Bayram İkramiyesi Evde Bakım Maaşını Kestirir mi (2019 Güncel)

Bayram İkramiyesi Evde Bakım Maaşını Kestirir mi (2019 Güncel)

Bayram İkramiyesi Evde Bakım Maaşını Kestirir mi (2019 Güncel)
21 Şubat 2019 tarihinde eklendi.

Emeklilerimizi ve aylık hak sahiplerini yakından ilgilendiren konulardan bir tanesi de emekli ikramiyesidir. Yeni torba yasada evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi verilip verilmeyeceği merak edilmektedir.  Vatandaşlarımız bakım parası alanlara 1000 TL ne zaman verilecek şeklinde sorgulama işlemleri yapmakta ve sorunun cevabını araştırmaktadır. Bakım aylığı alanlara bayram ikramiyesi verilmemekteydi. Ancak bu konuda yaşanan mağduriyetlerden dolayı bakım parası alanlara da ikramiye verilmesi gündemde yer almakla birlikte henüz yasalaşmamıştır. Evde bakım maaşı bir gelir sayıldığından dolayı bankalardan promosyon ödemesi alabilirler. İçeriğimizden bayram ikramiyesi evde bakım maaşını kestirir mi sorusunun cevabını bulabilir ve 2019 ikramiye tutarları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bayram İkramiyelerinden Kimler Yararlanabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl emeklilere Ramazan ve Kurban bayramında olmak üzere yılda iki kez ikramiye verilmesi kararlaştırıldı. Kanunda her yıl ibaresi yer almakta ancak tutar belirtilmemektedir. Geçtiğimiz yıl verilen ikramiye tutarları 1.000′ er TL olmuştu. Bu yıl ise enflasyon oranları dikkate alınarak ikramiye ödemelerinin artırılabileceği söylenmektedir. Verilen ikramiye ödemeleri ülkemizde bulunan 12, 5 milyon emeklinin yüzünü güldürmüş ve emeklilerin yıllık gelirleri 2.000 TL. artış göstermiştir.

Emekli ikramiyelerinden yararlanacaklar aşağıdaki gibidir;

 • SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri
 • Gaziler ve 1. dereden şehit yakınları
 • Vazife ve harp malulleri
 • Er ve erbaşlar
 • Geçici köy korucuları
 • Şampiyon sporcular
 • Gelir aylığı alanlar
 • Kora, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı Gazileri
 • Terörden zarar gören siviller ve bunların hak sahipleri verilecek olan ikramiyelerden yararlanabilecektir. Emekli 2019 Bayram İkramiyesi Ne Kadar? isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var mı?

Görüldüğü gibi yukarıdaki listede evde bakım maaşı alanlar bulunmamaktadır. Geçtiğimiz yıl evde bakım maaşı alanlara Ramazan ve Kurban bayramlarında ikramiye verilmemiştir. Evde, hasta, yaşlı, engelli ya da hasta bakan kişilere bakanlara aylık 1085 TL ödeme veriliyor. Evde bakım maaşı almak için hane içindeki kişi başı gelire bakılmaktadır. Hane içi kişi başı gelirin asgari ücretin 2/3 ünden az olması gerekmektedir. Kişi başı gelirin 2019 yılı itibari ile 967,27 TL‘ den yüksek olmaması gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var mı?

Evde Bakım Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var mı?

İkramiye bu standartlara göre ek gelir sayıldığı için evde bakım maaşı alanların aylık baza vurulduğunda hane içi gelir tutarı yükseliyor. Bu sebeple geçtiğimiz yıl kendilerine bayram ikramiyesi ödemesi yapılmadı. Ancak bu durum büyük tepki topladı. Konu  şu an için mecliste görüşülmekte olup henüz taslak aşamasındadır. Kanun kapsamına girdiğinde 2019 yılında evde bakım maşı alanlarda Ramazan ve Kurban bayramlarında verilecek olan ikramiyelerden yararlanabilecektir.

Bakım Parası Alanlara 1000 TL İkramiye Ne Zaman Verilecek?

Ramazan ve Kurban bayramları öncesi emeklilere verilen bu ikramiyeler gelir olarak kabul edilmiştir. 2000 / 12 = 166,66 TL (aylık) Yani emekli maaşlarına yıllık 2000 TL, aylık ise 166 TL iyileştirme yapılmış oldu. Evde bakım maaşı almak için bu tutar hane içi geliri yükselttiğinden dolayı bir çok engelli ve evde bakım maaşı alan vatandaşımızın maaşları kesilmiş oldu ve kendilerine ikramiye ödemesi yapıldı. Konu Engelliler Konfederasyonu tarafından ele alındı ve bu kararın doğru olmadığı dile getirildi. Yapılan açıklamada evde bakım maaşının bağlanabilmesi için asgari ücretin 2/3 tutarının baz alınmasının doğru olmadığı ifade edildi.

