Devlet Destekli

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 yılında konut kredisi faizleri düşmüştür. Ayrıca konut kredisi yapılandıran bankalar tarafından verilen kredilerden yararlanarak borçlarınızı daha düşük maliyetlere ödeme fırsatı elde etmiş olursunuz. Akbank, Vakıfbank gibi bankalar tarafından konut kredileri yapılandırılmaktadır. İçeriğimizden detaylı bilgi alarak kredinizi yapılandırabilirsiniz ve borçlarınızdan kurtularak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Müjde! Konut Kredisi Faizleri Düştü

Ev almak isteyenlere Müjde! Uzun süredir ülkemizin içerisinde bulunmuş olduğu ekonomik dalgalanmalar sebebi ile ve doların hızlı bir şekilde artış göstermesi sebebi ile İnşaat sektörü duraklamış ve konut kredilerindeki faiz oranları tavan yapmıştı hal böyle olunca ülke ekonomisi içerisinde para döngüsü yaşanmamaya başlamış ve banka kredi işlemleri durma noktasına gelmişti. Tüm bunların önüne geçmek için yeni düzenlemeler yapılmış ve ekonomik canlanma yaşanması hedeflenerek kredi faiz oranlarının düşürülmesi gündemde yerini alıyordu. Hükumet kanadından gelen açıklamalar neticesinde ev kredisi faizleri düştü yapılandırma ve refinansman imkanı başladı. Konut kredisi faizleri 2020 yılının başlarında olduğumuz şu dönemde hala çok yüksek.

Bankalardan yüksek faiz oranları ile kredi çeken müşteriler, bu yapılandırmanın fayda sağlayıp sağlamayacağını, kredi faizlerinin düşmesi sonrasında kar edip etmeyeceklerini hesaplayarak bankalara yapılandırma ve refinansman başvurusu yapmaya başladı.

Acele Etmeyin!

Öte yandan konut kredisi çekmek isteyenler, banka şubelerine akın etmeye başladı. Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri bu günlerde ev almak isteyen müşterilerini konuk ediyor. Uzun zamandır yüzde 1 seviyelerinin üzerinde kredi çekemeyen müşteriler, faizlerin düşmesi ile ileride refinansman hayali kurarak, kredi çekmeye başladı. Daha önceden konut kredisi çekmiş olan ve 0,98 liranın üzerinde faiz ödemesi yapan vatandaşlarımız da bankalara giderek konut kredilerini yapılandırabileceklerdir.

blank

Ev Fiyatlarının Artacağından Söz Ediliyor

Öte yandan fırsatçı diye tabir edilen kişiler, konut kredisi faizlerinin düşmesi ile ev almak isteyenlerin çoğalması nedeniyle ev fiyatlarına zam yapma telaşına girdiğinden bahsediliyor. 120 bin lira fiyatı olan evler, 130-150 bin lira fiyat isteyen fırsatçılar, faizlerin düşmesini fırsat bilerek, ev almak isteyenlerin zor duruma düşmesine neden oluyor. Bu sebeple konut kredisi çekmek isteyenlere tavsiyemiz, acele etmemeleri, bankalar ve emlakçılar da yığılmaya sebep olmadan kredi çekmeleri yönündedir.

200 bin liralık fiyatı olan bir evi satın alan müşteri 10 yıl süreyle (120 ay) kredi çekmesi durumunda, eski faiz oranlarına göre ortalama 51.000 TL. daha az para ödeyecek.

Yüksek faiz oranları ile ev kredisi çeken müşteriler ise, faizlerin düşmesi ile çektikleri kredileri yapılandırma telaşındalar. %1,30 seviyesinde kredi çeken bir müşteri, faizlerin %0,85 seviyesine düşmesi ile büyük oranda faiz ödemekten kurtuluyor. Refinansman kredisi çekmek isteyen kişilerin, iyi hesap yapmaları, dosya ve sigorta masraflarını da değerlendirerek, buna göre kredi başvurusunda bulunmaları tavsiye ediliyor.

