Devlet Destekli

Esnaflara Yüzde 50 Faiz İndirimli Kredi 2020

Esnaflara Yüzde 50 Faiz İndirimli Kredi 2020

Halkbank tarafından 25.12.2019 tarihli Resmi Gazetesinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre önceki yıllarda esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış ve bakiyesi 2020 yılına devreden krediler ile birlikte 2020 yılında esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak olan kredilerde yüzde 50 faiz indirimi yapılacaktır.

Genç girişimcilerin kullanacakları Kosgeb girişimci hibe ve kredilerinde ve Kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara Halkbank Faiz indirimi Müjdesi geldi. Son zamanlarda ekonomiye can verecek hamleler içinde esnafa soluk aldıracak faiz indirimi haberi geniş yankı buldu.

Halkbank Esnaflara Yüzde 50 Faiz İndirimi

Halkbank esnaf ve KOBİ lerin önceki yıllarda kullandıkları kredilerin ödemelerinde yüzde 50 faiz indirimi yaptı.

Esnaflara Yüzde 50 Faiz İndiriminden ESKK tarafından kredi kullananlar ve ödemeleri 2020 yılına devreden esnaflara yararlanabilecektir. Ayrıca Kosgeb tarafından Genç Girişimcilere kullandırılacak olan Mesleki eğitim kapsamındaki kredilere de %100 faiz indirimi uygulanacaktır.

Esnafa Faizsiz Kredi 2020

Halkbank faiz indirimlerinden birisi de esnaflara 30 bin liraya kadar kullandırılan ekipman ve hammadde kredileri oldu. Buna göre esnaflara makine ekipman demirbaş alımlarında ve işyeri modernizasyonlarında hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılacak kredilerde de indirim oranı yüzde 100 olarak belirlendi.

Halkbank faizsiz esnaf kredisi başvuru şartları nı yerine getiren esnaflar 2020 yılından  faizsiz kredi kullanabilecek.

Halk Bankası Esnaf Kredisi Faiz İndirimi Müjdesi

En az bir yıllık ustalık belgesine sahip ve bu meslek kolunda işyeri sahibi olan girişimci esnaf ve sanatkarlar 2020 yılı içinde kullanacakları esnaf kredilerinde yüzde 100 faiz indirimli olarak kredi kullanabilecektir. Ancak söz konusu indirimlerden son bir yıl içinde işletmesini kapatmış olan ve vergi mükellefiyetini sonlandırmış olan esnaflar yararlanamayacaktır.

Halkbank KOSGEB Kredileri 2020

Yayınlanan karar ile ilgili faiz indirimlerinde Kosgeb tarafından kullandırılacak hibe ve kredilerde yüzde 100 faiz indirimi yapılmasına dair kararda netleşti. Buna göre Küçük ve Orta işletmeleri geliştirme ve destekleme kurumu olan Kosgeb Mesleki eğitim kapsamında kredi kullanan genç girişimcilere faiz indirimi yapacak. Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi tamamlayan ve 30 yaşını tamamlamamış ve projesi kabul edilen genç girişimci esnaflara 2020 yılında 100 bin liraya kadar kullandırılacak olan hibe ve kredilerde yüzde 100 faiz indirimi uygulanacaktır. Ancak 2020 yılına devreden krediler bu kapsamda sayılmayacak.

1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girdiği andan itibaren geleneksel sanatsal değeri kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar 2020 yılında kullanacakları kredilerde faiz indirimlerinden yararlanmak için Halkbankasından kredi kullanmaları gerekiyor.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları 2020

Halkbank tarafından faiz indirimli olarak kredi kullanmak isteyen esnaflar ise başvurularında işletmelerinin aktif şekilde devam ettirdiklerine dair belge ve esnaflık faaliyetlerini aynı meslek dalında sürdürdüğünü ve başka bir iş ile meşgul olmadığına dair Ticaret odasına kayıtlı bir ticari işletme sahibi veya ortağı olmadığına dair taahhütname alındıktan sonra kredi onaylanmaktadır. Aksi takdirde kredi kullandırılmaz ve başvuru onaylanmaz. Son 5 yıl içerisinde aynı işletme için farklı kamu kuruluşlarından hibe ve kredi desteği alan esnaf ve sanatkarlara aynı işletme için aynı faiz indirimi uygulanamaz diye karara bağlanmıştır. Esnaflar son 5 yıl içinde faiz indirimlerinden yararlanmış ve yapılandırılmış kredilerinde söz konusu faiz indirimden yararlanamayacaktır.

Son zamanlarda bankaların peşpeşe yapmış oldukları faiz indirimlerine ek olarak esnaf ve sanatkarlarında bu kapsama alınmış olması esnaf ve sanatkarların 2020 yılı içinde de desteklenmeye devam edileceklerinin müjdesi olmuş oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.