Devlet Destekli

Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli?

Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli?

Konut alımları için bankalardan finansman sağlamak isteyenlere alınacak olan konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’i kadar kredi verilir. Geriye kalan yüzde 20’lik kısım ise peşinat olarak yatırılır. Peşinatlı ev almanın yanı sıra peşinatsız alınacak olan konutun tamamına kredi veren bankaların olduğundan da söz etmek mümkündür. İçeriğimizden 2020 yılında ev almak için ne kadar peşinat gerekiyor sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Bankalar Konut Kredisinde Ne Kadar Peşinat Alıyor?

Ev almak isteyenlerin peşinat olarak ödemesi gereken tutar evin değerinin %25’ine denk gelen kısmıdır. Mesela 300.000 değerinde bir ev buldunuz ve bunu almak istiyorsunuz. Bankalar 300.000 lira değerindeki bu ev için sizden 75 bin lira peşinat talebinde bulunacaktır. Bu kadarlık bir ödeme yapmanız ev almanız için sizden talep edilecektir. Mortgage kredileri satın alınacak olan eksper hesaplamasında değer biçilen tutarın % 75’ine kadar verilmektedir.

Birçok banka konut kredisi ürünlerinde genelde bu değer üzerinden kredi vermekte, yüzde yirmi beş oranında peşinat almaktadır. Peşinat ödemeler alacağınız kredinin dosya masraflarının daha az olmasına ve ödeyeceğiniz aylık taksit tutarının daha makul bir rakama denk gelmesi açısından tüketicilere peşinat ödemeleri avantaj sağlamaktadır. Bu peşinatı nasıl bulabilirim, peşinat ödemeden kredi alamaz mıyım diyenler için bütün detaylar yazımızda.

ev-almak-için-ne-kadar-peşinat-gerekli

Evin değerinin %25’i peşinat olarak adlandırılmaktadır.

Mortgage % 25 Peşinat Verme Şartı

Bankalar tarafından uzun vadeli olarak verilen mortgage için % 25 peşinat ödemesi yapılması gerekiyor. Bu da 100.000 liralık bir kredinin  25.000 lirasının peşinat olarak verilmesi anlamına geliyor.  Satın alacağınız evin değerinin % 25’ine denk gelen tutar kadar peşinatı ödemeden konut kredisi almak istiyorsanız kendiniz üzerinden veya aile fertlerinden eşiniz olabilir, ihtiyaç kredisi alarak peşinatı bununla tamamlayabilir ayrıca üzerinize kayıtlı bir eviniz bulunuyorsa bu evi bankaya ipotek ettirerek de peşinatsız ev kredisi alabilirsiniz. Yalnız ev almak isteyenler peşinatı denkleştirmek için kendi üzerime kredi çekebilir miyim sorularına cevaben kredi çekmenin tavsiye edilmediğini söylemek isteriz.

Ev almak için (eğer ev sıfırdan başlamıyorsa) ev peşinatı için bankalarda kredi çekmenin tavsiye edilmediğini belirtilmektedir. Peki neden ? Bütün araştırmalar gösteriyor ki eğer başlangıç için bir birikim yapmamışsanız, sonradan mortgage ile kira öder gibi ev kredisine başvurmak istiyorsanız bu iki kredinin geri ödemelerinde sonradan zorluk yaşanması ihtimali çok yüksek.

Mortgage sisteminde 2 ay geri ödeme aylık taksitleri ödeyemediğiniz de hukuki konular devreye girdiğinden peşinat için ayrı bir kredi çekerek mortgage kredilerinin geri ödemelerinde bir zorluk yaşamamanız ve kötü duruma düşmemeniz için bankalardan kendi adınıza ayrı kredi çekmemek daha akıllıca olacaktır. Dolayısıyla biraz birikim yapıp sonrasında bu sistem ile ev kredisi alarak ev sahibi olma yolunda biraz daha sabır etmeniz tavsiye edilmektedir. Ailenizin üzerine konutu varsa ya da arabanız varsa ve peşinat için arabanızı satmak istemiyorsanız aracınızı veya konutunuz bankaya ipotek göstererek ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz ama size tavsiyemiz; para durumu hava durumunu gibi heran değişebileceğinden uzun vadeli bir sistemle yola çıkacaksanız öncesinde ayrı bir borç yükü altına girmemelisiniz.

Peşinatsız Ev Kredisi Alabilir miyim?

Kredi çekmeden veya peşinat ödemeden konut kredisi nasıl alabilirim diyenler için bankaların peşinatsız mortgage ürünleri çare olmaktadır. Bu kredilerden yararlanabilmeniz için mutlaka oturduğunuz evin veya satın alınacak olan evin bankaya ipotek olarak göstermeniz gerekecektir. Bazı bankalar ise evin değerinin tamamına peşinatsız konut kredisi vermektedir. Buna bir örnek Akbank peşinatsız mortgage gösterilebilir.

