Hiç Birikimim Yok Nasıl Ev Alabilirim Diyenlere Müjde 2022

Hiç Birikimim Yok Nasıl Ev Alabilirim Diyenlere Müjde! 2022 yılında Konut almak ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara ve hiç birikimi olmayıp nasıl ev alabilirim diyenlere yönelik yapılan pek çok kredi kampanyaları bulunuyor. İşte detaylar.

Hiç Birikimim Yok Nasıl Ev Alabilirim Diyenlere Müjde 2022

Hiç Birikimim Yok Nasıl Ev Alabilirim Diyenlere Müjde! 2022 yılında hiç evi olmayan ve üzerine kayıtlı bir mülkiyeti bulunmayanlar için TOKİ tarafından uygun fiyatlı konutlar ev sahibi olmayan kişilere sunulmaktadır. Bunlar ile birlikte bazı bankaların ev almak isteyen müşterilerine özel devlet destekli konut kredisi kampanyaları bulunuyor bu kampanyalardan faydalanarak ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlar için Ziraat Bankası peşinatsız konut kredisi, evi olmayanlara faizsiz kredi, Halkbank evin tamamına kredi, peşinatsız konut kredisi veren bankalar ve Ziraat konut kredisi kimlere verilir, evi olmayanlara ev yardımı, devletin ev yardım şartları, yeni ev yapana devlet desteği, evi olmayanlara faizsiz kredi ilk defa ev alacaklara yönelik geliştirilen faizsiz kredi imkanı sunan bankaları detaylandırdık.

Yeni Ev Yapana Devlet Desteği

Hiç birikimim yok nasıl ev alabilirim diyenler için veya yeni ev yapacak olanlara yada evinde tadilat yaptıracak olanlara devlet destek vermektedir. İhtiyaç sahipleri için önemli olan destek ödemelerinde ev yapana 75.000 TL evine onarmak isteyen ve bu desteğe ihtiyacı olanlar için 75.000 TL ev eşyası ihtiyacı olan vatandaşlar için 5.000 TL katkı sağlamaktadır. Devlet tarafından verilecek olan bu yardımlar hane içinde kişi başına düşen gelirin 3/1’i kadar olmalıdır. Bu tutarda ise asgari geçim indirimi düşülerek hesaplandığında 1.833 TL’dir. Bu şartları taşıyan vatandaşlar destek başvurusu içi Aile ve Sosyal Hizmetler Bankalığına başvuru yapabilir.

Konut Kredisi Çekmeden Ev Almak İsteyenlere Destek

Ev alana, evi olmayana devlet destek vermektedir. Konut hesabı açtırıp en az 3 yıl ödeme yapanlara 15 bin TL ye kadar devlet desteği sağlanacaktır. Destekten T.C vatandaşı olan evi olmayanlar ve ilk ve tek konut alanlar yararlanacaktır.  Geçen başlatılan kampanya ile sıfır faizli kredi verilmekteydi. Projeye faizsiz krediyle taksit taksit ev almak isteyen tüm müşteriler başvurabilir.

Ev Alanlara Devlet Desteği

Konut sahibi olamayanlara ilk ve tek ev alımlarında verilmek üzere 15 bin TL devlet desteği verilecektir. Torba yasa kanunu ile yürürlüğe giren destek şartları ev sahibi olmak isteyenler verilecek olan bu yardımı alabilmek için bankalardan birikim hesabı açtırıp 3 yıl süre ile sistemde kalmaları ile verilecektir. Belirlenen limiti geçmemek üzere devlet desteği verilecektir. Konutu satın aldıktan sonra bankaya başvurarak devletten konut yardımı talep edenlere Devlet katkısı ödenmektedir. Devlet, konut hesabı uygulaması ile vatandaşların tasarruf yapma alışkanlıklarına katkıda bulunması hedeflenmektedir. Devlet desteğinden  yararlanmak için yaş şartı ise yok, kaç yaşında olursanız olun eğer daha önce hiç ev almamışsanız konut alma hakkından yararlanabiliyorsunuz.

