2022 Mayıs Ayı Evde Bakım Maaşları Hesaplara Yatıyor

Bakan Yanık Duyurdu! Nisan ayında Evde Bakım Yardımını hesaplara yatırmaya başlandı.
Evde Bakım maaşı yattı mı, ne zaman yatacak? 2022 Evde bakım maaşı ne kadar oldu? Sorgulama ekranı Nisan E-devlet Evde bakım maaşları yatan iller sorgulama ekranı ve tüm bilgiler bu sayfada.

2022 Mayıs Ayı Evde Bakım Maaşları Hesaplara Yatıyor

1 milyar 272 milyon TL evde bakım maaşları hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaya başlıyor.

Bakan Yanık açıkladı! Engelli ve yaşlı maaşı hesaplara yatıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 1 milyar 272 milyon lira evde bakım yardımlarının hesaplara yatırılmaya başlandığını bildirdi. Yanık, yaptığı yazılı açıklamada, engelli bireylere yönelik bakım hizmetlerinin Bütünleşik Bakım Modeli kapsamında gerçekleştirildiğini belirtti.

Bakıma ihtiyacı olan engelli bireylerin aileleri yanında desteklenmesinin öncelikli hedefleri olduğunun altını çizen Yanık,

Bu kapsamda en önemli hizmet modellerimizden biri olan evde bakım yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşlarımızı destekliyoruz” bilgisini verdi.

Evde Bakım Maaşı için Ayda 2.534 TL Ödeme

Yanık, bakıma muhtaç engelli yakınının bakımını üstlenen hak sahibi başına aylık 2 bin 354 lira ödeme yapıldığını hatırlatarak, bu ay 540 bin vatandaşın bu yardımdan yararlanacağını bildirdi.

Bakan Yanık,

Bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 1 milyar 272 milyon lira evde bakım yardımını hesaplara yatırmaya başladık. Ödemeler 20 Nisan’da tamamlanacak’

dedi.

2022 Mayıs Ayı Evde Bakım Maaşları Hesaplara Yatıyor

Bakan Yanık, engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik hizmetlerin insan odaklı ve hak temelli politikalar çerçevesinde yürütüldüğünü söyledi.

Bakan Yanık, evde bakım ve engelli aylıklarının 20 Nisan tarihine kadar hesaplara yatırılacağının bilgisini verdi.

SMS İLE EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Ekranı

Evde bakım maaşı bakiye takibi SMS yolu ile de gerçekleştirilebilir. Maaşlarını Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne “BAKIYE” yazıp, 4747’e SMS atarak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Evde bakım maaşları, Bakanlık tarafından il il yatırılıyor. e-Devlet üzerinden evde bakım maaşının hesabına yatıp yatmadığını sorgulayabilirler.

Evinde hasta, yaşlı ve engelli kişilere bakmakla yükümlü olan kişilere, masraf dahilinde verilen evde bakım parası, her ayın 15 inden itibren il il yatmaya başlıyor.

PTT hesabıma para yatmış mı? hemen öğren!

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde bakım maaşları, Bakanlık tarafından il il yatırılıyor. Evde bakım maaşı yatan iller belli oldu.

1- Tokat
2- Kırşehir
3- Bolu
4- Osmaniye
5- Ordu
6- Afyonkarahisar
7- Hatay
8- Çanakkale
9- Aksaray
10- İzmir
11- Antalya
12- Diyarbakır
13- Ankara
14- Kırıkkale
15- Balıkesir
16- İstanbul.
17- Konya
18- Kocaeli
19- Şanlıurfa
20- Niğde
21- Bilecik
22- Uşak
23- Gaziantep
24- Manisa
25- Mersin
26- Çorum
27- Samsun
28- Bursa
29- Adana
30- Batman
31- Düzce
32- Sakarya
33- Kayseri
34- Tekirdağ.

Aylık ödeme 2022 yılında ne kadar?

Sosyal hizmet modelleri kapsamındaki evde bakım yardımının Ocak ayı memur maaş katsayısına göre yapılan artışla birlikte 1798 TL’den 2.299,79 TL’ye çıkarıldı.

Engelli bireylerin hayatlarının idamesini evde yürütecek olan kişilere Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından ödenen evde bakım maaşında artış yapıldı. Aylık ödeme 2022 yılında 2706 TL’ye yükseltildi.

Engelli yakını aylığı 2534 TL’dir.

Evde Bakım Maaşı için Müracaat Nereye ve Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı başvurusu, illerde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne, ilçelerde Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılır. Engelli bireyin yakını bu başvuruyu yapar. Gerekli belgeler:

  • Başvuru dilekçesi,
  • Engelli kişinin engelli raporu,
  • Engelli kişinin ve bakım verecek kişinin kimlik fotokopisi ve aslı, adrese dayalı sistemde hanede kimlerin yaşadığının beyanı (ikametgâh adres belgesi).
  • Hanede yaşayanların gelir durumunu gösterir maaş bordrosu, varsa kira gelir beyanı, mal durumunu gösterir belgeler,
  • Engelli kişiye ait iki adet resim,
  • Engelli kişi okuyorsa öğrenim belgesi,
  • Engelli birey için vasi kararı varsa vasi belgesi, anne ve baba boşanmış ise mahkeme kararı gerekmektedir. Burada boşanma gerçekleşmemiş, ebeveynlerden biri evden ayrı yaşıyor olsa da ayrı yaşayan ebeveynin de geliri beyan edilecektir.

Bakım maaşı bağlanması için gerekli 3 şart şunlardır:

  • Engelli kişinin sağlık raporunda “ağır engelli’’ kısmının işaretli olması gerekir.
  • Eve giren her türlü gelirin toplanıp kişi sayısına bölünmesinde, kişi başı gelirin asgari ücretin üçte ikisinin altında gelir olmalıdır. Bu miktar 2022 yılı için 2835 liradır. Bu miktarın eşiti ya da üzerinde rakam çıktığında evde bakım maaşı bağlanmaz.
  • Sosyal hizmetler yetkililerinin yaptığı sosyal incelemede, engelli kişinin bakıma ihtiyacının olduğu tespit edilmiş olmalıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!