Elinizde peşinat yokken ve ipotek ettirecek konutunuz yokken size konut kredisi verecek ve vermek isteyen kuruluşlardan uzak durmalısınız. Bu yöntemler ile dolandırılan binlerce vatandaş peşinatsız ipoteksiz paralarını bu dolandırıcılara kaptırdı ve sonunda mağdur oldu. Sizde mağdur olmak istemiyorsanız ev satın alacağınız zaman mutlaka bankalara başvuruda bulunmalı bütün detayları ile peşinatlı veya peşinatsız ve kredilerinin nasıl verildiğini öğrenmenizde fayda var.

konut-kredisi

Bankalar ev kredisi veriyor.

Akbank Peşinatsız Mortgage

Akbank peşinatsız mortgage ile evin değerinin tamamına mortgage vermektedir. Yeni evlenenler, çalışma hayatına yeni başlayanlar, ve peşinat ödemek istemeyenler için Akbank peşinatsız mortgage ile alacağınız evin değerinin % 100’üne ekpertiz bedelinin tamamına kredi alabilir sabit faizli bu kredi ile geri ödemelerde faiz artışlarından etkilenmeden taksitlerinizi ödeyebilirsiniz. Bunun için ipotek edilecek bir konutunuz olması gerekiyor. Ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz.

Finansbank Peşinatsız Mortgage

Finansbankası da peşinat ödemek istemeyenlere evin değerinin tamamına kredi veren bir dğer banka olarak karşımıza çıkıyor. Banka mevcut evinizin veya satın alınacak olan evin ipotek karşılığında peşinatsız 180 ay vadeli mortgage ile sizi peşinat derdinden kurtulabilir. Ayrıntılarını ve diğer konut kredisi ürünlerinin özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Garanti % 100 Mortgage

Garanti bankası peşinat ödemek istemeyen tüketicilere  240 ay vadeli sabit veya değişken faiz oranlı, yeni alınacak ve mevcut evi ipotek ettirerek satın alınacak olan evin değerinin % 100’üne peşinatsız konut kredisi veriyor. Ayrıntılar burada mevcut.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde yaşadığımız darbe girişiminin ve ilan edilen OHAL uygulamasının ardından Emlak konut Gyo da darbenin ekonomiye etkisinin ortaya kaldırılması için eylem planını önümüzdeki günlerde açıklayacak. Söz konusu eylem planında ise konut kredilerinden alınan % 25 peşinat şartının % 20 ye düşürülmesi planı var.Haberlere konu olan açıklamanın ilerleyen günlerde detaylı bir şekilde açıklanması bekleniyor. Plan hayata geçirilirse % 25 peşinat şart % 20 oranına düşürülecek.

Peşinatsız konut kredisi veren bankalardan kredi alarak ev alabilirsiniz. Ayrıca Birevim gibi firmalar da uygun taksit seçenekleri ile faizsiz olarak ev almanıza yardımcı olacaktır. Faiz oranlarının yükselmesi ile birlikte konut alımları artık hayalden öteye geçememektedir.

Ziraat Bankası 0,98 Faizli Konut Kredisi

Ancak Ziraat Bankası yeni yılda hazırlamış olduğu konut kampanyası ile müşterilerinin yüzünü güldürecek. Ziraat Bankası ile anlaşmalı olan inşaat şirketlerinden yapılacak olan alımlarda faiz oranı 1,78 olacaktır.

ziraat-bankası-konut-kredisi

Ziraat Bankası konut kredisi

1,78 olarak belirlenen faiz oranı, konut şirketlerinin faiz maliyetlerini karşılaması sebebi ile 0,98 oranına çekilebilmektedir. Yeni dönemde düşük faiz oranlarından yararlanarak konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgiyi size en yakın banka şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eski faiz oranı yüzde 2,19 idi. Yapılacak olan faiz indirimi ile banka müşterilerinin düşük maliyetler ile konut sahibi olmaları sağlanacaktır.

] }Yorumlar
 1. blank Alper dedi ki:

  5 bin liraya yakın maaşım olsa peşinat verebilirim zaten ‍♂️

 2. blank Kerimen dedi ki:

  Peşinatsız ev kredisi şu bankalar veriyor.
  Ziraat,
  Vakıfbank,
  Denizbank
  Akbank
  TEB,
  HSBC,
  ICBC bankası.
  ama kredi notunun yüksek olması ve 5 bin liraya yakın maaşınız olması lazım.