Devlet Destekli

Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Sıfır Faizli Aile Bakanlığı Kredisi

Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Sıfır Faizli Aile Bakanlığı Kredisi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ev hanımlarına 15 bin lira girişimcilik faizsiz kredisi verilecek. İş kurmak, dükkan açmak kendi ayaklarının üzerinde durmak isteyen ev hanımları için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından girişimcilerin ve ev hanımlarının desteklenmesi kapsamında 2 sene geri ödeme alınmayan 15 bin lira faizsiz kredi ödenecek. Krediden yararlanmak isteyen ev hanımları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilecekler.

EV HANIMLARINA 15 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ İMKANI

Girişimci ev hanımlarına sağlanan 15.000 TL. faizsiz kredi için herhangi bir masrafta gerekmiyor. Bayanların sadece iş kurmaları ve bu kapsamda Sosyal Yardımlaşmaya başvurmaları yeterli. 15 bin lira kredi toplamda 8 yılda geri ödeniyor ve ilk 24 ay boyunca taksit ödemesi yapılmıyor.

Girişimci Bayanlara kosgeb kredisi veriliyor. Bunun için bir proje geliştirmek ve bu proje ile başvurmak şartlar arasında yer alıyor.

24 ay sonunda ödeme yapmayan başlayan ev hanımları girişimciler, geriye kalan 6 yıl sürede eşit taksitler halinde geri ödeniyor. Ev hanımlarına faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyenlerin, projeleri ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Vakıflara işyeri açma kredisi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Başvuru sonucunda girişimcinin talebi Vakıflar tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirilecektir.

Girişimci kadınların ikamet ettikleri adreste bulunan vakıflara giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ nda bulunan heyet inceleme yaptıktan sonra beğendiği projeleri onaylıyor. Fon tarafından kişiye verilecek olan tutar aktarılıyor.

KIRSAL ALANDA HİBE DESTEĞİ

Meyve bahçesi projesi geliştiren ve başarılı olan girişimcilere ise hibe kredi verilmesi kararlaştırıldı. Buna göre meyve bahçesi projesi için Devlet desteği talep eden bir girişimci (11 sene) 132 ayda borcunu ödeyecek. Meyve bahçesi kuran girişimci ilk 5 yıl 60 ay boyunca ödeme yapmayacak ve geriye kalan 72 ayda borcunu aylık taksitler halinde ödeyecek. Eğer girişimci projesinde başarılı olursa, ödemelerini düzenli olarak yapanlara ödemesi son 1 yıl kaldığında geriye kalan tutar HİBE olarak verilecek. Yani girişimci vatandaşımıza, son bir yıllık ödemesi hibe edilecek. Hibeden yararlanmak isteyen girişimci için önemli bir şart mevcut. Meyve bahçesi açan girişimci hibeden yararlanması için işletmesinde en az 2 bayan çalıştırmak zorunda. En az 2 kadın çalıştırmayana hibe verilmiyor. Bu şart haricinde meyve bahçesi kurmak isteyen girişimcilerin;

 • Herhangi bir sosyal güvencelerinin olmaması,
 • Esnaf olamaması,
 • Herhangi bir maaşlarının olmaması,
 • Bankalardan kredi alamıyor olmak,
 • Meyve bahçesi kurulumu ve bakımı konusunda bilgili olması,
 • Herhangi bir Devlet destekli projeden faydalanmamış olmak gerekiyor.

Ev hanımlarına kredi veren bankalardan kredi alabilirsiniz. Senetsiz kredi imkanı ile siciliniz bozuk olsa da kredi alabilirsiniz.

ESNAF BAYANLARA 50 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ

Bu destekle birlikte esnaf bayanlara KOSGEB tarafından 50 bin liralık faizsiz kredi verilmesi için hazırlıklar başladı. Yakında başvuru tarihleri ve süreleri ilan edilecek ve bayan erkek tüm KOBİ’ler bu destekten faydalanacaklar. Başvuru yapmak için bayan esnaflarımızın e-kobi kaydı ve beyanname işlemlerinin şimdiden tamamlamaları gerekiyor.

Ev hanımlarına faizsiz kredi

Ev hanımlarına faizsiz kredi

DÜKKAN AÇMADAN ÖNCE KOSGEB’E BAŞVURUN!

Yine KOSGEB girişimci bayanlarımıza hemen hemen tüm destek paketlerinde %10 daha fazla ödeme yapıyor. Erkek girişimciler %60 seviyesinde ödeme alırken, bayanlar %70 oranlarında destek alıyorlar. Buna göre ev hanımları ve girişimci bayanlar dükkan açmak istediklerinde önce kursa katılıp, sonra başvuru formu dolduracaklar. Başvurusu kabul edilen bayanlar daha sonra dükkanlarını açıp, destek ödemelerini alacaklar.

Bu anlamda değerlendirildiğinde devlet eli ile girişimci kadınların daha çok desteklendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Mikro krediler, Kosgeb destekleri ya da bakanlık tarafından verilen destekleme ödemeleri ile iş kuran birçok kadın girişimci bulunmaktadır. Ayrıca iş planı hazırlayıp Kosgeb’ e sunmanız durumunda, tabi sertifikanızın olması koşulu ile, verilen hibe ve destekleme ödemelerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ na bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile de destek sağlayarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

2020 yılında Kosgeb girişimciliği geliştirme destek programı tarafından girişimciler için düzenlenen yeni hibe programları bulunmaktadır. Bu programlara başvuru yaparak da hibe alabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank deniz aydın dedi ki:

  tuhafiye dükkanı açmak istiyorum yardımcı olur musunuz

 2. blank Huriye dedi ki:

  Ben çiftçi kredisi istiyorum

 3. blank Mehmet bozdogan dedi ki:

  Akbanka Borcumyok kredialdım Odedim finansbanktanaldim banablokekoymus eyakbank sanaborcumvarsasoyle kendikendinegelingüveyolma tümhalkımızbiliyo benden500tlmasrafaldınız tüketiciyebasvurdum kazandım120tl veriyorsunuz öbürdünyave mahsereteslimediyorumsizleri

 4. blank Hibe desteği 2020 dedi ki:

  bizim ilde yok. ama bazı iller 15 bin hibe almışlar.

