Devlet Destekli

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 yılında konut kredisi faizleri düşmüştür. Ayrıca konut kredisi yapılandıran bankalar tarafından verilen kredilerden yararlanarak borçlarınızı daha düşük maliyetlere ödeme fırsatı elde etmiş olursunuz. Akbank, Vakıfbank gibi bankalar tarafından konut kredileri yapılandırılmaktadır. İçeriğimizden detaylı bilgi alarak kredinizi yapılandırabilirsiniz ve borçlarınızdan kurtularak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Müjde! Konut Kredisi Faizleri Düştü

Ev almak isteyenlere Müjde! Uzun süredir ülkemizin içerisinde bulunmuş olduğu ekonomik dalgalanmalar sebebi ile ve doların hızlı bir şekilde artış göstermesi sebebi ile İnşaat sektörü duraklamış ve konut kredilerindeki faiz oranları tavan yapmıştı hal böyle olunca ülke ekonomisi içerisinde para döngüsü yaşanmamaya başlamış ve banka kredi işlemleri durma noktasına gelmişti. Tüm bunların önüne geçmek için yeni düzenlemeler yapılmış ve ekonomik canlanma yaşanması hedeflenerek kredi faiz oranlarının düşürülmesi gündemde yerini alıyordu. Hükumet kanadından gelen açıklamalar neticesinde ev kredisi faizleri düştü yapılandırma ve refinansman imkanı başladı. Konut kredisi faizleri 2020 yılının başlarında olduğumuz şu dönemde hala çok yüksek.

Bankalardan yüksek faiz oranları ile kredi çeken müşteriler, bu yapılandırmanın fayda sağlayıp sağlamayacağını, kredi faizlerinin düşmesi sonrasında kar edip etmeyeceklerini hesaplayarak bankalara yapılandırma ve refinansman başvurusu yapmaya başladı.

Acele Etmeyin!

Öte yandan konut kredisi çekmek isteyenler, banka şubelerine akın etmeye başladı. Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri bu günlerde ev almak isteyen müşterilerini konuk ediyor. Uzun zamandır yüzde 1 seviyelerinin üzerinde kredi çekemeyen müşteriler, faizlerin düşmesi ile ileride refinansman hayali kurarak, kredi çekmeye başladı. Daha önceden konut kredisi çekmiş olan ve 0,98 liranın üzerinde faiz ödemesi yapan vatandaşlarımız da bankalara giderek konut kredilerini yapılandırabileceklerdir.

Ev Fiyatlarının Artacağından Söz Ediliyor

Öte yandan fırsatçı diye tabir edilen kişiler, konut kredisi faizlerinin düşmesi ile ev almak isteyenlerin çoğalması nedeniyle ev fiyatlarına zam yapma telaşına girdiğinden bahsediliyor. 120 bin lira fiyatı olan evler, 130-150 bin lira fiyat isteyen fırsatçılar, faizlerin düşmesini fırsat bilerek, ev almak isteyenlerin zor duruma düşmesine neden oluyor. Bu sebeple konut kredisi çekmek isteyenlere tavsiyemiz, acele etmemeleri, bankalar ve emlakçılar da yığılmaya sebep olmadan kredi çekmeleri yönündedir.

200 bin liralık fiyatı olan bir evi satın alan müşteri 10 yıl süreyle (120 ay) kredi çekmesi durumunda, eski faiz oranlarına göre ortalama 51.000 TL. daha az para ödeyecek.

Yüksek faiz oranları ile ev kredisi çeken müşteriler ise, faizlerin düşmesi ile çektikleri kredileri yapılandırma telaşındalar. %1,30 seviyesinde kredi çeken bir müşteri, faizlerin %0,85 seviyesine düşmesi ile büyük oranda faiz ödemekten kurtuluyor. Refinansman kredisi çekmek isteyen kişilerin, iyi hesap yapmaları, dosya ve sigorta masraflarını da değerlendirerek, buna göre kredi başvurusunda bulunmaları tavsiye ediliyor.

Acele etmeyin, faizler dahada düşecek. Tüm bankaların indirim yapmasını bekleyin. Refinans ve yapılandırma kredileri için hesabınızı iyi yapın. Kar edeyim derken, zarar etmeyin..

