
 • KOSGEB İşbirliği güç birliği projesi
 • Endüstriyel uygulama Programı
 • KOSGEB Teknopazar Hibe Kredi desteği
 • Arge ve inovasyon projeleri
 • Kosgeb sıfır faizli kobi kredisi
 • Genel destek programı
 • Girişimcilik destek programı
 • Gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı
 • Tematik proje destek programı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TESKOMB’ a borcu olan esnafın gecikme faiz oranlarının indirileceğini duyurdu. 1 aya kadar olan gecikmelerde faiz oranı yüzde 16′ ya, 1 ayı geciken borçlar için ise gecikme faizi oranı yüzde 20′ ye çekildi.

Kosgeb tarafından Kobi ve  girişimcilik destekleri kapsamında verilecek olan desteklerin başlıkları altında kobi ve esnaflar destekler verilmeye devam edilecektir.

] }Yorumlar
 1. blank Emrah göral dedi ki:

  Merhaba tekirdağ çerkezkoyde yaşıyorum tavuk çiftliğı dizayn edip hibe almaya hak kazanmak istiyorum. Yardimci olurmusunuz?

 2. blank HASAN dedi ki:

  CAN SUYU KREDİSİNDE NELER GEREKLİ VE İMLER YARARLANABİLİR

 3. blank Ekmek firini dedi ki:

  Erzurum Tortum bir köyünde ekmek firini açmak istiyorum ama elimde fırın açacak param yok nasıl koskep’ten yararlanabilirim

 4. blank Hüsamettin dedi ki:

  Yazılım ihracaatı yaparak ülkeyi kalkındıracak projelerimiz var. Çok detsek aradık ama hep hava civa. Sürdürülebilir yöntemlerle girişimcilerin önünü açmaları gerek. Örneğin girişimciye destek veren özel sektöre yaptığı yatırım kadar vergiden düşme avantajı gibi.

 5. blank Eylem dedi ki:

  40 yaşındayım hibe desteği almak istiyorum. Nasıl ve nereye başvuru yapacağım

 6. blank İsmail Hırca dedi ki:

  42 yaşındayım hibeli büyük baş alabilirmiyim

 7. blank huseyın kocoglu dedi ki:

  meraba hıbe destek konusaunda nasıl yardımcı olursunuz acaba

 8. blank Hayvancılık dedi ki:

  50 düye almak istiyorum

 9. blank texstıl sektorunde ımalat ve satıs tapmak istıyorum.kosgeb başvurusu yaptım 2016 dan berı hala bekliyorum benı arayacaklarını soylediler egıtim için bır buçuk yıl oldu. arayan maıl atan yok hala bekliyorum. dedi ki:

  kosgeb basvurum var bırbuçuk yıl oldu hala bır egıtıme bıle sıra gelmedı, devlette dayısı olan işini halledıyor.biz bekleye duralım

 10. blank unlu mamüller imalat ve üretim dedi ki:

  devlet destekli maddi imkanından yararlanmak ve uzun yıllardır hayal ettigim meslegimi kendi işimi kurmak istiyorum.bu konuda yardımınızı istiyorum yapmam gerekeni saygılarımla

 11. blank Cigkofte dükkanı dedi ki:

  Faizsiz kredi ile iş kurmak istiyorum hangi adımları izlemeyim