Evi Olmayan Yaşadı Taksitle Ev Kampanyası (GÜNCEL)

Evi Olmayan Yaşadı Taksitle Ev Kampanyası (GÜNCEL)
A+
A-

Konut almak ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza yönelik olarak devreye konulan pek çok uygulama bulunmaktadır. Hiç evi olmayan vatandaşlarımıza TOKİ tarafından uygun fiyatlara konut imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca bazı bankaların ev almak isteyen müşterilerine özel devlet destekli konut kredisi kampanyaları bulunmaktadır. Devlet destekli konut kredisi kredi kullanarak ev sahibi olabileceğiniz gibi ilk defa ev alacaklara yönelik olarak faizsiz kredi imkanı sunan bankaları araştırdık.

Konut Kredisi Çekmeden Ev Almak İsteyenlere Destek

Evi olmayan Yaşadı! Müjde! Ev alana, evi olmayana devlet destek vermektedir. Konut hesabı açtırıp en az 3 yıl ödeme yapanlara 15 bin TL ye kadar devlet desteği sağlanacaktır. Destekten T.C vatandaşı olan evi olmayanlar ve ilk ve tek konut alanlar yararlanacaktır.  Geçen başlatılan kampanya ile sıfır faizli kredi verilmekteydi. Projeye faizsiz krediyle taksit taksit ev almak isteyen tüm müşteriler başvurabilir.

Ev Alanlara Devlet Katkısı

Konut sahibi olamayanlara ilk ve tek ev alımlarında verilmek üzere 15 bin TL devlet desteği verilecektir. Torba yasa kanunu ile yürürlüğe giren destek şartları ev sahibi olmak isteyenler 15 bin TL yardımı alabilmek için bankalardan birikim hesabı açtırıp 3 yıl süre ile sistemde kalmaları ile verilecektir.15 bin TL’yi geçmemek üzere devlet desteği verilecektir. Konutu satın aldıktan sonra bankaya başvurarak devletten konut yardımı talep edenlere Devlet katkısı ödenmektedir. Devlet, konut hesabı uygulaması ile vatandaşların tasarruf yapma alışkanlıklarına katkıda bulunması hedeflenmektedir. Devlet desteğinden  yararlanmak için yaş şartı ise yok, kaç yaşında olursanız olun eğer daha önce hiç ev almamışsanız konut alma hakkından yararlanabiliyorsunuz.

Torba yasa ile yürürlüğe giren çeyiz yardımı, çocuk yardımı ve konut yardımı gibi devlet destekleri bankalarda TL cinsinden hesap açtırmaları ve 3  ila 5 yıl süre ile birikim yapmaları koşulu ile verilecektir. Aileler 18 yaşından küçük çocukları için konut hesabı açabilecektir. Devlet desteği isteyen vatandaşın üzerine tapulu herhangi bir evi bulunuyorsa destekten faydalanamayacaktır. Ev alacakların devlet katkısı alabilmesi için 7 Nisan 2015 itibarıyla kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması gerekmektedir. Devlet destekli ev kredisi almak ister misiniz?

Evi Olmayan Yaşadı

Bakanlar kurulu verilecek devlet desteği azami tutarını 3 katına kadar artırmaya yetkili tek kurumdur. Konut alımlarında alınacak devlet yardımı hak sahiplerinin tespitinden ve aktarılacak olan desteğin doğru ve tam hesaplanmasından birikim hesabının bulunduğu bankalar sorumludur. Haksız olarak yapıldığı tespit edilen devlet katkısı ödemeleri ödendiği tarihten itibaren tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte bir ay içinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafından bir yazı ile bankaya bildirilecek. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde bu alacaklar, vergi dairesince anılan Kanun hükümlerine göre ilgili bankalardan takip ve tahsil edilecek.

Evi Olmayana Devlet Desteği Ödemeleri

Evi olmayanların yararlanacağı ve ilk defa konut alımı yapanlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten bir kerede karşılanacak ve hak sahibine hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecektir. Devlet katkısı ödemesi, hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20’sini ve azami 15 bin lirayı geçemeyecektir. Ancak, devlet katkısı, 15 bin lirayı geçmeyecek ve bu tutar her yıl, enflasyona göre belirlenen yeniden değerleme oranı kadar artacaktır.

Emlak GYO tarafından düzenlenen kampanya dahilinde  ev almak isteyen herkese 60 ay vadeli sıfır faizli ve peşinat ödemenize göre en uygun düşük faizli ev kredisi verilecek. Sizde yeni bir ev almak için Emlak GYO ve Devlet destekli kampanyalardan yararlanabilir, kendi evinize en uygun vade ve faiz seçenekleriyle sahip olabilirsiniz.

Devlet destekli ev kredisi bağlantısından devlet tarafından konut alacaklara verilecek olan destekler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca EminEvim, Birevim gibi firmalar da ülkemizde uygulanan kadın günleri usulü ile faizsiz olarak müşterilerini ev sahibi etmektedir. Bu sistem tamamen yardımlaşma esasına uygun olarak kurulmuştur. Biriken para ile her ay bir müşteri ev sahibi edilir. Taksit sayısı sisteme dahil olan kişi sayısını gösterir. Taksitlerin yarısına gelindiğinde herkesin ev sahibi olması hedeflenmektedir. (2021 yılı için Emlak GYO tarafından sıfır faizli konut verilmesi ile ilgili yapılan herhangi bir açıklama bulunmamaktadır.) Konut alımları için peşinatsız kredi veren bankaları inceleyebilirsiniz.

2021 YILI EN DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ
BANKA ADIFAİZ ORANIMASRAF
Akbank1,39%500 TL
Denizbank1,58%0,50%
Garanti Bankası%1,39-% 1,41 %1,56525,00 TL
Halkbank1,42-1,47%231 TL
INGBank1,36%750 TL
İş Bankası (sigortasız)1,45%500 TL
Şekerbank%1,62- %1,890,50%
TEB%1,40 500 TL
Vakıfbank1,40%500 TL.
Yapı ve Kredi Bankası%1,44- % 1,42500 TL
Ziraat Bankası1,52%YOK
Qnb Finansbank1,68%0,50%
HSBC1,90%190 TL.
En Düşük Faizli Konut Kredisi

Yukarıdaki tabloda bankaların güncel konut kredisi faiz oranları yer almaktadır.

Bankaların konut kredisi faiz oranları ihtiyaç kredilerine göre daha düşük olmaktadır. Tabi bunun sebebi mortgage kredilerinde vadelerin yüksek olması da olabilir. Ancak yine de geçen yıla oranla faizlerin yüksek seviyelerde arttığı görülmektedir. Bu oranlar ile ev almak gerçekten mantıksız bir eylem olacaktır. Devlet desteği ile ev almak daha muhtemeldir. Ancak devlet bankaları olan Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından yeni dönemde 0,98 faiz oranı ile kredi alınacağı bilinmektedir.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankaları İnceleyebilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

  1. ev almak dedi ki:

    selmlar tokiden ev almak için ne gibi evraklar ve nereye başvuru gerekiyor

  2. Talha Öztürk dedi ki:

    İletişîm nasıl sağlanılıcak