Acele etmeyin, faizler dahada düşecek. Tüm bankaların indirim yapmasını bekleyin. Refinans ve yapılandırma kredileri için hesabınızı iyi yapın. Kar edeyim derken, zarar etmeyin..

Konut Kredilerinde KDV İndirimi

Geçen yıl yapılmış olan açıklamalarda konut kredisindeki faiz oranlarının düşmesi doğrultusunda olurken ayrıca konut kredilerinde kesilen Katma Değer Vergilerinde de indirim yapıldığını açıklamıştır. 150 metre kareden büyük olan evlerin Katma değer vergileri yüzde onsekizden (%18) yüzde sekiz’e (%8) düşürülmüştür. Ayrıca tapu harçları da yüzde dörtten yüzde üç’e düşürülmüştür.

Konut Kredilerindeki Faiz İndirimleri Ne Kadar Devam Edecektir?

Konut kredilerinin faiz oranlarında yapılan değişiklikler sayesinde çok sayıda vatandaşımız bankalara akın ederek konut kredilerinden yararlanmaya başlamıştır. Son zamanlarda oldukça yüksek olan faizler %1’in altına çekilerek %0,98 oranına indirilmiştir. Bu indirimden yeni ev alacak olan vatandaşlarımız yararlanırken daha önceden kredi çekerek ev alan vatandaşlarımız da yararlanabileceklerdir. Yani bu faiz oranın üzerinde faiz ödemesi yapan vatandaşlarımız yapılandırma yaparak faiz oranlarını düşürebileceklerdir. Fakat bu durum uzun süre bu şekilde devam etmemiştir ve geçtiğimiz yıl ekim ayında son bulmuştur.

Düşük Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Garanti bankası
 • Akbank
 • İş bankası
 • QNB Finansbank
 • Ingbank
 • Yapı Kredi
 • Denizbank
 • TEB

blank

Konut Kredisinde Refinansman İmkanları

Vakıfbank’ın güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarının % 0,99 seviyesine kadar düştüğünü görmekteyiz. Ekonomistler bankaların müşteri çekmek amacıyla faizleri daha da düşüreceğini tahmin ediyorlar. Ziraat, Halkbank ve Vakıf arasında çok fark olmasa da, özel bankalar için durum farklı. Özel bankalar müşteri çekebilmek için günden güne faizlerde düşüşler ve çeşitli kampanyalar yapabiliyorlar. Bankalara refinansman ve yapılandırma konut kredisi için başvuranlar ise, bankalardan ret cevabı almaktalar. Bu konuda tüketiciler, Devletin buna bir çözüm bulmasını, daha önce yüksek faiz oranından konut kredisi çekenlerin kredi faiz düşüşünden yararlandırılması gerektiğini savunuyorlar.

 • Teb faiz oranı  (60 ay vadeli)
 • QNB Finansbank faiz oranı  (60 ay ve 10 yıl vadeli)
 • Akbank 100 bin lira konut kredisi için  aylık faiz Oranı dir.

Merkez bankasının ve hükumetin şuan için bu yönde bir işlemi yok. Gelişmeleri ve ev kredi faizlerinin düşüş oranlarını aktarmaya devam edeceğiz.

Hükumet Uyardı(Tefeciliği Bırakın!)

Hükumet ekonomiye katkıda bulunmaları konusunda bankacıları uyardı. İş aleminin duruşu ile Türkiye’ de ki bankaların duruşunun bir birine uyuşmadığını söyleyen Başbakanımız, bu durumda Türkiye’ ye yakışmıyor dedi. Konuşmasında Mezhep meselesine ve Darbe girişimine de değinildi.

Bankacıları buradan uyarıyorum. Lütfen reel  sektörün sesine kulak verin. Tefeciliği bırakın, gerçek ekonomiye dönün. Yarın  bir gün ekonomiye kaynak aktarmaya çalışacaksınız ama geç olacak. Duyduğunuz her  haber üzerine ‘Aman biraz daha teminatları artıralım, biraz daha faizleri  arttıralım.’ Bu, akıllı insan işi değil. Yok etmeyi değil, yaşatmayı hedef alın.  Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptırırız arkadaşlar.