 5. blank İskurmak dedi ki:

  Ben şey açmak istiyorum?

 6. blank Ugrasim dedi ki:

  Boşuna uğraşmayı destek falan önce kendini sağlama almak adına senin tüm haklarını ama öte yandan tanıdığı olanlar kirediyi güle oynaya alıp gidiyorlar sende uğraştığı la kalıyorsun .

  1. blank Vatansever dedi ki:

   Ulan adi alçak adam elinde delil varmı konuşuyorsun benim adamım var uğraştım alamıyorum … hak eden alıyor alçak şerefsiz

 7. blank Evhanımlarına 15 bin tl kredi dedi ki:

  Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına soruyoruz böyle birşey yok deniliyor onlarmı yalan söylüyo sizmi anlamadık

  1. blank Yosuf dedi ki:

   İçeriği dikkatlice okursanız, bu her sosyal yardımlaşma da mevcut değil.

 8. blank Ebru dedi ki:

  Ben kafe acmak istyorum zaten belglrm de var bide ben onceden kosgebe gtmsmtm onunda belgsi var tekrardan kosgeb kursu alckmym

 9. blank Gülcin yılmaz dedi ki:

  Giysi dukkani acicaz yardim lazim dönerseniz sevinirim

 10. blank yasemin çiftçi dedi ki:

  bayan kuaföru acmak istiyorum KOSGEB basvurusu hakkinda bilgi alabilirmiyim tskler…

 11. blank Selma dedi ki:

  Bende tuhafiye dükkanı açmak istiyorum kim yardimci oluyor

 12. blank Mukaddes dedi ki:

  Merhaba ben dikiş makinesi alıp evde kıyafet dikip satmak istiyorum bana yardımcı ulurmusunuz

 13. blank Kibar dedi ki:

  Bende terzi dükkan açmak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum

 14. blank Dilek dedi ki:

  Bende dukkan acmak istiyorum yardimci olursanız sevinirim

 15. blank hanife dedi ki:

  yeme içme üzerine dukkan açıp kendi ayaklarım uzerınde durmak istiyorum 3 yaşında kızım oldugu için çalışamıyorum ama kendı dukkanım olursa kızımdanda ayrılmamıs olup hemde kendi ayaklarım uzeınde durabilirim bunun için kadınlara 15 bin hibe yazısı cıktı fakat ne yapmam gerekiyor hiçbir yerde acık acık yazmıyor neler yapmam gerektiği yardımcı olursanız sevinirim

 16. blank Dilek dedi ki:

  Hobi dükkanı açıp her türlü süsleme kokulu taş ve magnetler gelin çiçeği ayakkabısı hediyelik eşyalara hat yazısı kaligrafi özel bebek kıyafetleri doğum için gerekli süslemeler yapıp satmak istiyorum hayal gücüm geniş ve becerim var sadece destek gerekli en önemlisi borcumuz çok yeni evliyiz bi iş başarmak üreten olmak istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 17. blank bebeci dükkanı açmak istiyorum dedi ki:

  bebek kıyafeti dükkanı açmak istiyorum engelli bir oğlum var 22 yaşında birlikte bebeci dükkanı açmak istiyoruz

 18. blank seracılık dedi ki:

  şehirden dönüp sera kurmak istiyorum yaşım 46 destek alabilirmiyim

 19. blank Kucuk bir ceyiz dukkani dedi ki:

  Ben yawning barlas evliyim ama esimden dolayi magdurum evine vanities.9yasinda bir kizim var Kalb hastasiyim yasim 46.el isinde calisamiyorum kendime ait kucuk bir dukkan is yeri istiyorum el isi yaparakgeciniyorum ceyiz dukkani acmak istiyorum ayaklarimin ustunde durup kizimi buyutmek istiyorum.bana yardimci olun kitten bankadan kredi almam icin

 20. blank mobilya dedi ki:

  mobilya küçük çaplı bir fabrika kurmak istiyorum
  bayanım ve bu işte uzmanım

 21. blank Güzellik salonu dedi ki:

  Güzellik salonu açmak istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz

 22. blank Takı dukkani dedi ki:

  Mrb takı dükkanı açmak istiyorum ve destek olun ne olur

 23. blank baharat ve aktar dükkanı dedi ki:

  açmak istediğim iş için maddi manevi destek ve bilgi istiyorum .

 24. blank Dikiş dedi ki:

  Evimde iş yapmak istiyorum küçük bir dikiş atölyesi olarak düşünüyorum bilgi verebilirmisiniz.

 25. blank dükkan açma dedi ki:

  Ev hanımıyım dükkan açmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. blank Nurhan. Güneşdoğdu dedi ki:

   Dükkan. Acmakistiyorum

 26. blank kozmatik ve zayıflama ürünü dedi ki:

  yardımcı olursanız sevinirim