Torba yasa ile yürürlüğe giren çeyiz yardımı, çocuk yardımı ve konut yardımı gibi devlet destekleri bankalarda TL cinsinden hesap açtırmaları ve 3  ila 5 yıl süre ile birikim yapmaları koşulu ile verilecektir. Aileler 18 yaşından küçük çocukları için konut hesabı açabilecektir. Devlet desteği isteyen vatandaşın üzerine tapulu herhangi bir evi bulunuyorsa destekten faydalanamayacaktır. Ev alacakların devlet katkısı alabilmesi için 7 Nisan 2015 itibarıyla kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması gerekmektedir. 

Evi Olmayan Yaşadı!

Bakanlar kurulu verilecek devlet desteği azami tutarını 3 katına kadar artırmaya yetkili tek kurumdur. Konut alımlarında alınacak devlet yardımı hak sahiplerinin tespitinden ve aktarılacak olan desteğin doğru ve tam hesaplanmasından birikim hesabının bulunduğu bankalar sorumludur. Haksız olarak yapıldığı tespit edilen devlet katkısı ödemeleri ödendiği tarihten itibaren tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte bir ay içinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafından bir yazı ile bankaya bildirilecek. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde bu alacaklar, vergi dairesince anılan Kanun hükümlerine göre ilgili bankalardan takip ve tahsil edilecek.

Evi Olmayana Devlet Desteği 2022

Evi olmayanların yararlanacağı ve ilk defa konut alımı yapanlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten bir kerede karşılanacak ve hak sahibine hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecektir. Devlet katkısı ödemesi, hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20’sini ve azami 15 bin lirayı geçemeyecektir. Ancak, devlet katkısı, 15 bin lirayı geçmeyecek ve bu tutar her yıl, enflasyona göre belirlenen yeniden değerleme oranı kadar artacaktır.

Emlak GYO tarafından düzenlenen kampanya dahilinde  ev almak isteyen herkese 60 ay vadeli sıfır faizli ve peşinat ödemenize göre en uygun düşük faizli ev kredisi verilecek. Sizde yeni bir ev almak için Emlak GYO ve Devlet destekli kampanyalardan yararlanabilir, kendi evinize en uygun vade ve faiz seçenekleriyle sahip olabilirsiniz.

Devlet destekli ev kredisi bağlantısından devlet tarafından konut alacaklara verilecek olan destekler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca EminEvim, Birevim gibi firmalar da ülkemizde uygulanan kadın günleri usulü ile faizsiz olarak müşterilerini ev sahibi etmektedir. Bu sistem tamamen yardımlaşma esasına uygun olarak kurulmuştur. Biriken para ile her ay bir müşteri ev sahibi edilir. Taksit sayısı sisteme dahil olan kişi sayısını gösterir. Taksitlerin yarısına gelindiğinde herkesin ev sahibi olması hedeflenmektedir.

(2022 yılı için Emlak GYO tarafından sıfır faizli konut verilmesi ile ilgili yapılan herhangi bir açıklama bulunmamaktadır.)

Bankaların konut kredisi faiz oranları ihtiyaç kredilerine göre daha düşük olmaktadır. Tabi bunun sebebi mortgage kredilerinde vadelerin yüksek olması da olabilir. Ancak yine de geçen yıla oranla faizlerin yüksek seviyelerde arttığı görülmektedir. Bu oranlar ile ev almak gerçekten mantıksız bir eylem olacaktır.

Devlet desteği ile ev almak daha muhtemeldir. Ancak devlet bankaları olan Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından yeni dönemde düşük faiz oranı ile kredi alınacağı bilinmektedir.

Yorumlar

  1. Avatar of Mehmet çetinkaya Mehmet çetinkaya dedi ki:

    Şanliurfa harran buldum mahhallesi hiç evim yok

  2. Avatar of turgut karakaya turgut karakaya dedi ki:

    ben şu an başvursam en erken ne zaman ev sahibi olabilirim