Bu konuşması sonrasında bazı yorumcular tarafından 48 ay kredi yapılandırma mevzuatını kâra dönüştürmek isteyen bankaların yeni bir yasal düzenleme ile iyileştirmeye gidileceği değerlendiriliyor.

Ev kredisi faizleri düştü yapılandırma ve refinansman imkanları için bazı bankaların %0,98 oranında yapılandırma yaptıkları bilgisi veriliyor. Ancak birçok müşteri, yapılandırma için kredilerini diğer bankalara taşımak zorunda kalıyor.

Sizde en düşük faizli konut kredisi veren bankayı tercih ederek, hali hazırda ödemekte olduğunuz konut kredinizi yapılandırma ve refinansman sayesinde faizini düşürebilir, daha kısa süre veya daha az faiz ile borcunuzu kapatabilirsiniz. Sitemiz üzerinden bahsedilen en uygun faiz avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca bu kapsamda yapılandırma yapmayan bankaları bir dilekçe yardımı ile şikayet edebilirsiniz. Bağlantıya tıklayarak dilekçe örneği hakkında bilgi alabilirsiniz.

2020 döneminde öncelikle Ziraat Bankası, sonrasında ise Halkbank tarafından yapılan açıklama neticesinde faiz oranlarının yüzde 0,98 seviyelerine indirildiği açıklandı. Bankalar ile anlaşmalı olan inşaat firmalarından yapacağınız konut alımlarında bu oran geçerli olacaktır. Bankalar tarafından detaylar belli olduğunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

] }Yorumlar
 1. blank Ekonomizede öngörüs dedi ki:

  Butun gayri menkulleri yabancilar aliyor.yerli bakiyor.euro dolar 2 katladi.adamlar aldigi evi yari fiyata aliyor yerliye faiz yuksek 4 misli odeyecegi icin bakiyor.astari yuzunu geciyor nerdeyse ulkemizde gayrimenkul istilasi oluyor adeta.antalya.

 2. blank Serkan dedi ki:

  Konut kredisi yapılandırma 2019 yılında hayal oldu. Artık nerde o 0,95 0,90 krediler. Ev almak artık hayal. siz siz olun, çektiğiniz krediyi paşa paşa ödeyin.

 3. blank Mustafa dedi ki:

  Bende 7mayis ta konut kredimi ziraat bankasindan çektim 1hafta sonra faiz oranları 1.15ten 0.98 düştü yaklaşık 13bin tl yapılandirma yapamadığım için zararım var bankaya gittiğimde benim için geçerli olmadığını söylediler sözde senede 3defa yapılandırma hakkımız olduğunu söylüyorlardı ben şimdi yapamadıktan sonra kıymeti yok kimseyi kandırmasınlar millet zorluklarla alıyor konutunu bir tekmede siz vurmuyon dünya faiz ödeniyor ayrımcılık yapmanin anlamı yok herkez yararlansiñ madem böyle bi düşüş var iken

 4. blank cemal dedi ki:

  yapılandırma yoksa oyda yok bukadar basit

 5. blank gökhan dedi ki:

  bende şubat ayında ziraat bankasından 123 tl çektim 1.15 ten banada olamayacağını bun indirimin genel olmadığını söyleyip kapadılar telefonu, cimer ve bimer e nekadar fazla şikayette bulunursak oakadar ilgilenirler arkadaşlar

 6. blank Delipoyraz dedi ki:

  Cimere yazdım maalesef yapabilecekleri birşey olmadığını söylemişler . İlla cumhurbaşkanın söylemesi gerekiyor yoksa is yapmıyorlar

 7. blank semra dedi ki:

  kesinlikle eski kredi çekenlerinde faiz oranından yararlanmalı yazalım cimere

 8. blank Ismail dedi ki:

  Halktan 02.04.2018 de 1.16 dan çektim 107 bin 84 aylik 2000 bin ödemeli 2 hafta sonra düştü faizler 0.98 çekerken dediki olası düşme durumunda yapilandiririz gittim tabi yeni kredi çekenlere dedi ne güzel ya vallahi çokta zoruma giden durum yok ben onu ödemeyi zaten gözüm kesmiştı ama resmen sağiliyoruz yani bizi mağdur etmelerinin bi anlamı yok ki düşük faizden kredi çekecekler kadar da yüksek faizden konut çekenler var bu duruma devlet el atmalı bankanin umrunda değil vermişim gitti diyor….