Konut Kredilerinde KDV İndirimi

Geçen yıl yapılmış olan açıklamalarda konut kredisindeki faiz oranlarının düşmesi doğrultusunda olurken ayrıca konut kredilerinde kesilen Katma Değer Vergilerinde de indirim yapıldığını açıklamıştır. 150 metre kareden büyük olan evlerin Katma değer vergileri yüzde onsekizden (%18) yüzde sekiz’e (%8) düşürülmüştür. Ayrıca tapu harçları da yüzde dörtten yüzde üç’e düşürülmüştür.

Konut Kredilerindeki Faiz İndirimleri Ne Kadar Devam Edecektir?

Konut kredilerinin faiz oranlarında yapılan değişiklikler sayesinde çok sayıda vatandaşımız bankalara akın ederek konut kredilerinden yararlanmaya başlamıştır. Son zamanlarda oldukça yüksek olan faizler %1’in altına çekilerek %0,98 oranına indirilmiştir. Bu indirimden yeni ev alacak olan vatandaşlarımız yararlanırken daha önceden kredi çekerek ev alan vatandaşlarımız da yararlanabileceklerdir. Yani bu faiz oranın üzerinde faiz ödemesi yapan vatandaşlarımız yapılandırma yaparak faiz oranlarını düşürebileceklerdir. Fakat bu durum uzun süre bu şekilde devam etmemiştir ve geçtiğimiz yıl ekim ayında son bulmuştur.

Düşük Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Garanti bankası
 • Akbank
 • İş bankası
 • QNB Finansbank
 • Ingbank
 • Yapı Kredi
 • Denizbank
 • TEB

Konut Kredisinde Refinansman İmkanları

Vakıfbank’ın güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarının % 0,99 seviyesine kadar düştüğünü görmekteyiz. Ekonomistler bankaların müşteri çekmek amacıyla faizleri daha da düşüreceğini tahmin ediyorlar. Ziraat, Halkbank ve Vakıf arasında çok fark olmasa da, özel bankalar için durum farklı. Özel bankalar müşteri çekebilmek için günden güne faizlerde düşüşler ve çeşitli kampanyalar yapabiliyorlar. Bankalara refinansman ve yapılandırma konut kredisi için başvuranlar ise, bankalardan ret cevabı almaktalar. Bu konuda tüketiciler, Devletin buna bir çözüm bulmasını, daha önce yüksek faiz oranından konut kredisi çekenlerin kredi faiz düşüşünden yararlandırılması gerektiğini savunuyorlar.

 • Teb faiz oranı  (60 ay vadeli)
 • QNB Finansbank faiz oranı  (60 ay ve 10 yıl vadeli)
 • Akbank 100 bin lira konut kredisi için  aylık faiz Oranı dir.

Merkez bankasının ve hükumetin şuan için bu yönde bir işlemi yok. Gelişmeleri ve ev kredi faizlerinin düşüş oranlarını aktarmaya devam edeceğiz.

Hükumet Uyardı(Tefeciliği Bırakın!)

Hükumet ekonomiye katkıda bulunmaları konusunda bankacıları uyardı. İş aleminin duruşu ile Türkiye’ de ki bankaların duruşunun bir birine uyuşmadığını söyleyen Başbakanımız, bu durumda Türkiye’ ye yakışmıyor dedi. Konuşmasında Mezhep meselesine ve Darbe girişimine de değinildi.

Bankacıları buradan uyarıyorum. Lütfen reel  sektörün sesine kulak verin. Tefeciliği bırakın, gerçek ekonomiye dönün. Yarın  bir gün ekonomiye kaynak aktarmaya çalışacaksınız ama geç olacak. Duyduğunuz her  haber üzerine ‘Aman biraz daha teminatları artıralım, biraz daha faizleri  arttıralım.’ Bu, akıllı insan işi değil. Yok etmeyi değil, yaşatmayı hedef alın.  Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptırırız arkadaşlar.

Bu konuşması sonrasında bazı yorumcular tarafından 48 ay kredi yapılandırma mevzuatını kâra dönüştürmek isteyen bankaların yeni bir yasal düzenleme ile iyileştirmeye gidileceği değerlendiriliyor.

Ev kredisi faizleri düştü yapılandırma ve refinansman imkanları için bazı bankaların %0,98 oranında yapılandırma yaptıkları bilgisi veriliyor. Ancak birçok müşteri, yapılandırma için kredilerini diğer bankalara taşımak zorunda kalıyor.