Söz konusu maaşlar engelli ve bakıma muhtaç olan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile verilmektedir. Bu amaçla yıllık 2.000 TL iyileştirme yapılıyor diye, kendilerine ömür boyu verilen maaştan mahrum kalmaları söz konusu olmaktadır. Bu amaçla pek çok vatandaşımız mağduriyet yaşamıştır. Olayın mahkemeye taşınacağı ve hak beyanı yapılacağı söylenmektedir. Bu açıklamalardan sonra bakanlık kanadından bazı açıklamalar gelmiştir.Bakım Parası Alanlara 1000 TL İkramiye Ne Zaman Verilecek

Bakım Parası Alanlara 1000 TL İkramiye Ne Zaman Verilecek?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklama neticesinde bu mağduriyetin giderilmesi amacı ile çalışma başlatılacağı belirtildi. Konu mecliste görüşülmekte ve henüz taslak aşamasındadır. Şayet kabul edilirse evde bakım maaşı alanlar da 2019 yılı Ramazan ve Kurban bayramlarında kendilerine verilecek olan 1000′ er TL ikramiye ödemelerinden yararlanabilirler.

Yeni Torba Yasada Evde Bakım Maaşı

Evde bakım maaşını üvey evlatlar da dahil olmak üzere yatak hastası ya da engellinin eşi, çocukları, anne babası, torunu, torunlarının eşleri, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri, kardeş çocukları ve bunların eşleri, kayınvalideleri ve kayınpederleri, eşlerinin kardeşleri ve bunların eşleri, yeğenleri, amca ve yenge, amca çocuğu, amca çocuğunun eşi, hala ve enişte, dayı ve yenge, dayıların çocukları, teyze, teyze eşi, teyze çocukları alabilmektedir. Evde bakım maaşı bağlanabilmesi için bu şahısların engelli ya da yatak hastasının bakımı ile bizzat ilgilenmeleri gerekmektedir. Evde bakım maaşı almak için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir;

 • Hastanın bakıma muhtaç olması
 • Hastanın ağır engelli olduğunun sağlık raporu vasıtası ile kanıtlanması (Engel oranının yüzde 50 ve üzerinde olması ve sağlık raporunda ağır engelli ibaresinin yer alması)
 • Hane içi kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden yüksek olmaması
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından Bakım Hizmetleri Değerlendirme heyeti tarafından maaş alması uygun görülen kişilere maaş bağlanmaktadır.
Yeni Torba Yasada Evde Bakım Maaşı

Yeni Torba Yasada Evde Bakım Maaşı

Ayrıca bakıma muhtaç kişinin maaşının da yine kişi başı gelirden yüksek olmaması gerekiyor. Hükumet tarafından bayram ikramiyesi konusunda düzenlenmiş olan torba yasada şu an için evde bakım maaşı alanlara ikramiye verilip verilmeyeceği ile ilgili bir ibare bulunmamakla beraber bakanlık tarafından yapılan açıklama sonucu verilecek karar ileriki günlerde belli olacaktır. Engelli Raporu Hesaplama 2019 Yeni Yönetmeliği inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Yardımı Tutarı Ne Kadar?

Bildiğimiz gibi enflasyonun yükselmesi ile birlikte asgari ücrette de yüzde 14 seviyelerinde bir artış seyredildi. Bu artışla birlikte hane içi kişi başı gelir kriteri de 967,27 TL‘ ye yükseldi. Geçen yıl kişi başı gelir tutarı 847,17 TL idi. Bu tutarın belirlenmesinde gelir testi esas alınmaktadır. Yapılacak olan test sonrası hane içi kişi başı gelir tutarı şayet 967 TL’ nin altında kalıyorsa evde bakım yardımı bağlanabilecektir.

İkramiyelerin gelir sayılmaları ile birlikte, geçtiğimiz yıl yapılan gelir testlerine bu emekli ikramiyeleri de eklenmişti. Ancak taslak yasalaşırsa ikramiyeler gelir testi hesaplamalarının dışında kalacak. Geçtiğimiz yıl başlatılan uygulama neticesinde evde bakım yardımı alanlar ikramiyelerden yararlanamadı. Ya da ikramiye alanların hane içi gelir tutarları yükseldiğinden dolayı kendilerine verilen bakım paraları kesildi.

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre bu mağduriyetler giderilecektir. Yeni düzenleme ile birlikte hane içi kişi başı gelire ikramiyelerin dahil edilmemesi ve yardım alanların verilen bu hizmetlerden yararlanmaya devam edeceği ifade edildi.

Evde Bakım Yardımı Tutarı Ne Kadar?

Evde Bakım Yardımı Tutarı Ne Kadar?

Engelli Yönetmeliği 20 ŞUBAT 2019 Resmî Gazete’de Yayınlandı. Yönetmeliği inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Alanlara Müjde!

Düzenleme şayet yasalaşırsa 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununda Değişiklik Yapılması hakkında verilen teklifin taslağına , teklif kabul edildiğinde aşağıdaki ibare eklenecektir;

5510 sayılı kanununa eklenmiş 18. madde kapsamında Ramazan ve Kurban bayramları için emekli ve SGK hak sahiplerine ödenen bayram ikramiyeleri, hane içi kişi başına düşen gelirin bulunması için yapılan hesaplamalara dahil edilmeyecektir. 

Geçtiğimiz yıl 513 bin 276 kişi evde bakım maaşından yararlandı. Bakıma muhtaç olan engellilere ödenecek olan maaşların Meclis Genel Kurulu’nda kısa süre sonra gündeme gelmesi beklenmektedir.

Evde bakım maaşı alanlara ikramiye verilip verilmeyeceği konusu ile ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak hak sahipleri ikramiye ödemeleri ile birlikte maaş almaya devam etmek ve gelir testine ikramiye tutarının dahil edilmemesini talep ediyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git