 9. blank Öznur dedi ki:

  17.04.2018 kredi çektik vakıf bankta 80.000 tl faiz oranı bizi de etkileri acaba bilen var mı

 10. blank Arif dedi ki:

  Bende 1/15 den çektim kırediyı şimdi faizler düştü Ziraat Bankası çektim yapılandırma yapabiliyormuyuz bilen varmı madur kaldım

 11. blank Erhan dedi ki:

  Halk bankasından nisan ayında 1.16 dan 123 bin çektim. Yapılandırma yapmıyorlar. Bu faiz indirimi deyil seçim kampanyasıymış mış. Bizde enayi kampanyasından oluyormuşuz. Ama üzülmeyin ev fiyatları artacak diyorlar bide. ben evi almışım zaten size teselli almaya gelmedim.

 12. blank naime dedi ki:

  ben yeni cektim taksit bile odememdim yapilandirmaya gittim 1.20 yapilanir dedi vakif bankasi

 13. blank nefise dedi ki:

  02.05.2018 tarihi itibariyle 120 ay kredi çektim banka faizleri düşürdü 0,98 e biz mağdurlar ne yapacağız ???0,98 lik faizlerden yararlanabilecekmiyiz????bankaya sorduğumuzda yazı gelmedi diyorlar ????ne yapmalıyımmm…

  1. blank MERVE dedi ki:

   BANADA ÖYLE DEDİLER ZİRAAT BANKASINDA…O YAZI GELİRSE OLURMUŞ SEÇİM KAPSAMINDA GELEBİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM BAKALIM İNŞALLAH…

 14. blank Vahide çelik dedi ki:

  Bursa’da yapılandırma var mı?bilen varsa lütfen şube ismi ve yer söylerse sevinirim.

 15. blank Mahmut dedi ki:

  Arkdaşlar yapılandırma için cimere yazsın herkes belki bize haksızlık olduğunu anlarlar bende iki günle kaçırdım

 16. blank mustafa ünal dedi ki:

  2016 eylül ayında vakıfbanktan 75000 tl konut kredisi çektim. 134000 tl 120 ay ödemeli… 32 ay ödedim.
  yeni oranlarla yapılandırma yapmak istiyorum. bana faydası ne olur ne yapmam gerekir. Teşekkürler…

 17. blank Denizz dedi ki:

  16 nisanda 1,15 den konut kredisi çektim. Yeni orana göre yapılandırma yok diyorlar. Tapu harcını da %4 ödedim. O da yüzde 3 düştü. Bizim suçumuz ne. Ne yapmam lazım.

  1. blank MERVE dedi ki:

   hangi bankadan çektiniz ? bende 13 nisanda çektim ziraat bankasından baya bi mağduruz açıkçası…

 18. blank Sadık akyel dedi ki:

  07 mayıstA ko ut kredisi cektim 112000 tl 1.12 faiz ora ıyla bende yararlanabilirmiyim

 19. blank Kübra dedi ki:

  Merhaba biz 20 nisan 2018 de konut kredisi cektik ve ev aldik 115 bin tl cektik 8 sene yaptik odemelerimiz aylik 1980 bizde yapilandirma yapabilirmiyiz yapmamiz mantiklimi gec kalmis sayilmayiz dmi cevaplarsaniz cok sevinirim

 20. blank Fatih arslan dedi ki:

  Ben Halk bankasından konutu çektim. Yapılandırma yapmıyor 2 sene geçti. Hangi bankaya aktarılır bu hesabi.bana yapılandırma dusmesi için. Halk Bankası getir.10 bin TL. Faizini düşünelim diyo. Abi bende biliyom.10 milyar veripte dusumesini.yardimci olcak bankacı yokmu

 21. blank Fatma samur dedi ki:

  Bende 2016 ekim ayinda kredi çektim 1 hafta sonra faizler düştü hemen gidip sordum olmaz cevabını aldım 1.11 den çektim hepimiz maduruz bence

 22. blank refinansman dedi ki:

  bu arada benim çektiğim kredi faiz oranı ise 1,06 idi

 23. blank refinansman dedi ki:

  Merhabalar;
  2016 yılı haziran ayında iş bankasından 67 ay ödemeli 92 000 tl kredi çektim ancak yapılandırma yapılamıyor sadece yeni kredi alacaklara yeni faiz oranı diyorlar.kredinin 11 ayını 2000 tl aylık ödemeli yaptım ancak 0,88 hatta 0,85 olan faiz oranları var yapılandırma yapmam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor yasal mevzuatı nedir yapmadıkları için şikayet edeceğim bir merci varmı şimdiden teşekkürler

 24. blank Yapılandırma dedi ki:

  Merhabalar;
  2015 yılındı 0,92 faiz oranlı 120 yıl konut almıştım özel ödeme ile anlaştım mevcut ödemesini ödeyemeyeceğim için mesela ilk sene 1.150 TL 2. sene 1.250 TL 3.sene 1.400 4. sene 2000 TL olacak şuan ben 3. senedeyim bana ileride yapılandırma yaparsıınız diye bu şekilde ödeme tipi yaptırdılar şuan yapılandırma yapmak istiyorum şuan hangi bankaya gitsem olumlu yanıt alamadım sizce ne yapmam gerekiyor.

 25. blank emin tekin dedi ki:

  1340 hayat sigortası+560 expertiz+226 tapu+2000 tl %2 lik erkane kapama cezası+200 dosya masrafı+167 ipotek+200 toplam 4500 tl masraf cıkıyor

  1. blank Ramazan dedi ki:

   Emin tekin bey şube ile görüşüyorum 120 ay için 0.95, 60 ay için 0.90 diyorlar. Siz kaç ay vade ile taşıdınız kredinizi? Yardımcı olabilirseniz sevinirim

 26. blank emin tekin dedi ki:

  4500 tl toplam masrafim

 27. blank emin tekin dedi ki:

  %2 ceza 2000 tl+1340 hayat sigortasi+600 expertis +226 tapu +200 dosya masrafi+200 ipotek toplam 4500 tl civari masrafim cikti kardes

 28. blank emin tekin dedi ki:

  03-02-2017 tarihi itibariyle garantiden çekmiş olduğumu 1,14 lük faiz oranlı konut kredimi TEB ANKARA OSTİM şubesine 0,89 dan taşıdım ve 9000 tl karım ve 10 ay vademi kısalttım bilginize rastgele…

  1. blank The Doors dedi ki:

   Hayırlı olsun…
   Expertiz,Dosya masrafı,ipotek bedeli,DASK,Hayat Sigortası masraflarınızı tek tek yazar mısınız rica etsem ben de Akbank 1.12 den çektiğim kredimi vadesini 5 yıla düşürüp Teb e taşımayı düşünüyorum..

  2. blank Ramazan dedi ki:

   Kaç ay vade ile taşıdınız 0.89 ile

 29. blank yorum dedi ki:

  27.01.2016 tarihi itibariyle 48 ay vade için kamu personeline akbank 0.93 oran veriyor. 2500-3000 TL arasıda ekstra masraf çıkarıyor. 1.08 dan çeken biri olarak geçmeyi düşünmedim.

 30. blank Yorum dedi ki:

  Merhaba, pazartesi itibariyle AKBANK Büyükçekmece Şubesi ile görüştüm Vakıf Banktan 1,15 oranlı kredimi 0,89 dan taşıyabileceklerini belirttiler ancak işlemlerin başlamasının ardından hayat sigortalı 0,93 oran, hayat sigortasız 0,95 orana çıkardılar. hayat sigortası için yaklaşık 3000 TL gibi bir tutar söz konusuydu. Ayrıca Masraf olarak 750 eksper, Binde 5 Dosya masrafı, ipotek, dask , konut sigorta ücretleride yaklaşık 2500-3000 arası idi. Ben şuan vazgeçtim.