Sizde en düşük faizli konut kredisi veren bankayı tercih ederek, hali hazırda ödemekte olduğunuz konut kredinizi yapılandırma ve refinansman sayesinde faizini düşürebilir, daha kısa süre veya daha az faiz ile borcunuzu kapatabilirsiniz. Sitemiz üzerinden bahsedilen en uygun faiz avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca bu kapsamda yapılandırma yapmayan bankaları bir dilekçe yardımı ile şikayet edebilirsiniz. Bağlantıya tıklayarak dilekçe örneği hakkında bilgi alabilirsiniz.

2020 döneminde öncelikle Ziraat Bankası, sonrasında ise Halkbank tarafından yapılan açıklama neticesinde faiz oranlarının yüzde 0,98 seviyelerine indirildiği açıklandı. Bankalar ile anlaşmalı olan inşaat firmalarından yapacağınız konut alımlarında bu oran geçerli olacaktır. Bankalar tarafından detaylar belli olduğunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

] }



Yorumlar
 1. Ekonomizede öngörüs dedi ki:

  Butun gayri menkulleri yabancilar aliyor.yerli bakiyor.euro dolar 2 katladi.adamlar aldigi evi yari fiyata aliyor yerliye faiz yuksek 4 misli odeyecegi icin bakiyor.astari yuzunu geciyor nerdeyse ulkemizde gayrimenkul istilasi oluyor adeta.antalya.

 2. Serkan dedi ki:

  Konut kredisi yapılandırma 2019 yılında hayal oldu. Artık nerde o 0,95 0,90 krediler. Ev almak artık hayal. siz siz olun, çektiğiniz krediyi paşa paşa ödeyin.

 3. Mustafa dedi ki:

  Bende 7mayis ta konut kredimi ziraat bankasindan çektim 1hafta sonra faiz oranları 1.15ten 0.98 düştü yaklaşık 13bin tl yapılandirma yapamadığım için zararım var bankaya gittiğimde benim için geçerli olmadığını söylediler sözde senede 3defa yapılandırma hakkımız olduğunu söylüyorlardı ben şimdi yapamadıktan sonra kıymeti yok kimseyi kandırmasınlar millet zorluklarla alıyor konutunu bir tekmede siz vurmuyon dünya faiz ödeniyor ayrımcılık yapmanin anlamı yok herkez yararlansiñ madem böyle bi düşüş var iken

 4. cemal dedi ki:

  yapılandırma yoksa oyda yok bukadar basit

 5. gökhan dedi ki:

  bende şubat ayında ziraat bankasından 123 tl çektim 1.15 ten banada olamayacağını bun indirimin genel olmadığını söyleyip kapadılar telefonu, cimer ve bimer e nekadar fazla şikayette bulunursak oakadar ilgilenirler arkadaşlar

 6. Delipoyraz dedi ki:

  Cimere yazdım maalesef yapabilecekleri birşey olmadığını söylemişler . İlla cumhurbaşkanın söylemesi gerekiyor yoksa is yapmıyorlar

 7. semra dedi ki:

  kesinlikle eski kredi çekenlerinde faiz oranından yararlanmalı yazalım cimere

 8. Ismail dedi ki:

  Halktan 02.04.2018 de 1.16 dan çektim 107 bin 84 aylik 2000 bin ödemeli 2 hafta sonra düştü faizler 0.98 çekerken dediki olası düşme durumunda yapilandiririz gittim tabi yeni kredi çekenlere dedi ne güzel ya vallahi çokta zoruma giden durum yok ben onu ödemeyi zaten gözüm kesmiştı ama resmen sağiliyoruz yani bizi mağdur etmelerinin bi anlamı yok ki düşük faizden kredi çekecekler kadar da yüksek faizden konut çekenler var bu duruma devlet el atmalı bankanin umrunda değil vermişim gitti diyor….

 9. Öznur dedi ki:

  17.04.2018 kredi çektik vakıf bankta 80.000 tl faiz oranı bizi de etkileri acaba bilen var mı

 10. Arif dedi ki:

  Bende 1/15 den çektim kırediyı şimdi faizler düştü Ziraat Bankası çektim yapılandırma yapabiliyormuyuz bilen varmı madur kaldım