Evi Olmayanlara Müjde! Toki Sosyal Konut Projesi 2022

Evi Olmayanlara Müjde! Toki Sosyal Konut Projesi 2022
2 Ağustos 2022 11:11

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından evi olmayanlar için hazırlanan Sosyal Konut Projesinin hazırlıklarının tamamlandığını belirtti.

Toki sosyal konut projesi 2022 başvuruları yakında başlayacak

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan tarafından ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği Sosyal Konut Projesiyle ilgili hazırlıkların bitmek üzere olduğunu açıkladı. Vatandaşlarımızı kira öder gibi taksitlerle yerel ve yatay mimariye göre inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi olacaklar dedi. Tüm ayrıntıları ise Eylül’de açıklayacak.

Toki Sosyal Konut Projesi Özellikleri

  1. Yerel ve yatay mimariye göre inşa edilecek
  2. Sıfır atık uyumlu, enerji verimli, iklim dostu malzemelerle inşa edilmiş
  3. Taksitleri kira öder gibi ödenecek
  4. İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımız ev sahibi olacaklar
  5. Şehit yakınları ve gazilere özel bir kontenjan ayrılacak
  6. İlk defa evlenen gençler projede kota sahibi olacak

İlk kez evlenen gençlere müjde!

İlk kez evlenen gençlerimiz için projede kontenjan ayrılacak ve evlerin belirli bir adedi yeni evlenen gençlerimize ayrılacak. Günden güne zorlaşan ekonomik koşullar nedeniyle ev alamayan gençlerimize kolaylık sağlanmış olacak.

Sosyal konut projesi ne zaman başlayacak?

Sosyal konut projesi Cumhurbaşkanımızın açıklamalarına göre önümüzdeki ay yapılacak olan bir tanıtım toplantısı sonrasında başlayacağı değerlendiriliyor. Toplantıda projeye ait tüm detaylar anlatılacak. Projenin 2022 yılı Ağustos ayında tanıtılması ve bu ay sonrasında başlaması bekleniyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vatandaşa konut tiplerini seçmeleri için projeler çalışacak. Ancak vatandaş da imar planına uygun projesini hazırlayıp, ruhsatını alarak evini yapabilecek. İhtiyaca ve talebe göre arsa sayısının belirlenmesi planlanırken, düzenli satış yapılması amaçlanıyor.

Toki sosyal konut projesi 2022 başvuruları nasıl yapılacak?

Sosyal Konut Projesi 2022 yılı başvurularına ilişkin ilişkin herhangi bir açıklama yapılmasa da başvuruların E-devlet üzerinden yapılacağı ve başvuru sahiplerinin kriterlerinin uygun olup olmadığının değerlendirileceği tahmin ediliyor.

Toki sosyal konut projesi 2022 hangi illerde yapılacak?

Kira öder gibi taksitleri ödenen sosyal konut projesi Türkiye’nin 81 ilinde yapılacak. Proje Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olacak.

Edinilen bilgilere göre altyapıya sahip arsaların Ankara’da Gölbaşı, İstanbul’da Tuzla, Çatalca gibi bölgelerde satışa çıkarılması planlanıyor. İzmir, Bursa, Konya, Adana gibi bilhassa konut fiyatlarının çok arttığı şehirlerde arsa üretimi için çalışmalar devam ediyor.

Vatandaş Yapabilir

Vatandaşlar tek parselde kendi evini yapacak ya da talep örgütlenmesi ile daha büyük parseller alabilecek. İsteyenler ise müteahhitlerle anlaşacak.

Arsa projesiyle ilgili verilen talimatlar üzerine Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve TOKİ tam gaz çalışmalarına devam ediyor. Arsanın yerine ve metrekare büyüklüklerine göre fiyatlar belirlenecek.

Projeler Sürekli Olacak

Daha önce sosyal konutun yanında Hazine arazilerini de uygun ödeme koşulları ile satışa sunacaklarını belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Arsa projesi de hiç evi olmayanlar için.
Vatandaşımız altyapılı arsa alıp kendi evini yapabilecek” dedi. Sosyal konut projesinin ‘yaşayan bir proje’ olarak kurgulandığını anlatan Bakan Murat Kurum, “Sürekli şekilde arazi üretimi yapılarak, talep edilen yerlerde çalışmalar an be an devam edecek. Şehirlerin ihtiyacını karşılama amacıyla sürdüreceğiz” diye konuştu.

Toki Pandemiye Rağmen Rekor Konut Üretti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), dünyada yaşanan Kovid-19 salgını ve ekonomik krizlere rağmen son 3 yılda nitelikli ve yatay mimariyi esas alan yaklaşık 213 bin konutu tamamladı, 144 bin konutun inşaatına ise devam ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.